לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1279212,792 עוקבים אודות עסקים

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

לצפיה ב-'שאלות לד"ר בן-נאה, היהודים באימפריה העות'מנית'
שאלות לד"ר בן-נאה, היהודים באימפריה העות'מנית
<< ההודעה הנוכחית
01/06/2010 | 10:56
40
693
מחר, יום רביעי, 2 ביוני 2010, בין השעות 21:30-20:30, יתארח בפורום ד"ר ירון בן-נאה, מרצה בכיר בחוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו באוניברסיטה העברית, ומנהל מרכז 'משגב ירושלים לחקר והוראת מורשת יהודי ספרד והמזרח'; מנהל פרויקט מחקרי גדול אודות משפחת ששון במחצית השניה של המאה הי"ט.

אנא, שרשרו כאן את שאלותיכם כבר מעכשיו.

בן-נאה מתמחה בתולדות היהודים באימפריה העות'מאנית (במאות ה-16 עד ה-19), ופירסם עשרות מאמרים העוסקים בצדדים שונים של ההיסטוריה החברתית והתרבותית שלהם. ספרו 'יהודים בממלכת הסולטנים' יצא לאור גם באנגלית ובתורכית. בקרוב יראו אור ספרו על יהודי תורכיה במאות הי"ט והכ' (בסדרת ספרי הקהילות של מכון בן-צבי), ספר על תעודות מבית הדין השרעי של ח'אצכוי שבאיסתנבול במאה הי"ז, וספר שכותרתו: 'תקנות היהודים באימפריה העות'מאנית'.

מי שרוצה להעמיק יותר בתחומי המומחיות של בן-נאה, מוזמן להציץ ברשימת הפרסומים שלו.

לד"ר בן-נאה על שהסכים להתארח אצלנו ולענות על שאלותינו,
ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'האם ניתן לבדוק בארכיוני טורקיה'
האם ניתן לבדוק בארכיוני טורקיה
01/06/2010 | 14:55
1
181
(לכשירגע.........)נושאי תפקידים (יהודים)בארץ ישראל בזמן השלטון העותומני? לדוגמא- שוטרים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'בעלי תפקידים בממשל העות'מאני'
בעלי תפקידים בממשל העות'מאני
02/06/2010 | 20:43
67
תיאורטית כן. אך בגלל האופן בו שמורים החומרים, יהיה צורך לעבור על כמויות עצומות של רישומים על מנת להגיע למשהו רלוונטי. אולי דווקא בארכיון עירית ירושלים נשתמר חומר משלהי ימיו של השלטון העות'מאני בעיר.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'רישום של יהודים שהגיעו לאיזמיר'
רישום של יהודים שהגיעו לאיזמיר
01/06/2010 | 15:38
1
137
שמחה על האפשרות שנזדמנה לנו לשמוע ממך דברים  חדשים.

1)במאה ה 19 מאירופה - נניח הונגריה, גרמניה - אז הקיסרות האוסטרו הונגרית?
2)האם ידועים שמות של יהודים שהגיעו במאה ה18-19 לאיזמיר ממצריים? מי הן המשפחות? כוונתי במאה ה19 פלוס מינוס.

3)מה ידוע מהרישומים, אם ישנם כאלו, על בני משפחת שונצינו Soncino שהגיעו מאיטליה , התיישבו באיסטנבול וענף אחד עבר לגור באיזמיר?

4) להיסטוריה החברתית אם ישנם מסמכים/רישומים כל עדות על נכסיו פועלו ובתי הכל בו של הסבא רבה שלי - יוסף אשר בנו של משה אשר ?

5)איך והאם ניתן להתחקות אחרי קצינים יהודים ששרתו בצבא השולטן במלחמת העולם הראשונה? סבי נעדר מהבית ל 5 שנים, ומבחינת המחקר והמידע - הכל "ריק".

6) משפחת בן גיאת הייתה אחת המשפחות האמידות באיזמיר- אני יודעת ששורשיה הקדמונים הם בתימן ובספרד.
האם ניתן ניתן להתחקות אחרי מסעה לאיזמיר?

תודה גדולה!
לאה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מהגרים לאזמיר ועוד'
מהגרים לאזמיר ועוד
02/06/2010 | 20:50
80
אין שום רישום מסודר. אם יימצאו שמות, הרי זה באופן אקראי לחלוטין. התנועה היתה מתורכיה/יוון למצרים, יותר מאשר בכיוון ההפוך.
לגבי נכסים - אין לי שמץ של מושג. משפחת בן-גיאת ידועה, אך אין מידע על הגירתה. על שונצין/צונצין יש לא מעט מידע במקורות. כמו כן קיים מאמר קצר של אברהם יערי על המשפחה (באחד מקבצי מאמריו: מחקרי ספר למשל). לגבי חיילים - סיכוי קלוש למצוא מידע. החומר אינו מסודר או נגיש.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'איתור-מידע בטורקיה'
איתור-מידע בטורקיה
01/06/2010 | 21:06
1
3485
ראשית, ברוך הבא ורוב תודות על הנכונות לסייע. הנני צאצאית למספר משפחות, שבשלב מסוים עברו לבולגריה ולטורקיה.

ראשית, שאלה כללית. המשפחות בהן מדובר עברו לאדירנה (אנדרינופול) ולאיסטנבול. האם ניתן לאתר תעודות-לידה/נישואין/פטירה ו/או כל רישום רלוונטי אחר? במקרה של איסטנבול פרופ' דן קזז מנהל פרויקט של רישומים מהקהילה היהודית (רישומי-נישואין ופטירה בשלב זה). האם יש נגישות גם לרישומים "אזרחיים" באיסטנבול (בעיריה או בכל מקום אחר)?

מה ביחס לאדירנה? האם נשמרו רישומים של הקהילה היהודית (כיום יש באדירנה 2 או 3 יהודים בלבד)? ידוע לי שבארכיון לתולדות-העם היהודי בירושלים קיימים פנקסי-נישואין (בכתב סוליטראו) מאדירנה מהמחצית השנייה של המאה ה-19. מה על הרישומים האחרים? ומה על הרישומים "האזרחיים" (מבלי להתייחס כרגע למגבלה של הטורקית העתיקה, שמן הסתם גם בטורקיה עצמה כיום לא רבים יודעים לקרוא אותה)?

מהם הרישומים המוקדמים ביותר שניתן לאתר בערים השונות בטורקיה?

מה נותר מבית-הקברות באדירנה? הבנתי שהאוניברסיטה נבנתה על חלק מבית-הקברות, כך שרק חלק ממנו נותר. האם הוא נגיש?

הנני צאצאית למשפחת פיזה. כפי שניתן לנחש, המדובר במשפחה ממוצא איטלקי (צאצאים של משפחת דה פיזה, משפחת-הבנקאים המפורסמת). הענף הישיר שלי התגלגל לאדירנה, וחלק ממנו נדד אח"כ לאיסטנבול.

א. האם המעבר היה מאיטליה ישירות לאדירנה? מתי היה מעבר כזה? בגרמניה היתה משפחת פיזה, מאד מתועדת. המשפחה חיה בעיקר באלטונה, המבורג, ומדובר במשפחה של מגורשי-פורטוגל. השמות הפרטיים בענף הגרמני כמו גם המעורבות שלהם בפעילות חברת כי"ח (אליאנס), בדומה לענף הישיר שלי, העלתה בי את החשד שאולי יש קשר בין הענף שבטורקיה לזה שבגרמניה. רמז לכך יש אולי בארכיון אליאנס, שם הותירה קרובת-משפחה מכתב, בו היא מזכירה קיומם של קרובי-משפחה בגרמניה.

השאלה היא ביחס לנדידה המשפחתית. אני סברתי שהמשפחה נדדה מאיטליה לגרמניה ולטורקיה. באירוח שהיה כאן בפורום גרסה האורחת שהנדידה היא מגרמניה לאיטליה ולא להפך. באזכור שצץ בגוגל ספרים גם כן הוזכרה נדידה מגרמניה לאיטליה. האמנם? אם כן, מתי התרחש המעבר?

ב. גיליתי שקיים גם ענף של משפחת פיזה באיזמיר, אולם איני יודעת לקשור אותו בשלב זה לענף הישיר שלי. מהענף באיזמיר עברו בהמשך להולנד ולקורסאו. האם ניתן להתחקות אחורה אחרי הענפים הללו ע"מ למצוא את הקשר ביניהם (שמן הסתם קיים)? האם עברו באותו שלב לטורקיה?

כמו לאה טייכר, גם אני צאצאית למשפחת אשר, אולם במקרה שלי המדובר במשפחה מבולגריה (ימבול, בורגאס). אני צאצאית גם למשפחת קורדובה מימבול, בולגריה (המסורת ביחס למשפחת קורדובה גורסת שהמשפחה חיה בוינה לפני שעברה לבולגריה.

בשני המקרים המדובר במשפחות, שאפשר למצוא נציגים שלהן הן בבולגריה והן בטורקיה (אשר, קורדובה). האם הענפים שבטורקיה ואלה שבבולגריה שייכים לאותה משפחה? האם ניתן למצוא תיעוד לכך?

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ענייני משפחה'
ענייני משפחה
02/06/2010 | 21:00
153
אינני יודע מי הוא קזז הזה ומה הוא בודק. ברבנות הראשית באיסתנבול ובאזמיר שמורים באופן מסודר יחסית פנקסי הקהילה ורישומי נישואין, גירושין ועוד. פנקסים מקהילות אחרות נפוצו בעולם כולו - באוספים פרטיים ובספריות - ללא סדר או שיטה. איננו מכירים פנקסי מלפני המאה הי"ט. לגבי החומר העות'מאני - קשה לומר. אינני מכיר, ובכל מקרה אין עיריות במובן המודרני לפני הרפורמות, כלומר לאחר 1839.
תמיד ניתן להתחקות אחר נדודים וגנאלוגיה, אך לעיתים זה מתגלה בלתי אפשרי מעבר לתאריך מסוים. לי למשל אין שום אזכור של משפחת פיזה בתוך כמה אלפי שמות שיש לי מן המאות הי"ז והי"ח.  וכן, יש קשר לאוסטריה וגרמניה - יהודים היגרו מן המאה הי"ח ואילך צפונה - לרומניה, אוסטרו-הונגריה והלאה. אגב, לאחרונה היתה בוינה תערוכה על היהודים התורכים בעיר, ויצא ספר/קטלוג.
לגבי בית הקברות באדירנה: אינני יודע מה נותר. בית הכנסת הגדול התמוטט לפני שנים אחדות, וגם שטחו נמסר אוניברסיטה. מינה רוזן מחזיקה רישומים מכל רחבי אנטוליה. רשימה קצרה יחסית של מצבות מן העיר ראי אצל: דאנון, מצבות אדירנה, האשכול ב (תרנ"ט), 140-3
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שתי שאלות בבקשה:'
שתי שאלות בבקשה:
01/06/2010 | 21:58
2
65
שם משפחתו של הסבא רבא שלי שנולד בבלרוס,  היה טורצקי.
קראתי באיזה מקום שיש אפשרות ששם זה מעיד כי המשפחה הגיעה מטורקיה.
האם שמעת על כך?

שאלה שניה היא היסטורית.  אני מתעניינת בתולדות חייה של דונה גרציה שנפטרה באיסטנבול ב 1569.
האם יש איזה שהוא מידע על מקום קבורתה?  

ותודה רבה מראש,
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'טורצקי'
טורצקי
02/06/2010 | 21:02
55
לא שמעתי, אך אין זו ראיה לכלום. יש סבירות רבה שאמנם כך הוא, שמות משפחה רבים מציינים מוצא, ואני מניח שזו ההגייה המסמנת 'תורכי'. לגבי דונה גרציה - אין מידע מדויק על מקום קבורתה. היא קבורה ככל הנראה באורתהכוי או בחאצכוי, אך אין זיהוי של הקבר.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'דונה גרציה'
דונה גרציה
21/06/2010 | 17:45
71
שלום עדנה

נסי לפנות אל דר' צביקה סחייק, שהדוקטורט שלו עוסק בדונה גרציה. הוא יהיה איש בשורות בעניין.  הוא איש טבריה ולא תיהיה לך בעיה לאתר אותו.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תושבי פקיעין בתקופה העותומנית'
תושבי פקיעין בתקופה העותומנית
01/06/2010 | 22:34
5
34

שלום וברכה.

אני מנסה להתחקות אחר תושבי פקיעין היהודית בכלל ומשפחת הכוהנים בפרט לאורך הדורות שישבו במקום.
האם קיימים מקורות כלשהם הכוללים פרטים גנאולוגים מהתקופה העותומנית. (רישומי לידות, למשל? )

תודה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ובהמשך לשאלתה של zogu'
ובהמשך לשאלתה של zogu
01/06/2010 | 22:42
1
28
האם ניתן לאתר בטורקיה מידע כלשהו אודות משפחות שהגיעו ארצה במאות ה-18 וה-19, ואם כן, איזה מידע ומאילו תקופות? האם המידע נגיש? היכן הוא מצוי?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עולים'
עולים
02/06/2010 | 21:06
41
תורכיה היא המקום האחרון שהייתי מצפה למצוא בו חומר על העולים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'לזוגו'
לזוגו
02/06/2010 | 13:21
1
26
גם משפחתי שמקורה בכוהנים קשורה איכשהו לפקיעין. אם את יודעת משהו אשמח גם לדעת
ומלבד זאת, רציתי לשאול, אבי סבתי מת לאחר ששוטר תורכי היכה אותו. האם יש רישומים פליליים בתקופה זו בארץ? האם ניתן לברר מה עלה בגורל אנשים הקשורים לחוק או קורבנות פשיעה?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אלימות שוטרים'
אלימות שוטרים
02/06/2010 | 21:07
37
לא תמצאי כלום. אולי אם סבך היה הורג את השוטר היה לך סיכוי ........
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'פקיעין'
פקיעין
02/06/2010 | 21:05
26
אין מה לצפות לרישומים מפורטים. רישומי המס כוללים על פי רוב מספר בתי אב ולא יותר (ראי למשל מחקרם של ברנרד לואיס ואמנון כהן לבי המאה הט"ז). ודאי לא שמות מלאים הניתנים לזיהוי. כמדומני שהנשיא המנוח יצחק בן-צבי התעניין בפקיעין וביהודים המסתערבים, ואולי אצלו יימצא משהו בעניין זה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מעקב אחר תנועת יהודים מקהילות שונות לפלשתינה '
מעקב אחר תנועת יהודים מקהילות שונות לפלשתינה
02/06/2010 | 08:43
1
38
שלום לך ד"ר בן נאה,
אני מתעניינת בשאלה של הימצאות מסמכים המעידים על תנועת יהודים בזמן השילטון העותמני בין ארצות שונות.

לגופו של מקרה, אני מחפשת בני משפחת לוי שהגיעו לארץ (אינני יודעת מתי אך הילדים הם ילידי 1883-1 והמבוגרים בסביבות 1830) מעירק (שוב, אינני יודעת מהיכן בעירק למעט העובדה שזה מאזור בו היו / ישנם כורדים). מדובר במסע רגלי או על גבי חמורים/פרדות וכניראה כניסה לארץ מצפון - מלבנון או סוריה.

בנוסף, ענף נוסף הגיע לפי הסיפורים למצרים, לא בטוח אם לפני שהגיעו לארץ (כלומר הגיעו מעירק ישר למצרים) או אחרי שהגיעו לכאן המשיכו למצרים. אין אנו יודעים דבר על מה עלה בגורלם של היורדים מצרימה, היכן במצרים התישבו וכד'.

לבד מספרי הנפוס התורכיים שבגנזך המדינה שיכולים להוות איזו שהיא נקודת משען (רעועה משהו משום שצריך קודם למצוא מי שיוכל לעזור לפענח את הכתוב בהם...) הרי שאני בחשכה גמורה לגבי כיווני מחשבה וחיפוש.

אני תקווה שקיימים רישומים או תעוד כלשהם של תנועת יהודים בתוך הממלכה העותמנית שיוכלו לכוון או לפחות לצמצם את חלון הזמן בו נכנסה המשפחה לפלשתינה.

ללא קשר לסוגיה הפרטנית, אשמח אם תוכל לפרט מעט על המקורות עליהם אתה נסמך במחקריך.

הרבה תודה על נכונותך לחלוק עם הפורום מנסיונך
יונת
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כניסת עולים'
כניסת עולים
02/06/2010 | 21:16
33
בשונה מהנהוג בימינו לא נהגו לרשום את הנכנסים, וגבולות הארץ היו פרוצים לחלוטין. אין מה לצפות לרישומים מן הסוג הזה -של תנועה, ודאי לא של אנשים שנעו בדרכי היבשה. ברור לך שעם שם כמו לוי יהיה קשה מאד למצוא ידיעות ברורות.
פירוט לגבי המקורות שלי תוכלי למצוא במבוא לספרי: ספרות רבנית, בעיקר שו"ת, תעודות מבתי הדין השרעיים, ספרים ודו"חות של נוסעים אירופים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'האם קיימות רשימות של מגויסים ארץ-ישראליים '
האם קיימות רשימות של מגויסים ארץ-ישראליים
02/06/2010 | 09:54
1
31
לצבא התורכי במלחמת העולם הראשונה?
היכן ניתן למצוא מידע על החיילים האלה?
איזה מידע קיים לגבי קרבות ומקומות בהם החיילים האלה שרתו?
תודה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'גיוס'
גיוס
02/06/2010 | 21:18
26
החוק העות'מאני חייב את גיוסם של כל הנתינים העות'מאניים. כידוע, רבים אחרים גורשו מהארץ זמן קצר לאחר פרוץ המלחמה. אין רישומים מסודרים. לגבי היסטוריה צבאית כדאי לשאול את המומחים לדבר, ולבדוק אנדרטאות ישנות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שאלות לד"ר בן-נאה'
שאלות לד"ר בן-נאה
02/06/2010 | 11:32
2
112
שלום ותודה.

1.אני יליד איזמיר, נולדתי וחייתי עד עלייתנו לארץ ברחוב 831 בית מספר 5. הבית היה פינתי והוא הצתלב עם רחוב 837.
ברחוב זה (837 ) היה בית כנסת, שנסגר ונהרס. (נסגר בגלל מצבו המסוכן ). מה שמו של בית הכנסת הזה ??

2.ידוע שיהדות איזמיר הייתה מאורגנת , סביב הרבנות הראשית, עם מוסדות. (LA KOMONIDAD) כל לידה, חתונה ומוות (לא עלינו, נרשם). האם הספרים האלה זמינים ???

3.סבא שלי ז"ל, יצחק ארדיטי. נולד ומת באיזמיר 1930 בערך.עסק בדפוס והיה שליח ציבור באחד מתי הכנסת בעיר. (ALSANCAK ). אני מחפש פרטים על משפחתו של סבי - הורים, אחים ואחיות וכו'.

4.רשומים של ביתי הקברות היהודים באיזמיר. אני זוכר שימים ספורים לפני העלייה לישראל ב 1959,נסענו להיפרד מהמתים , סבי הנ"ל, סבתי אם אימי, עלינו על גבעה זרועה מצבות, התמונה עוד בזכרוני.

שוב תודה לך

יצחק ארדיטי
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'לוס ארדיטיס די סמירנה'
לוס ארדיטיס די סמירנה
02/06/2010 | 21:25
1
48
אינני יוע באיזה בית כנסת מדובר, מה גם שהסימון המודרני של הרחובות אינו אומר דבר. יש לא מעט חומר על בתי הכנסת הקדומים באיזור השוק. בית הכנסת באלסנג'אק ידוע ופעיל עד ימינו, ויש רישומים שקשורים בפעילותו. אם יש חומר מוסיקלי - כדאי לברר במפעלו של פרופ' אדווין סרוסי על המפטירין, אולי שם נמצא בדל מידע (כמו השם קורדובה שהוזכר כאן בהקשר אחר). הספריה של החאחאמח'אנה עדיין קיימת, אך אני בספק אם אנשי הקהילה/הרבנות נותנים לגשת אליה ולחפש באופן חופשי. לגבי רישומים מבית הקברות: חומר רב מאד מצוי אצל מינה רוזן שתיעדה את כל בתי הקברות במהלך שנות השמונים. כדאי לפנות אליה. בדפוס קיימת רק רשימה קצרה בסוף ספר ענייני שבתי צבי של פריימאנן. הרשימה נעשתה ע"י איש כי"ח במאה הי"ט, והוא תיעד מצבות של חכמי העיר בלבד.
מר דב הכהן מתמחה בכל מה שקשור לאזמיר, ויודע על חומרים המצויים למשל בארכיון המרכזי לתולדות עם ישראל.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ד"ר בן-נאה'
ד"ר בן-נאה
03/06/2010 | 09:52
32
תודה רבה על תשובותך, אנסה ללכת בדרך שהתוות.

רק הערה אחת: מספר הרחוב בו גרתי נלקח מהדרכון המשותף שהוצא למשפחתי ב 1959.

חיטוט ב GOOGLEEARTH בצילום אויר של העיר, מציין את מספרי הרחובות הנ"ל.

שוב תודה

יצחק ארדיטי
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'לד"ר ירון בן-נאה- נושאים בתחום הרישום והתיעוד'
לד"ר ירון בן-נאה- נושאים בתחום הרישום והתיעוד
02/06/2010 | 12:56
2
54
שלום!

מציג מספר שאלות כדלקמן:

1. רישום מקרקעין ובעלויות על קרקע במאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 - רוכשי קרקע בעלייה הראשונה ולאחריה כאנשים
    פרטיים, האם קיים תיעוד או מחקר שממנו ניתן להשכיל, היכן נרשמו אם נרשמו, שפה בה התנהל הרישום ועוד.

2, מעבר יהודים מתחומי ארץ ישראל למצריים - האם התנהל תיעוד ורישום כלשהוא ע"י השלטון העותמאני, האם נדרשו
    למסמכים ואם כן, מה נופק למהגרים אלה.

3. יהודים שהגיעו לארץ ישראל בתחילת המאה ה-19 האם נדרשו למסמכי הגירה ע"י השלטון העותמאני, האם נדרשו להציג
     מה שנקרא כיום "ויזה" לפני עלייתם לאונייה שהפליגה לארץ ישראל.

4. שינוי שם משפחה- האם בתקופה העותמאנית, נדרש לבצע זאת באופן מסודר ורשמי או שכל אחד החליט לעצמו?.

5. ספרי "הנפוס" - מעוניין בהרחבת המידע בנושא זה, תדירות, מי ביצע, אמינות, היש נוספים מעבר למה שבגנזך המדינה.

תודה.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת נעמי-כהן בשפרעם'
משפחת נעמי-כהן בשפרעם
02/06/2010 | 13:29
170
שלום ד"ר ירון!

הצטרפה למשפחתי באמצעות נישואין צאצאית שמוצא משפחתה משפרעם, המסורת המשפחתית שבעפ"ה (לא ראיתי תיעוד) שמשפחתם ממגורשי ספרד, התגלגלה לארץ ישראל והתיישבה בשפרעם, מדובר בשם משפחה נעמי-כהן, עזבו את שפרעם בשנות ה-20 של המאה ה- 20
לא מצאתי באתרי האינטרנט מידע רב ורלוונטי שיכול להאיר על יהודי שפרעם, האם קיימים מחקרים על קהילה זו, פרטי המשפחות, זאת מעבר למידע במפקדי מונטיפיורי.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'VARIA'
VARIA
02/06/2010 | 22:04
38
שלום. אני מתמחה בתקופות קדומות יותר, מאות ט"ז-י"ח. התיעוד נוהל בתורכית עות'מאנית עד סיום שלטונם כאן בשנת 1917. הרישומים ששרדו קיימים בארכיבים בארץ, ובתורכיה - אנקרה ו/או אסתאנבול. לגבי מחקרים (בנושא, כולל שאלתך על הנופוס): הייתי פונה אל פרופ' רות קרק, ואולי יהושע בן-אריה.
אין ענייני ויזות עד שלב מאוחר יחסית, ואל תצפה למצוא שום דבר לפני ראשית המאה העשרים. זאת הערכתי, אלא אם כן מדובר ביהודים זרים, אירופים. שמות המשפחה היו עניין נזיל למדי. הזיהוי העיקרי היה על פי שם האב, השתייכות קהלית וסימנים פיזיים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מספר שאלות בנוגע לאיזמיר ותירייא'
מספר שאלות בנוגע לאיזמיר ותירייא
02/06/2010 | 16:13
2
72
שלום ד"ר בן-נאה,

ראשית, תודה על שהסכמת להתארח אצלנו בפורום ולענות על שאלותינו.
אני חוקר את משפחת אימי מהעיר איזמיר ומהעיירה תירייא בתורכיה (שמות המשפחה הנחקרים מפורטים מטה).

מספר שאלות, ברשותך:

אילו מקורות מידע בעלי ערך גניאולוגי לגבי משפחות יהודיות מתורכיה זמינים למחקר - הן בארץ והן בתורכיה?

מה מידת הנגישות למקורות מידע כאלו בתורכיה - האם הם פתוחים לציבור? האם פתוחים לגישה מרחוק? מה לגבי השפה?

ובהמשך לשאלה הקודמת - יש לא מעט מקורות מידע זמינים בארץ לגבי הקהילה היהודית באיזמיר (ובעזרתו של דב הכהן הם גם נגישים למדיי...).
לעומת זאת, המידע הזמין לגבי תירייא הוא מצומצם בהרבה - אני מכיר את הפרק המוקדש לתירייא בספרו של גאלנטה ואת עבודת המחקר של הד"ר גילה הדר.
האם ידוע לך על מקורות נוספים לגבי תירייא?

בעבודתה של הד"ר גילה הדר מצאתי אזכור של שמות בני משפחה שלי ששימשו כחברים במסגרת "ממוני הזמן" בתירייא בשלהי המאה ה - 19 ובראשית המאה ה - 20. האם תוכל להסביר מה היה תפקידם של "ממוני הזמן" (ב"יהודים בממלכת הסולטנים" הזכרת מספר תפקידי ממונים, אך לא "ממוני זמן") ומה ניתן להסיק מכך לגבי מעמדן בקילה של  המשפחות מהן מונו הנציגים?

הסבתא רבה שלי הייתה בת למשפחת טולידאנו מאיזמיר. המידע המוקדם ביותר שיש בידי על המשפחה באיזמיר הוא מ - 1780. ע"פ כל האזכורים שמצאתי עד כה, נראה ששם המשפחה לא היה נפוץ ביותר בתורכיה ובאיזמיר בפרט.
ידוע לי על אזכורים של בני משפחת טולידאנו בסלוניקי כבר באמצע המאה ה - 16, והשם היה כמובן נפוץ למדיי במרוקו. האם יש דרך להתחקות אחר הדרך שעשתה המשפחה מספרד לאיזמיר - האם הגיע ישירות? האם הגיעו מיוון? ואולי ממרוקו?

הסבא רבה והסבתא רבתה שלי נישאו בתירייא ב  - 1901.
הנישואין שלהם מצטיירים כשידוך לא הגיוני.
הוא היה בן למשפחה אמידה ביותר מתירייא, הוא לא היה מבוגר כשנישאו (בערך בן גילה) וגם לא היה חולה או בעל מום - בקיצור שידוך מוצלח.
לעומתו, היא הייתה בת למשפחה ענייה ללא ייחוס מיוחד, היא באה מאיזמיר (ולא מתוך הקהילה שלו), אימה התאלמנה בגיל צעיר ונותרה עם שמונה ילדים, מתוכם ארבע בנות - כך שהנדוניה שיכלה לתת הייתה מצומצמת. ולסיום, היא לא הייתה צעירה במיוחד (בת 29).
לזכותה - היה הייתה אישה יפה !

אפשרות אחת היא שמדובר בנישואי קרובים.
לחילופין, אולי ההסבר הוא פשוט יותר - הייתכן שמדובר בנישואין מתוך אהבה?? בתורכיה של 1901, האם זה בכלל עמד על הפרק??

תודה,
עודד
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תירה-תירייא'
תירה-תירייא
02/06/2010 | 21:33
1
54
מספר הפניות לגבי תירה, אולי תמצא שם משהו. אני ממליץ לפנות לפרופ' מינה רוזן שתיעדה את בתי הקברות בתורכיה:
מ' בניהו, תקנות תירה, קבץ על יד, ד / יד (תש"ו), קצג-רסה; הנ"ל, ציון יב (תש"ז), 48-37, הנ"ל, רשמות ס"ח ה (תשי"ג), 211-197
וכן א' יערי, שלוחי ארץ ישראל, ירושלים תשי"א (ע"פ המפתח).

לגבי ממוני הזמן - זה עוד אחד מן השמות של מנההיגי הקהילה. לרוב באו ממשפחות העילית, אך לא בהכרח, במיוחד לא לאחר הזעזועים הגדולים במחצית הראשונה של המאה הי"ט.

קלומיטי הוא ממוצא רומניוטי. אין לי חומר לגבי סרדיס (על שם העיר ודאי) ובן אבט. טולידאנו מצוי אמנם בשאלוניקי, ויש לי רישום יחיד של איש ממשפחה זו בספר של הרב אלגאזי מאזמיר במאה הי"ז. (כמדומני זהב שבא).
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יוסף טולידאנו: זהב שיבה, נו ע"א;'
יוסף טולידאנו: זהב שיבה, נו ע"א;
02/06/2010 | 21:38
22
לצפיה ב-'מקורות עיתונאים /ספרותיים '
מקורות עיתונאים /ספרותיים
02/06/2010 | 16:19
1
33
סבי , שירת בצבא האוסטרו הונגרי במלחמת העולם הראשונה. ידוע כי יחידה של הצבא הזה הייתה בפלשתינה ( בשליטה התורכית ) כיחידת אימון ועזרה לצבא התורכי. סבא שלי שירת ביחידה זו והיה באזור מגידו.
האם קיימים מקורות עיתונאיים או ספרי זכרונות של יהודים מהתקופה בה מוזכר ביקור של חיילים כאלה , בפרט היהודים שבהם?

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יחידה צבאית'
יחידה צבאית
02/06/2010 | 21:12
26
ודאי. הדבר מצריך חיפוש בעיתונות הארצישראלית, שחלקה ממופתח ומקוון. קיימים גם ספרי זכרונות של בני היישוב (למשל יערי, זכרונות א"י) ושל זרים (כמו קושניר, מושל הייתי בירושלים; זכרונות הגנרל הגרמני שהיה באיזור ועוד).
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מקורות על יהודי איזמיר ושאלה על שם משפחה'
מקורות על יהודי איזמיר ושאלה על שם משפחה
02/06/2010 | 20:18
1
726
שלום, ד"ר בן-נאה, ותודה על התארחותך בביתנו.

אחד מן הענפים במשפחת אשתי - מקורו באיזמיר. בני המשפחה חיו שם לפחות במהלך המאה ה-19 (בראשית המאה ה-20 הם החלו להתפזר), אך ייתכן שעוד קודם לכן. אם כך, שתי שאלות לי בהקשר זה:

מהם המקורות העיקריים למחקר (ובפרט גנאלוגי) של יהדות איזמיר בראשית המאה ה - 19 וקודם לכן, והיכן הם זמינים (אם בכלל)?

המשפחה המדוברת נשאה את השם חנה Hanna, אך ראש המשפחה מתועד כנושא את השם חנה-מוראט Hanna-Morat. מה עשויה להיות משמעות התוספת "מוראט"? ובכלל, מתי החלו יהודי איזמיר לשאת שמות משפחה?

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אזמיר ויהודיה'
אזמיר ויהודיה
02/06/2010 | 20:35
74
יהודי אזמיר, הן אלו שממוצא ספרדי, הן האחרים, כשאר היהודים בערי האימפריה נושאים שמות משפחה לפחות מאז המאה הט"ז. רק קבוצות קטנות השתמשו בשם האב כשם משפחה - למשל שמואל יצחק, ואחריו יצחק שמואל וכד'. (דוגמא לכך בשאלוניקי). לגבי התוספת מוראט - הגייה מודרנית של השם הערבי-תורכי מֻרַאד (דוגמת החילוף מחמד-מהמט). אינני מכיר את משפחת חנה, אך אוכל לחפש. ודאי השתמשו בזה כדי לבדל בין ענפים אחדים של משפחה אחת.
לגבי המקורות: ספרות השו"ת והדרשות, רישומי מצבות, ובמידה פחותה פנקסי קהילה, רישומי נדוניות וכיוצא, שדוגמתם יש לא מעט בארכיון המרכזי לתולדות עם ישראל. החומר אינו נגיש במיוחד מאחר ואינו מקוטלג בצורה פרטנית.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ישיבות בירושלים במחצית המאה ה-19'
ישיבות בירושלים במחצית המאה ה-19
02/06/2010 | 20:21
1
29
וכעת, שאלה נוספת לי. ראיתי ברשימת הפרסומים שלך כי פרק שלך, העוסק בישיבות בירושלים במאה ה-19, עומד להתפרסם (בתוך קובץ שעורכים ישראל ברטל וחיים גורן).

סב-סבתי, חיים יהושע גולדברג, נולד בשנת 1839 בירושלים ולמד בישיבת "עץ חיים". שתי שאלות לי בהקשר זה:
בתקופה המדוברת, מתי הצטרפו ילדים ללימודים בישיבה?
האם יש סיכוי למצוא חומר תיעודי אודותיו לגבי תקופת לימודו בישיבה?

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ישיבות ירושלים'
ישיבות ירושלים
02/06/2010 | 20:39
25
ישיבת עץ חיים (1850 לערך). ראשיתה ככל הנראה בת"ת שהוקם כבר ב-1841. ישיבה זו הייתה המוסד החינוכי החשוב ביותר עבור האשכנזים, ובמיוחד הפרושים. בשנות התשעים קמו בתוכה שתי מסגרות ישיבתיות שנועדו להכשיר בוגרים להוראה ודיינות: 'בית אליעזר' ו'פרי יצחק'. בשכונות החדשות קמו ישיבות אחדות שנסתנפו אליה. זה היה מוסד מרובה תלמידים ובשנות השיא למדו בו מאות תלמידים ברמות שונות ובמסגרות נפרדות: ת"ת לקטנים, ישיבה קטנה לנערים, ישיבה גדולה לבוגרים ולאברכים.  
בהחלט יש סיכוי למצוא חומרים, הן במחלקה לכתבי יד עבריים ובמכון לתכ"י שבספריה הלאומית, ובאוספי מכון בן-צבי.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ברוך הבא לפורום, ירון'
ברוך הבא לפורום, ירון
02/06/2010 | 20:33
15
ערב טוב לכולם,

אני שמח לפתוח את האירוח עם ד"ר ירון בן-נאה, בנושא שאיננו דנים בו רבות בפורום. אני בטוח שכולנו נחכים מתשובותיו של ד"ר בן-נאה (ואנא, אל תיעלבו אם לשאלות מסויימות לא יוכל הוא לענות מסיבות אובייקטיביות של חוסר ידיעה ).

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שאלה לד''ר בן נאה'
שאלה לד''ר בן נאה
02/06/2010 | 19:00
1
36
שלום רב
העליה ממרוקו לארץ ישראל בזמן השלטון העותומני .
אני מנסה להתחקות אחר מסעה של אם סבי זהא ויזמאן ממראכש שבמרוקו . לירושלים בשנת 1914 בערך . האם קיימות  רשימות של העולים והיכן.
בברכה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עולים ממרוקו'
עולים ממרוקו
02/06/2010 | 20:41
32
אין רשימות עולים, כעולים, אך יש לא מעט רשימות, בכתב יד ובדפוס, בהן נרשמו עניים מקבלי צדקה. סביר להניח שאם מדובר באלמנה מבוגרת היא תמצא ברשימות הללו. אגב, במכירה קרובה של יודאיקה יש דף בודד כזה משנות השמונים של המאה הי"ט, שם מופיע למשל הרב נחמן בטיטו שיהפוך לימים רבה הראשי של ירושלים. כמו כן יש חומרים של הכוללים השונים - במקרה זה עדת המערביים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'באיחור מה: לד"ר בן-נאה על תשובותיו'
באיחור מה: לד"ר בן-נאה על תשובותיו
03/06/2010 | 06:26
2
31
ובכלל, על הנכונות ועל הרצון לבוא ולסייע.

כמו תמיד, כל רעיון לאירוח מתקבל בברכה.

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'גם לך ארנון, על ארגון האירוח.'
גם לך ארנון, על ארגון האירוח.
03/06/2010 | 19:34
12
לצפיה ב-'תודה על האירוח המעניין'
תודה על האירוח המעניין
03/06/2010 | 19:58
17
ותודה על העצות וההכוונה להמשך-החיפוש.

וכמו תמיד, תודה לארנון על הרעיונות לאירוח.
שורשים משפחתיים >>

הודעות אחרונות

17:16 | 15.10.19 מר נבו
13:39 | 15.10.19 גדילב
20:04 | 14.10.19 krabchevsky
13:13 | 14.10.19 אורחים בפורום
09:50 | 14.10.19 deebeebee
19:42 | 13.10.19 ארנון הרשקוביץ
07:46 | 13.10.19 Brightvivian
12:39 | 12.10.19 ani1603
18:23 | 10.10.19 אורחים בפורום
23:19 | 09.10.19 אורחים בפורום
23:19 | 09.10.19 אורחים בפורום
11:42 | 07.10.19 dan912
10:18 | 07.10.19 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ