עזרה בחיפוש אנשים בבקשה

chooopa

New member
תודה אורנה

אני אבדוק עם המשפחה מארה"ב אם זה לא הם ואם לא, שיפנו אליהם.
תודה רבה

chooopa

New member
עזרה בחיפוש אנשים בבקשה

אנשים יקרים

אולי תוכלו לעזור בבקשה למצא שלושה ילדים (היום אנשים מבוגרים) שכל המשפחה היתה בטוחה שנרצחו בשואה ולפניי יומיים נמצאו ששרדו במסמכים חדשים שעלו.
יש השערה שהם עלו לארץ. המשפחה שלהם חיה בארה"ב ומבקשים את עזרתכם:

Family in the US is searching for the following people. Not sure if these three orphaned children went to Israel after the war.

These are their Yiddish names given at birth:

Lejbus (pronounced Leibush) Pesaj (Pesach) Lewin age 17 after the war
Mordchaj Jakub Lewin age 12 after the war
Jura Ester Lewin age 15 after the war

Their parents were Liba Lewin nee Baumel and Chaskiel Majer Lewin both from Gniewaszow, Poland.
The father left for Bolivia in 1938. War broke out and the families were separated by the war. The children were hidden during the war by Christians. The mother was murdered at Treblinka in 1942.

The family in the US has just found out that the children survived.

תודה רבה לכם

פגי11

New member
המשפחה נמצאת בספר זיכרון לעיירה-כנרצחים,אין דפי עדות

ביד ושם,אם היו מגיעים לארץ?קרוב לודאי?שמי מהמשפחה היה מוסר דף?באיזה מסמך?נמצא הגילוי החדש?

קזרדי

New member
דווקא יש דפי עד ב"יד ושם"

על חמישה נספים ממשפחה זו (דוד, שרה, אריה-לייב, חיים, ברקה-דב), כשמוסר העדות הוא ירחמיאל לוין שהוא בנה של שרה ו"קרוב" של השאר.
הנה לדוגמא דף עד שלו על דוד לוין.
העובדה שלייב-פסח, מרדכי-יעקב ויורה-אסתר לא נזכרים בדפי העד שמסר ירחמיאל מחזקת את האפשרות שהם אכן שרדו את השואה.

chooopa

New member
יש דפי עד

ביד ושם מצאנו שני דפי עד, אחד ל-לובה לוין, אמא של הילדים והשני ליחזקל לוין - אבא של הילדים שלא נרצח, אלא נשאר בחיים כי עבר לגור בדרום אמריקה לפני המלחמה ולא הספיק להביא לשם את המשפחה.
את העדות מסרה מלכה מירסקי, אחייניתה של לובה המתגוררת בקנדה.
היום הצלחנו לאתר את הבן שלה. גם הם לא יודעים כלום על הענף הזה של המשפחה.
את הילדים מצאו במסמך אשר הועלה לאחרונה לאתר jewishgen
ובו רשומים שמות ילדים מפולין אשר ניצלו ע"י משפחות נוצריות, כנסיות,,,

פגי11

New member
במסמך הניצולים שם האב-bojnek?שם האם-ליבה,ועוד בן-יעקוב.

Miriam Ferber

New member
התחלות

תתחיל/י באתר של jewishgen.org ותראה מה תמצא. אם היגרו לארה"ב, בהנחה שלא שינו את שמם, יהיה לך קל יחסית למצוא אותם - מפקדי אוכלוסין, מסמכי אוניות, ועוד - רוב המידע הזה, או לפחות חלק גדול ממנו, נמצא באתר הנ"ל. אם עלו לישראל, פחות יודעת. אבל גם מידע זה נמצא בחלקו באתר.

chooopa

New member
אכן ההתחלה התחילה מ-jewishgen

אכן משם הכל התחיל.
המשפחה בארה"ב אכן עשתה את כל הבירורים האלה ולא מצאו כלום, לכן אנחנו חושבים שהם עלו ארצה.
וכאן כמובן הכל מסובך ומסורבל בחיפושים.
תודה רבה

שרי סילבר

Active member
אם עלו ארצה אחרי המלחמה
יתכן שאי שם בתחילת שנות ה-50 התאזרחו בארץ. אולי בארכיון-המדינה יוכלו לסייע, שכן הם אוחזים בתיקי-התאזרחות. כדאי לנסות לפנות אליהם עם מירב-הפרטים הידועים למשפחה (כמובן שהשמות עשויים להירשם בכתיב שונה ממה שנרשם בהודעה המקורית שלך.).

ארכיון המדינה: https://www.archives.gov.il/

לחילופין, האם ידוע על קרובי-משפחה (אפילו רחוקים) שחיו בארץ באותה תקופה? אם כן, האם ידוע היכן חיו הקרובים (אפילו אם לא ידוע שמם)? במצב כזה אולי אם הניצולים הגיעו ארצה, העדיפו לחיות באותו מקום בו היו להם קרובים. אם מי מהניצולים נפטר בינתיים, יתכן שאפשר יהיה לאתר קצה-חוט בחברה קדישא המקומית (בין אם ברשת, אם קיים אתר אינטרנט, ובין אם בשיחה טלפונית לא החברה קדישא הספציפית). בד"כ בחברה קדישא מצויים פרטים של מי שארגן את סידורי-הלוויה, כך שאפשר יהיה אולי להגיע דרך קצה-חוט כזה אל קרובים/מכרים, כפי שרבים מאיתנו עשו ועושים פעמים רבות.

שרי סילבר

Active member
ארגון הג'וינט
בחיפוש במאגר של מוזיאון השואה נראה שיש פרטים אודות יורה אסתר ואולי גם ביחס למרדכי יעקב, שמקורם בארגון הג'וינט, לפחות במחציתם של המקרים נראה שהמסמכים מקורם במחלקת-ההגירה. כדאי לפנות אל ארגון-הג'וינט, כדי לבחון אם אכן בהם המדובר, ואולי שם יצוץ קצה-חוט לאן היגרו באם בהם המדובר.

https://www.ushmm.org/online/hsv/person_view.php?PersonId=6571777

https://www.ushmm.org/online/hsv/person_view.php?PersonId=6571776

שרי סילבר

Active member
בהחלט כדאי לפנות אל ארגון הג'וינט

chooopa

New member
אלה הם !!!

אני יושבת כאן ודומעת, לא יודעת איך להודות לכם

chooopa

New member
תודה רבה שרי

בארץ לא היו להם קרובים כלל. לא קרובים ולא רחוקים. כלום.
את ארכיון המדינה שכחתי לגמרי, רעיון פנטסטי, תודה רבה !

שרי סילבר

Active member
התודה תהיה אם וכאשר תחזרי לכאן ותדווחי על ההתקדמות
אני מאד מקווה שדרך הג'וינט יימצא קצה-חוט שיאפשר לדעת להיכן היגרו.

chooopa

New member
אני גם

אני כמובן אדווח.
זה מטורף שאין מאגר אחד של החברה הקדישא בארץ.
אני בארכיון המדינה, מנסה כל ורסיה אפשרית לשמות.
תודה רבה לכולכם, כל רעיון, עצה, כיוון, הכל מתקבל בתודה ענקית

שרי סילבר

Active member
לא נראה לי שתיקי-ההתאזרחות מהשנים הללו עברו דיגיטציה
והועלו אל הרשת. עדיף לפנות אל ארכיון-המדינה עם כל הפרטים הידועים לך.

למעלה