יהודי בולגריה בעיר פלובדיב

אלונסו5

New member
יהודי בולגריה בעיר פלובדיב

סבי נולד בבולגריה וגר בעיר פלובדיב בקהילה היהודית.
והוא נהרג במלחמת העולם הראשונה , ואיתו נהרגו גם המון פרטים על משפחתי. 'דוד מנחם בכר' היה שמו.
אישתו עלתה לארץ לאחר מלחמת העולם השניה (ליזה מנחם) (השם משפחה 'בכר' נעלם)
ברצוני לדעת את שמות הוריו של דוד מנחם בכר,
ואת השנים בהם הוריו נולדו ,נפטרו והיכן הם קבורים.

אשמח לעזרה בנושא זה.. תודה מראש

pelly

New member
קצת מידע

בתמונה המצורפת שמו של בכר גיליבי כחלל במלחמת העולם הראשונה, התמונה מבית הכנסת בפלובדיב. יכול להיות שזהו דוד מנחם שלך בכינוי שלו.
בנוסף יש איזכור (ללא תמונה) בבית הכנסת למיכאל מנחם על לוח של ציון תרומה (כנראה על שמו או שהוא נתן) ליתומים בשנת 1923
יש לאשתי משפחה מפלובדיב אבל לא ממשפחת בכר
זו קהילה עם היסטוריה עתיקה כפי הנראה הרבה לפני גירוש ספרד
אחפש עוד, זו הזדמנות טובה גם עבורי לחפש מחדש מקורות מידע מהעיר
פלי

אלונסו5

New member
תודה רבה על זה

יש לי כמה פרטים...
מה שאני מחפש זה את המשפחה שלו, ובעיקר את הקברים שלהם ...
שמעתי שיש מצבה שלו ושל אחיו (מיכאל בכר מנחם) בבית הקברות היהודי שבפלובדיב.
ואימו ששמה לא ידוע לי קבורה לידם ( שלושתם ביחד)
אולי המשפחה שלך, שכמו שאמרת גרה בפלובדיב יודעת היכן נמצא בית הקברות היהודי בפלוסדיב?. והאם נמצאים בו באמת הקברים של בני משפחתי

asaf2000

New member
בית הקברות בפלובדיב

על פי אתר Jewish cemetery project
בית הקברות היהודי בפלובדיב פעיל ומתוחזק ויש בו כ 2600 מצבות. מנוהל ע''י חברת הלוויות העירונית.

בפורום באתר thebulgarianjews.org.il מפורסם שמו ומספר הטלפון של ראש הקהילה היהודית. כמו כן נכתב שם שבבירור איתו נמסר שאין תיעוד או רשימה מסודרת של הקברים נכון לשנת 2010.

אולי תוכלו לנסות ליצור קשר עם הנ''ל או עם בית חב''ד בבולגריה לגבי אפשרות שמישהו יוכל לאתר עבורכם את המצבות ולצלמן.

(סליחה שלא הכנסתי קישורים ישירים עקב בעיה להכניסם דרך הדפדפן בסלולר).

נדמה לי שבאתר Spheradicgen שהוזכר לעיל מופיע שמם שלדוד בכר מנחם ומיכאל בכר מנחם.

כמו כן מצאתי שהיו הרבה מבני משפחת בכר Behar שהתגוררו בפלובדיב ובבולגריה בכלל. רבה האחרון של פלובדיב היה שמואל בנימין בכר ויש הרבה תוצאות על השם הזה באתרים שונים כמו Geni ו Centropa וגם ביד ושם. אך לא הצלחתי למצוא בהם את השמות שציינת.

שרי סילבר

Active member
לא כל הנושאים את השם בכר הם בהכרח קרובים זה לזה
הפירושים המקובלים לשם בכר:

1. קיצור של "בן כבוד הרב",
2. בכר במקור בז'ר, שמקורו מהעיר בז'ר שבספרד.

כאמור, לא כל הנושאים את השם בהכרח קשורים זה לזה.

מניסיון אישי שלי עם ימבול, סבילנגראד ובורגס שבבולגריה - הבולגרים משתדלים מאד לסייע. חיפוש בגוגל הניב אתר של העיריה המקומית בשני מקרים, ומשם סייעו וקישרו אותי עם האנשים המתאימים. במקרה של ימבול יצרתי קשר עם מישהי בגלל שם משפחתה. הסתבר שאין קשר למשפחה שאני חוקרת, אך היא נרתמה לסייע, וקישרה אותי עם ראש-הקהילה היהודית בימבול (המדובר כיום בקהילה קטנטונת, שחלקה אנשי-עסקים ישראלים ואחרים).

למעלה