מה יש בתמונה מבית הכנסת ברודניק, פולין?

מה יש בתמונה מבית הכנסת ברודניק, פולין?

התמונה המצורפת היא מבית הכנסת ברודניק, פולין (Rudnik Nad Sanem ).
בעיירה הקטנה הזו שבדרום גליציה נולד אבי ב 1919. אביו וסבו היו חזנים, שוחטים ומוהלים בעיירה.
"חברה" בפייס בוק חיברה אותי לשני רופאים בעיירה המחזיקים שפע של תמונות של יהודים, במטרה שמישהוא יבוא ו"יגאלן". (בקיץ לפני הכנס אסע להציץ ולפגשם) להורי הרופאים היו חברים וידידים קרובים יהודים והן עסקו בהברחתן ובהסתרתן במהלך השואה.
צאצאי המשפחות היהודיות והפולניות בקשר עד היום!

שני הרופאים שלחו לי תמונה, כנראה משנות השלושים של המאה ה 20, מתפילה בערב ראש השנה.
2 שאלות:
1. מהם/ מדוע/ על מה מעידים הכובעים הלבנים שהחזנים/מתפללים חובשים?
2. האם מישהו מזהה מישהו?

תודה,
לאה

פגי11

New member
רודניק

קהילות שונות -מנהגים שונים,כנראה,תפילת ראש השנה,מצווים ללבוש בגדים לבנים פשוטים,ללא קישוטים,כמו כן כובעים פשוטים מבד לבן,מבחינת"אם יהיו חטאיכם כשני(אדום)כשלג ילבינו"אחד מהם לובש קיטל(חולצה ארוכה,כמו שמלה בצבע לבן),והוא כנראה,החזן,או בעל תקיעה,או המקריא,בקהילות אחרות-כולם לובשים לבן ,וספרי התורה עטופים בבד לבן כמו תכריכים,כל קהילה לפי מנהגה.

תמונות מרודניק שעל נהר הסן

היה כדאי מאוד שתסרקי את התמונות הנ"ל במקום שיישארו עלומות, אולי תוכלי להעזר בארגונים שונים למימון או עזרה אכנית.
דרך אגב גם משפחתי מגיעה מרודניק (4 אחיות: מישהי קורן (שם בעלה שרגא פייבל), מישהי רוזנפלד, מישהי סובול (שם בעלה הוא יעקב), ואסתר בירנפלד)

תמונות מרודניק (2)

אני כעת בארץ....
לכשאגיע לפולין בקיץ, לפני הכנס הבינלאומי, ואבקרם, אראה לראשונה את התמונות...
נחשוב יחד מה לעשות עמן ואיך לשמרן.
עפ"י דבריהם ברודניק עתיד להיפתח בשלב הראשון מוזיאון יהודי קטן.

רוזנפלד - בני משפחתך מקורם ברודניק?
היו להם קרובי משפחה בעיירות שליד רודניק?
לאה

תיקון טעות

בדקתי שוב ומתברר שטעיתי, השם הוא רוזנבלום (ולא רוזנפלד), בעלה או בנה היה פנחס-פיני רוזנבלום, הוא עלה ארצה וגר בקריית שלום בתל אביב.
&nbsp
אחת מארבעת האחיות גרה ברזוודוב הסמוכה.

bilen

New member
שלום לאה

אמי שתחי', שנולדה וגדלה באזור, מגדירה עצמה כשומרת מסורת אבל בעניין הזה מאוד מקפידה, נוהגת עד היום להגיע לבית הכנסת בימים הנוראים בלבוש לבן.
מכינה לעצמה סטים קבועים, כולל נעליים וגרביים, הכל בלבן.
מסמל את הטוהר והנקיון כשבאים לתפילות המיוחדות לימים הללו.
במשך השנים הראנו לה שאנשים חרדים לובשים צבעוני, אמרה: :"אבל ככה זה היה בבית".

מאחלת לך הצלחה באיסוף החומרים ובמפגש.
את מתכננת להגיע גם לאזור הגרייפים (שמסובך יותר)?

ברוך שובך bilen!

שלום bilen,
שמחה, כמו האחרים, שחזרת אלינו.
גרייף?
יש בהחלט מציאות. הם התחתנו עם בני משפחת קרמר, הסבתא רבתא של בעלי. נעו ונדו בין הכפרים Kosow, Rudniky/Rudniki, Zablotow Gwodzdierz,Kulaczkowce ואחרים.
זה אומר לי הזכרון .
חייבת לפשפש בין הניירות והתוכנה ולהיות מדוייקת יותר.
עפ"י המאגרים שמצאתי הם נישאו גרייף-קרמר- טייכר- פסטרנק ועוד, אחים ואחיות ממשפחה אחת עם אחים ואחיות מבני משפחה אחרת.

חייבות לשבת על כך.
ושוב -
ברוכה השבה,
לאה

למעלה