לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1279312,793 עוקבים אודות עסקים

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

לצפיה ב-' שאלות לאירוח פמלה וייסברגר: מחקר בגליציה'
שאלות לאירוח פמלה וייסברגר: מחקר בגליציה
<< ההודעה הנוכחית
23/03/2011 | 05:10
66
149
שלום לכולם,

ביום חמישי, 24 במרץ 2011, בשעה 19:30, נארח כאן את Pamela Weisberger, מומחית למחקר גנאלוגי באזורים אשר היו שייכים לחבל גליציה ההיסטורי. אירוח זה הוא שני בסדרת אירוחים שתלווה אותנו בחודשי האביב.

האירוח יתקיים באמצעות שיחת סקייפ, ולכן השאלות תישלחנה בעברית מעל דפי הפורום, והתשובות תוקלדנה גם הן בעברית.

אתם מוזמנים להעלות בשרשור זה כבר עכשיו את שאלותיכם בכל סוגיה הקשורה לנושא.

שימו לב: בקשות לחיפוש לא תענינה מטרת האירוח אינה לתת למתארחת שאלות לפיצוח, אלא להבין בעזרתה כיצד ניתן לפצח תעלומות שכאלו. עם זאת, מוטב לכלול פרטים רלוונטיים ומדוייקים ככל האפשר בגוף השאלה. אנא, הקפידו לציין את שמות המקומות ואת שיוכם המדיני כפי שהם היום - אך מומלץ לציין גם את שמם ההיסטורי בתקופה הגליציאנית.

על המתארחת: פמלה וייסברגר היא סגנית-נשיא-ראשונה של האגודה לגנאלוגיה יהודית של לוס אנג'לס (Jewish Genealogical Society of Los Angeles), נשיאה ומתאמת-המחקר של קבוצת המחקר "גשר גליציה", והיתה יו"ר-שותפה ואחראית על התכנית בכנס IAJGS האחרון (קיץ 2010, לוס אנג'לס). היא בעלת נסיון של למעלה מ-25 שנה במחקר משפחותיה. לאורך השנים, היא ביקרה בעיירות ובארכיונים רבים במזרח-אירופה (בעיקר פולין, אוקראינה והונגריה). אחד מתחומי העניין שלה הוא מדריכים עירוניים, עיתונים ורשומות משפטיות מסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שאלה של מתחילים'
שאלה של מתחילים
23/03/2011 | 15:25
1
25
ברוכה הבאה!
אחת המשפחות שאני חוקרת היא משפחת MANDEL ממזרח הונגריה. אביו של סבא רבא, ישראל משה מאנדעל נולד ב Balkany שבמזרח הונגריה בשנת 1821 ונפטר בעיר Nyirbator ב - 1871 (זאת לפי רישום הפטירה).  שני בניו היו חסידי בעלז מסורים, חסידות שנוסדה בגליציה. אשתו של ישראל משה הנ"ל הייתה פריווה למברגר Priwa LEMBERGER. כל זה מרמז לדעתי על מוצא מגליציה - האם אני בכיוון הנכון? האגדה המשפחתית טוענת שאבי המשפחה (ישראל משה או אביו) שינה את שם המשפחה שלו מהורוויץ למאנדעל. חיזוק לאגדה זו אני מוצאת בכך שהגברים היו לוויים (לפי המצבות). עד היום לא נגעתי בנושא אך הביקור שלך אצלנו מעורר את הרצון לפתור את החידה. אין לי מושג איך מתחילים לחפש את משפחת מאנדעל/הורוויץ בגליציה ואשמח להנחיות ולטיפים. תודה מראש!

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'רעיונות'
רעיונות
24/03/2011 | 19:36
25
היו מעברים רבים בין גליציה להונגריה, בשני הכיוונים, במאות ה - 17 עד ה - 19. כלומר, ייתכן בהחלט שמוצא המשפחה בגליציה. האם ידוע לך על מישהו מן המשפחה שהיה בשלב כלשהו בעיירה בגליציה? אם כן - זהו עוגן עבורך.

ישנו סיכוי גדול שמשפחת למברגר היתה במוצאה מלמברג = לבוב. כשיהודים נדרשו לשאת שמות משפחה, הם נקראו לעתים על פי עיר המוצא ולא על פי עיר המגורים. בכל מקרה, הדבר מרמז על קשר לגליציה.

בעוד כחודש, בגשר גליציה יהיה מאגר מידע אשר ימפה שמות משפחה לפי אזורים גיאוגרפיים. זהו בעצם מאגר מאוחד של מספר מאגרים, כולל אינדקסים של רשומות מערים שונות ברחבי גליציה. JRI-Poland מכיל מידע מארכיונים בפולין, וכידוע - גליציה מחולקת בין פולין ואוקראינה. יש לנו יוזמות עצמאיות של אינדוקס חומרים מארכיונים בגליציה האוקראינית. מי שמעוניין לחקור עיר מסוימת בגליציה, אשר יש לה מיקרופילמים (אצל המורמונים) - נשמח לעזרה בנושא. נוכל לשלוח לו את המיקרופילם, במידה ולא ניתן להזמינו ישירות לישראל.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מסמכים מגליציה כמשל'
מסמכים מגליציה כמשל
23/03/2011 | 17:58
1
35
שלום, פמלה!

ככל שאני יודע, אין לי שורשים בגליציה, ואולי נכון יותר לומר: טרם גיליתי שורשים שם...

שאלתי מופנית אלייך כבעלת נסיון עשיר במחקר עיירות ובביקור בארכיונים במזרח אירופה:
1. מהי רמת שיתוף הפעולה בה נתקלת בביקורייך בארכיונים שם?
2. האם סביר לנסות ולתעד קהילה יהודית של עיירה/אזור (כפי שאתם עושים בגשר-גליציה), מבחינת הנגישות לחומרים הארכיוניים שם?

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
24/03/2011 | 19:41
22
ישנו שוני רב בין הארכיונים ובין אנשי הצוות שם. מעניין למדי, במקרים רבים הארכיוניים האוקראיניים יהיו קלים יותר למחקר מהפולנים.

הארכיון בצ'נסטוחובה, למשל, מאוד קואופרטיבי. גם בלבוב. כשמזמינים חומר - ניתן לעתים להזמין עד 10 ספרי-רישום (למשל, ספר של רישומי לידה/נישואין/פטירות, בעלות על בתים, רישומים נוטריונים) ביום אחד. התיקים יכולים להגיע עד כמה ימים מאוחר יותר, כיוון שחלקם נמצאים במבנים אחרים מחוץ למבנה הארכיון.

ניתן לשבת באולם הקריאה כמה שרוצים, לפעמים אפשר לצלם חומרים במחיר סביר. הייתי ממליצה להקדיש לפחות שבוע לביקור בארכיון.

אפשר גם לשלוח מייל, אך מומלץ לכתוב באוקראינית/פולנית, ולתאם את הפגישה. ייתכן וכך הספרים ימתינו לכם בהגיעכם. זה לא מובטח, כמובן, כי אין להם צוות גדול, והם לא בטוחים שאכן תגיע.

במקרים רבים יש להגיע בליווי מתורגמן לשפה המקומית.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הקונטסה היהודיה מברודי'
הקונטסה היהודיה מברודי
23/03/2011 | 18:37
8
21
שלום,

לסבו של סבי קראו Juda Julius Zaloscer הוא חי בברודי יחד עם רעייתו Toni Taube לבית Messer (סביר כמובן שמוצאו של יהודה מ- Zalosce).

במהלך המחקר מצאתי את משפחת ריצ'מן מפורטסמות' שבאנגליה. הריצ'מנים היו אמורים להיות צאצאי אחותו של יהודה זלוסצר שנישאה למשפחת אצולה פולנית ואיך שהוא צאצאיה היגרו לאנגליה. אלא שהריצ'מנים יהודים כשרים, אינם מכירים שום קונטסה, ועל אף שידועה להם קירבה משפחתית אל משפחתי, עד היום לא מצאנו מהי.

השם זלוסצר ייחודי וכל הנושאים אותו בני המשפחה.

בקיצור אם יש לך רעיון באשר לקונטסה זלוסצר מברודי וכיצד למצוא מידע בעניין, אשמח לשמוע.

תודה מראש
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'לא הבנתי מיהי קונטסה...'
לא הבנתי מיהי קונטסה...
23/03/2011 | 18:52
1
14
לצפיה ב-'קונטסה= בת אצולה'
קונטסה= בת אצולה
23/03/2011 | 20:47
25
רוזנת, כך כינו אותה במשפחה (בהומור אני מניח).

Kontessa=Countess
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מכירה את הרישום הזה?'
מכירה את הרישום הזה?
23/03/2011 | 20:46
3
14
רישום מJRI על הבן יעקב זאב שנולד ליהודה זלוסצר ולטובה מסר

Brzezany PSA AGAD B1864-1905, M1875-97, D1870-1904
Tarnopol Wojewodztwa / Ukraine
(records in Fond 300 in AGAD Archive)
Located at 49°27’ 24°56’
Last updated May 2007

Surname Givenname Year Type Akt Page Event Signature Age Sex Father Fathersurn Fathertown Mother Mothersurn Mothertown Spouse Spousesurn Comments
  Jacob Wolf 1869 B 80     71   M Juda ZALOSZER   Taube MESSER
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כן תודה- גם השאר מוכרים'
כן תודה- גם השאר מוכרים
23/03/2011 | 20:49
9
לצפיה ב-'רישום נוסף'
רישום נוסף
23/03/2011 | 20:49
12
אמנם לא על מה ששאלת
Brzezany PSA AGAD B1864-1905, M1875-97, D1870-1904
Tarnopol Wojewodztwa / Ukraine
(records in Fond 300 in AGAD Archive)
Located at 49°27’ 24°56’
Last updated May 2007

Surname Givenname Year Type Akt Page Event Signature Age Sex Father Fathersurn Fathertown Mother Mothersurn Mothertown Spouse Spousesurn Comments
  Sara 1867 B 11     71   F Juda ZALOSZER   Taube ZALOSZER        
  Jacob Wolf 1869 B 80     71   M Juda ZALOSZER   Taube MESSER      
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מידע על שירות צבאי'
מידע על שירות צבאי
23/03/2011 | 22:53
8
שוב שלום,
האם תוכלי לפרט מקורות למחקר בקשר לשירות צבאי
בצבא האוסטרו הונגרי של גברי גליציה ובפרט מלבוב?

תודה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'Zaloscer הוא שם של עיירה בגליציה'
Zaloscer הוא שם של עיירה בגליציה
24/03/2011 | 19:46
1
13
יש לנו רשומות רבות מברודי, הן זמינות מ - JRI-Poland וניתן לחפש אחר נישואין. יש לנו רישום של בעלי קרקעות מברודי משנת 1883. ברודי היתה עם קהילה יהודית גדולה מאוד, כ - 70% מן התושבים.

חשוב, כמובן, להבין באיזו תקופה מדובר.

לכן, הייתי ממליצה לך לנבור ברשומות של ברודי, כי לסיפור שכזה - סביר שיש ביסוס (למה שמישהו ימציא אותו? ).

מובן שאם נישאה בחורה יהודיה למישהו שאינו יהודי - ייתכן ותצטרך לנבור ברישומי הכנסיות הרלוונטיות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'האם צפויים בעתיד הקרוב חומרים גינאולוגיים?'
האם צפויים בעתיד הקרוב חומרים גינאולוגיים?
23/03/2011 | 18:48
4
17
הכוונה לסוגי חומרים חדשים במזרח גאליציה.
השאלה באה מתוך מצוקת  "dead end".

תודה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אולי כדאי לציין את האזורים בהם אתה מתעניין'
אולי כדאי לציין את האזורים בהם אתה מתעניין
23/03/2011 | 19:38
1
16
כדי למקד את השאלה ולאפשר תשובה יעילה יותר.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'התכוונתילכל העיירות המצויינות ב"חתימה" למטה'
התכוונתילכל העיירות המצויינות ב"חתימה" למטה
23/03/2011 | 21:54
14
לצפיה ב-'בהחלט כן'
בהחלט כן
24/03/2011 | 19:52
1
15
"גשר גליציה" רוכש כעת רישומי בעלות על קרקע ומפות מפורטות, וזאת בנוסף לרשומות החיים (BMD) הקיימות. סביר למצוא ברישומים החדשים שמות שאינם ברשומות החיים.

ישנם גם רישומי Tabula, הם רישומים נוטריוניים של ענייני הקהילה השונים. זהו מקור בלתי-נדלה למידע על אנשי הקהילה, אך הבעיה היא שרישומים אלו אינם מאונדקסים.

כדי לדעת מה קיים לגבי העיירות - כדאי לבדוק את האתר של מרים ויינר, RoutesToRoots.

ראשית, אנו עורכים רשימת מצאי של החומרים הלרוונטיים בארכיונים, ולאחר מכן - מתחילים לנסות ולהזמין החומרים, בהתבסס על תרומות.

באתר שלנו ("גשר גליציה") יש מנוע חיפוש לפי עיירה, על מנת לדעת מהו המצאי לגבי היישוב ומה מצב הטיפול בחומרים אלו.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עוד כמה הערות'
עוד כמה הערות
24/03/2011 | 19:55
10
אם לא מצאת עיירה בה אתה מעוניין, ניתן עדיין לחקור אותה באמצעות "גשר גליציה". יש לנו מצ'ינג למימון הפרויקטים - על כל דולר שתורמים לנו, אנחנו תורמים דולר.

בקרוב, נתחיל להעתיק גם רישומי מצביעים משנת 1870 ועד לראשית המאה ה - 20, וזהו מקור מידע חשוב מאוד גם כן.

אנחנו מנסים להשיג חומרים רבים ככל האפשר מהר ככל האפשר, כל עוד הארכיונים מאפשרים לנו גישה לחומרים. ישנם מקרים של אנשים מתוך הארכיונים שמוכרים חומרים בשוק השחור (ראיתי בעצמי ספרי רישום יהודיים כאלו).
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כמה שאלות על המחקר בגליציה'
כמה שאלות על המחקר בגליציה
23/03/2011 | 21:13
1
54
ברוכה הבאה!

1) איך והאם ניתן להקיש מרשימת שמות משפחה הכתובים עפ"י הכתיב הגרמני, שהיה נהוג באוסטרו הונגריה,על שיוך למשפחה?
   הנה דוגמא: משפחת בעלי Teicher -
   הרישום בJRI בארכיון זבלוטוב Zablotow שבחבל סטניסלבוב Stanislawow .(אז בשטחי האמפריה האוסטרו הונגרית היום באוקראינה ובין 2 מלחמות  עולם, היה זה חלק מפולין).

Teicher כותבים רובנו וכך גם במרבית הרשומות בJRI אך ברישום של העיירה Zablotow הרישום הוא הוא TEUCHER כך רשום אבי סבו של בעלי :Cunna Teucher  (אלקנה טייכר).

ברישום בארכיון Zablotow מצויים נשים וגברים - חלקם בכתיב Teicher וחלקם בכתיב Teucher .
  האם עלי להקיש שבני משפחה הם אלו הרשומים באותו כתיב. ומי שלא כתוב באותו כתיב - אינו קרוב, או קרוב רחוק?

2) ולאותו עניין - האם יתכן שכל הרשומים הם אחים?

3)או - פשוט הכתיב הוא עפ"י הנוהג הגרמני, וחלקו עפ"י הנוהג הפולני, הרווח עד היום.

4)האם יש מאגר לבד מהרשימות השמיות של ניספים של "יד ושם", היכול לשפוך אור בברור על גורלם של היהודים בשואה בכפרים שליד העיירה קולומיאה Kolomea/Kolomyya?
ככלל י דוע לי על מעשי הטבח וההתעללויות שעברו, אך האם יש מקורות הכוללים שמות ומקומות?

5) סבתי ו  2  דודתיי ניספו כנראה בבלז'ץ בBelzec בקיץ 1942. הן היו מהעיירה יאסלו Jaslo בגליציה. בהיעדר רשומות ממחנה השמדה זה, איך ניתן לדעת האם הן נרצחו שם? או ניספו ב גטו?
למשפחתי אין בעצם מידע על גורלן . גם לITS לא הייתה תשובה.
תודה גדולה!
לאה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'איות שמות היה תמיד בעייתי'
איות שמות היה תמיד בעייתי
24/03/2011 | 20:04
22
היהודים דיברו יידיש, והפקידים שכתבו את השמות - פעמים רבות שיבשו אותם.

אגב, כאשר היהודים בגליציה נדרשו לשאת שמות משפחה, במקרים רבים הם בחרו שם שנשמע גרמני.

לא הייתי שוללת קרבת משפחה בעקבות שוני באיות.

לגבי הרשימות מקולוציאה ויאסלו - לא ידוע לי על רשימות משם. ישנם מיקרופילמים שנשמרו בארכיונים האוקראיניים משנת 1941 ואילך. בארכיון ITS יש רישומים על אשר התחולל בכמה עיירות בגליציה. מצאתי, לגבי ערים אחרות, רשימות של יהודים מערים אחדות (למשל, דרוהוביץ).

במוזיאון השואה בוושינגטון ניתן למצוא ריכוז של רשימות שונות (שלא בהכרח נמצאות אצלם). כדאי לבדוק את האתר שלהם.

בשנת 1939 נערך מפקד בגליציה, ולגבי חלק מן העיירות - המפקדים קיימים. המיקרופילמים יכולים להיות במוזיאון השואה בוושינגטון או במקורות אחרים.

כדאי לבדוק גם רשימות במוזיאון המרכזי לתולדות העם היהודי בירושלים, וכדאי לבדוק את הקטלוג שלהם.

לגבי קולומיאה - צריך להכיר את קבוצת המחקר של קולומיאה בג'ואישג'ן. גם לנו יש רישומים מקולומיאה שעדיין לא זמינים אונליין.

ברור, עם זאת, שאין כלל אחד לגבי כל העיירות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שלום וברוכה הבאה'
שלום וברוכה הבאה
23/03/2011 | 21:30
1
16
אחת המשפחות שאני חוקרת היא משפחת Jaegar. סבא של בעלי  Avrahm Jaeger בן יואל ושיינדל נולד בעיירה  Snyatyn ב Ukraina בשנת 1885 התחתן עם Rebeka Schor ועבר לגור בעיירה  Horodenka.
סיפורי המשפחה מציינים שהמשפחה היא מאנוסי ספרד שהגיעו לגרמניה וקנו את השם יגר שפרושו צייד בגרמנית.
יצרתי קשר עם צאצאי משפחת יגר (בישראל) של הסופר מנדלסון שכתב את הספר האבודים. עברתי על עץ המשפחה המפורט שלו ולא הצלחתי למצוא קשר בין המשפחות למרות שמות זהים שחוזרים במשפחות.
האם יש דרך לחפש ולמצוא מידע על אבות המשפחה ? לאלו ארכיונים כדאי לפנות ?

תודה דינה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כמה הערות'
כמה הערות
24/03/2011 | 20:10
12
אני מקווה שיש לך רשומות רבות ככל האפשר אודות אבותייך הקדמונים. ברשומה עצמה יש מידע רב מעבר למה שמופיע באינדקס, כיוון שנרשמו בהן הערות רבות.

אם המשפחה הגיעה מספרד, כלומר שהם במקור ספרדיים - אולי הם שמרו על מנהגים ספרדיים, למשל לקרוא לילדים על שם אנשים חיים.

אפשר גם לערוך בדיקת די.אנ.איי, שתמצא אולי סממנים ספרדיים/אשכנזיים ותכון אותך לכיוון מחקר כלשהו.

אפשר גם לנסות ולחקור בגרמניה. התחילי מהסיג הגרמני של ג'ואישג'ן וחפשי את שם המשפחה הנ"ל שם.

ברישומי ה - Tabula אפשר למצוא מיד על קרובי משפחה ועל מקומות מגוריהם, ולכן רישומים אלו חשובים מאוד.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הקשר בין וינה לגאליציה'
הקשר בין וינה לגאליציה
23/03/2011 | 22:00
1
76
עד כה, כל ניסיונותיי למצוא קשר בין המשפחה המורחבת במזרח גאליציה, לבין יהודי וינה, העלה חרס.
האם ידוע לך על מעבר מסיבי של יהודי גאליציה לבירה האוסטרית בשנות הקיסרות?
אם כן, אילו מקורות מידע יכולים לסייע?

תודה מראש
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יש קשר הדוק...'
יש קשר הדוק...
24/03/2011 | 20:15
33
60% מיהודי גליציה עברו בוינה, בכיוון זה או אחר, ולרבים מיהודי גליציה היו קרובים בוינה.

חשוב לזכור כי במקרים רבים נישואין בגליציה לא נרשמו אזרחית, וזאת מסיבות שונות. כאשר המשפחה עברה בווינה, למשל כדי להגר משם לארה"ב, הם נדרשו להירשם כנשואים. לכן, אפשר למצוא נישואים בוינה של זוגות מבוגרים, ואפילו כאלו עם ילדים.

כדאי, לכן, לחקור בארכיונים בווינה. אם יימצא רישום, עשוי להופיע בו מקום המוצא בגליציה.

הארכיון הרלוונטי בווינה הוא: IKG, ובו ריכוז מידע על הקהילה היהודית בווינה.

מי שלא מכיר את האתר GenTeam.at - חשוב להכירו כעת כדי לחפש מידע על יהודים בווינה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-' Cadastral Map'
Cadastral Map
23/03/2011 | 22:50
1
12
שלום רב,
באזור לבוב מתנהל הפרוייקט המרשים של צילום מפות קדסטראל ואינדוכס שלהן. כך יוכל
מי שמשפחתו משם לאתר את נכסי משפחתו. את מובילה פרוייקט זה. אולם הפרוייקט לא כולל את לבוב עצמה.
לפני זמן שלחתי לך מייל זה:
Why Lviv/Lwow is not included in the  Cadastral Map project?
Will it be ? I am eager to have the maps of Lviv within the project and ready to contribute.
נענתי כי איסוף המידע שם יקר במיוחד וכי יעשה להערכה של עלות הפרוייקט.
שאלתי האם נעשה לכך? ומה הסיכוי שלבוב תיכלל בפרוייקט?
תודה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יש לכך סיבה, כמובן'
יש לכך סיבה, כמובן
24/03/2011 | 20:17
28
הסיבה היא שאף אחד שמתעניין בעיר לבוב תרם כסף להתנעת הפרויקט.

אנו מקדמים פרויקטים לפי בקשות עמיתינו ולפי מגבלות תקציב. בלבוב המחקר יקר יותר, וברור שהעיר היתה גדולה יותר.

לגבי לבוב יש מדריכי טלפונים, כך שיש מידע לגבי כתובות של אנשים. כאמור בתשובה קודמת שלי - בעוד כחודש נעלה מאגר מידע אודות לבוב. כדאי להתעדכן דרך רשימת התפוצה שלנו.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הוועדה הסובייטית לתיעוד קברי אחים'
הוועדה הסובייטית לתיעוד קברי אחים
23/03/2011 | 22:53
1
18
עפ"י אתר יד ושם,הוועדה תיעדה ב-1944 את קבר האחים ב Jaworow, כולל שמות הניספים ורישום פרטי רכוש.

List of perished from Yavorov, prepared by the Soviet Extraordinary State Commission, 21/10/1944; includes itemization of property damage

באיזה אופן ידעה הוועדה לשייך שמות לאלפי הגופות המרוטשות שהוצאו מבור ההריגה?
כיצד ידעו מהם פרטי הרכוש?

תודה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הוועדה פקדה את הערים וזימנה עדים'
הוועדה פקדה את הערים וזימנה עדים
24/03/2011 | 20:20
10
מן הניצולים. בהחלט ייתכן שהשכנים האוקראיניים מסרו את שמות היהודים שנלקחו מן העיירה. העידו גם יהודים ששרדו.

האם זה מדויק? לא לגמרי...
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שירות בצבא האוסטרו-הונגרי במלחמת העולם ה-I'
שירות בצבא האוסטרו-הונגרי במלחמת העולם ה-I
23/03/2011 | 22:55
1
12
שלום רב,

סבי - לאון (יהודה לייב) רינגלר - נולד בשנת 1894 בעיירה Szczerzec אשר בגליציה. בשלב מסויים בחייו עבר להתגורר ב- Borislav.
סבי שרת בתקופת מלחמת העולם הראשונה בצבא האוסטרו-הונגרי ולמיטב ידיעתי נפל בשבי הרוסים.
סבתי - דורה סימקין (1899) - נולדה בעיירה Dobrovno שברוסיה הלבנה, ולכן אני מסיק (ללא כל מקור) כי כנראה היה בשבי בסביבה זו. (החתונה התקיימה בשנת 1918).

כיצד והיכן אוכל ללמוד על נושא זה בכלל ולמצוא חומר על סבי בפרט.
פנייתי לארכיון הצבא בוינה נענתה כי אינם מוצאים את תיקו הצבאי.

בתודה ובציפיה,
אפרים
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'גם אני הייתי פונה לווינה...'
גם אני הייתי פונה לווינה...
24/03/2011 | 20:23
11
אין לי הרבה נסיון במחקר צבאי. אפשר לנסות בארכיונים שונים בווינה: הארכיון הלאומי, הארכיון העירוני. ברור שלהגיע למקום זה עדיף בהרבה על משלוח מכתב/מייל.

כדאי לנסות ולפנות לרשימות התפוצה השונות של ג"ג ושל הסיגים הרלונטיים. ייתכן ותופתע מכיוון מחקר חדש.

כדאי לבדוק את המצאי בארכיונים הרלוונטיים לעיירה לפי כרטסות הנמצאות בארכיונים המרכזיים. הכרטסות הללו עדיין לא מאונדקסות, חלקן בלבוב, חלקן בוורשה, וחלקן במקומות אחרים. ברור שלגבי רישומים צבאיים - המצב מסובך בהרבה...
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הארכיב המחוזי בלביב'
הארכיב המחוזי בלביב
23/03/2011 | 22:59
1
23
שלום רב,
בלביב חוץ מהארכיב ההיסטורי קיים גם הארכיב המחוזי-OBLAST
בארכיב זה אמור להיות עושר של מידע לגבי תעודות שונות, כמו אישורי מסע ודרכונים; וכן
תיקים לגבי נכסים.
אלא שכל הידוע קיימת בעיית נגישות לחומר.
התוכלי לפרט בקשר לכך ולגבי אפשרויות המחקר שם?
תודה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'רוב הרישומים המעניינים אותנו נמצאים בארכיון'
רוב הרישומים המעניינים אותנו נמצאים בארכיון
24/03/2011 | 20:26
18
ההיסטורי, אך אני יודעת שגם בארכיון שהזכרת יש רישומים מעניינים. כדאי לבדוק במוזיאון השואה בוושינגטון, שכן הם מעתיקים חומרים רבים משם למיקרופילמים. צריך לעמוד בקשר איתם כדי לברר על גישה לחומרים אלו. למיטב ידיעתי, הם לא מאנדקסים אותם כרגע, אך הם מעניקים גישה אליהם במקום.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מענה בדוא"ל מארכיונים'
מענה בדוא"ל מארכיונים
23/03/2011 | 23:16
2
14
שלום וברוכה המתראיינת,

האם יש לך 'עיצת זהב', כיצד להביא לכך שארכיונים, בעלי כתובת דוא"ל המפורסמת באתר הארכיון, יענו לדוא"לים?
ניתקלתי בבעיה זו בעיקר באזורים שהם כיום באוקראינה, ובמיוחד - ארכיוני לבוב. גם ולמרות שהוספתי תרגום גוגל לשפת המקום.

כל טוב,

הלני
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'המייל צריך להיות כתוב באוקראינית'
המייל צריך להיות כתוב באוקראינית
24/03/2011 | 20:29
1
16
ולא להשתמש במתורגמן של גוגל. אל תכתבי ברוסית

צריך להיות ברורים מאוד לגבי הבקשה. כדאי לבדוק קודם לכן באתר של מרים ויינר, כדי לדעת מהו המצאי, ואז תוכלי לכתוב: "אני יודעת שברשותכם הספר הזה... אני מעוניינת ב...". צריכים להיות ברורים מאוד בבקשה.

ייתכן גם שלא תקבלי תשובה אלא כעבור כמה שבועות, ובכל מקרה הבקשה צריכה להיות מפורטת מאוד.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תוספת חשובה'
תוספת חשובה
24/03/2011 | 20:31
12
רבים מן הארכיונים האוקראיניים הועתקו למיקרופילמים על ידי המורמונים, ולכן יהיה קל הרבה יותר להיעזר במכרים מארה"ב להשיג הרשומות מהם ולא מאוקראינה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שירות בצבא האוסטרו-הונגרי במלחמת העולם ה-I'
שירות בצבא האוסטרו-הונגרי במלחמת העולם ה-I
23/03/2011 | 22:52
11
שלום רב,

סבי - לאון (יהודה לייב) רינגלר - נולד בשנת 1894 בעיירה Szczerzec אשר בגליציה. בשלב מסויים בחייו עבר להתגורר ב- Borislav.
סבי שרת בתקופת מלחמת העולם הראשונה בצבא האוסטרו-הונגרי ולמיטב ידיעתי נפל בשבי הרוסים.
סבתי - דורה סימקין (1899) - נולדה בעיירה Dobrovno שברוסיה הלבנה, ולכן אני מסיק (ללא כל מקור) כי כנראה היה בשבי בסביבה זו. (החתונה התקיימה בשנת 1918).

כיצד והיכן אוכל ללמוד על נושא זה בכלל ולמצוא חומר על סבי בפרט.
פנייתי לארכיון הצבא בוינה נענתה כי אינם מוצאים את תיקו הצבאי.

בתודה ובציפיה,
אפרים
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'רישומי הצבא הפולני, האם מדוייקים ואמינים?'
רישומי הצבא הפולני, האם מדוייקים ואמינים?
24/03/2011 | 07:57
1
10
דודי Mendel Ornstein שירת בשנת 1939 בחיל הפרשים של הצבא הפולני מספר שבועות, ולאחר התבוסה לגרמנים שב ל Wielkie Oczy.
לאור תכתובות עם הצבא עולה כי הוא אינו נמצא ברשימות הצבא כלל.
האם מניסיונך רישומי הצבא הפולני מקיפים ופרטניים? ומה יכולה להיות הסיבה לחסר הנ"ל ברישום?

תודה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'לצערי, אין לי נסיון רב במחקר צבאי'
לצערי, אין לי נסיון רב במחקר צבאי
24/03/2011 | 20:35
7
לצפיה ב-'ארכיונים - שאלה כללית'
ארכיונים - שאלה כללית
24/03/2011 | 13:22
1
16
האם יש רשימה או אתר המרכזים ארכיונים (קטנים כדוגמאת ארכיון של עיירה נניח, או גדולים כארכיונים ממשלתיים) המחזיקים חומרים הקשורים לגליציה? כלומר מקום המרכז ארכיונים בצורה איזורית?

תודה
יונת

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שני המקורות החשובים ביותר בנושא זה'
שני המקורות החשובים ביותר בנושא זה
24/03/2011 | 20:34
30
הם האתר של מרים ויינר ואינדקס הרשומות שב"גשר גליציה".
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שאלה לארוח גב וייסברגר'
שאלה לארוח גב וייסברגר
24/03/2011 | 11:52
1
14
sylvan zeiden  חוקר וגנאולוג ca -נפטר 2004,מוזכר בפרסומים של IAJGS ועוד--
האם הגב יודעת אם יש חומר כתוב על מחקריו בפולין?התברר לי כי באופן שהו קשור למשפחת zeichik שמוצאה tuchin פולין
כיום אוקריינה.שאותה אני מחפשת כבר זמן רב.
תודה רבה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שמעתי עליו, הוא היה חבר באגודה המקומית שלנו'
שמעתי עליו, הוא היה חבר באגודה המקומית שלנו
24/03/2011 | 20:33
8
והיה פעיל מאוד. לצערי, איני יודעת דבר על מחקריו, אך ייתכן וניתן להגיע לבני משפחתו. תוכלי לכתוב לי ואברר זאת.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'fond 701'
fond 701
24/03/2011 | 16:07
1
13
fond 701 מרכז בארכיב המרכזי בלבוב את כל המידע על הקהילה
היהודית לדורותיה.
האם קיים אינדכס שלם לכל החומר הרב הזה ? בארכיב או במקום אחר?
ללא אינדכס החומר במידה רבה חסר תועלת. וכוונתי לא לרישומי BMD.

תודה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ייתכן ורישומים אלו הועתקו למיקרופילמים על ידי'
ייתכן ורישומים אלו הועתקו למיקרופילמים על ידי
24/03/2011 | 20:37
11
המורמונים. יש שם רישומי מסים ורישומים מבתי ספר ובתי כנסת מן המאות ה - 18 וה - 19 - יש לבדוק את הקטלוג באתר המורמונים.

בדיוק שלחתי על כך הודעה מפורטת לרשימת התפוצה של JRI-Poland. אם אין לך ההודעה - תוכל לבקש אותה מארנון.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שמות רחובות'
שמות רחובות
24/03/2011 | 16:15
1
10
שמותיהם של רוב של הרחובות באזור היהודי שונו.
כיצד ניתן לקשר בין שם רחוב ישן ומספר בית לבין השם החדש והמספר?

תודה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'לגבי לבוב, יש לנו מדריך'
לגבי לבוב, יש לנו מדריך
24/03/2011 | 20:42
21
ב"גשר גליציה". בשטעטלך הקטנים לא היו שמות רחובות בכלל.

הדרך ה"פשוטה" ביותר לפענח השינויים הוא "להלביש" מפה ישנה על מפה חדשה, וזאת בתנאי שתצליח להשיג מפה ישנה...
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שאלה אישית '
שאלה אישית
24/03/2011 | 16:37
1
15
שלום וברוכה הבאה,
סבתא רבא שלי היא JANKA לבית WEISZBERGER ולכן רציתי לשאול אותך מהיכן בני משפחת וייסברגר שלך ?

תעלומת הוייסברגרים שלי :
SAMUEL WEISZBERGER ( אח של סבתא רבא שלי ) נולד ב- 18.11.1878 ב- ROKITO, HUMENNE בן ל- DAVID
ול- SAROLTA MOSKOVITCS .
השמועה אומרת שהוא היגר לאמריקה ונעלם .
הם היו כנראה 12 אחים :
ZSOFI, Fani, ETEL, JANKA,KATI,  ESZTER, HANI, GITTEL, RUCHEL, SAMUEL, ROZSA, JOZSEF

האם משהו מזה נשמע מוכר?

תודה
נאוה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הוייסברגר שלי גם הם תעלומה'
הוייסברגר שלי גם הם תעלומה
24/03/2011 | 20:40
13
אנחנו חושדים כי הוויסברגרים שלנו הגיעו מ - Humenne... אין לי מידע על האחים של אב-סבי.

האם הוויסברגרים שלך היו כהנים? אם כן - יש סיכוי שאנו קרובות... הבה נמשיך זאת בתכתובת פרטית.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הגירה לגליציה'
הגירה לגליציה
24/03/2011 | 16:56
2
23
אחד משמות-המשפחה שהנני חוקרת הוא ברד"ש - BARDASCH / BARDASZ. השם הינו יחודי (קיצור של בן ר' דוד שלמה), וכל הנושאים אותו, כך ע"פ המסורת המשפחתית, קשורים איכשהו (מה שמתחוור כיותר ויותר נכון עם השנים). החל מהמאה ה-19 חיו מרבית-הברד"שים בגליציה המזרחית, בוקובינה, אוסטריה וגרמניה.

מצד אחד, יש בידי עדויות של 2 ענפים בהם נטען, שקודם המעבר לגליציה המזרחית חיה המשפחה בהונגריה (באחד הענפים גורסים שהברד"שים חיו בקושיצה ובסביבותיה במהלך המאות ה-17 וה-18.). בנוסף, יש בידי עדויות לנדידה של אי אילו ברד"שים מליטא לגליציה במהלך המאה ה-19.

שאלתי הכללית: האם ידוע על נדידה של יהודים מאיזורים שונים אל גליציה המזרחית בסוף המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19? כוונתי היא לאו דווקא לנדידה של בודדים, אלא לגלי-נדידה של יהודים רבים אל גליציה המזרחית. ביתר ספציפיות כוונתי היא, כאמור, להגירה מכיוון הונגריה ומכיוון ליטא. אם כן, ובמידה שידוע על הגירה כזו, מה היו הגורמים לה, והאם הגורמים הללו דומים ביחס לנדידה מהונגריה ולנדידה מליטא?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הייתי ממליצה לך לקרוא מקורות היסטוריים על'
הייתי ממליצה לך לקרוא מקורות היסטוריים על
24/03/2011 | 20:45
1
18
גליציה. תוכלי להתחיל אפילו בוויקיפדיה.

היו מקרים בהם בעלי הקרקע הפולניים הזמינו יהודים להתיישב אצלם ולעבוד אצלם. במקרים רבים, היהודים ניהלו את הטחנות, החוות, מבשלות הבירה, וכו'. זאת, אגב, הסיבה לכך שרבים מן התושבים המקומיים לא אהבו את היהודים: היהודים, למשל, ניהלו את בתי המרזח בו הפולנים בזבזו כסף רב, ואח"כ היהודים היו אלו שאספו את המיסים...

ב"גשר גליציה" יש מידע על ההיסטוריה של ההתיישבות היהודית בגליציה. יהודים התיישבו שם החל מהמאה ה - 16.

הנושא, כמובן, סבוך מוד ולא יכול להיענות במשפטים ספורים...
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה לפמלה, וטעות שלי שלא ציינתי מראש'
תודה לפמלה, וטעות שלי שלא ציינתי מראש
25/03/2011 | 09:17
12
בענף הברד"שי שעבר מהונגריה לגליציה זה ממש לא המקרה, שהוזמנו לעבוד אצל בעלי-הקרקע הפולנים ו/או לנהל את הטחנות, החוות, מבשלות-הבירה וכו'. המדובר במשפחה של רופאים, דור אחר דור, שגם עם המעבר לגליציה ממשיכה במסורת. ככל שאני מתקדמת ומתרחבת עם העץ הזה ואף מחברת אליו ענפים נוספים, הולכים ומתרבים עוד ועוד רופאים, ולצידם נוספים גם דוקטורים למשפטים ואף מגיסטרים לפרמקולוגיה.

נראה לי שאני צריכה להתמקד בחיפוש באם במסגרת ההזמנה של יהודים לבוא להתיישב בגליציה הוזמנו יהודים לשמש כרופאים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'טרנופול אוקראינה'
טרנופול אוקראינה
24/03/2011 | 17:19
1
17

שלום וברכה!

אני מבקשת לדעת אילו מסמכים משפטיים נשמרו ועדיין קיימים  בנוגע ליהודי טרנופול בפרט. (לקהילה היהודית שהייתה בטרנופול).
היכן- באיזה ארכיב מדובר.האם ניתן לקבל כתובות -טיפים
מהו המקור הקדום ביותר שקיים בהקשר הזה ועל אילו שנים מדובר.

האם ניתקלת במסמכים אחרים שעשויים לתת מידע גנאולוגי  שהם לא רק B.M.D ועשויים לעזור לנו כחוקרים.

תודה רבה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הרישומים מטרנופול נמצאים בטרנופול ובלביב'
הרישומים מטרנופול נמצאים בטרנופול ובלביב
24/03/2011 | 20:50
21
אני חושבת שיש רישומי Tabula לגבי טרנופול. יש רשימה ב"גשר גליציה" שנכתבה על ידי Alex Dunai, ואני ממליצה לך לבדוק אותה לגבי טרנופול.

הספרים הללו הם ענקיים ולא מאונדקסים, אך הם מרתקים וחשובים מאוד.

אגב, בארכיון בטרנופול יש מפקד משנת 1910 שהועתק ומאונדקס בימים אלו. המפקד הזה נערך בכל רחבי האימפריה האוסטרו-הונגרית, אך במרביתם המקומות - החומר לא נשמר.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'היכן אמצא חומר על סבתי שרה בסטר ממיסלוביץ'
היכן אמצא חומר על סבתי שרה בסטר ממיסלוביץ
24/03/2011 | 17:19
3
14
סבתי שרה בסטר תאריך לידה לא ידוע (על פי מה שאמי אמרה לי היא נולדה במיסלוביץ) התחתנה עם סבי Israel WILK FINK מסאנוק SANOK נולד 15.7.1886 (לא ידוע לי היכן למרות שיש משפחה גדולה בסאנוק) נפטר בישראל 20.11.1962
לא מצאתי עבורו אף מסמך ב JRI פרט לרישום הילדים שלו.
סבתי נפטרה בסביבות שנת 1923 כנראה אחרי לידת ילדתה הרביעית לאה שנולדה 8.9.1921 נפטרה 13.3.1924
במסמכי הלידה של ילדיה מופיעה סבתי לעיתים בשם WILK לעיתים בשם BESTER ולעיתים בשם FRIEDMAN
אינני מוצאת שום מסמך אודות סבתי, לא לידה לא פטירה לא נישואין לא במיסלוביץ ולא בסאנוק.
ב JRI לא מצאתי דבר
היכן עוד ניתן לחפש?
תמר
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שאלה לארוח-סבתי היתה ידועה בשם Pessie Fradis'
שאלה לארוח-סבתי היתה ידועה בשם Pessie Fradis
24/03/2011 | 17:50
1
11
וכאשר מצאתי את רישום הלידה מטרנופול מצאתי ששם המשפחה שלה בו היתה ידועה
הוא בעצם שם המשפחה של אמה ושם אביה היה לוינטר.מה יכולה להיות הסיבה לכך?
נוסף על כך עפי המסורת המשפחתית אנחנו ספרדים.האם זה ייתכן?
תודה,מרגלית.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הסיבה ה"פופולרית" ביותר היא שנישואי ההורים'
הסיבה ה"פופולרית" ביותר היא שנישואי ההורים
24/03/2011 | 20:53
22
לא נרשמו ברשויות האזרחיות, אלא רק ברשויות הדתיות-יהודיות ולכן לא היו מוכרים.

בהקשר זה, חשוב לדעת שבמקרים רבים כאלו - אנשים הגיעו לארה"ב כשהם נושאים את שם המשפחה של אמם, ולאחר מכן שינו זאת ונשאו את שם המשפחה של אביהם.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אני מציעה לך לעבור על כל תשובותיי, אני מניחה'
אני מציעה לך לעבור על כל תשובותיי, אני מניחה
24/03/2011 | 21:00
14
שתקבלי מהן רעיונות רבים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'קולומיאה'
קולומיאה
24/03/2011 | 18:38
1
13
אני מחפשת מידע על משפחתה של סבתי, משפחת שטנדיג (Stendig/Standig/Shtendik) מקולומיאה  (Kolomyja) גליציה, פולין (כיום אוקראינה) [ייתכן שהיו מאחת העיירות הסמוכות לקולומיאה (מצאתי כי חלק מהמשפחה המורחבת נולדו/גרו בעיירות הסמוכות Kniazdwor / Peczenizyn )]
סבתא שלי נולדה ב- 1922 בקולומיאה, והיא היחידה מבני משפחתה (כנראה) ששרדה את השואה.
אני מחפשת מידע על משפחתה, כשידועים לי רק שמות ההורים - ישראל (אלתר) שטנדיג ויטי (יהודית) לבית היבנר, ושמו של אחד האחים - משה שטנדיג.

1.    לאילו ארכיונים באוקראינה ובפולין מומלץ לפנות על מנת למצוא רישומים אזרחיים בני פחות ממאה שנים מאזור קולומיאה (תעודת לידה של סבתי למשל)?

2.    האם מומלץ להיעזר לשם כך בחוקר פרטי, והאם ישחררו מידע כזה לחוקר פרטי באמצעות ייפוי כוח מאמא שלי?

3.    אילו פרטים אפשר למצוא בתעודות הלידה / נישואין מאזור זה?

4.    רישומים בני יותר ממאה שנים - אני לא מצליחה למצוא ב-JRI  רישומים כלשהם (לידה / נישואין) של ישראל (אלתר) שטנדיג ויטי (יהודית) לבית היבנר, הוריה של סבתי.
עוד אני לא מצליחה למצוא רישומי לידה או נישואין של שמואל שטנדיג, אח של ישראל אלתר, או של האבא מרדכי שטנדיג, למרות שגם הם בני למעלה מ-100 שנים. מה יכולה להיות הסיבה לכך, ולהיכן אני צריכה לפנות כדי למצוא מידע עליהם?

5.    כפי שציינתי אנחנו יודעים רק את שמות ההורים ואת שמו של האח הבכור, ואני רוצה למצוא את שמות שאר 6 האחים/אחיות. אשמח לעצתך איך לחפש אחריהם, האם יש דרך נוספת מלבד מציאת רישומי הלידה שלהם? האם אפשר בכלל למצוא בארכיון את שמות כל הילדים שנולדו לישראל ויטי רק לפי שמות ההורים?

6.    לישראל אלתר שטנדיג היתה נגריה (ככל הידוע לי צמודה לבית המשפחה), הוא היה בונה רהיטים לפי הזמנה. האם פיסת המידע הזו יכולה לעזור לי בחיפוש אחריו (אולי למצוא בדרך זו את כתובת המגורים של המשפחה), אם כן מה והיכן עלי לחפש?

7.    אילו מסמכים/רישומים נוספים קיימים בארכיונים של האזור, האם המידע נגיש?

8.    ל – ITS אין עליהם שום מידע. איך עוד אני יכולה למצוא מידע על גורלה של המשפחה?

ענת

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אנא, עברי על תשובותיי - ותלמדי מהן'
אנא, עברי על תשובותיי - ותלמדי מהן
24/03/2011 | 21:01
11
לצפיה ב-' ברוכה הבאה, פמלה, לביתנו'
ברוכה הבאה, פמלה, לביתנו
24/03/2011 | 19:20
6
אני שמח מאוד לפתוח את האירוח עם פמלה, אשר מיד תחל לענות על השאלות המעניינות אשר הועלו כאן.

במהלך האירוח (עד השעה 14:30), ניתן עדיין להפנות שאלות.

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כספים בבנק פולני ערב השואה'
כספים בבנק פולני ערב השואה
24/03/2011 | 20:05
1
16
סבי הי"ד Berl Ornstein מן העיירה Wielkie Oczy היה סוחר, ואבי זוכר שהוא "היה הולך לבנק", ייתכן בעיירות Lubaczow,  
Krakowiec , Jaworow.
אי לכך, קרוב לוודאי שהיה לו חשבון עו"ש או אחר על שמו בבנק פולני כלשהו.
איך נדע?
תודה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יש מקור אחד שמתייחס לבנק פולני'
יש מקור אחד שמתייחס לבנק פולני
24/03/2011 | 20:56
16
והוא עלה לאחרונה. מדובר ברישומים מבנק פולני, והם ניתנים לחיפוש דרך האתר של לוגאן קליינואקס.

במקרים אחרים, צריך לחקור ברמת העיר ולבדוק במקום. הסיכויים להצלחה - נמוכים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'המון תודה לפמלה, וסליחה על שהתשובות'
המון תודה לפמלה, וסליחה על שהתשובות
24/03/2011 | 21:02
3
13
נשלחו בשם המשתמש שלי (הדבר נבע מטעות שלי).

למדתי המון מן התשובות שלה, ואני מוכרח לציין שבמהלך השיחה היא היתה אדיבה מאוד, נחמדה מאוד, מפורטת מאוד (אי אפשר היה לכתוב כל מילה), והפגינה רצון לעזור.

עוד צפויים לנו כמה אירוחים מעניינים!

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה על האירוח החכמנו '
תודה על האירוח החכמנו
24/03/2011 | 21:10
8
לצפיה ב-'המון תודה לפמלה'
המון תודה לפמלה
24/03/2011 | 21:24
1
5
לצפיה ב-'תודה לפמלה'
תודה לפמלה
25/03/2011 | 07:36
6
אין לי עוגן של דור קודם בגליציה ואין אפילו אגדהמשפחתית על קשר לגליציה ולכן העליתי את השאלה. אחכה לאינדוכס לראות האם המשפחה מתקשרת לאיזשהו למברגר.
שורשים משפחתיים >>

הודעות אחרונות

05:13 | 19.10.19 assafni
11:28 | 18.10.19 שרי סילבר
17:16 | 15.10.19 מר נבו
13:39 | 15.10.19 גדילב
20:04 | 14.10.19 krabchevsky
13:13 | 14.10.19 אורחים בפורום
09:50 | 14.10.19 deebeebee
19:42 | 13.10.19 ארנון הרשקוביץ
07:46 | 13.10.19 Brightvivian
12:39 | 12.10.19 ani1603
18:23 | 10.10.19 אורחים בפורום
23:19 | 09.10.19 אורחים בפורום
23:19 | 09.10.19 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ