תרגום מיידיש מספר יזכור

Bariton2

New member
תרגום מיידיש מספר יזכור

שלום חברים,
מצ"ב צילום של פרק קצר של זיכרונותיו של אליעזר שוורצבלט בספר היזכור לעיירה רפלובקה.
אשמח עם מישהו יוכל לתרגם את עיקרי הדברים, בדגש כמובן על המידע הגנאלוגי - שמות הנספים, גורלם וכד'.
המון תודה מראש.

tristis

New member
מעט...

כשגרמניה פלשה לרוסיה גרתי בסארני עם משפחתי. אשתי לאה ושלושה ילדים, הקטנה בת 3 חודשים. ב 4 ביולי בששי בלילה עזבנו עם הרוסים לקייב. חלק ממשפחתי, הורים אחים ואחיות נשארו מאחור. חשבנו שזה לשבועיים בלבד ושנחזור בקרוב. אף אחד לא תיאר לעצמו שזה לתמיד.

משם נסענו בקרון (או רכב?) פתוח לקווקז, שם היינו עד אוקטובר, וכשהגרמנים התקרבו עזבנו לאוזבקיסטן. שם היו לנו ימים קשים אך חיזקה אותנו המחשבה והתקווה שניפגש שוב עם משפחתנו.

אבל כמה עצובות ומרות היו החדשות . על מכתבינו למשפחה ענה ידידי הפרטיזאן יונה גליק שסיפר שכולם מתים.
(שים לב שהפסקה ההגדולה מופיעה 3 פעמים בטקסט)

Bariton2

New member
תודה(!), ואתה צודק, הקובץ שגוי, אני אתקן ואעלה מחדש.

tristis

New member
תעלה גם בפורום יידיש

אולי הם יוכלו לפענח את מקצועו של הכותב

tristis

New member
...

ב1933 התחתנתי בסארני. (כאן בא תאור של השבתות והחגים בבית הכנסת.)
ב 1945 חזרתי לסארני ומצאתי שלושה קברי אחים גדולים שעליהם בכינו מרה.

אני היחידי שנותרתי ממשפחתי.
נהרגו הוריי מנדל וציפה,
אחיי ואחיותיי ומשפחותיהם:
רחל ובעלה ברוך וארבעת ילדיהם
מעווע ובעלה ישראל ושני ילדיהם
אסתר
פסיה
נחמיה
יהודה

Bariton2

New member
המון תודה, ושאלה נוספת - האם חודשי ובינטשע הם שמות משפחה?

ברשימת הנספים בסוף רשומים השמות ברוך חודשי וישראל בינטשע. אני לא מכיר משפחות בשם הזה והן לא נזכרות באף רישום מהאזור. יכול להיות שיש משמעות אחרת למילים חודשי ובינטשע והן לא שמות משפחה?

פגי11

New member
בינטשה-נראה כשם חיבה לברוך,חודשי נראה כמו שם משפחה?

פגי11

New member
עוד קצת תרגום מאידיש

בשנת-1933 התחתנתי בסארני,וההורים נשארו ב-רודקה,והיה לי העונג עוד לבקר אותם בפורים,חרוט בזכרוני שעשינו מנין בבית של יעקב פריימן,בימים הנוראים,ובראש השנה נסענו ל-ביעלסקאוואליע,פעם שניה ביקרתי את הורי ברפאלווקה,ועם אישתי ביקרתי בבית הכנסת,הביקורים האלה תמיד ישארו בזכרוני,אין יותר למצוא את בית הכנסת,ב-1945,באנו לסארני ומצאנו 3 קברי אחים גדולים ,בכינו מאוד,לא נסענו לרפאלווקה כי ביערות הסתובבו ה-בנדרוביצים,למרות שגם שם היו קברי אחים גדולים.

למעלה