אירוח צור חן: מרכז חקר עברי

../images/Emo41.gifאירוח צור חן: מרכז חקר עברי

הפרדתי את האירוח לשני שרשורים היום, כיוון שכך נוכל לדון בצורה טובה יותר ברעיון של צור: הקמת מרכז חקר גנאלוגי בעברית. כאן, גם צור יוכל להפנות שאלות לחברי הפורום. ארנון

yehudad

New member
במה שונה מרכז זה ממקום אחר הקיים

בארץ כמו בית התפוצות או באינטרנט (ג'ואיש ג'ן) מעבר לעובדת היותו בעברית?

עב

New member
איזה מרכז ואיזה משאבים

באיזה מרכז מדובר? ברשת או מרכז ממשי? אם מדובר ברשת, הרי שניתן להתבסס על הפורום הזה כמשאב כדי להקים מרכז. הידע, הייעוץ ההדדי, הספרים שנמצאים ברשותנו יכולים להוות ספרייה וירטואלית. הקמת מרכז ממשי לא ראלית כי היא דורשת תקציב עתק. בית התפוצות ניסה ונכשל. למרות שהם גובים כסף על כל דבר, הם לא מצליחים להתקיים מבחינה כלכלית.

malka3

New member
גם צור חן גובה כסף על שתילת עץ

באתרו, ואצלנו זה חינם

zurchen

New member
אתר עברי העוסק בגנאולוגיה בחינם

שלום, מצאתי קצת זמן לשאול שאלה בעצמי. כאמור, הייתי מעוניין להקים אתר ובו אינפורמציה אודות מחקר שורשים וגנאולוגיה יהודית שיספק חומר לכל דורש בחינם. לכל המבקרים הגולשים והחוקרים תנתן האופציה להוסיף אינפורמציה לאתר שיהיה ערוך בצורה מסודרת, בעברית פשוטה. (מאגר שמות משפחה ושמות פרטיים, הסטוריה של ערים וקהילות בגולה, ועצי שורשים של משתמשים). בית התפוצות וגופים אחרים מספקים מידע תמורת תשלום. אומנם סימלי, אבל תשלום. רבים הם האנשים שכבר רכשו מידע זה וניתן לחלוק אתו עם אנשים אחרים בחינם. האם לדעתכם ניתן להקים מרכז מאין זה ? שיספק מידע בחינם?

אילה1

New member
מה משמעות ניתן ?

שלום צור, "ניתן" משמעותו יכולה להיות: 1. טכנית (אין בעיה, רק צריך מימון או תורם/נותן חסות) 2. משפטית (האם מותר לי להפיץ בחינם מידע שעולה כסף ? האם המידע הזה הוא קניין של מישהו ? = אין לי שמץ של מושג) 3. חדשנות (מה נוכל להוסיף על הקיים ? יש אתרים, גם פרטיים, מדהימים מבחינת היקף החומר הנמצא בהם, הלינקים לאתרים אחרים ועוד) 4. השקעה שוטפת (אתר שלא מתעדכן באופן יזום כל הזמן מאבד מהר מאד את הרלוונטיות שלו, כמו שכולנו יודעים) יש עוד היבטים, אבל התפלספתי מספיק אילה

ארבע סוגיות שעולות לי בראש עכשיו

(למרות שהיה לי קצת זמן לחשוב על זה...
):
זכויות יוצרים - האם אדם שמעלה חומר על קהילה, על פי מחקר אישי שעשה, יכול לדרוש זכויות יוצרים על תוצאת מחקרו?
משיכת האנשים - מה ישכנע כמות גדולה של אנשים להעלות את החומר? ידוע, הרי, שאנשים הם עצלנים, ומדוע שיטרחו לעשות כן? לפעמים, חומר בסיסי שקיים אצל אדם, אך דורש קצת ליטוש, עריכה ואימות - יישאר אצלו במצב הצבירה הבסיסי...
עריכת החומר ובדיקת כפילויות - כדי שהחומר יהיה רציני יותר, ולא מורכב מפיסות של מידע, יש לערוך אותו ולחבר פיסות מידע השייכות לאותו תחום (למשל, חיבור שני סיפורים על אותה קהילה לסיפור אחד). האם משימה זו אכן נראית לך ניתנת לביצוע, בהנחה שכמות גדולה של חומר אכן תתקבל?
חיבור לעץ אחד - האם ניתן, לדעתך, בטכנולוגיה של היום, לחבר את העצים שיישלחו לעץ אחד, במידה ויימצאו נקודות חיבור? מדובר במשימה שהלכה למעשה אינה מאוד פשוטה, אך נראית נחוצה... ארנון

אילה1

New member
חיבור לעץ אחד

קיימות היום מספר תוכנות וטכנולוגיות המיועדות לתחום המודיעין (צבאי או אזרחי/מסחרי) המאפשרות ליצור "מפות" של קשרים בין יישויות שונות. בחלק מהן יש גם תצוגות גרפיות של "רשתות קשרים והקשרים". ישנן גם תוכנות משלימות, המסוגלות לבצע ניתוח והשוואה של שמות ולאתר כי שם מסויים הוא זהה לאחר גם אם הוא בכיתוב שונה או בשפה שונה (ולא רק דרך סאונדקס). כלומר, את הטכנולוגיה הקיימת כנראה ניתן "לרתום" לטובת העניין. הבעיה העיקרית היא העלות הגבוהה: 1. בדרך כלל תוכנות אלה יקרות מאד 2. עלות הפיתוח הספציפי, כלומר ההתאמה למבני ה GEDCOM לקליטת החומר, בניית חוקיות ההצלבות וכיו"ב בקיצור, לגבי פרוייקט בהיקף עליו מדובר כאן, אם יש לך כמה עשרות / מאות אלפי דולר פנויים, אין שום בעייה. אילה

zurchen

New member
התשובות

א. עדיין לא עניתי על שאלתך בשירשור השני ( אז סליחה). אני אתחיל מהסוף דווקא, חיבור לעץ אחד - המערכת של אתר משפוחה (שעדיין לא מושלמת מבחינת נישואים שניים וגירושין) תוכל עם פיתוח נוסף לחבר עצים דומים לעץ אחד על ידי מציאת פרמטרים או דמויות זהות בשני עצים או יותר. למשל שני עצים שבהם פרטים זהים אודות שלושה דורות הן בשמות , הן במקומות , תאריכי לידה וכו' יוכלו להפוך לעץ אחד ללא שום בעיה. הטכנולוגיה קיימת. ב. זכויות יוצרים ומשיכת אנשים - אין צורך לחייב אנשים ולשכנע אנשים להוסיף מידע לאתר. האתר יעמוד מאחורי אתר משפוחה ויתן אופציה לכל מי שמעלה מידע לתת את אישורו לחלוק את המידע באתר השני. כלומר, אתה בונה אתר ובו אתה מאחסן את כל המידע השמור אצלך כיום בתוכנות גנאולוגיה וקבצי מחשב (word Excel וכו') והאינטרס של לבנות את האתר ולשמור בו את המידע הוא שלך. אנו נמליץ בחום לכל המעלה מידע לחלוק אותו באתר השני עם שאר הגולשים. לדעתי רוב האנשים שמבצעים מחקר השוכב בארון או במחשב הפרטי היו מרגישים גאים ומרוצים לראות את המידע באתר גדול כששמם מתנוסס כמי שתרמו את החומר ובצעו את המחקר. (זו דעתי.) אני בטוח שניתן להקים אתר זה כשיש הרבה רצון טוב. לגבי מימון האתר - ישנם אנשים רבים שכן יסקימו לתרום מכספם ומרצם להקמת פרוייקט כזה, ובין היתר המימון יגיע אצלי מהאתר משפוחה. כלומר אתר אחד יספק שרותים והאתר השני יספק מידע. אני מאמין שניתן לעשות זאת.

אילה1

New member
הנחישות שלך אכן "תעשה זאת"

קבל ח"ח על הנחישות. אין ספק שרבים מהעוסקים בתחום שמחים לחלוק את ממצאיהם עם כולם ! האם התוכנה שאתה כותב עליה היא פרי פיתוח עצמי? (זו כבר סתם סקרנות מקצועית) אילה

zurchen

New member
חיובי

אני עוסק בתחום פיתוח תוכנה למעלה מ 10 שנים. בתקופה זו ניהלי צוותי פיתוח תוכנה ובסיס נתונים לאינטרנט. ותכננתי מערכות מידע רבות. כל אתר משפוחה נכתב ב NotePade . כמו כן הקמנו אתר חדש להדרכת תלמידים ומורים בבניית עבודות שורשים דיגיטליות. כתובת מצורפת. אני באמת חושב שיש הרבה עבודה ויש קהל רב שצריך ורוצה הן לקרוא את המידע והן לחלוק את המידע שברשותו. שוב, אשמח לפגוש אתכם באופן אישי בעתיד. תודה על התמיכה

Ohle74

New member
זכויות יצרים

ראוי שהשאלה תעלה (ואני יודע שההשאלה הופנתה למומחה האורח אך הוא פרש). המונח זכויות יוצרים למיטב ידיעתי הוא מונח משפטי. מי שמעלה חומר לאינטרנט צפוי שיפרו את זכויות היוצרים שלו היינו את קניינו הרוחני. השאלה אף קשה יותר באשר לחומר גניאלוגי או מחקרים אחרים שלכאורה הם חומר נגיש ופתוח לציבור אף לפני פירסומם (ולכן אינם יצירה מקורית). לדעתי מלבד הסוגיה המשפטית (שנראה לי כי השאלה לגביה אינה על מהות החומר אלא על העמל שהושקע באיסופו, היינו העבודה שהשקיע החוקר בלעדיה החומר לא היה נצבר מוכן ומפורסם), יש פה סוגיה של הגינות ותום לב מצד אלו העושים שימוש בחומר. הגינות משמעותה הכרה בעבודה שעשה החוקר ובמאמץ שהשקיע ומכאן בקשת אישור מצד המשתמש, מהמפרסם בכדי לעשות בחומר שימוש פומבי אחר ונתינת קרדיט ליוצר (שפרסם את החומר לראשונה)תהא הדבר ההגון לעשותו. (אין זו חוו"ד משפטית שכן הכותב אינו משפטן)

צביקה ה

New member
שאלה לי אליך

האם אתה חושב על משהו בסיגנון ה JEWISHGEN אבל בעברית? אם כן אז: א. הרעיון כמובן מבורך. ב. אם השאלה היא איך האתר יתקבל בארץ? אם הערכתי נכון ה JEWISHGEN הוא ברובו בשימוש של יהודי הגולה (טוב,כמה אנחנו כאן בארץ?) מצד אחד. מצד שני אני הרבה פעמים ניתקע באתר כמו ה JEWISHGEN בהסברים. עמודים של הסברים לא תמיד ברורים, ארוכים ומיגעים (עדיין לא הצלחתי להבין איך מזמינים תעודות מה JR POLAND) ולכן יתכן שאתר כזה כמו שאתה מציע, שיציע תרגומים ומקורות בעברית, ימשוך לתוכו רבים מאלה שנרתעים או נתקעים באנגלית. רק תידע אותנו ראשונים!

zurchen

New member
זאת בדיוק הנקודה

לא כל הישראלים (כמו שכתבת כמה אנחנו כבר בארץ) יודעים אנגלית ברמת שפת אם. אפילו אני שרמת האנגלית שלי טובה (בצניעות) לא כל כך הסתדרתי על כל מה שמצאתי באתר JewishGen. אז בטח ובטח אדם מבוגר שלא למד אנגלית בבית הספר 10 שנים, כמו אבי שמעוניין לחקור את שורשי משפחתו אך אינו מוצר חומר אודות המשפחה ברשת. האתרים הישראלים למעט הפורום הנפלא והמבורך הזה, מספקים מידע ברמה נמוכה מאוד או בתשלום. אפילו אתם שכבר מכירים את jewishgen ואת דרכיו עדיין חושבים וכותבים בעברית (אך בלילה בלילה אני חולם בעברית
. המידע הרב הנמצא אצלכם בקלסרים ובמחשב מן הראוי שימצא ברשת וכך נקדם את חקר השורשים בישראל לישראלים ולא רק לקוראי האנגלית בארץ ובתפוצות. גם אני סבור שהרעיון מבורך ומשהו צריך להתחיל. לי יש את המרץ והידע הטכנולוגי, לכם יש את הידע הגנאולוגי ובגלל זה אני כאן.

zurchen

New member
אתר משפוחה - תיעוד שורשים מההוה

שוב אני, אתר משפוחה מאפשר הקמת אתרים משפחתיים. אך ניתן לנצלו בצורה קצת אחרת ל"החייאת עצי השורשים" הקיימים אצל חוקרי השורשים במחשב על גבי תוכנות גנאולוגיה. ומה אני מתכוון? כיום לכולכם עצי שורשים ובהם עשרות מאות ואלפי אנשים, חלקם הלכו לעולמם וחלקם חיים בארץ או בחו"ל. הרעיון שלי אומר מדוע לא לבנות אתר משפחתי ולצרף אליו את כל בני המשפחה החיים כיום בעולם או בארץ ולחלוק איתם את חיינו בהווה. ניתן לבנות מספר אתרים למשפחה אחת. האחד שמטרתו לחקור שורשים וכל בן משפחה יחקור קצת ובסוף יתקבל עץ שורשים רחב עם ענפים רבים ומידע עצום אודות משפחות רבות. דבר שיסייע לכם בחקר השורשים (לא תצטרכו לעשות אתכל העבודה לבד). האתר השני יכול להיות אתר משפחתי המתעד בזמן אמת ובהווה את חיי המשפחה לדורות הבאים. אם תתעדו באתר את כל הארועים, השמחים והעצובים בחיי המשפחה בעצם כתבתם ספר שורשים לבניכם. מה דעתכם אודות רעיון זה? לפעמים העיסוק בחקר העבר גוזל זמן מתיעוד ההווה, הלא כן? אשמח לשמוע דעתכם בנושא.

zurchen

New member
../images/Emo163.gifעדיין מחכה לתגובתכם

אותה אקרא כבר מחר בבוקר. תודה רבה לכולם.

yehudad

New member
הרעיון בעיקרו הוא נכון.

כולנו (הכוונה לאלו החוקרים את שורשי משפחתם) רוצים קשר לבני המשפחה ושיהיה מקום מסודר דוגמת האתר שלך שבו כולם יפגשו יחליפו חוויות וחדשות משפחתיות, ודרכו נתעדכן בכל הלידות/נישואין/פטירות. יחד עם זאת הבעיה המרכזית היא שלא כולם (ולמעשה רוב) במשפחה מתעניינים בנושא. אם אין שיתוף פעולה מצד בני המשפחה האחרים האתר המשפחתי יגסוס לאיטו. מה שאצלנו הוא "צורך" אצל אחרים הוא שולי.

zurchen

New member
../images/Emo24.gifתודה רבה לכולכם ../images/Emo70.gif

נהנתי מאוד להתארח בפורום, הייתם נפלאים. אני אבקר כאן בתקופה הקרובה ואמשיך לענות על שאלותכם. אשמח עם תקבלו את הרעיון שלי לגבי תיעוד ההווה ושמירה על קשרים עם בני משפחה הפזורים ברחבי הארץ בעזרת אתר משפחתי במשפוחה. תודה רבה ולילה טוב.

למעלה