מאגר המיקרופילמים בבית התפוצות

sol948

New member
מאגר המיקרופילמים בבית התפוצות

מישהו יודע מה הדרך להשיג צילום ממאגר המיקרופילמים של תעודות יהודי פולין שבידי בית התפוצות?
בעבר היתה אפשרות להזמין דרך האתר וכיום האפשרות הזו נעלמה, מה הדרך כיום לקבל מידע מהמיקרופילמים שבידם?

10david10

New member
אני מתוסכל מזה כבר הרבה זמן... הם לא מי יודע מה נחמדים בזה..

הם עונים תשובה לקונית שזה לא מתאפשר עד להודעה חדשה לא ידוע מתי, הם לא מציעים אפשרות אחרת לחפש אצלהם.
חבל מאוד, כי זו הייתה האפשרות כמעט היחידה בשבילנו הישראלים להגיע למיקרופילמים הללו.
מישהו לחש לי שהסיבה היא מפני שהיה להם רק מתנדב אחד שהכיר את המיקרופילמים וידע לעבור עליהם ולחפש את התעודות הנחוצות, וכעת הוא מושבת מסיבה כלשהיא (נדמה לי שאלה של תוחלת חיים).
לדעתי, זו ממש התנהגות מופקרת בנכס ציבורי של ארגון ציבורי. אבל למי איכפת...

בית התפוצות השאיל את המיקרופילים מהמורמונים וסיפק שרות,

זה בהחלט לא נכס ציבורי וחבל להשמיץ ללא צורך.
כרגע הדרך היחידה להשיג צילומים היא לשלם למישהו בארה"ב.
אם המיקרופילים נמצא בלוס אנגלס אני יכולה לעזור (לא בהתנדבות)
בית התפוצות הפסיקו את השרות באותו זמן שהמורמונים הכריזו שהם עושים דיגיטציה אולי זה קשור?

10david10

New member
אין כונה להשמיץ

זה לא מוסיף לי שום דבר, כך שאם זה יצא זה בלי כונה. אבל זה לא שהם השאילו, יש להם העתק של חלק גדול מהמיקרופילמים. העתקים אלו הם נכס חשוב לחקר המשפחה וההסטוריה של הקהילות היהודיות. הם נעשו כחלק מפעילות הציבורית של בית התפוצות, פעילות חשובה ומבורכת הממונת מתקציבים ותרומות של הציבור. אין סיבה לגנוז את הנכס הזה במרתפים סתם ככה.
אני לא חושב ולא הבנתי ככה שזה קשור לדיגיטציה.
בקשר להצעתך, לי אישית זה יוכל מאוד לעזור. עד השבוע הייתה לי מישהי בסולט לייק סיטי שעשתה לי את זה בתשלום מידי פעם, בדיוק השבוע היא עוברת מהמקום. אשמח אם תצרי איתי קשר במייל (יש לי בעיה לקבל מסרים בפרטי בתפוז). [email protected]

10david10

New member
המיקרופילם נמצא בלוס אנג'לס?

יש מיקרופילמים שנמצאים שם בלי לבקש שישלחו מהמרכז הראשי ביוטה? או שהתכוונת פשוט שאפשר לשלוח אותו אלייך ללוס אנג'לס?
אגב, פעם מישהו העלתה פה הצעה לנסות לפתוח דיון ציבורי בחסמים שמונעים מתושבי ישראל להזמין ולצפות במיקרופילמים, אבל עד כמה שהתעניינתי בנושא נשמע שזו תיבת פנדורה ותיקה שלא כדאי לפתוח וגם אין ממש סיכוי.

אור401

New member
מאגר המיקרופילמים/ בית התפוצות

בעבר הלא רחוק, במסגרת פעילותי ההתנדבותית וניהול סניף העמותה בבית אריאלה, היתה לי פנטזיה לאפשר שימוש במאגר הזה של בית התפוצות (שאם אני זוכר נכון, נתרם להם) בספרייה עצמה כחלק משירות הייעץ שערכנו שם.
אכן, יש שורה ארוכה של חסמים - כולל "החסם המיסיונרי" - לעניין הזמנת חומרים לישראל, אך כל זה אכן לא מצדיק, שהמאגר בבית התפוצות לא יהיה זמין כבעבר. לטעמי זה בעיקר עניין של סדרי עדיפויות.
לאחרונה הזדמן לי לפגוש את מנכ"ל בית התפוצות שעידכן דווקא בשידרוג האתר והנגשת החומרים השונים.
אנסה לברר איתו שוב, איפה דברים עומדים. בהצלחה לנו...צח

10david10

New member
מסכים, זו אכן שאלה של סדרי עדיפויות

ועושה רושם שזה כלל לא חשוב לנוגעים בדבר. עמדתי איתם בקשר ישיר ועקיף כמה פעמים וזה הרושם שקיבלתי.

ט א

New member
אכן נתרם על-ידי פרופ' הלברכט

האוסף נרכש בעבר ע"י פרופ' הלברכט והוא זה שהשאיל אותו לבית התפוצות. ראו אירוח עם חיים גיוזלי בוויקיגניה (אזהרה: האירוח הוא מלפני שנים רבות, והמידע לא עדכני!).
לפני כחודש התכתבתי עם מר חיים גיוזלי בנושא הגישה למיקרופילמים. הוא מסר כי אין כוונה לחדש את השירות בזמן הקרוב. כזכור האוסף הוא עבור פולין בלבד. לאור העובדה שהרישומים הארכיוניים מפולין עולים לרשת, ומקושרים ישירות למאגר JRI-Poland, הם רואים זאת כתחליף ראוי - גם אם יחלוף זמן עד שמלוא הרישומים יהיו נגישים בשיטה זו.
אורית

ט א

New member
את המחאה כדאי להפנות אליהם, או לעזבון הלברכט...

10david10

New member
אני חושב שכדאי להעביר את זה לפסים מעשיים:

דנתי בעניין עם כמה וכמה אנשים לא מרוצים מאז שהשירות הפסיק, עושה רושם שגם הציבור כאן סובר כך.
המאגר קיים, השירות אינו כה מסובך (אם לא אספקת התעודות אז לפחות אפשרות לעיין במיקרופלמים ולמצוא בעצמך), והרבה מאוד אנשים מוצאים את עצמם מעוניינים בו וחסרי מענה.
לאור מה שמתברר והולך עם הזמן שמדובר פשוט בחוסר עניין או סדר עדיפות נמוך מצד בית התפוצות (או חיים גיוזולי), אולי ריכוז הדעה של הציבור (והמחאה) בצורה מאורגנת ומסודרת יפעיל עליהם מעט לחץ וייתן להם כיוון חשיבה מחודש בקשר לערך השירות ומקומו בסדר העדיפויות.
אני מוכן לנסות לרכז פניה כזו, כל מי שמעוניין לצרף את חתימות/דעתו ו/או יש לו רעיונות איך לצרף אליה עוד אנשים או רעיונות מועילים אחרים - מוזמן לפנות אלי לאימייל: [email protected].
מה דעתכם?

למעלה