לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1262812,628 עוקבים אודות עסקים

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

לצפיה ב-'משפחת זעפראני מירושלים'
משפחת זעפראני מירושלים
<< ההודעה הנוכחית
23/04/2019 | 19:31
7
89
שלום שרי   מאחר ואני פרימיטיבי הן מצד המוצא והן מצד הפזורה אני משיב בהתאם
-    החיפוש נעשה בכל צורות הכתיב למעט "שפרן"  (בכל זאת  מוגרבים..)
-   igra  אינה מוסרת מידע על טווח השנים 1875- 1917 בעיקר כי המידע אותו ניכסו  לעצמם דל ולא בכדי. גם רשימות מיי הריטאג' חסרות מידע למרות השוני  בין
הרישומים  
המקור היחידי שלא בדקתי הוא הרישומים בועד העדה הספרדית
אליהו
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ארכיון העיר ירושלים'
ארכיון העיר ירושלים
25/04/2019 | 09:12
6
67
שלום. האם בדקת בארכיון העיר? ומה בדבר רישומי קבורה למינהם? הר הזיתים למשל מסודר מאד. 
המלאכה קשה, בלי ספק,אבל הרי מנסים לעזור לך, אז למה לענות ככה?
בהצלחה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת זעפראני מירושלים'
משפחת זעפראני מירושלים
25/04/2019 | 19:35
5
68
שלום חנה
מהרבה תשובות ניתן ללמוד כי הדרך לגיהנום מרוצפת כוונות טובות.
אם תשימי לב רוב התשובות שיטחיות ולא  נועדו למתן מידע עניני אלא לבנות איזה מצג של אפוטרופסות וכדומה.  ממה נפשך  אם אני עוסק בעץ המשפחתי כ- 15 שניםוהמקורות לנושא שהעליתי כאן רבים ויתרה מכך חלקם לא רק לא עבר
 דיגיטציה אלא אינו נגיש גם לחוקרים אקדמאיים מפאת היותו בידיים פרטיות אזי נראה לי כי  הפניה לרישומי הר הזיתים או ל IGRA זה לא לענין ( רק לסבר את
  האוזן IGRA כנראה לא מכירים את מפקד תושבי העיר העתיקה - 1905 וסיבותיהן איתן)
לענייננו קצת צניעות  לא הרגה אף אחד.
חג שמח

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'קצת דרך ארץ, הגינות והתחשבות לא הרגו אף אחד'
קצת דרך ארץ, הגינות והתחשבות לא הרגו אף אחד
26/04/2019 | 18:26
4
65
שלום אליהו,

התכוונתי לענות לך לאחר המענה שלך לתגובתי, אם כי לא לפתיח הבוטה וגס-הרוח. העדפתי לחשוב, שאתה מניח שאנו מכירים זמן רב, ולפיכך הייתי אמורה לנחש שאתה עוסק בגנאלוגיה שנים רבות. אחרי שקראתי את תגובתך לחנה, אני חייבת להודות שהרגשתי שמישהו מנסה ליצור מצג של אפוטרופסות וכו'. לעצם העניין, נראה לי שאין טעם להתייחס למקורות כאלה ואחרים, שכן אתה מעיד על עצמך שנברת כבר בכול מקורות-המידע הקיימים והנגישים ע"ג הגלובוס. עם זאת, אני מעוניינת להעיר ולהאיר ביחס למספר נושאים:

העובדה שקיימים מאגרי-מידע, שמצויים בידיים פרטיות, ואינם נגישים לכלל הציבור, הועלתה גם בפורום בעבר. אני שותפה להרגשתך, שהעניין מתסכל ומקומם, שכן מעבר לאי-הנגישות, הסכנה היא שמאגרי-מידע אלה, שהם בבחינת אוצר בלום, אינם עוברים ולא יעברו שימור מקצועי כנדרש, והזמן יגרום להם נזק בלתי הפיך. במהלך-השנים האחרונות סייעתי למחקר כלשהו אודות משפחה וותיקה בירושלים, וכך נחשפתי גם אני לעובדה, שיש מאגרי-מידע שלא יסולאו בפז, שחלקם מצויים בידיים פרטיות.

כשקראתי את הודעתך הראשונית, לאור העובדה שציינת שאינך מוצא נתונים כפי שהיית מצפה, השאלה הראשונית שהפניתי אליך היתה אם בדקת צורות-איות שונות, כשאני מקדימה את דברי ב-"למען הסר ספק". זה נעשה ע"מ שיהיה איזה בסיס ראשוני, משום שמהודעתך הראשונית, בניגוד להנחתך, לא הצלחתי לנחש באם אתה בתחילת-הדרך או גנאלוג ותיק, ובאיזה עוד מקורות-מידע ניסית לחפש, משום שהדברים לא נרשמו במפורש (מסתבר שאיני מוכשרת עד כדי כך שאוכל לנחש דברים כגון אלה...).

אתה כותב שהמידע ב-IGRA דל, אולם ניסיון לחפש באתר של IGRA העלה תוצאות רבות, חלקן מהשנים שאתה מתייחס אליהן, ואחרות גם מהשנים שאחרי 1925. ייתכן שפספסתי את כוונתך, ולא הבנתי עד הסוף את המונח "דל" ואת הבעיה הספציפית. אולי רמת-העברית שלי אינה מספקת לכך (זו לא עבירה פלילית, כידוע...).

IGRA לא ניכסה ואינה מנכסת לעצמה מקורות-מידע. כמו אגודות ואתרים גנאלוגיים שונים גם IGRA מתבססת על עבודה ברוכה של מתנדבים. בנוסף, IGRA מנסה לאתר מאגרי-מידע ובסיסי-נתונים, שעשויים להיות רלוונטיים עבור גנאלוגיים. ככאלה, רובם ככולם של המאגרים לא ניתנים חינם, והם כרוכים בעלות, שלעיתים אינה נמוכה כלל וכלל. מרבית-הכיסוי של העלויות הללו מדמי-המנוי שמשלמים החברים ב-IGRA. לפיכך, המסמכים המקוריים ניתנים לצפייה באתר אך ורק לחברי-העמותה, כפי שמקובל באגודות ובאתרים גנאלוגיים רבים. למען הסר ספק (בתקווה שהפעם הביטוי יובן): איני חברה ב-IGRA או בעיל"ם, ואין לי כל מניע זר או אינטרס הקשור באגודות אלו.

לפני שנים רבות פורסמה באתר סנונית של האוניברסיטה העברית רשימה של אתרים גנאלוגיים. פורום שורשים משפחתיים של תפוז נזכר גם הוא ברשימה, כאשר לצד הקישור טרחו עורכי-הרשימה להדגיש, שהפורום שלנו הוא בבחינת "שמורת-טבע", וחברי-הפורום מקפידים ביותר על צורת-ההתנסחות בפורום. כחברה בפורום מימיו הראשונים אני יכולה להעיד שעל כך היתה גאוותנו לאורך השנים, כמו גם על רוח-השיתוף, העזרה ההדדית וההתחשבות (צריך לזכור, שהמשתתפים הרבים בפורום והקוראים הפסיביים הלא מעטים מצויים בשלבים שונים של מחקרם, וממילא לרוב החוקרים אין רקע מחקרי מקצועי.). אני יכולה להעיד שאחרי כל השנים בפורום אני עדיין לומדת לא מעט, אם בפורום עצמו, ואם בתגובות שמאחורי-הקלעים. עם זאת, לאור העובדה שאתה מציין שעברת על כל המידע הנגיש ומיצית אותו, ייתכן שהפורום השטחי והלא מעמיק שלנו אינו מסוגל לסייע לך, ואיני בטוחה שאני מבינה מדוע אתה סבור שלמי מאיתנו יש גישה למקורות-המידע הלא נגישים (אבל כאמור, אולי ההבנה שלי לוקה בחסר).

אני, בניגוד אליך, חוקרת את שורשי המשפחתיים מזה כ-20 שנים, אך מה לי ולמחקר? ככלות הכול, ההתמחות המקצועית שלי אמנם במחקר, אך בתחום אחרי לגמרי ולא בגנאלוגיה.

אני מתנצלת אם לא הבנתי אותך כראוי ולא יכולתי לענות תשובות ברמה ו/או תשובות רציניות. אחרי הכול, אני קצת פרימיטיבית, שכן שורשי הישירים מעורבים, וכך גם קשרי-הנישואין במשפחתי.

לאור ניסיונך והידע שצברת, אשמח בכל זאת להבהרה מצידך: האם מרוקו היא חלק מהמגרב? אם ניקח לדוגמא את יצחק, אחיה של הסבתא רבתא שלי, הרי שהוא שימש כמנהל בית-הספר כי"ח (אליאנס) בקזבלנקה שבמרוקו בעשור הראשון של המאה ה-20, עת פקדו את יהודי-מרוקו פוגרומים נוראיים. יצחק נדד ברחבי-מרוקו, ותיעד את תוצאות-הפוגרומים במסמכים רבים ובסדרת-צילומים שנותרו בארכיון-כי"ח (אליאנס) בפריס. בין המסמכים דיווח יצחק, בין השאר, על כך שביתו היתה בין הילדות שנחטפו במהלך-הפוגרומים הללו (עקבותיה לא נודעו מאז). לימים עבר יצחק להתגורר בפריס, ובאוקטובר 1942 נספה באושוויץ. כל שנותר לנו ממנו הוא תמונה יחידה שלו, שאותרה אצל קרוב-משפחה ואותם מסמכים וצילומים שנותרו בארכיון-כי"ח (אליאנס) בפריס.

אני מקווה שתצליח לאתר מקורות-מידע נוספים, שישפכו אור נוסף על המשפחה אותה אתה חוקר, ושתזכה לשיתוף פעולה מהאוחזים במקורות-מידע כאלה. ביני לביני, אני תוהה עד כמה זה ריאלי, כי שיתוף-פעולה, כך נראה לי, מחייב לפחות מעט דרך-ארץ, הגינות והתחשבות. אלה, כאמור, לא הרגו עדיין אף אחד.

כל טוב,
דר' שרי סילבר

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שרי, תודה!'
שרי, תודה!
26/04/2019 | 18:50
1
29
לצפיה ב-'חן חן על התגובה המפורטת.'
חן חן על התגובה המפורטת.
27/04/2019 | 09:40
22
לצפיה ב-'יישר כוחך'
יישר כוחך
27/04/2019 | 11:00
1
23
לצפיה ב-'והכוונה לשרי כמובן, שתמיד עוזרת לכל מי שמבקש'
והכוונה לשרי כמובן, שתמיד עוזרת לכל מי שמבקש
27/04/2019 | 11:01
38
ומעולם לא היתה בוטה.
שורשים משפחתיים >>

הודעות אחרונות

15:39 | 24.05.19 אורחים בפורום
19:37 | 22.05.19 אורחים בפורום
15:16 | 22.05.19 שורשים עמוקים
14:07 | 19.05.19 roozvelt
13:48 | 19.05.19 אורחים בפורום
09:50 | 19.05.19 אורחים בפורום
16:30 | 18.05.19 אורחים בפורום
20:50 | 17.05.19 חוזה48
18:39 | 17.05.19 1ניצת השקד
16:05 | 16.05.19 iatzmon

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ