הבקעה בחקר משפחת APOTHEKER בגלל פסיק קטן-לקחים

יעקב 1948

New member
הבקעה בחקר משפחת APOTHEKER בגלל פסיק קטן-לקחים

אני חוקר מזה כעשור את משפחת רעייתי אפוטקר. פרוש השם בגרמנית הינו רוקח ולעתים מאייתים אותו APOTEKER ו APTEKER ובעברית גם אפטייקר. אביה נולד בברדיוב שבסלובקיה והיה שם רק בית אב אחד כזה החל מ 1890,כלומר הם לא היו משם. ואז גילינו שסבה של רעייתי נולד בנובי סוץ'(צאנז) שבגליציה וגילינו דרך ה JRI-PL שבמפקד 1870 היה גם שם רק בית אב אחד(שבראשו עמד שאול יצחק אפוטקר)כלומר הם לא משם. בהערה נכתב שהוא יליד מקום בשם Ujście. יש כפר קטנטון בשם כזה בפולין (שהייתה תחת שלטון רוסי במאה התשע עשרה) אך לא היו שם יהודים וזה נראה לא מתאים. בין לבין גילינו שרוב האחים של הסבא שנולדו בנובי סוץ' עברו לקרקוב, פשמישל, דוברומיל ועוד וגם שם היו בית אב בודד. הנושא הטריד אותי ומצאתי שבשנת 1890 נערך מפקד אוכלוסין נוסף שלא עלה עדיין ל JRI אבל הצלחתי לגלות שבמפקד זה נרשם שהסבא רבא יצחק שאול נולד בסטניסלבוב שבמזרח גליציה(היום באוקראינה). עם מידע זה ניגשתי לחיפוש המשולב של הג'ואישג'ן ומצאתי לא מעט APTEKER בעיר זו ובקולומיאה. מצאתי אפילו גרסא נכונה אחת APOTHEKER. בשלב זה שגרתי פוסט לסיגים של גליציה וJRI וקבלתי מספר תשובות ופצצה אחת: אדם מארצות הברית שהציג שכתב לי בעברית רבנית שהוא נכדו של האח של הסבא רבא של רעייתי וכתב ש"ר' יצחק שאול מצאנז היה בנו של ר' מרדכי זצ"ל אב"ד אוסציא".התחלתי לחפש יישוב ליד סטניסלבוב שנקרא באידיש אוסציא. נו, טוף העיירה נקראת בפולנית
Uście Zielone (שימו לב שהאות J נעלמה) ובאוקראינית USTYA ZELENE ורבע מתושביה היו יהודים. אותו אדם יקר בארה"ב העביר לי גם קטע מהקדמה לספר רבני ושם פירוט הייחוס של האב"ד מרדכי אפוטקר שלוקח אותנו אחורה עד 1826 ועוד היד נטויה. המזל הוא כמובן שרעייתי צאצאית לשושלת רבנית ואזי יש הרבה חומר על הייחוס ועוד יד נטויה. דומני שבחיפוש שמות יישובים כדאי להקפיד על קוצו של יוד...

מעניין! כבר הרבה זמן מעניין לבחון את היכולות של האינדוקסים

השונים להתמודד עם שינויים כאלו, שאינם בהכרח פונטיים.

JRI-POLAND בתהליכי תכנון מחדש של המאגרים. אחד השינויים

יהייה שמירה על איות מקורי. בכל מקרה לפחות במאגר זה חיפוש פונטי מביא מספר מועט של תוצאות בהשוואה ל sounds like ולפיכך אני משתמשת רק באחרון... ומניסיוני עם סבא רבא "יש"י " שום חיפוש לא מביא את כל התוצאות - הגברת גוגול הכי קרובה אבל אפילו היא מתבלבלת :)

למעלה