שמירה על מכתבים ישנים

dannygu

New member
שמירה על מכתבים ישנים

שלום,
מצאתי קופסה עם מסמכים ומכתבים ישנים שהייתי רוצה לשמור שלא יתפוררו.
מה הדרך הנכונה לעשות את זה באופן ביתי?

sharpantie

New member
שתי אפשרויות

אפשר לשמור בשקיות ניילון לשמירת מסמכים. השקיות קרויות שמרדף.
אפשרות נוספת לעשות למינציה לכל דף, במקרה זה כל דף נשמר כמו תמונה בכיסוי קשיח.
אפשר לעשות בחנויות צילום.

dannygu

New member
לחות

מי שהוא משתמש בחומר נגד לחות במגרה ומעוניין לעדכן?

בני הספל: אירוח בפורום שורשים משפחתיים – ויקי

העתק את נושא תשובתי לחלון החיפוש בגוגול -- מומחה לשימור מאוניברסיטת תל אביב התארח בפורום זה בעבר, סיכום השיחה אתו עם המלצותיו מופיע בויקיגניה.
בנוסף קיים המון חומר באנגלית ברשת.

sharpantie

New member
SILICA GEL

גבישים קריסטליים בשקית אטומה. חומר סופג לחות ידוע. נתקלתי בו באריזות של תרופות
כדי לשמור על התרופה מפני לחות וקיצור זמן התפוגה.

הסתכלות אחרת

שמירת מסמכים מקוריים היא עסק עדין ויקר.
אפשר לסרוק למחשב את המסמכים ולשמר אותם בדיסק.
עם סריקה חכמה ותכונה גרפית אפשר גם "לתקן" צבעים ונזקים שונים (מסמכים דהויים, קרועים, מוכתמים, וכדומה).
וכמובן הכי טוב גם וגם.
אצלי מסמכים חשובים שמורים במחשב והמקור באריזה אטומה עם סיליקה ג'ל.
דוגמא - אבא שלי ז"ל כתב בילדותו יומן. סרקתי מאות עמודים של היומן, תיקנתי צבעים חלשים, ובסופו של דבר יצרתי כמה קבצי PDF. ועכשיו יש לי אפשרות לבדוק כל דבר במחשב מבלי לגעת במקור.
דוגמא שניה - מכתבים מ"אנשים חשובים מאד". (ביניהם מכתב של אלברט איינשטיין)

ראו בקישורים

gerya1931

New member
שמירת מכתב קלף בן שני עמודים(לא עור)

יש בידי מכתב קלף מתאריך 9.3.1889 ממשרד החוץ הבריטי . המכתב עבר גילגולים רבים ואני רוצה לשמר אותו.. האם השימור הוא כמו מכתב נייר כפי שהסברתם למעלה?

sharpantie

New member
שמרתי מסמכים דומים

בלמינציה והם מחזיקים מעמד עד עכשיו 15 שנה. הבעיה בלמינציה שאי אפשר לקפל
כי זו מסגרת קשיחה מפלסטיק.

למינציה, לא מומלץ. הנה אפשרויות אחרות

קראתי הרבה על שימור, יש לי ערמת מכתבים, יומנים וכדומה. מומחי השימור מזהירים מפני למינציה -- הם טעונים שזה מאיץ את תהליך ההדרדרות של המסמך - תהליך בלתי הפיך.
מומלץ לשמור מסמכים בחושך בשרוול פלסטיק פתוח בצד אחד או במעטפה נטולת עץ, או בין שני ניירות נטולי עץ (ACID FREE). המומחים ממליצים להוריד סיכות, ואם אפשר גם את נייר הדבק. יש לשמור מעטפות בנפרד מהמכתבים. אם ניתן יש ליישר ניירות ותעודות.
ניתן לראות על המסמך שלך שסרט ההדבקה (צלוטייפ) גרם כבר לשינויי צבע. אם אתה יכול להסירו ללא פגיעה במסמך מומלץ מאוד לעשות זאת. יש להשתמש בנייר דבק מיוחד לשימור (איני יודעת אם יש להשיגו בארץ).
תוכל להשיג שרוולי פלסטיק לשימור באל הבול וכמובן EBAY. חפש ARCHIVAL או ACID FREE
אם אתה קורא אנגלית, הנה מקור מידע מצוין מהארכיון הלאומי האמריקאי :
Caring for your family Archives

מידע יותר מפורט על אפשריות שונות לשימור כאן

דניעל

New member
מצטרפת - לא(!) למינציה

זה כלל בסיסי ממש בשימור.
למינציה היא בלתי הפיכה וגם מונעת סריקה של המסמך בגלל החזרי האור. שמעתי הרצאה בנושא שימור ביד ושם - הדבר שהם הכי שונאים זה מסמכים שמגיעים בלמינציה. (במקום השני נמצא הסלוטייפ). וכפי שכתבו לפני - סיכות שדכן ואטבים משרדיים - להוציא. הם מחלידים הרבה יותר מהר ממה שנדמה לנו ומכתימים את הדף.
לגבי שמרדפים - ביד ושם אמרו שהם חומציים. יש חומר שקוף מיוחד למטרה זו שנקרא מיילר.
בארכיון בו אני עובדת אנחנו שומרים מסמכים בתקיות קרטון לא חומציות (החומות הרגילות חומציות!) בין דפי מדפסת לבנים נקיים. יש לנו טוש מיוחד שבודק חומציות ומצאנו שהדפים האלה לא חומציים. אני מקווה שזה נכון לגבי כל דפי המדפסת. מדי פעם אנחנו חוזרים על הבדיקה בדפים חדשים.

למעלה