ברוכה הבאה בביתנו

amirkol

New member
מסמכים

שלום רב לך, שאלתי היא לגבי עיר הולדתו של סבי, בעבר CHOCIMIERZ והיום: KHOTIMIR באוקריאנה. כאשר סבי נולד העיר כבר הייתה בפולין אך כאשר אימו נולדה המקום היה של האימרפיה האוסטרו הונגרית. שאלתי היא, לצורך חיפוש מסמכים על אימו של סבי האם עליי לפנות לממשלת אוסטריה של היום או פשוט לאריוני האיזור ללא חשיבות לאומית? כלומר, הארכיון היום הוא של אוקריאנה, תודה רבה, אמיר.

רשימה מרוכזת של ארכיונים

שלום, ד"ר פרוימוביץ, ותודה על שהסכמת לבוא ולהתארח אצלנו
. האתר של מרים ויינר מכיל ריכוז מדהים של המצאי הגנאלוגי (בהקשר יהודי) של מסמכים בארכיוני פולין, אוקראינה, בילארוס, ליטא ומולדובה. בכל פעם שמי מאתנו מחפש מידע אודות עיירה מסוימת ממדינות אלו, הוא יכול פשוט לגשת לאתר הנ"ל, להקיש את שם העיירה, ומיד לדעת אילו רישומים נמצאים מן התקופה בה הוא מעוניין - והיכן. חילופי השלטון במקומות הללו הביאו לכך שחומרים מאותו אזור מפוזרים, לעתים, במקומות שונים. האם ישנו ריכוז דומה באתר כלשהו או בספר כלשהו? כלומר, מקום בו נוכל - על פי שם העיירה - לדעת איזה חומר קיים היום, היכן, וכיצד ניתן להגיע אליו?
ארנון

רותם39

New member
רשימות ומסמכים

ערב טוב לך ד"ר פרוימביץ', את רוב שאלותיי שאלו כבר קודמיי. אבל הנה הקדמה קצרצרה לשתי שאלות נוספות: סבתא-רבתא שלי עלתה מהונגריה לירושלים בערך בשנת 1860 כנראה מהעיר UJHELY. היא נישאה בירושלים, שם נולדו ילדיה, ביניהם סבי ואחיו-שמעון. שמעון חזר להונגריה בערך בשנת 1885 והקים משפחה בעיירה OCSENY. הוא נפטר לפני השואה ב-OCSENY או ב-TOLNA. הנה שתי שאלותיי: 1. האם יש רשימות של עולים לירושלים מהונגריה בכלל ומהעיר UJHELY בפרט במחצית השנייה של המאה ה –19? 2. לאן עלי לפנות כדי להשיג את תעודת הפטירה של שמעון? האם בתעודת פטירה יש מידע על אם הנפטר (שם נעורים, מקום לידה)? אני מודה לך מראש. רותם39

לגבי עליה אינני יודעת

על קיום מסמכים. לגבי הפטירה הסדר הכדאי הוא הארכיון הלאומי ואחר כך הארכיון של מחוז TOLNA. בתעודת פטירה כתוב: מקום הפטירה, שם האמא, סיבת הפטירה ומתי

zogu

New member
בית קברות יהודי-

שלום וברוכה הבאה
לפני חודשים חזרתי ממסע שורשים בצחטיצ'ה- נובה מסטו נאד וואהום. במסע זה-במקרה ולמזלי, גיליתי וחשפתי בית קברות יהודי עתיק- גילו 180 שנה לפחות. (הוא היה מכוסה בשיחים שהגנו עליו מפני יד אדם-ופגעי הטבע)ולכן גם המצבות נישתמרו- כמעט כולן.(ובמקרה גם היתה שם חלקת אבותיי). הודעתי לקהילה היהודית במקום, וגם שלחתי לג'ואיש ג'ן את צילומי המצבות והסברים נוספים. (אני מקווה שזה יועלה לאתר בקרוב). שאלתי- האם מעבר לכך , ניתן לעשות בנוסף לשמירה על בית העלמין, האם ידוע לך על מקרים דומים נוספים - ואת מי זה עשוי לעניין. שהרי ידוע לנו, ולצערנו, שברב המקומות אין שמירה והגנה, אף מנתצים ומרססים בספריי שחור ומשחיתים לבלי הכר. תודה

msleag

New member
שמירת בית עלמין יהודי

ידוע לי שבג'וינט יש מחלקה המממנת בתי עלמין ואף תורמת לשיפוצם. יש לפנות למשרד הראשי בירושלים גבעת רם ולבדוק מי האחראי

בקהילה היהודית הנאולוגית בבודפשט

יש מחלקה לבתי קברות של הונגריה בגבותותיה היום. לגבי מקומות שמחוץ לגבולות אלו אינני יודעת .

אבי567

New member
מסמכים אודות בני משפחה

סבי אברהם יעקב גוטדינר נולד בעיירה הידוננס ונספה בשואה.משפחת גוטדינר היתה משפחה עניפה שהתגוררה באזור זה.סבתי מרים רובינשטיין הינה מאזור מקו .האם יש אפשרות כלשהי להוציא תעודות לידה שלהם כיצד אפשר לעשות זאת ללא ידיעת השפה ההונגרית.אודה לתשובתך.

חיפוש דורש נוכחות אישית

שלך או של מיופה כוח ( חוקר פרטי) . ב- JG יש רשימה של חברות שמתעסקות בזה. פניה בכתב לארכיון הלאומי באנגלית תענה אולם הם מוכנים רק לתת תשובה האןם יש מסמכים מהאזור או אין הם אינם מספקים מסמך.

ד"ר פרוימוביץ שלום רב../images/Emo140.gif

המשפה של אבי ז"ל היתה ממקימי יבניאל ובית גן והגיעו לארץ לפני כ- 170 שנה. יש לנו מידע על משפחת סבתי אבל אין מידע על משפחת סבי. זו משפחה קווקזית ששם משפחתה המקורי היה "זראד" ובשלטון התורכים שינו לכולם את שם המפחה על שם האח הבכור למשפחת "בכור" . איך אפשר למצוא פרטים על שורשי המשפחה? בברכה ותודה

אני לא בטוח ששאלה זו במקומה

לירון, הייתי מציע לך לקרוא את המדריך "כיצד לשאול שאלה?" (בקישורים הצבעוניים בראש העמוד, ולפתוח הודעה חדשה בנושא, מחוץ לשרשור האירוח. האירוח עוסק בנושאים הקשורים ליהודית אוסטרו-הונגריה וממלכת הונגריה. ארנון

עב

New member
ועוד שאלה

האם בארכיון הלאומי בבודפשט יש מסמכים על היתרי ישיבה על אדמות של האצילים בטריטוריה שהיא היום סלובקיה? אני מתעניינת בהיתרי ישיבה על קרקעותיה של משפחת ESZTERHAZI ב VISZOKA MAKOV שב - TRENCSEN MEGYE. ושוב תודה מראש!

שאלה דומה המתיחסת להיתרי ישיבה

על אדמות אסטרהאזי,באזור סאטמאר צ'קה וקיש וארדה בהונגריה , טריבישוב בסלובקיה. ואולי בברודי? לבוב שבגליציה. תודה רחל

שלום לגב' פוימוביץ

אני עכשיו במהלך של איסוף מידע על מנת להקים עץ שורשים שאלתי היא, האם מוכרת לך תוכנה בעברית על מנת להקל עלי את התהליך תודה על תשובתך חני

ארכיון על יהודי מרוקו

לד''ר קינגה פרוימוביץ שלום. כי שהבינותי את עוסקת ביהדות הונגריה. אך האם ידוע לך על ארכיון יהודי מרוקו בארץ או בחו'ל בתודה.

מירלה1

New member
שאלות לדר פרוימוביץ

שלום לך, 1. איך אפשר לאתר מסמכים ותעודות מטרנסילבניה בתקופה שהיתה בתחום הקיסרות האוסטרו-הונגרית ? הייתי רוצה לברר פרטים על סבי שנולד ב KISSEBES ב-1849 . האם אפשר לאתר מסמכים על בני משפחתו שנותרו שם.? ידוע לי רק שם המשפחה LORINCZ אבל איני יודעת שמות פרטיים של האחים שלו וצאצאיהם. ידוע לי שאח אחד שלו עבר ל KASSA שגם היא היום לא בתחומי הונגריה. היכן אפשר לחפש אודותיו ועל משפחתו ? 2. לגבי מלחמת העולם הראשונה האם אפשר לודא פרטים על המגוייסים ? דוד אחד שלי נפל במלחמה ודוד אחר נעדר, סבי היה מגוייס ויש לי גלויות ותמונות . האם יש מקום שאפשר להעביר התמונות לצורך בדיקה ומחקר?

למעלה