DNA

הגששית85

New member
DNA

היי, אודה לעזרתכם.

אנו נושאים שם משפחה לא נפוץ בעליל, בארץ יש מס' משפחות בודדות עם אותו שם. כולן מפולין.
פגשנו מכר הנושא את אותו שם משפחה, אך אביו הוא ניצול שואה שלא סיפר מעולם שום דבר על משפחתו ונפטר לפני כ-15 שנה. חזותו החיצונית דומה למשפחה, וכן שמות זהים במשפחה חוזרים על עצמם, וכמובן גם מאותו אזור בפולין.

האם יש דרך לברר את שורשיו של אביו של אותו מכר?
אותו מכר הציע לערוך בדיקת DNA בין הדור הותיק במשפחה לבינו (כרומוזום Y לצורך העניין) האם הבדיקה שווה את ההשקעה (העלות היא 440$).

מה דעתכם?
תודה מראש

אני חושב שבמקרה הזה כדאי לפעול במקביל בשני המישורים

בדיקת DNA עשויה להעיד על קירבה משפחתית ביניכם, אך לא על מהותה של הקירבה. אפשר להתחיל בבדיקה אוטוזומלית - למשל, Family Finder בחברת FamilyTreeDNA - שעלותה נמוכה (בחברה הנ"ל - 79$). אם יש קשר - סביר שהוא יופיע כבר בבדיקה הזו. כיוון שמדובר בקירבה משוערת מצד האב, כדאי לבדוק גם את כרומוזום ה - Y. גם כאן, הבדיקה הבסיסית עולה 169$.
&nbsp
במקביל, כדאי לנסות ולהתחקות אחר הענף הזכרי בשתי המשפחות ולקוות להגיע לאב קדמון משותף. זאת יש לעשות באמצעים המקובלים - חקר מסמכים, מצבות, תמונות, וכו'. אם היו כאן פרטים נוספים לגבי המשפחה - היינו יכולים לסייע.

מסכימה עם ארנון באופן חלקי - כן למחקר לא לגנטיקה

זה הרבה יותר יקר ולא כל כך אינפורמטיבי כאשר מרחק הדורות בין קרובים עולה.

הגששית85

New member
ארנון וסמדר - תודה על תשובותיכם.

לנו יש מידע עד לסבא רבא של חמי באופן של 99% לדעתי. (חלק ניכר מהמשפחה הצליח לברוח לפני השואר לארץ ישראל).
אחים, בני משפחה, קשרי נישואין. המשפחה של אותו מכר לא נכנסת שם, ככל הנראה.

ההערכה שלי היא כי אביו של אותו מכר הוא בן דוד של סבא של בעלי, או שאביו בן דוד של סבא רבא של בעלי, שם לדעתי נמצא הקשר בסביבה הזו.
לא הצלחנו לקשר, כאמור - אותו אב של מכר מעולם לא דיבר על העבר.

חיפשתי בזמנו בכל מיני אתרים, ולא הצלחתי למצוא.
האם יש דרך פשוטה לחפש דרך הארכיון של לובלין?

prigat22

New member
DNA

שלום וברכה, מהניסיון שלי בשנה האחרונה עם DNA ,
מסתבר שרבים מאד הינם קרוביי מצד אימי,
אולם מכיוון שבקרב היהודים, היו חתונות בתוך המשפחה , (בני דודים שניים וכיוצ"ב, על פי חצרות, ליטאים לעומת פולנים..), קשה מאד להבין אם מסתמכים רק על DNA איך בדיוק מתקיימים הקשרים.
DNA הוא התחלה וקצה חוט כלשהו כפי שנאמר, אבל רק אילן יוחסין או חקר מעמיק בארצות המוצא, יכול להתיר את הבלבול.
בהצלחה

ט א

New member
משפחה עם שם די נדיר מאזור לובלין

בנוסף לתשובות הקודמות, אני מניחה שאינך מעוניינת בשלב זה לחשוף את שם המשפחה ואת מקומות המגורים במחוז לובלין. חבל...
. עבור חלק מהקהילות במחוז לובלין קיים בידי JRI-Poland מידע רב מאד, שאינו מופיע באתר המקוון. במקרים אלה השקעה בקבלת המידע (כנגד תרומה) עשויה להיות יעילה הרבה יותר מבדיקת DNA.
בכל מקרה בהצלחה,
אורית

אָמִיר

New member
עבור איזה קהילות בסביבות לובלין קיים מידע נוסף שאינו ב JRI?

שלום,

אני מתעניין במספר ערים ועיירות ואשמח לדעת איפה יש מידע נוסף.
באיזור לובלין אני מתעניין בהרובישוב, שברשין וטיצין.

בנוסף לגבי איזורים נוספים:
באיזור לבוב אני מתעניין בריישא, קנצזוגה, לנצוט ומרקובה

באיזור קילצה אני מתענין בוודיסלאב וסנדישוב / סדזישוב.

האם התרומות ל JRI הם עבור איזור או עבור עיירה ספציפית?

תודה,
אמיר

תרומה לעיירה מסויימת מקנה גישה רק לקובץ של העיירה המסוימת

אתה יכול לכתוב למנהיגת העיירה או לאחראית על הארכיון לשאול אם הם בתהליך של הרמת תרומות לעיירה.
באופן כללי ככל שיותר חוקרים מתעניינים בעיירה מסוימת כך עולה הסיכוי שהרישומים מאותה עיירה יתורגמו.

כדאי לבדוק את דף העיירה ב JRIPoland לעיתים אך לא תמיד תוכל לראות אם יש עוד רישומים לא ברשת (יופיע contact us ליד שנים מסויימות או סכום כסף אותו מעוניינים לאסוף).

למעלה