יש אולי בקהל מומחה להתיישבות היהודית ביפו בסוף המאה ה-19?

Bariton2

New member
יש אולי בקהל מומחה להתיישבות היהודית ביפו בסוף המאה ה-19?

התבקשתי לסייע למחקר אקדמאי הקשור לקבר ומצבה עתיקים למדי שנמצאו ביפו - מישהו אולי יודע האם הייתה קיימת בהתיישבות היהודית ביפו קהילה של יהודי תימן? מישהו אולי יכול להפנות אותי למקורות רלונטיים?
תודה מראש.

עדנה4

New member
מה זה נקרא "עתיקים למדי"

בכל מקרה גם אני אשמח לשמוע אם תגלה דברים חדשים

דפדפתי בחוברת "אבני זכרון" המתעדת את בית הקברות היהודי ביפו

(ראו מידע אודות הסדר בוויקיגניה, החוברת הזו לא מקוונת) ולא מצאתי שם שמות משפחה תימניים "קלאסיים" (כפי שמופיעים כאן).

Bariton2

New member
תודה ארנון, ננסה אם כך להתמקד באוכלוסיות הידועות (מהמגרב)

שרי סילבר

Active member
אבני זכרון של גריבסקי
החוברות הועלו אל הרשת במסגרת אתר ה-HebrewBooks. בחנתי אותן לפני זמן רב, ואז לא כול החוברות נסרקו, אך בהחלט איתרתי שם גם חוברת הקשורה בבית-העלמין ביפו, ומצאתי שם את מבוקשי.

הקישור לאתר: http://www.hebrewbooks.org/

בנוסף, אפשר לנסות לבדוק באתר של החברה קדישא של ת"א והמרכז בחיפוש תחת בית-העלמין ביפו. איני יודעת אם ניתן לחפש בחיפוש המתקדם רק ע"פ בית-העלמין ללא שם ספציפי ולקבל רשימה של כל הקבורים במקום, אבל שווה לנסות. האתר אינו פעיל בשבת, כך שיש להמתין לצאת-השבת. הנה הקישור: http://www.kadisha.biz/

ybo4

New member
יכולה להיות משפחה מתימן

העליה המתועדת הראשונה של יהודים מתימן במאה ה-19 היתה בראשית שנות השמונים.
אמנם, ככל הידוע לי, הם עלו לירושלים, אבל בהחלט יכול להיות שחלק מהם הגיעו גם ליפו.

שרי סילבר

Active member
עליית-התימנים
אכן, מוכרת העלייה המכונה אעלה בתמ"ר (על שום השנה, תרמ"ב), אבל היתה עלייה מוקדמת בהרבה, שמשום מה נשכחה, בשנת 1810. גם אז התיישבו העולים בירושלים, אבל בהחלט יתכן שהיה מי שעבר גם ליפו.

אשר לאתר של החברה קדישא ת"א והמרכז, ניתן לחפש (החיפוש באמצעות דפדפן אקספלורר) בחיפוש המורחב רק ע"פ בית-העלמין יפו, ומתקבלת רשימה של הנקברים שם.

שרי סילבר

Active member
ובמחשבה נוספת
כרם התימנים היא שכונה שהוקמה ע"י יוצאי-תימן (למיטב זכרוני מקרב אותם עולים שעלו בעלייה של תרמ"ב, ועברו מאוחר יותר לאיזור-יפו). היא אמנם הוקמה כשכונה נפרדת מחוץ לשטח המוגדר של יפו, אך היתה חלק מיפו (תל-אביב עדיין לא נוסדה אז). רק בשלב מאוחר יותר הפכה לחלק מתל-אביב.

עם זאת, נדמה לי שנוסדה ממש בתחילת המאה ה-20 (ולא במאה ה-19 כמו השכונות נווה-צדק ונווה-שלום), אבל זה ניתן לבדיקה.

שרי סילבר

Active member
ע"פ הויקיפדיה הראשונים החלו "לטפטף" לשם
עוד בשלהי המאה ה-19. בתחילת המאה ה-20 החלו ליישב אותה עולים רבים יותר, ולכן אולי זה נחשב תאריך-היווסדה.

Melitz

New member
יהודי תימן ביפו
יוצאי תימן החלו להתיישב ביפו בסוף המאה ה-19 ובשלב מסויים מנתה קהילה זו כ-400 איש עם מוסדות, שירותים קהילתיים וכד.
פרטים על קהילת יוצאי תימן ביפו (עם שמות ועוד) תוכל למצוא בספרים:
"סעי יונה" - יהודי תימן בישראל
"במעגלות תימן" - מבחר מחקרים בתרבות יהודי תימן.
ובטח בעוד מקורות ספרותיים.

Bariton2

New member
המון תודה לכל המשיבים, המידע היה לעזר רב והועבר לחוקרים

למעלה