סיוע בפענוח כתב יד בעברית מלפני 138 שנים

Bariton2

New member
סיוע בפענוח כתב יד בעברית מלפני 138 שנים

שלום חברים,
מצ"ב צילום מתוך פנקס חברה קדישא מצפת ובו רשומה לגבי פטירתו של הירש (צבי) מפעטשיניזן בתאריך ד' אלול תרל"ח (1878).
לא את כל המילים בפסקה הצלחתי לקרוא, ובייחוד אני מתעניין לפענח את הקשר לר' לייבל מפעטשיניזן שמופיע בסוף הפסקה וזאת הפעם הראשונה שאני שומע אודותיו.

קצת רקע:
הירש היה פועל במקצועו שנולד בשנת 1842 לערך, ועלה לצפת מפעטשינזין (גליציה) בשנת 1855 יחד עם הוריו (הבנאי משה אברהם ולאה פייגא) ואחיו הבנאי יעקב שלום פטרנק (שנולד בעיר הסמוכה דיליטין). לא מצאתי עד כה כל עדות לכך שגם הוא נשא את שם המשפחה פטרנק כמו אחיו, יעקב שלום, שהיה אביו של סבא של סבתא שלי. לא הצלחתי לגלות עד כה לגלות מה עלה בגורלם של אשתו באשא וילדיו יוסף בער, משה יעקב, חנה והעדיל, שככל הנראה עזבו בשלב כלשהו את צפת לאחר מותו של הירש.
מצ"ב גם תמונת המצבה של הירש / צבי מצפת.

שרי סילבר

Active member
לייבל הוא אביו של הירש
נרשם שהירש נטמן בסמוך לציון (קבר) אביו, לייבל.

Bariton2

New member
תודה שרי!

זה אומר שטעיתי בזיהוי,
בדקתי בשנית,
ומסתבר שהיו 2 אנשים שונים בצפת של אותם ימים בשם "צבי מפטשיניזין",
האחד, ממשפחתי, שנולד ב-1842 לערך, לאביו משה אברהם,
והשני, שנולד בשנת 1798 לערך, ועכשיו אנחנו יודעים ששם אביו היה לייבל.

האם תוכל לספר מעט אודות הפנקס המדובר?

מאילו שנים מתועדים בו הרישומים? היכן הוא נמצא וכיצד ניתן לעיין בו? והכי חשוב - האם הוא מאונדקס/ממוחשב? (אם לא - אולי כדאי לעשות זאת...)

Bariton2

New member
פנקס חברה קדישא צפת

הפנקס מופיע באתר http://www.hebrewmanuscripts.org/
יש לגלול ברשימה עד לרשומה של "פנקס חברה קדישא צפת", הקלקה על הכותרת מובילה להורדת קובץ PDF לא מאונקדס של רישומי קבורה, הוצאות וכד' מהשנים 1856-1895.
כתב היד קשה מאוד לקריאה, לפחות למי שאינו מיומן בכך.
אם מישהו מסוגל לקרוא ולאנדקס את הפנקס החשוב הזה, זאת כמובן תהיה ברכה לחוקרי צפת.

למעלה