לעולם לא להתייאש

10david10

New member
לעולם לא להתייאש

לאחר כמה שנים מייאשות בחיפוש מידע על משפחה בוורשה, הגיעה הישועה:
בעידכון האחרון של רשומות וורשה, נוספה תעודה אחת של המשפחה. אחת בלבד זה מה שהייתי צריך, נישואי אחד מהמשפחה המורחבת. לא התעצלתי ותירגמתי אותה. זה הוביל אותי לעיירת המוצא של המשפחה בליטא, ולרשימת מסמכים חשובים של המשפחה.
אני מקוה שבקרוב אוכל לספר על הגילויים החדשים שיצאו מזה!

שרי סילבר

Active member

10david10

New member
מדובר במשפחה מוורשה.

ידעתי שבמקור הם הגיעו מליטא, אבל לך תדע מה זה אומר. מדובר בשם משפחה לא נדיר בכלל, וכן בשמות פרטיים לא נדירים.
על פי חשבוני הם כבר היו בוורשה באמצע המאה ה19, מה שאמר שסביר שהרשומות שם, וקשה יותר יהיה למצוא רשומות בליטא.
ניסיתי לחפש בליטא וכדו' ולא מצאתי. בוורשה לא מצאתי כלום. למרות שהיו לי הרבה שמות מהרבה שנים, זה היה מוזר.
&nbsp
מדובר על הסבא של הסבא שלי. שמו היה הרבה משה גרודזינסקי, הוא נולד בערך 1875. יש לי המון פרטים על אביו, כולל כתובתו. האבא - ר' יצחק, וסביו - זאב קבורים בבית הקברות בוורשה עם מצבה מפורטת הכוללת את שמו של אביו של זאב - משה. אני יודע שזה מידע יפה מאוד אבל רציתי עוד הרבה.
&nbsp
היה ידוע לי על אח אחד של ר' יצחק, וכן היה ידוע משהו על משפחת אימו, וכן על כך שאשתו היא בת דודה שלו. לא ידוע איך. מדובר במשפחה חשובה ומוכרת בוורשה היהודית.
&nbsp
ואז בעידכון האחרון נוספה תעודת נישואין של בת אחיו של ר' יצחק - שזיהיתי אותה רק על שם בעלה עליו ידעתי. לאחר עיון בתעודה מתברר שהיא הגיעה מהעיירה שאקי בליטא.
זה היה מוזר, מפני שכבר אביה ואחיו אמורים היו להיוולד בוורשה או לפחות להגר לשם בגיל צעיר. אבל עובדה.
חיפוש באיזור ההוא בליטא העלה מהר מאוד תעודות לידה של אביה, ושל 2 אחים שלו (חדשים עבורי, אם כי לא של אותו ר' יצחק), נתן את שם אימם (סוף סוף אנו יודעים מאיפה הגיע השם פעשא רייזל - שמה של אם-סבי - למשפחה, אחרי השערות רבות), ואת שם אביה. ובכך אימת ידיעה חשובה, מפני שהוא אמור להיות קצה של שושלת מפורטת בת 200 שנה לפחות, נכד למשפחה רבנית. חסר כעת רק מעט למצוא על זה מידע מפורט. מקוה שאצליח.
&nbsp
בכל מקרה יש לזה סיכוי סביר להוביל אותי לבניית עץ המשפחה המורחב ולמציאת קשר ופרטים של הרבה גרודזינסקים אחרים.
&nbsp
זה אומר:
1. לא התייאש.
2. לעקוב מידי פעם. חיפושים פשוטים פעם בכמה חודשים עשויים לבסוף להפתיע.
3. לא לקחת עובדה כמוחלטת, אפילו שזה חשבון של 1+1 ואפילו שזה מתבסס על 100% וודאות.

ל 10 10david זאב גרודזינסקי אחר (?)

תיהנה מהמציאה. אכן מרגש ומשמח.
האם אתה מכיר את זאב גרודזינסקי, שהיה קצין תותתחנים בצה"ל?
לפני כן היה קצין בשירות "ההגנה" -מודיעין/רכש? (טיפול בהעלאת מעפילים, מודיעין לשליחי עלייה ב' ולהברחת נשק לצה"ל לפני ואחרי מלחמת העצמאות ).
לאה

10david10

New member
לא נראה לי

השם זאב גרודזינסקי אכן עבר אחר כך גם לארץ. בן של אחד הגרודזינסקים, אבל אניחושב שהוא היגר מאוחר יותר בארה"ב, עם זאת סביר שיש קשר רק שאיני מזהה את האדם כי אני לא מכיר אישית. אם היה פרטים על משפחתו מן הסתם הייתי מזהה.

למעלה