שאלות לחיים גיוזלי

עב

New member
איזה קהילות יהודיות מוחשבו?

כתוב שאתה אחראי על מאגר ממחושב של שמות משפחה ושל קהילות יהודיות. 1. מעניין לדעת איזה קהילות יהודיות מוחשבו ואיזה סוג של נתונים יש במאגר כזה? מאיזה שנים? אני מתעניינת באופן ספציפי בקהילות מסלובקיה (כל מיני), הונגריה (כל מיני) ומונקאטש (היום באוקראינה). 2. אתה מזכיר אוספים לא ממוחשבים. כיצד ניתן לדעת מה קיים באוסף? האם יש לכם קטלוג עם כרטסות "כמו פעם"? 3. אתה מזכיר שהמרכז עוסק בהדרכה וסיוע. האם השירות כרוך בתשלום? 4. הערה ותמיהה: מה התועלת בספרים שלא ניתן לעיין בהם? מבחינתי הם לא קיימים בכלל (סליחה אם אני בוטה). תודה מראש וחג אורים שמח!

כוכה

New member
אילנות יוחסין משפחתיים

מה אתם עושים עם האילנות הנשלחים אליכם?? האם אתם מנסים לקוון בין אילנות שונים??

תשובה אל כוכה

תודה על שאולותיך. כל אילנות היוחסין שנשלחו אל בית התפוצות נרשמו במאגר המידע של המרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן – יש כרגע קרוב ל- 2,000,000 שמות במאגר הזה מאורגנים באלפים רבים של אילנות ואנו ממשיכים לקבל אילנות חדשים ועדכונים לאילנות קיימים כל הזמן. לא ניתן "להתערב" אל תוך המידע הרשום באילנות – אנו פועלים על פי חוקי מדינת ישראל המכבדים את זכויות היוצרים, הרכוש האנטלקטואלי, חוק הגנת הפרטיות וחוק מאגרי מידע. אי לכך ניתן לערוך השוואות בין האילנות, אבל לא לחבר אותם ממש. חיים

תשובה אל עב

תודה על שאלותיך והברכות. לגופו של העניין: 1. קיימים בבית התפוצות מספר מאגרי מידע ממוחשבים: אחד מהם כולל מידע הסטורי על קהילות יהודית בתפוצות (באנגלית ובעברית) – כרגע יש במאגר הזה אלפי ערכים, אולם באופן ברור לא נמצא בו מידע על כל הקהילות היהודיות בעולם. ארצות מסויימות "מכוסות" טוב יותר, על אחרות אנו עובדים לפי מספר פרויקטים המתנהלים במקביל. כרגע סיימנו "לכסות" באופן מלא את בולגריה – בעברית, הנוסח האנגלי בעבודה. קיים כמובן מידע על קהילות בסלובקיה ובהונגריה – לפי הגבולות המשתנים כל הזמן. אני הייתי מציע לך לבדוק בתוך התערוכה הוירטואלית "בארץ הגר" העוסקת ביהדות הונגריה את הקהילות שאת מחפשת (יש שם רשימה של קרוב ל- 800 קהילות), השמות מופעים בכל השפות הרלוונטיות וגם ניתן להזמין תמורת תשלום טקסטים על חלק גדול מהקהילות ברשימה. 2. המאגר האחר הקיים בבית התפוצות עוסק בהסברים על מקור ומשמעות שמות משפחה של יהודים. הוא מאגר שונה ונפרד מזה של הקהילות היהודית ומהמאגר של המרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן. אין בו הסבר על משפחות מסויימות, אלא תיאור כללי לגבי שמות משפחה – כל ההסברים בשלב זה קיימים באנגלית בלבד – על פרטים נוספים נא לבקר באתר האינטרנט שלנו. 3. האוספים הלא ממוחשבים בשלב זה לא פתוחים לקהל – בבוא העת גם הם יעברו דיגיטציה ואז יעמדו לרשות הקהל. כמובן שדי מתסכל, אך כנ"ל לגבי הספרים – אנו עושים מאמצים לפתוח את כל האוסף לעיון הקהל, בינתיים הוא משמש את צוות המוזיאון להכנת תערוכות, פרסומים, מחקר וכו'. 4. העזרה שאנו מגישים אינה כרוכה בתשלום, כל עוד לא מדובר בקבלת שירותים מהמוזיאון, דהיינו חיפושים במאגרים, שימוש במיקרופילמים LDS, רכישת מוצרים, כמו תוכנות לגניאלוגיה וכו', אם כי התמיכה היא כמובן בחינם. אני מקווה שעניתי לשאלותיך - חיים

ענתר

New member
האם את מכירה את האתר שאליו

שלך אותך? האם עיינת בו? ניסיתי להבין מה זה נותן ולא הצלחתי ראיתי שאזור טרנסילבניה כתוב שם, אך לא איך להגיע לשם

lutz2

New member
חיפוש ניצולי שואה

שמי יהודה אלכסנדר נולדתי לוץ שניידר בעיר אורטלסבורג בשנת 1934 אני מחפש ניצולים או כל מי שינול לתת לי מידע שהוא אודות מישפחת שניידר שגרה בעיר עד שנת 1941 גרתי אם הורי 4 אחיותי ואח צעיר ממני בר"ח דיקמן 4 כל מידע שהוא יכול לעזור. תודה מראש יהודה

ענתר

New member
ברוך הבא יהודה

רצוי מאוד כדי שהודעה כזו לא תלך לאיבוד לפתוח הודעה חדשה באמצעות המלבן למעלה מצד ימין. כך יראו את הודעתך יותר אנשים ויוכלו להתיחס אליה. כמו כן כדאי שתקרא בטגליס את המאמר כיצד לכתוב הודעה, ואת המאמר לפורמיסט המתחיל. הם יתנו לך מספר רעיונות איך לנסח את המודעה על מנת לקבל את מרב העזרה מחברי הפורום המומחים. היום הגיעו הרבה חברים חדשים, והמומחים שלנו מלאי עבודה. דרך אגב באיזו ארץ נולדתה? בהצלחה ענת

תשובה לענטר

תודה על שאלתיך. התחרות לאילנות יוחסין ע"ש פרופ' יצחק הלברכט המתנהלת זו השנה השמינית ברציפות, היא אחד הפרויקטים החינוכיים שבית התפוצות מקדם בין ילדי ישראל בארץ ובתפוצות. מטרת התחרות היא לעודד את המודעות לנושא "שורשים", לערב את ההורים וגם את הסבים, להזמין משפחות לרשום את האילן שלהן במרכז שלנו, לגשר בין משפחות בארץ עם משפחות יהודיות בחו"ל, לגלות דרך חדשה ומקורית ללימוד ההסטוריה והמסורת של עם ישראל בכל תפוצותיו, לעודד שמירת מסורות משפחתיות עבור הדורות הצעירים והבאים. כמובן יש גם תחרות, עם פרסים אמיתיים – לפרטים מלאים לגבי נושא זה אנא ביקרו באתר האינטרנט שלנו – יש הסברים בעברית, אנגלית וספרדית. תודה – חיים

ענתר

New member
קראתי באתר את ההנחיות

בתי כמובן בכתה ז' ועובדת על עבודת שורשים לפי ההנחיות של בית ספרה. בית ספרה אינו מאמין בתחרויות וכמובן לא ירשם לתחרות בבית ספרה נותנים דגש למעגלים הקרובים כלומר, אני, הורי, אחיותי, וסבים לעץ המשפחה נותנים זמן קצר בלבד בתי מעדיפה את עבודת השורשים לעומק ולאחור ואנחנו עובדות בשיתוף פעולה במחקר, דבר שלא ניתן עליו דגש בבית ספרה. האם יש דרך בה היא תוכל להשתתף בתחרות באופן פרטי? ענת

שאלות

שלום לחיים גיוזלי, 1. לאיזה סוג מידע ניתן לצפות כמענה לשירות החיפוש המוצע באתרכם? 2. האם קיים במאגר מידע ממוקד לגבי אישים מפורסמים (אני מתעניין בהרצל)? מכיוון שלא אהיה כאן בזמן האירוח, אומר לך תודה מראש. אמנון (חוקר משפחות יונש והרצל)

תשובה לאמנון

תודה על שאלותיך. לגופו של העניין: 1. ניתן להזמין דרך אתר האינטרנט של בית התפוצות חיפושים במאגרי המידע של המרכז לגניאלוגיה, פירושי שמות משפחה, תולדות קהילות יהודית בתפוצות. התשובות אינן "אן-ליין", אלא נשלחות לדוא"ל או כתובת הדואר הרגילה תוך זמן שלא עולה על 14 ימי עבודה – בפועל זה קורה הרבה יותר מהר, לפעמים תוך אותו היום. 2. מדי שבוע מתפרסמת באתר האינטרנט של בית התפוצות ביוגרפיה של אישיות יהודית מפורסמת (ביחד עם פירוש שם המשפחה שלה) – עדיין לא פרסמנו את הביוגרפיה של ב.ז.הרצל, אבל גם זה יקרה. לידיעתך וכל האחרים, אילן היוחסין של ב.ז.הרצל נמצא במאגר המידע של המרכז לגניאלוגיה יהודית. תודה – חיים

eyaltamuz

New member
../images/Emo35.gif מנגנון חיפוש

לחיים שלום, ראשית חג שמח וברוך הבא בצל קורתנו. ברצוני לשאול האם יש בתכנון אפשרות לחיפוש מקוון במאגרי המידע שלכם ולא רק הזמנת חיפוש כפי שיש היום, מה שמקשה מאד מכיוון שכך נדרש זמן רב יותר ואצלנו כל תשובה רק מעוררת שאלות נוספות כך שנוצר עיכוב גדול. איל תמוז

תשובה אל איל תמוז

תודה על הברכות. תוכניות לפתיחתם של מאגרי המידע של בית התפוצות לחיפוש מקוון קיימות זה מספר שנים, אלא שעד כה ולמרבה הצער אילוצים שונים ומובנים לא איפשרו ביצוע תוכניות אלה. אנו פועלים כל הזמן לכיוון זה ובטוחים שבסופו של דבר, שכולנו מקווים יקרה מהר ככל האפשר, אכן נצליח בנדון. ברצוני גם להזכיר לך שהינך וכך כל אחד אחר, לבקר במרכז המבקרים של המרכז לגניאלוגיה יהודית הפתוח בשעות הפעילות של המוזיאון ולערוך את החיפוש במקום. לידיעת כולם, דמי שימוש במחשב הם 7 ₪ עבור כל רבע שעה. כמובן ניתן לקבל תדפיסים עם דפי מידע מתוך המאגר. מומלץ מאד לבוא מוכן עם רשימת שאלות עד כמה שאפשר, שמות האנשים חייבים להיות באותיות לטיניות בלבד. תודה - חיים

משיייי

New member
שלום לך שאלה לי:

באיזה אתר אפשר למצוא אילנות יוחסין? אני מחפשת את המשפחות : מיטליס -פולין בש-צ'כיה וינגרטן-צ'כיה קוליק- פולין/רוסיה

משיייי

New member
שלום לך שאלה לי:

באיזה אתר אפשר למצוא אילנות יוחסין? אני מחפשת את המשפחות : מיטליס -פולין בש-צ'כיה וינגרטן-צ'כיה קוליק- פולין/רוסיה

תשובה אל משייי

שלום רב ותודה על שאלתך. לפני שמחפשים באינטרנט כדאי מאד לחפש במאגר שלנו. לא תמיד מקבלים תשובות חיוביות, אולם כמות של קרוב ל- 2,000,000 שמות היא כבר בסיס טוב להתחיל בחיפוש. ניתן לשלוח הזמנת חיפוש דרך את האינטרנט של בית התפוצות אך אפשר לבקר אותנו – נא לראות את תשובתי אל איל תמוז. איני יכול לומר בעל פה אם יש לנו מידע על המשפחות הנ"ל, חייבים קודם לבדוק, תמיד יש הפתעות. דרך אגב, את השמות יש לרשום באותיות לטיניות בלבד. תודה ובהצלחה – חיים

שאלות על גניאלוגיה בבית התפוצות

שלום וחג אורים שמח לכל משתתפי הפורום "שורשים משפחתיים"! ראשית כל אבקש להודות לארנון הרשקוביץ על שאיפשר לי להתארח בפורום הזה ולהציג בפני המשתתפים בו את הפעילות בנושא גניאלוגיה יהודית המתקיימת בבית התפוצות, בעיקר במרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן. אני מקווה שתשובותיי יענו לשאלותיכם, בכל מקרה תרשו לי להזכיר לכם שתמיד ניתן לגלוש לאתר האינטרנט של בית התפוצות – מדור גניאלוגיה ואחרים ולהתעדכן לגבי הנעשה אצלנו. בשנה האחרונה דאגתי לתרגם חלקים גדולים מהאתר גם לעברית וכמו כן להוסיף מידע חדש בכל המדורים שלו. מלאכת התרגום נמשכת ובקרוב כל המידע הרלוונטי יהיה נגיש גם בעברית. יתר על כן אנו עובדים כל הזמן להוספת מידע חדש העומד לשירות המבקרים הוירטואלים המגיעים אלינו מכל העולם. בברכה, חיים גיוזלי מנהל מחלקת אינטרנט ומאגרי מידע, כולל המרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן בית התפוצות

למעלה