האם כדאי לעשות בדיקת דנ"א לחיפוש קרובים שאינם הורים או אחים?

מדויק

alonys

New member
האם כדאי לעשות בדיקת דנ"א לחיפוש קרובים שאינם הורים או אחים?

האם מישהו יודע מה היעילות של בדיקת דנ"א אם מחפשים קרובים שהם בני דודים או בני דודים למחצה?

שווה לטרוח?

כדאי לנג'ס לאבא שלי שיעשה בדיקה כזאת למקרה שנצליח לאתר את אחיו למחצה או צאצאים שלו רק אחרי מותו?

מה שמטריד אותי זה לא רק ודאות בהתאמה אלא גם סוגית הפרטיות -אני אניח הרבה מידע אישי בידי החברה שתבדוק את זה עבורי. בגלל שאני מנויה ב-My heritage אני שוקלת לבקש מאבא שלי שיעשה מולם את התהליך.

תודה!

tristis

New member
היעילות כאן היא עניין סטטיסטי

כאשר הקרבה ברורה לחלוטין - אדם לעצמו, אדם לאחיו התאום-הזהה או אדם אל שני הוריו מקבלים התאמה של 100%
כשמדובר באחים או דודים או סבים מתקבלת תשובה בסגנון "הסיכוי שאדם זה הוא סבא שלך הוא 70%"
גם עם בני דודים ובני דודים למחצה ניתן לאשש את הקרבה.

בדיקות DNA הופכות לעוד כלי משמעותי בידי מחפשי שורשים

כיוון שחשיבותן של הבדיקות הללו (ככלי מחקר) עולה ככל שמספר הנבדקים עולה - ברור שכדאי להיבדק. תארי לך שכל אדם חי על פני כדור הארץ ייבדק, וכי ניתן יהיה להצליב את תוצאות כל הבדיקות הללו - חיינו כגנאלוגים יהפכו למעניינים הרבה יותר. החלק השני כבר רלוונטי - כלומר, ניתן כיום להצליב בדיקות שנערכו בחברות שונות (באמצעות אתר GedMatch.com, למשל).

ואכן, ככל שהזמן חולף - גילויים משפחתיים תלויי-DNA צצים בתדירות הולכת וגוברת. הנה סיפור אנקדוטלי מלפני כמה ימים, על חברי ילדות שגילו שהם אחים... ועוד אחד מלפני כמה ימים על איחוד של אחיות אחרי 65 שנה. ועוד אחד. ועוד אחד. כל אלו מן השבועיים האחרונים, ויש עוד הרבה...

לכן, בפרט אם יש לכם תעלומה משפחתית הקשורה לאיתור קרובי משפחה מדרגה קרובה - בדיקת DNA עשויה להיות כלי עזר נהדר. ומה שיפה בה, כפי שציינת בשאלה שלך, זה שהמידע נשמר גם לאחר מותו של אדם.

עניין הפרטיות חשוב מאוד, כמובן, ועל כל אחד לבדוק את הנושא מול החברה בה הוא נבדק.

אגב, בישראל בדיקות DNA כאלו אינן חוקיות, ולגן חברת "מיי הריטייג'" אינה יכולה לספק השירות לתושבי ישראל. אפשר להזמין בדיקת DNA מישראל דרך חברות בינלאומיות, דוגמת FamilyTreeDNA או Ancestry.

alonys

New member
טוב לדעת. מעניין שזה לא חוקי בארץ.

המון תודה לשניכם על ההתיחסות והתשובות. אני אברר מול מיי הריטג' מה קורה בסוגיית פרטיות.

tristis

New member
ממש ממש לא

בכל מדינות המערב כולל ישראל לא חוקי לבדוק קרבה גנטית בגלל ההשלכות האתיות, המשפטיות והמשפחתיות שיש לבדיקה הזו. רק לבתי המשפט יש סמכות להורות על ביצוע בדיקה כזו וככלל הם לא עושים זאת בענייני משפחה, אלא במקרים נדירים מאד.
כמובן שבארה"ב הסיפור שונה כי שם הכסף והתאגידים מדברים, ולך תילחם בהם ותאסור את זה שם...

ממש ממש כן!

גם אני סברתי כמוך -
עד...שהגעתי לסייע במחקר של (כנראה) בת דודתי.
לא כאן המקום לאמר דברים קשים על מערכת הדת בישראל והשלטון ו...די לחכימא.
וממש לא טעיתי.
נכון, שלבית המשפט יש סמכות להורות על בצוע הבדיקה.
לאה

tristis

New member
אין כאן עניין של סברות

העובדות ברורות - הדבר אסור ברוב המכריע של מדינות העולם ללא כל קשר למהות השלטון או למערכות הדתיות.
ארצות הברית היא יוצאת דופן ברורה והסיבות לכך הן החוזק של התאגידים, בדיוק מאותה סיבה שרק בארה"ב אין ביטוח בריאות ממלכתי ורק בארה"ב מותר לגדל גידולים חקלאיים מהונדסים.

zuk4

New member
בדיקות DNA

אכן בדיקות הדנא נראות מבטיחות ומסקרנות ביותר. השאלה מי נותן מה ובכמה ?
דרך פמילי טרי משלמים 170 דולר ויותר בגין בדיקות זהות לדעתי דרך ובאמצעות חברה ותיקה מאד בתחום www.23andme0com הגובה כעת 99 דולר בגינן.
חברה לעבודה עשתה דרכם ומאד מרוצה.
מעניין האם למישהו יש חוות דעת על פמילי טרי ?

הבדיקות הבסיסיות של כל החברות - דומות במחירן

המחיר נע בין 100-80 דולר אמריקאי, ומדי פעם יש מבצעים לכיוון המחיר הנמוך. ל - FTDNA יש שלל בדיקות, בין היתר, כאלו המתחקות אחורה אחר הענף הזכרי (Y-DNA) או הנקבי (mtDNA) - המחירים שלהם מגוונים. אני לא מכיר את סוגי הבדיקות האחרות של החברות האחרות.
&nbsp
אני נבדקתי ב - FTDNA במגוון בדיקות (כולל בדיקות של הוריי), ובינתיים אני מרוצה מאוד (אם כי טרם גיליתי אח אבוד...).

oleyashan

New member
במקרה נתקלתי בהודעה הזאת אז זה בטח יעניין אותכם

ראיתי כאן בחדשות כתבה מעניינת על שלוש (תאומות?) זהות שלקחו את הטסט
לא יודע אם ניתן לראות את הכתבה בארץ אז אני אצרף כמה אתרים עם הסיפור הזה

https://www.nbcnewyork.com/news/nat...s-Test-DNA-Kits-Accuracy-Today-461282873.html

https://www.youtube.com/watch?v=qyfWZZ7uPuE

http://www.healthyway.com/content/t...e-shocked-to-learn-that-their-dna-didnt-match

https://www.today.com/health/are-home-dna-kits-accurate-identical-triplets-try-3-them-t119472

שנה טובה

alonys

New member
מאוד מעניין - תודה! כולם איתרו את הקשר המשפחתי

Ayana KimRon

New member
סיפורי הצלחה מתפרסמים בקלות :)

לי יש סיפור הצלחה שהתפרסם בעולם לפני מספר שנים, מאז צצו אחרים אבל לא בשביל זה אני מגיבה פה.
לשאלת הכדאיות שהעלית - כדאי לך לעיין מעט בחומרי מחקר של דרור ויכנסקי Dror Voikhansky- מחקר שמתבסס ברובו הגדול על בדיקות DNA. מחקר מדהים שמתייחס בדיוק לשאלתך לגבי קרובים למחצה או קצת רחוקים יותר.

באופן כללי: בכל בנק DNA מהמובילים שהוזכרו כאן יש מנוע חיפוש התאמות כחלק מהשירות. בלי להכנס לפרטים טכניים, צריך לזכור שכל בנק ושיטת החיפוש שלו.
בנוסף, יש גם אתרי התאמות חינמיים: gedmatch.com שהוזכר בדיון זה וכן האתר האקדמי באוני' קולומביה: dna.land. כל אחד מהשניים הללו מבצע חיפוש באופן שונה.

לגבי פרטיות: זה די תלוי בך. אם תחשוף את זהותך ובוודאי שאם תדביק אותה לאילן משפחה מקוון - הפרטיות שלך איננה מובטחת. ואם היום היא מובטחת (לכאורה), אין ערבות לגבי מחר. רבים נרשמים בבנקי DNA בשם חלקי או בראשי תיבות או בכינוי שבחרו לעצמם. יש עוד דרכים לשמור על חיסיון ופרטיות.

בעיצומו של של מחקר - ודנ"א עמו

בימים אלו אנחנו (צוות, שנוצר יש מאין - מנהל ה-JRI, חוקרת אמריקאית , בת דוד מצד אב, שלא ידעה על הדוד שנספה ועל בתו שכנראה היא בת דודתה , בני דודיי , שלפתע כנראה נולדה לנו בת דודה ראשונה ושלישית ...ואנוכי) בעצומו של מחקר לגיוס כל פרט אפשרי לבת דודה, שכבר עליה כתבתי בשרשור אחר - שנזרקה ברחובות קרוסנו בקיץ 1942 ואשר זוג פולני אימץ וגידל אותה.
המחקר מרתק, בדיקות הדנ"א שערכנו , לחלק יש תוצאות ולחלק מחכים- מרתקות ומענינות בתוצאותיהן.
אין ספק שהגילויים הללו רק תורמים ומדייקים.
וכמו בכל מחקר - מגלים שבעבודת צוות נבנה מחקר באחריות, באיכפתיות וברצון טוב.
ו...זה בעצם החשוב.
לאה

gerya1931

New member
גם לי יש מקרה של גילוי בן מישפחה הודות לDNA

אחיניתי שנולדה באר"הב עשתה בדיקת DNA בגרמניה וקיבלה שם של אישה שגרה בניו ג'רסי כבת מישפחה מדרגה ראשונה. האחינית שלחה לי את השם והסתבר שאותה אישה בניו ג'רסי ואנוכי שני נינים לשני אחים שלא ידעתי על קיומו של אותו אח של סבא רבא שלי עד לפני כשנתיים כשאותה אישה בניו ג'רסי ניתקלה בכתבה שהעלאתי בגוגל ובין היתר שאלתי אם ידוע למישהוא אם היו לסבא רבא שלי אחים. וכך נודע לנו שאנו שני נינים לשני אחים והנה בדיקת ה DNA, מאששת את המידע הזה

שאלה

חשבתי לרכוש בדיקת ד.נ.א, במטרה למצוא קרובים רחוקים עלומים (בני דודים שלישיים ורחוק יותר), מה אתם אומרים האם עדיף שאעשה את הבדיקה בעצמי או שעדיף לתת אותה לאבי או סבי?

למעלה