סיוע בפיצוח תעלומה משפחות BASCH ו-REVESZ מהונגריה/סרביה

רבנת

New member
סיוע בפיצוח תעלומה משפחות BASCH ו-REVESZ מהונגריה/סרביה

בעת הזו שכולנו מצווים להשאר בבית, אני מקדישה זמן גם לחקר משפחה וזאת לאחר זמן רב שלא עסקתי בזאת.
אתמול עליתי במקרה על קורותיה של בת-דודה שניה של אבי, ANA MARIA REVESZ אשר נישאה ל ANDRE BASCH.
סיפור מעניין של זוג שכבר היה פעיל קומוניסטי לאחר מלחמת העולם הראשונה, נלחם בספרד וגם היה ברסיסטנס.
לפי הכתבה הם נעצרו בפריז ונשלחו למחנה השמדה. ישנה עדות ביד ושם על שליחתו של ANDRE למחנה שם גם הסתיימו חייו.
במאמר רשום כי אשתו ובנו חזרו לאחר המלחמה להונגריה.
כל חיפושי באתרים השונים לא צלחו (יד ושם, JEWSHGEN וכד').
אשמח לקבל רעיונות היכן לחפש אחריהם.
המאמר שמצאתי מצורף .

שרי סילבר

Active member
מתי הם נולדו? היכן?
ע"פ הקישור הבא אנה מריה נולדה בשנת 1883 (זה הגיוני?), שימשה כאחות, והיא ואנדרה בש (ארטילריה) נרצחו ע"י הגסטפו:
https://www.marxists.org/subject/jewish/spanjews.pdf

ביחס לרזיסטנס, אנסה לבדוק באוצרות אצלי אם יצוץ משהו, כי אני נדרשת שוב ושוב לנושא עם משפחות שונות שאני חוקרת. בכול מקרה, את צריכה לקחת בחשבון, שבמסגרת הפעילות ברזיסטנס האנשים שינו את שמם. לעיתים הם לא חזרו לשם המקורי, ממש כפי שגיליתי ביחס לקרובת-משפחה, ששמה המקורי היה קורין, אך במחתרת כונתה פראנס, והיא נשארה פראנס גם בהמשך-חייה.

בכול מקרה איני יודעת היכן חיפשת במסגרת ה-וכד', אבל אם טרם עשית זאת, כדאי לחפש גם במאגר של מוזיאון-השואה בוושינגטון ובמאגר של באד ארולסן, שם מעלים לאתר עוד ועוד מסמכים בקצב אדיר.

אשר לפריס, האם ידוע לך היכן התגוררו?
האם ניסית לאתר פרטים אודות שליחתם של אנדרה ואנה מריה בטרנספורט מפריס או ממקום אחר בצרפת?

רבנת

New member
כל מה שידוע לי

זה מהכתבה עצמה.
Ana Maria born 1893 Felz Sentivan
בעלה Basch Andre born 1890 Cantirvar
הבן Janos born Austria. בהמשך החיפושים ראיתי שהוא קרוי גם JAN או JEAN, יליד 1916.
מצאתי גם את שמה בחברה בועד של עמותה של פרטיזנים בהונגריה בשנת 1964
וגם מצאתי שהיא קבלה אות כבוד בשנת 1968 בורשה על השתתפותה במלחמה בספרד.
במאמר המצורף רשום שהם נשלחו בטרנספורט 50 מדרנסי
ביד ושם מצאתי שכתובתו האחרונה היתה ב :
Rue des teinteiers 42, St. Etienne בית מס' 16.
נרשם שהוא נשלח למיידנק בתאריך 4.3.1943.
מעניינים אותי מאוד פרטים לגבי אשתו ובנו.

בלי קשר לשאילתה - כיף לראות אותך פה

רבנת

New member
מצאתי עוד מידע עליהם ומכיון ששיתפתי אז מעדכנת המידע החדש

לפני מספר שנים יצרתי קשר עם בן דוד שני של אבי ושל אנה מריה בבקשה לקבל ממנו מידע על המשפחה. בן הדוד הזה כלל לא רצה להיות בקשר וקימץ מאוד במידע ורק "זרק" כי המשפחה של הדוד (HUGO REVESZ) היתה משפחה קומוניסטית ושחבריה היו משוגעים.
לאחר מציאת הכתבה על אנה מריה ובשל העובדה שלא הצלחתי למצוא יותר מידע עליה ועל בנה, שלחתי בקשה לקרובת משפחה בבודפשט (אין לה קשר למשפחת REVESZ) להעלות רעיונות היכן לחפש ברשת מידע.
היא ערכה חיפוש מהיר מפאת חוסר זמן ומצאה כי האם ובנה מוזכרים בכמה מאמרי עיתון וספרים.
שניהם היו קומוניסטים "שרופים". הוא עמד לדין בשנת 1949 במשפטי ראווה שנערכו אז בבודפשט ולא ידוע לנו מה היה גזר דינו. בכל מקרה שניהם קיבלו בשנת 1960 אות כבוד על השתתפותם במלחמה בספרד.
מה שהיה מעיק יותר היה המידע שבשנת 1956 בעת המרד ההונגרי ועליית ההמון על בנין הפרלמנט, היא כנראה היתה בקבוצה שנלחמה במורדים וכנראה גם ירתה באחדים.
כנראה שבן הדוד קימץ במידע מסיבות אלה. מכיון שהוא נפטר בנובמבר האחרון - לא אדע.

שרי סילבר

Active member
עוד קצת תובנות והצעות
את רשימת-הטרנספורט ובה מופיע אנדרה, כמו גם תמונה שלו, תוכלי לאתר באתר להנצחת-השואה בצרפת. מעניין שאנה מריה אינה מופיעה באתר נראה שהיא גם לא היתה איתו באותו טרנספורט. אגב, הכתובת שמופיעה באתר ובאתרים אחרים זהה לזו שמסרת, אבל מספר-הבית שונה (10). מנסה לקשר ישירות לדף-החיפוש:
http://ressources.memorialdelashoah.org/rechav_pers.php

בקישור הבא, בתחתית-הדף השמאלי, יש ערך המתייחס לאנדרה ולאנה מריה. נראה שיש גם התייחסות לבנם. כללית נראה שיש כאן תמצית של הפרטים שסיפרת, אולם אני רואה בהמשך לשמו של הבן התייחסות אפשרית לבלגיה. איני מבינה הונגרית, כך שלא ברור לי אם ההתייחסות לבלגיה רלוונטית ביחס לבן בלבד או לכול המשפחה, אבל שווה לנסות לתרגם את הקטע. אם לא תוכלי להוריד ולתרגם את הקטע בהעתקה לגוגל, שווה לדעתי לנסות להעתיק ידנית את הקטע (המדובר בסה"כ במספר שורות) כדי לא לפספס משהו. אולי האזכור של בלגיה ייתן קצה-חוט לחיפושים נוספים. הנה הקישור:
https://issuu.com/dorian07/docs/k__ri_edit_-_kik_l__ttek_a_kossuth_/100

יכולה להציע משהו שעשיתי אני לפני שנים. איני מתמצאת כל כך בהונגריה, אולם נזקקתי אז למידע אודות מישהי שזכתה לעיטור במלחמת-העולם ה-I. פניתי אל הצלב האדום של הונגריה (איתרתי אז את כתובתם בגוגל). ענתה לי מישהי, והסבירה שהם עוסקים בעיקר במלחמת העולם -II. ירדתי מהעניין, אולם כעבור זמן היא שבה אלי, ומסתבר שבכול זאת ערכו למעני חיפוש כי הפנייה שלי סקרנה אותם. אם הם עוסקים בעיקר במלחמת העולם ה-II, נראה לי שאין לך מה להפסיד, וכדאי לפנות אליהם.

ו-

שרי

רבנת

New member
שרי, תודה רבה! בינתיים אותגרה גם הקרובה בהונגריה

והיא מצאה שהבן נפטר בשנת 1980 בבודפשט.
באשר לבלגיה, מצאתי שהבן היה בתנועת הרסיסטנס בבלגיה בעוד ההורים היו בתנועה הזו בצרפת.
כעת אני מנסה לבדוק האם לבן יש צאצאים.
בשנים האחרונות הצלחתי למצוא 2 קרובות משפחה מצדדים שונים בבודפשט. אולי אצליח גם כאן.

שרי סילבר

Active member
הרזיסטנס בבלגיה
אני מאד מתחברת לסיפור שלך דרך הנושא של הרזיסטנס, שמככב אצלי שוב ושוב בקרב הקרובים בצרפת. רק בימים האחרונים קיבלתי אפיקומן נפלא לפסח דרך אחד הסיפורים, שריגש אותי ביותר, אודות קרובה שהיתה גיבורה אמיתית. אשתדל לספר כאן את הסיפור המדהים בהמשך. בין השאר גיליתי פרטים אודותיה באתר של המוזיאון של הרזיסטנס (קרוביך לא נמצאים באתרים הללו, חיפשתי). פניתי אליהם, ומייד נעניתי שהם העבירו את המסר שלי לאנשים באיזור הרלוונטי, כי הם מכירים היטב את ביתה של הגיבורה. מעט אח"כ קיבלתי דוא"ל ממי שמשמש סגן יו"ר של הלוחמים ברזיסטנס באיזור. הוא כתב שהוא מכיר היטב את ביתה של הגיבורה שלי, והוא העביר לה את המסר.

ר"ל: אולי תצליחי לאתר גם את פרטים אודות הבן. לרזיסטנס בבלגיה יש מוזיאון ואתר (בצרפתית והולנדית, אנגלית כמובן מחוץ לתחום). משיטוט רגעי איני רואה שניתן לערוך חיפוש שמי באתר, אבל כדאי לפנות אליהם, אולי יתמזל מזלך ויש להם קשר עם מישהו ממשפחתו של הבן.

הנה הקישור לאתר של המוזיאון: https://tinyurl.com/ryp6u7u

ZJack

New member
תרגום מהונגרית

הערך בקישור מתיחס לאנה מריה רבס מרת אנדרה באש.

גב' אנדרה באש, אנה מריה רבס (נולדה 1893) נושאת משרה (officer) אחות בקרבות ספרד. בעלה נפטר עם בנה ינוש באש בן 20 לערך ערכה עיתון שמאלי בבלגיה. בספרד לקחה חלק במלחמת האזרחים. לאתר מכן בצרפת ב(שנת) 44 לקחה חלק ברזיסטנס. לאחר (שנת) 45 בגיל 52 היתה מזכירת ברית הפרטיזנים.

רבנת

New member
תודה רבה לכל המסייעים.

ראיתי את התמונה של הבן, שהוא בן דוד שני של אבי. מדהים הדמיון ביניהם!
עדין מחפשת האם היו לו צאצאים.
שוב תודה רבה!

למעלה