ארזבט- לאה שקלושי

• פותח הנושא zogu
  • פורסם בתאריך

zogu

New member
ארזבט- לאה שקלושי

מבקשת את עזרתכם.התגיסותכם לנושא הבא שאני מעלה.
פוסט של חבר קבוץ, שהחליט בגיל 71 לנסות למצוא את אימו.
להלן הספור של דני שגיא חבר קבוץ מצובה, וצרוף תמונה. הוא העלה אתמול את הפוסט לפייסבוק בתקווה לקבל עזרה.
אני נרתמת לבקשתו ואשמח לרעיונות נוספים מהחברים כאן.
עד כה נמצאו רק העדויות של אביו ביד ושם ושל אחיו של אביו אליהו שיקלושי. תודה לכולם

אף פעם לא קראתי לה: "אמא".

החודש לפני 71 שנה הגיעה האשה שבתצלום לבית החולים הצבאי בניקוסיה, שם נולדתי. היא ילדה אותי וטיפלה בי בשנותי הראשונות, אבל היא אינה מופיעה בזיכרונות הילדות שלי. אני יודע עליה רק פרטים בודדים. היום אני כבר סבא בעצמי, אבל אני עדיין מחפש את אמא שלי.

שמה היה ארזבט שיקלושי, היא הייתה רקדנית, ילידת הונגריה, ניצולת שואה. אבא שלי, ראובן שיקלושי ז"ל, הכיר אותה אחרי המלחמה, ויחד הם עלו לאניית המעפילים "כנסת ישראל", שנתפסה על ידי הבריטים מול חופי חיפה ונשלחה בחזרה ללב ים. אמא שלי הייתה אז בהריון. בסוף מאי 1947 היא ילדה אותי במחנה חורף 64 בקפריסין.

אינני יודע מתי ואיך הצליחו הורי לעלות לישראל ולהגיע להכשרה בקיבוץ דגניה ב ומשם לקיבוץ מצובה, שבו אני מתגורר עד היום. כשהייתי בערך בן שנתיים היא עזבה את אבא שלי, את הקיבוץ וגם אותי. אני לא זוכר את היום הזה, אבל מאז אני מחפש אותה.

אבא שלי, כמו רבים מבני דורו, מעולם לא דיבר על זוועות השואה, וגם עליה הוא לא רצה לדבר. כששאלתי שאלות, כשרציתי לחפש אותה, הוא התנגד נמרצות. השמועות שהתגלגלו לאזני לאורך השנים מוטלות גם הן בספק. נאמר שהיא עזבה את הארץ והשתקעה בקפריסין התורכית, אולי התחתנה שם, אולי נולדו לה ילדים. אולי יש לי אחים שאינני מכיר?

בקיץ האחרון נסעתי עם משלחת של ילדי קפריסין, שכמוני נולדו במחנות המעפילים, אלף פעמים יעצו לי לעזוב את זה, להשאיר את העבר מאחור, "מה שהיה היה". אבל האישה הזאת הייתה אמא שלי.
אני רוצה לבקש מכם לשתף את הפוסט הזה ולתייג בו אנשים שעשויים לסייע לי בפיסת מידע או בעצה. אולי בזכותכם אצליח להתחקות אחרי מסלול חייה. למצוא קצה חוט. אולי בזכותכם אצליח להבין.

בתודה ובתקווה, דני

סיפור מעניין מאוד. האם נבדקו חומרים בארכיוני

הקיבוצים הרלוונטיים (דגניה ב', מצובה)? יכול להיות שיהיו שם רמזים כלשהם.
&nbsp
כמו כן, לאור סיפורים רבים שצצים לאחרונה - כדאי לשקול לערוך בדיקת DNA מתאימה, אולי גם משם יצוץ משהו מתישהו...

zogu

New member
מחנה מעפילים עתלית

בחיפוש במחנה מעפילים עתלית:
http://maapilim.org.il/
נמצא כי האם נולדה בשנת 1925 בהונגריה. מופיעה ברשומות כ- לאה שיקלושי
על האב ראובן שיקלושי נמצאו הפרטים הבאים:

שם מלא: שגיא ראובן
שם פרטי קודם: רוברט
שם משפחה קודם: שיקלושי, שפילמן
תאריך לידה : 01.01.1926
שם אב: אלדר
שם האם: וילמה
תנועת נוער: מכבי הצעיר
אופן עליה: דרך הים
מקום לידה: הונגריה / Hungary
העפלה מ/ב: כנסת ישראל

על האם כתוב:
שם מלא: שיקלושי לאה
תאריך לידה : 1925
אופן עליה: דרך הים
העפלה מ/ב: כנסת ישראל
מחנה מעצר: קפריסין - מחנה 64 (מחנה חורף)

על הבן דן (מבקש העזרה בחיפוש אימו:)

שגיא דן (דני)
שם מלא: שגיא דן (דני)
שם משפחה קודם: שיקלושי
תאריך לידה : 28.05.1947
שם אב: ראובן
שם האם: לאה
אופן עליה: ילידי מחנות מעצר
מקום לידה: קפריסין / Cyprus
מחנה מעצר: קפריסין

מחנה חורף 64 קפריסין

נסיבות פתיחת המחנה
מחנה 64 היה מחנה החורף הראשון. הוא נבנה בנובמבר 1946 ונפתח בדצמבר 1946 עקב התנאים הקשים ששררו במחנות הקיץ. הראשונים ששוכנו בו היו מעפילי "כנסת ישראל" ו-"רפיח

תאור המחנה
מחנה 64 הוקם ממזרח לכביש פמגוסטה-לרנקה. לעומת מחנות הקיץ, מחנה 64 היה מתוכנן. המחנה היה בנוי מצריפי פח (Nissen Huts). הצריפים נבנו בגושים צפופים. כל צריף הכיל 12-16 אנשים (צריפי הנוער הכילו 18-20 צעירים). במרכז המחנה מוקמו מבני הציבור: חדרי אוכל, מטבחים, מחסנים, מועדון ותאי שירותים ומקלחות. במחנה 64 היה מגרש כדורגל ובמאי 1947 נפתח בו בית התינוקות המרכזי של מחנות החורף. במחנה 64 שוכנו משפחות רבות

פגי11

New member
1948-בוצע מפקד האוכלוסין הראשון(תחת עוצר)

המפקד -היה פתיח לניפוק מספרי תעודות זהות,נופקה סידרה לעולים חדשים ולתינוקות שלא נולדו בארץ-במחנות,הסידרה מתחילה ב-01,כך ששלוש המספרים שלכם כנראה עוקבים,מי שלא היה עדיין בארץ?מספר תעודת העולה,נמסר לרשות ההגירה,שמאוחר יותר נמסר למשרד הפנים,שניפק תעודת זהות.ישנם חומרים בארכיון הציוני-סימול חטיבה-j21,ארכיון המדינה, ארכיון הגונט-jdc ,ועוד,אם "השמועה "נכונה:?ועזבה את הארץ?שמה יופיע במשרד הפנים.,כפי שנמסר מרשות ההגירה.

zogu

New member
מחכים לתשובה מארכיון דגניה ב'

בארכיון במצובה לא קיים מידע נוסף אחר על לאה שיקלושי

ממליצה לפנות לחני גת מיד ושם

ספרית השלוחה - תוכניות חינוכיות ייחודיות - שירותי יעץ לתיאום ביקור בספרייה : טל. 03-5718197 שלוחה 7 או במייל: [email protected]

שרי סילבר

Active member
אליהו שיקלושי
בראשל"צ קבור מישהו בשם אליהו שיקלושי. אמנם שם-האב, המופיע על המצבה, הוא יעקב (ולא אלדר כפי שרשמת), אך שם האם, וילמה, מחשיד שאליהו היה אולי אחיו של ראובן (רוברט). האם במשפחתו של אליהו לא יודעים שום דבר אודות לאה (ארז'בט)? אם לא מוכרים הצאצאים של אליהו, האם ניסיתם לחפש כאלה?

אליהו שיקלושי: https://tinyurl.com/y86mb4sk

zogu

New member
אליהו שיקלושי

אחיו של ראובן שגיא
שם המשפחה המקורי בהונגריה שפילמן- אח"כ שונה לשיקלושי (על האונייה כנסת ישראל)- ואח"כ לשגיא
אליהו היה אחיו

zogu

New member
לא ידוע

שני האחים אליהו וראובן שיקלושי היו על אותה האונייה בדרך לישראל כשעלו ארצה ולא ניפגשו אחד עם השני. גם כשגורשו לקפריסין ושהו שם במחנה -לא נפגשו.
רק בעתלית מאוחר יותר נפגשו.....
בכל אופן אליהו כבר נפטר, גם ראובן נפטר. לא ידועים פרטים במשפחה על לאה.

פגי11

New member
איזה שמות כתובים ביד ושם?שפילמן או שיקלושי?

אם השם המקורי הוא שפילמן?ושני האחים לא נפגשו לא באוניה ולא בקפריסין,ועדין בחרו באותו שם משפחה,בזמן כל שהוא,?לא כל כך מובן?

zogu

New member
שם משפחה שיקלושי

אליהו שינה את שם המשפחה לשיקלושי לאחר שניפגשו. משפחתו נשארה עם שם המשפחה עד היום.
דני (הבן), שינה שם משפחתו ל"שגיא" לאחר נישואיו. ואז אביו שינה אף הוא את שם המשפחה לשגיא.

zogu

New member
ביד ושם

הדפים לזכרם של ההורים- אלדר ווילמה בשם משפחה -שפילמן (SPIELMAN(N
ומוסרי העדויות הם ראובן שגיא, ואליהו שיקלושי

asaf2000

New member
ניסו לרצוח אותה ב 1951 (מארכיון עיתונות עברית...)

היא מוזכרת בשתי כתבות בעיתון "חרות" ובעיתון "הבקר".
ב 21 באוגוסט נכתב שהרקדן דוד רוסו נאשם בניסיון לרצוח את לאה שקלושי.
ב 31 באוקטובר 1951 נגזר עונשו ל 3 שנות מאסר. מצויין שירה בה שתי יריות באולם "הקזינו" בחיפה.

האם מישהו יודע איך לגשת לארכיון בית המשפט ולפתוח את התיק הזה? אולי תהיה שם כתובת או רקע נוסף עליה...?

asaf2000

New member
תוספת

אם תחפש "דוד רוסו" ותצמצמו לשנים הרלוונטיות תקבלו כתבות נוספות על נסיון הרצח ועל עיסוקיו המעניינים של דוד רוסו בבית הכלא.

בכתבה מ'מעריב' מדצמבר 1951 נכתב כי רוסו מרצה עונשו עבור "רצח הרקדנית" (כנראה הכוונה לניסיון לרצח)

zogu

New member
ניסיון לרצח בשנת 1951

אמת לאמיתה.
שוחחתי עם דני שעה ארוכה, וכפי הנראה הרבה פרטים מילדותו מודחקים.
עם העלאת הנושא ושחזור הפרטים דברים צפים ועולים.

zogu

New member
קפריסין הטורקית- פמגוסטה

הועלתה סברה שכפי הנראה לאה עזבה את הארץ לקפריסין, לפמגוסטה נישאה כפי הנראה לגוי ואף נולדו 2 ילדים בן ובת.
האם למישהו יש רעיון כיצד לחפש בקפריסין? (אני פניתי לרב המקומי דרך הפייסבוק- שמו חיים הילל אזימוב טרם נעניתי) רעיונות נוספים

שרי סילבר

Active member
אל תשללי את האפשרות של לונדון
באתר של FamilySearch מופיעים פרטים אודות מישהי בשם Erzsebet Siklosi, שנישאה בשנת 1963 בלונדון (רובע צ'לסי). למרבה הצער אין רישום מקורי, וזהו רק אינדקס, כך שהפרטים מועטים, ולא מופיעה שנת-לידה.

עם זאת, מכיוון שדני נולד בשנת 1947, ואין לו כל כך זכרונות-ילדות, סביר שעזבה כשהיה מאד צעיר. בנוסף, לאור העובדה שקפריסין היתה בעבר בשליטה בריטית, המעבר לאנגליה עשוי להיות הגיוני, ושווה לפתוח את הראש לעוד אפשרויות.

מנסה לקשר לפרטים (צריך להירשם או להיכנס תחילה אם את כבר רשומה):
https://tinyurl.com/y82rb4sj

למעלה