שדרוג (סוף סוף?) באפשרויות החיפוש בITS

10david10

New member
שדרוג (סוף סוף?) באפשרויות החיפוש בITS

הופצה בג'ואישגן ההודעה הבאה:
International Tracing Service (ITS) in Bad Arolsen has put on its public
website an alphabetical index to its holdings of Reichsvereinigung der Juden
in Deutschland (RJD) registration cards. This includes images of each card.
Go to https://digitalcollections.its-arolsen.org/01020401.

The RJD was established in 1939 as a compulsory Gestapo supervised
surveillance tool to register all Jews resident in Germany. Up to now
access to the these cards held at ITS was only available at the USHMM, Yad
Vashem and the Bundesarchiv, so this is a major step forward. In addition
to name, each card includes such valuable information as date and place of
birth, maiden name, address and, often, names of other family members. In
most cases the fate of each individual is given, e.g. deported, emigrated,
or died within Germany.

This database can only be searched by family name, so that if you wish to
search by maiden name or place of birth you may want to go to the Steve
Morse website, under Holocaust Roof Organization, where a partial but
growing list of names appears and where broader searches are possible.

רציתי להיות בטוח שאני מבין את המשמעות.
האם מעתה כל מה שהיה אפשר לחפש ביד ושם (במחשבים שלהם פיזית) יהיה נגיש באתר האינטנר של הITS?
אם כן, זו אכן בשורה של צעד ראשון בהתקדמות לקראת הפיכת המאגר האדיר והקריטי הזה לנגיש לציבור (ציבור בעל סבלנות של שנות ה2000...).

חיה2311

New member
הבנת נכון..אבל..

אני ניסיתי לחפש את שם אבי שבודאות אמור להיות בארכיון ITS כי הוצאתי תדפיס דרך יד ושם, כדי ללמוד איך זה עובד הכנסתי את שם משפחתו כפי שמאוית בתדפיס שבידי , הוא הוציא הודעה שלא נמצא. ניסיתי בדרכים שונות ולא הגעתי לאותו מסמך, אז ברור שצריך ללמוד להשתמש או עדיין לא הכל הועבר. אם יש כאלה שהצליחו אז נשמח ללמוד

10david10

New member
גם אני ניסיתי משהו דומה

ובכלל, מופיעים שם פחות מ50 רשומות עם השם ADLER - זה כמובן מופקע מן ההגיון וגם מן הנסיון ביד ושם.
ההסבר טמון כנראה במה שכתב דונקישוט, מדובר בפתיחה של חלק מסויים בלבד.

למיטב הבנתי

כדאי לשים לב שמדובר על אינדקס וכרטסות המתייחסות לרישומים הקשורים ל RJD הנ"ל בלבד.
Reichsvereinigung der Juden in Deutschland (Reich Association of Jews in Germany).
לא מדובר על פתיחת ארכיון ITS במלואו על גבי פלטפורמה אינטרנטית בעלת מנוע חיפוש, אבל אולי זו עוד סנונית...

צריך להעמיק עוד במחקר כדי להבין מי יכול שנכלל תחת רישומים אלו של RJD, מפני שבעץ שלי לצערי, חיפושים על מספר שמות בני משפחתי, יקים מאות בשנים ממספר אזורים בגרמניה ושכמובן נספו בשואה - לא הניב אף תוצאה אחת.

בכדי לבחון את איכות\כמות האינדקס הספציפי בדקתי כמה אנשים בשם Karl ששם משפחתם הוא Mayer יופיעו ברשומות. זהו שם ושילוב שמות מאוד נפוץ. התשובה היא כרטיס אחד ויחיד. וכן, ניסיתי גם להפוך את שם המשפחה והשם הפרטי אך 0 תוצאות. עלה חשד כי אולי מנוע החיפוש מפספס אז דפדפתי 'ידנית' ברשומות אולם התוצאות לא השתנו.

נזכר שם בתיאור האינדקס כי ישנן כרטיסיות שהוסרו, עם זאת, מופיע כי further increase in the information is to be expected, אז אולי הדיגיטציה ו\או סידור המידע בחטיבה זו טרם הושלם במלואו. כדאי לעקוב.

10david10

New member
בודאי לא מדובר על הארכיון המלא

גם מה שיש ביד ושם זה בסך הכול רק סוג של אינדקס וכרטסות לתיקים המלאים. אבל כנראה כפי שאתה אומר לא מדובר אפילו על זה באופן מלא.
הבעיה היא שהאוסף הזה המופיע כבר ביד ושם מורכב גם הוא מכל מיני מקורות לא ברורים כך שהחיפוש שם די קשה, והזמן הקצר שעומד לרשותך בביקור ביד ושם לא ממש מאפשר "ללמוד" את העבודה.
היה מאוד מועיל אם היה אפשר לקבל איזושוהי הדרכה או פירוט על המבנה של האוסף הזה, ככה גם נדע מה מתוך זה עלה עכשיו לאתר שלהם.
&nbsp
אגב, מעולם לא הבנתי למה יד ושם שומרים את הארכיון הממוחשב הזה לעצמם ולא מעלים אותו לרשות הציבור באינטרנט.

חיה2311

New member
יש אפשרות לבקש הדרכה ביד ושם ויש שלוחה בבית ואהלין בגבעתיים

כפי שהבנתי ממי שאחראית ביד ושם על הגישה לארכיון ITS
זה לא פשוט , צריך הדרכה וסיוע שאפשר להזמין מראש, בנוסף יש שלוחה של יד ושם בספריה שבבית ואהלין בגבעתיים , גם שם אפשר לקבל הדרכה ועזרה והם פחות עמוסים מיד ושם ( אינפורמציה מלפני כ 3 שנים )

שרי סילבר

Active member
הכרטסת
המדובר במצאי חלקי ביותר של מה ששרד, כך שלא מפליא שכולנו לא מוצאים תוצאות רלוונטיות. כדאי לקרוא את ההסבר המקורי באתר של ITS:

http://tinyurl.com/hb3gm55

10david10

New member
מדובר על תוצאות יחסית ליד ושם

כלומר שמוצאים חלק קטן מאוד לעומת מה שמוצאים בחיפוש באוסף הITS בביקור ביד ושם

שרי סילבר

Active member
לדעתי ITS העלו עד כה פירור ממה שברשותם
נראה לי שייקח זמן רב עד שהמוני-המסמכים שברשותם יועלו לרשת.

10david10

New member
מדובר רק במפתח

זה אפילו לא פירור מהתוכן עצמו.
רק שהמפתח הוא גם בעל ערך עצום, ואחרי שמצאת משהו מעניין תוכל להזמין את התיק עצמו ובמהירות מדהימה של פחות משנה וחצי תוכל לקבלו.
&nbsp
אני גם חושב שייקח זמן רב. אך נראה לי שזה גם בגלל שזה לא ממש מעניין מישהו.
גם מה שיש ליד ושם לקח המון זמן עד שהם שיחררו, רק אחרי שקמה מחאה עולמית.
זה אמור להיות גוף גדול ועם מימון משמעותי - אם רק זה היה מעניין את הישויות הענקיות שעומדות מאחוריו.
אם אפשר למחשב ארכיונים לאומיים של מדינות - בטח אפשר ארכיון חשוב כזה ואחרי הכל קטן יותר - אם רק רוצים. אני חושב שהם אפילו לא ממש בכיוון ואם כן אז בצעדי צב.

ariehprh

New member
החומר בעיקר מברלין

בבדיקה של שמות המשפחה שלי עלו כמה תוצאות לא של בני משפחתי (לפחות לפי הידוע לי) ובכולם מקום הלידה הוא ברלין. כך שיתתכן והחומר הוא מברלין בלבד?

למעלה