לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1279312,793 עוקבים אודות עסקים

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

לצפיה ב-'מחקר בליטא: שאלות לאירוח (א', 17.5, 16.00)'
מחקר בליטא: שאלות לאירוח (א', 17.5, 16.00)
<< ההודעה הנוכחית
14/05/2009 | 22:16
44
60
שלום לכולם

שרשור זה הינו המקום הנכון להפנות את כל השאלות לדורותי ליברס Dorothy Leivers - מתאמת הפעילות של פרויקט קבוצות המחקר האזוריות של LitvakSIG וחברה בוועד המנהל של LitvakSIG - אשר תתארח בפורום ביום ראשון, 17.5.09, בשעה 16.00. האירוח יעסוק במחקר בליטא. כל הפרטים - כאן.

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כיצד יודעים לאיזה ארכיב לפנות בליטא ?'
כיצד יודעים לאיזה ארכיב לפנות בליטא ?
16/05/2009 | 01:11
3
15
לדורותי שלום,

תודה על נכונותך להתארח אצלנו.
במחקר בליטא אנו נתקלים בשפע של מקורות, אבל לא תמיד ברור לאיזה ארכיב יש לפנות על מנת לקבל חומר או על מנת שיבצעו עבורנו מחקר.

כיצד ניתן לדעת לאיזה ארכיב יש לפנות ?

תודה !

רוני
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מאגרי מידע'
מאגרי מידע
16/05/2009 | 11:30
1
14
1. מצאתי את שמו של דודי במנוע החיפוש המתורגם של הצבא האדום.האם ישנו מאגר מקוון של החללים היהודים בדוויזיה הליטאית.

2.  בעת ביקורי בליטא וגם על הרשת נוכחתי שאין ביטוי לסיפור הציוני הגדול שחל בליטא בעיקר בין שתי מלחמות עולם, עת הייתה פריחה של תנועות נוער חלוציות וקיבוצי הכשרה. האם ישנו חומר על כך מעבר לספר האחד (היו חלוצים בליטא), האם קיים חומר מקוון מעבר למה שמציג בית לוחמי הגיטאות על החלוץ ותנועות אחרות.

3. שאבלי.
א. בית העלמין הישן נחרב וקברים הועברו לוילנה/ קובנה. האם מישהו אסף חומר, רשימות?
ב. רשימת שוכני גטו שאבלי ומעט פרטים עליהם מצויה בספרים. האם הועלתה לרשת ?

תודתי מראש.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הדיוויזיה הליטאית, ציונות, שאבלי'
הדיוויזיה הליטאית, ציונות, שאבלי
17/05/2009 | 15:49
10
שלום, כוכה

1. אין רשימה מקוונת של החיילים בדיוויזיה הליטאית ה – 16 של הצבא האדום. עם זאת, הספר "הדרך אל הנצחון"פורסם בשנת 1999 והוא מכיל רשימת יזכור, כמו גם שמות נוספים המופיעים בזכרונותיהם של חיילים לשעבר בדיוויזיה. הספר ניתן לעיון בספריות שונות, כמו גם בהתאחדות יוצאי ליטא (ברח' דוד המלך בתל אביב), ולאחרונה תורגם לאנגלית...

2. תנועות ציוניות מתועדות בהרחבה ב"יהדות ליטא" (4 כרכים) - הספר בעברית - ובנוסף, באתרים שונים ב - ShtetLinks בג'ואישג'ן. ארכיון התאחדות יוצאי ליטא (רח' דוד המלך, תל אביב) מכיל גם הוא חומר בנושא.

3. לגבי שאבלי - איני יודעת את התשובה. נסי להתייעץ עם המתאם של קבוצת המחקר ברלוונטית ב - Litvak-SIG.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כל המידע מצוי באתר הסיג הליטאי'
כל המידע מצוי באתר הסיג הליטאי
17/05/2009 | 17:01
13
אני מפנה אותך (כמו בתשובות קודמות) לדף השאלות הנפוצות בסיג הליטאי, המפרט את כל סוגי החומרים בארכיונים השונים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'לדורותי שלום, שאלה בנושא פולקלור (?).'
לדורותי שלום, שאלה בנושא פולקלור (?).
16/05/2009 | 16:02
2
4
ישנם, והיו, יוצאי ליטא שלא הוגים את האות "ש" ואומרים "ס" במקומה.

למה זה קשור רק ליוצאי ליטא ?

מאין זה נובע ?

בילדותי שמעתי הסבר, אך הייתי שמחה לשמוע ממך באם את יודעת ו/או שמעת
על כך.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תשובתי הפשוטה'
תשובתי הפשוטה
17/05/2009 | 17:03
4
ההגיה של "ס" במקום "ש" היא מבטא מקומי של יהודים וליטאים. אם תתקשרי לארכיונאית של התאחדות יוצאי ליטא, הם יסבירו לך את הנושא במדויק (זה מה שאני עשיתי לאחר שקראתי שאלתך ).
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'SZ -בהונגרית "ס" בפולנית "ש"'
SZ -בהונגרית "ס" בפולנית "ש"
17/05/2009 | 18:15
1
לצפיה ב-'בתי ילדים "ליטאים" בתקופת המלחמה.'
בתי ילדים "ליטאים" בתקופת המלחמה.
16/05/2009 | 17:03
1
4
במלחמת עולם השנייה בשטחה המזרחי של ברית המועצות (הרחק מקרבות) הוקמו בתי ילדים ע"י ממשלת ליטא הגולה, בהם רוכזו ילדים, פליטי ליטא.
רובם הגדול של ילדים היו יהודים.אם שחרורה של ליטא מנאצים הוקמו שני בתי ילדים יהודיים בוילניוס
וקאונס בהם רוכזו אותם הילדים.
אני כילד עברתי את המסלול הזה.

שאלה: האם קיים ברשת חומר על בתי ילדים "ליטאים"?
האם  JG חוקר את הנושא?
ידוע לי שמוזיאון על שם גאון בוילנו הוסף חומר על בתי ילדים מתקופה ההיא.

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'סיפורך נשמע מרתק'
סיפורך נשמע מרתק
17/05/2009 | 15:53
4
שלום, ruva!

איני יודעת על חומר בנושא, אך סיפורך נשמע מרתק, והייתי שמחה אם יכולת לשתף אותנו בו.

גם אם ישנם רשימות כלשהן - ג'ואישג'ן כנראה אינו מחזיק בהן, כיוון שהן בנות פחות מ - 100 שנה. ייתכן וכאדם פרטי שקשור לסיפור של בתי הילדים כדאי לך לפנות למוזיאון אותו ציינת.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'רשימת לוחמים של חטיבה ליטאית'
רשימת לוחמים של חטיבה ליטאית
16/05/2009 | 17:24
1
6
האם קיימת רשימה שמית מלאה של לוחמי דיביזיה הליטאית,לפני השתתפותה בקרב הראשון שלה?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הרשימות שיש, ואלו שאינן'
הרשימות שיש, ואלו שאינן
17/05/2009 | 15:58
7
שלום שוב, ruva!

הקרב הראשון של הדיוויזיה הליטאית היה בפברואר 1943, ובו נהרגו מאות, ואולי אפילו אלפים, מן החטיבה.

עד היום, וככל הידוע לי, לא נמצאו רשימות של המתגייסים לדיוויזיה הליטאית. הרשימה המקיפה ביותר שקיימת היא של הרוגי הדיוויזיה, והיא מבוססת על זכרונותיהם של הלוחמים בדיוויזיה ועל מסמכים מארכיונים שונים. השמות הנמצאים בספר "הדרך אל הנצחון" (ראה תשובתי של כוכה).
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מחקר בליטא - שאלות'
מחקר בליטא - שאלות
16/05/2009 | 17:33
9
10
ברוכה הבאה לפורום שלנו,
אני רוצה להניח שתסייע לרבים מאיתנו ה"תקועים" במחקר באזור זה.
1. היכן ניתן למצוא חומרים על רבנים ואנשי "חכמת המוסר"?

2.משפחת דודי הגיעה מוילקומירסק - משפחת מובשוביץ, האב היה רב,(לערך תחילת המאה העשארים) ומשפחת אם דודי, מ שפחת לוין, אף היא משפחת רבנים.
היכן אוכל לחפש חומרים, מלבד אלו שיש בJG?

3.האם יש ארכיונים בליטא, היכולים לתת מענה לחוקרים?
4. האם צריך לדעת ליטאית לצורך מחקר במקום?
5. ספרים, תמונות, ארכיונים כל דבר - ייענה בחיוב.
תודה על היענותך!
לאה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'דיירי גטו וילנא'
דיירי גטו וילנא
16/05/2009 | 18:55
7
19
האם יש רשימה/רשימות של דיירי גטו וילנא במלחמת העולם השניה? האם קיימות רשימות של אנשים שנפטרו במהלך שהותם בגטו זה? תודה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'וילקומירסק - חלק שני'
וילקומירסק - חלק שני
16/05/2009 | 19:06
1
7
האם, ואם כן, היכן יש מאגרים על העיר וילקומירסק ועל יהודיה?
כמו למשל אלו המצויים ב AllPoland Data :מפקדים אוכלוסין, רשימות בעלי עסקים, לידות, פטירות, נישואין וכד'
ושוב -
תודה גדולה על המאמץ והנכונות לסייע לנו,
לאה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'בהחלט כן'
בהחלט כן
17/05/2009 | 16:14
11
ישנה כמות נכבדה של רשומות אודות העיר במאגר ALD, ועוד רשומות צפויות להתווסף (טרם אונדקסו).

אני ממליצה לך ליצור קשר עם Roy Ogus, המתאם את פעילות קבוצת המחקר של אזור Ukmerge (זהו השם המודרני של Vilkomir). כל המידע נמצא ברשימת אנשי הצוות של הסיג הליטאי. אולי גם תתנדבי לסייע בקבוצת מחקר זו...
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ליטא - חיפוש רשימות'
ליטא - חיפוש רשימות
16/05/2009 | 19:38
3
14
מבקש ייעוץ:
א.  האם קיימות (ואיפה ניתן לראות):
    רשימות דיירי גיטאות קובנה ווילנא.
    רשימת הניספים (אפילו חלקית) בגיטאות אלו.
    רשימות המפונים מגיטאות אלו ולאן.
ב. האם קיימות רשימות גירוש של יהודי ליטא מזרחה לפני 1915 (לשם השוואה לבקשות להוצאת
    דרכונים של החוזרים מהמזרח אחרי תאריך זה).
ג. לאיזה כתובת לפנות לשם הזמנת תעודות מאיזור RAMIGALA ומ- PANEVEZYS עצמה
   (המדובר בתעודות: בקשות לדרכונים, לידה ונישואין כשמספרי הקיטלוג שלהמסמכים ידועים והם
   בני פחות מ- 100 שנה).
הרבה תודה לאורחת שלנו וחן חן עבור הנכונות לעזור.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תוספת'
תוספת
16/05/2009 | 21:31
1
10
1. לאן צריך לפנות כדי לקבל צילום תעודת נישואים ממיקרופילם (LVIA/1226/1/2044) מפוניבעז' מלפני 110 שנים
2. לקבלת דרכון (PASSAS , ולא בקשה לדרכון) מסביבות 1930 של תושב פוניבעז' צריך לפנות לארכיון בפוניבעז' או
    לארכיון הראשי בקובנה ?
הרבה תודה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
17/05/2009 | 16:39
7
1. ההפנייה שנתת מציינת בדיוק את הארכיון ואת החטיבה:
LVIA הוא Lithuanian State Historical Archives
כל הקיצורים מופיעים בדף השאלות הנפוצות של הסיג הליטאי.
המספרים שלאחר מכן הם מספרי החטיבה, התיק וכו'.
אם תעתיק את הרשומה שמצאת ותשלח אותה לארכיון - הם כבר יבינו הכל...

2. אני מניחה שאתה מדבר על דרכון פנימי, אשר הונפק בליטא בין שתי מלחמות העולם. בנוגע לדרכונים פנימיים מפוניבז', הם נמצאים ב - LCVA:
Lietuvos Centrinis Valstybės Archyvas (Lithuanian Central State Archives)

מאגר מידע של דרכונים פנימיים התווסף לאחרונה למאגר הליטאי בג'ואישג'ן, ואני מפנה אותך לדף ההסבר, כדי לקרוא בו את כל הפרטים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'רשימות שונות ותעודות שונות'
רשימות שונות ותעודות שונות
17/05/2009 | 16:31
6
א. רשימות מהגטאות
בשנת 2002, רוז לרר כהן ושאול איסרוף פרסמו ספר אודות השואה בליטא:
THE HOLOCAUST IN LITHUANIA 1941-1945:  A BOOK OF REMEMBRANCE

כדאי לך מאוד לעיין בספר, שנמצא בספריות שונות בארץ, וייתכן ותימצאנה בו רשימות שונות.

באופן כללי, הגברים מהגטאות הללו נשלחו לדכאו והנשים נשלחו לשטוטהוף, ולכן כדאי לחפש גם במקומות אלו.

כדאי להתחיל במאגר השואה של ג'ואישג'ן, ב"היכל השמות" ובארכיון של "יד ושם".

ב. יהודי ליטא המגורשים, מלחמת העולם הראשונה
ישנן כמה רשימות. ובפרט, לגבי יהודים שחיו בעיירות גבול. כדאי להתייעץ עם קבוצת המחקר Suwalk-Lomza (קבוצה זו חוקרת את אזורז הגבול בין ליטא ופולין, ואספה רשימות שונות שעדיין אינן מקוונות). לגבי רשימות המגורשים יש "אבל" גדול מאוד: לא כל מי שמופיע בהן בהכרח גורש. למשל, סבי מופיע בהן - והוא לא גורש.

ג. הזמנת תעודות
לצערי, כיוון שאיני יודעת באילו שנים מדובר - לא אוכל לענות על השאלה. אם הרשומות נמצאו ב - ALD, הרי שבעמודה הימנית ביותר נמצאת הפניה מדויקת לארכיון (עם קוד) ולחטיבה בה נמצא המסמך.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'בהחלט קיימת רשימה של אסירי הגטו'
בהחלט קיימת רשימה של אסירי הגטו
17/05/2009 | 16:17
4
שלום, עב

רשימת האסירים בגטו וילנא נמצאת כאן. אנא, קראי את ההקדמה לרשימה, וזכרי כי לעולם רשימות אינן מושלמות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תשובות שונות לשאלותייך'
תשובות שונות לשאלותייך
17/05/2009 | 16:10
4
1. מחקר רבני
אני ממליצה לך לגלוש לסיג הרבני, ולהתייעץ עם רשימת התפוצה שם.

2. וילקומירסק
הייתי מציעה לך להתייעץ בספריה הלאומית, או בספרית אונ' ת"א (או בספריה אונ' גדולה אחרת), על מנת להיעזר בספרים עם ביוגרפיות אודות רבנים.

3. ארכיונים
באופן כללי, ארכיונים בליטא אינם עורכים מחקר גנאלוגי. אם יש בידייך הפניה למסמך מסוים - הם ישלחו לך העתק של הארכיון. אני מפנה אותך לדף השאלות הנפוצות בסיג הליטאי, בו מופיעים פרטים על הארכיונים השונים.

4. ליטאית
באופן כללי, ניתן לכתוב לארכיונים בליטא באנגלית, אם כי ישנם חריגים. הרשימה אליה הפניתי למעלה מפרטת זאת. המסמכים שתקבלי עשויים להיות בשלל שפות: ליטאית, פולנית, רוסית, ידייש ועוד...

5. תמונות ומקורות שונים
תמונות, למשל, בהקשרים מסוימים, ניתן לאתר בארכיון Lietuvos Centrinis Valstybes Archyvas (סעיף E בדף אליו הפניתי). חומרים שונים מפורטים בדף ההוא.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'נדידה מליטא לגליציה המזרחית'
נדידה מליטא לגליציה המזרחית
16/05/2009 | 19:12
2
3
לדורותי שלום רב,

אחת המשפחות שאני חוקרת, משפחת ברד"ש (BARDASCH), חיה ברחבי-הקיסרות האוסטרו-הונגרית ובגרמניה. הריכוז העיקרי של בני-המשפחה במאה ה-19 היה ככל הנראה באיזור גליציה המזרחית.

עד לא מזמן ליטא לא הוזכרה כלל בהקשר של משפחת ברד"ש, אך לאחרונה צצו רמזים לכך שהיו נציגים של משפחת ברד"ש שחיו בליטא. במקרה אחד המדובר בוילנה, במקרים אחרים איני יודעת היכן.

1. האם ידוע על נדידה של יהודים מאיזור ליטא אל גליציה בכלל וגליציה המזרחית בפרט? אם כן, על איזה רקע חלק נדידה כזו (האם על רקע של משיכה אל החסידות?)? האם מעבר של יהודים מליטא אל גליציה היה מכל רחבי-ליטא, או שמאיזורים מסוימים של ליטא (ובמקרה כזה, מאיזה איזורים/ערים בליטא?)?

2. האם ניתן למצוא תיעוד לנדידה כזו מבחינת ארכיונים בליטא (צורך באישורים כלשהם וכו'), ואם כן היכן?

רוב תודות על ההיענות לסייע ולתרום מהידע הנרחב שלך,
שרי
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'בסעיף 1: חלק נדידה כזו צ"ל חלה נדידה כזו. '
בסעיף 1: חלק נדידה כזו צ"ל חלה נדידה כזו.
16/05/2009 | 19:15
1
לצפיה ב-'על הגירה'
על הגירה
17/05/2009 | 16:42
6
זהו אינו תחום בו אני מומחית. עם זאת, החברה הגנאלוגית הישראלית ערכה יום עיון בנושא הגירה, ואני מפנה אותך לרשימת ההרצאות מיום עיון זה, כדי לבדוק שם אם יש משהו רלוונטי לנושא בו את מתעניינת.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שפות הרישומים הארכיונים'
שפות הרישומים הארכיונים
16/05/2009 | 19:15
1
4
שלום דורותי,

אשמח לדעת מה היו שפות הרישומים הארכיוניים בליטא לאורך השנים.
אני מכירה היטב את השינויים שחלו בפולין לאורך השנים בעניין השפות, ובפרט המעבר מפולנית לרוסית החל מ-1868 בעקבות המרד הפולני.
האם שינויים אלה חלו במקביל גם בליטא?

תודה

אורית
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שפות המסמכים'
שפות המסמכים
17/05/2009 | 17:09
5
במחוזות של קובנו ווילנה השפה היא רוסית, ובעבור רישומי לידה ונישואין - הן רוסית והן עברית/יידיש. בין השנים 1918-1914, הרישומים הם בליטאית.

עלייך לזכור, שבין השנים 1940-1918, וילנה - העיר/מטרופולין, ולא בהכרח כל העיירות במחוז - היתה שייכת לפולין. איני יודעת באיזו שפה יהיו מסמכים מאותה תקופה.

נמשיך להסתבך...

במחוז Suwalk התמונה קצת מורכבת... עד שנת 1867 המסמכים היו בפולנית, ולאחר מכן - ברוסית. כשליטא קיבלה עצמאות (1918), המסמכים בליטאית.

חלק מהערים על הגבול היו בזמן מסוים בשליטה גרמנית, והרישומים מאותה תקופה כתובים בגרמנית.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'איך אפשר לנסות לאתר קרובי משפחת סגינור מוילנא'
איך אפשר לנסות לאתר קרובי משפחת סגינור מוילנא
16/05/2009 | 19:34
1
7
ידועים לי הפרטים הבאים:
סבתי- רחל סגינור
סבא רבא- לייב סגינור
סבתא רבא- דורה סגינור

היכן ניתן לאתר רישומים אכיוניים על יהודי וילנא?
איך פונים לאותם ארכיונים?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת סגינור'
משפחת סגינור
17/05/2009 | 16:47
26
שלום, שמעון!

אינך מספק שום מידע בדבר המחקר שכבר ערכת. הצעד הראשון שעליך לעשות הוא לחפש במאגר הכלל ליטאי.

במקרים רבים, כאשר מישהו אומר שמשפחתו הגיעה מ"וילנא" - הכוונה היא בעצם לאזור של וילנה ולאו דווקא לעיר עצמה. יש לקחת זאת בחשבון כאשר מחפשים מסמכים.

אני ממליצה לך ליצור קשר עם ג'ואל רטנר Joel Ratner, המתאם את פעילות קבוצת המחקר של וילנה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מפקדי אוכלוסין'
מפקדי אוכלוסין
16/05/2009 | 20:19
5
7
ברוכה הבאה
1. אם מצאתי את משפחתי במפקד האוכלוסין האם ניתן לקבל צלום של המקור ?

2. האם במקור יש מידע נוסף על הפרטים שמופיעים בג"ג ?

תודה דינה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'רשימות יהודי אוקמרגה ukmerge'
רשימות יהודי אוקמרגה ukmerge
16/05/2009 | 21:59
1
10
האם ישנן רשימות של יהודי העיר בטרם מלחמה?  וכן רשימות הנספים בעיר זו?

תודה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אוקמרגה'
אוקמרגה
17/05/2009 | 16:52
10
שלום, חנה!

רשימות רבות מן העיר Ukmerge קיימות. המקום הראשון בו עלייך לבקר הוא דף העיר ב - ShtetLinks.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מפקד אוכלוסין תוספת'
מפקד אוכלוסין תוספת
17/05/2009 | 13:40
1
7
מצאתי את בני משפחתי במפקד אוכלוסין ואתם יחד שמות משפחה נוספים (לא רשום הקרבה) האם הם קרובים מעצם היותם תחת אותו בית אב ? כיצד ניתן למצוא את הקרבה ?

תודה דינה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'לא בהכרח, אך אין לדעת זאת'
לא בהכרח, אך אין לדעת זאת
17/05/2009 | 17:10
4
אם הדבר אינו מצויין במפקד - אין לדעת מהי הקירבה, אם בכלל.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מפקדים'
מפקדים
17/05/2009 | 16:49
5
אם מדובר במפקד משנת 1897, ניתן לקבל העתק מן הדף הרלוונטי מ: Lithuanian State Historical Archives (כל הפרטים בדף השאלות הנפוצות בסיג הליטאי). ככל שאני יודעת, מאגר המידע בג'ואישג'ן מכיל את כל המידע מן המסמך המקורי.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'נדידה מליטא לבלארוס'
נדידה מליטא לבלארוס
17/05/2009 | 01:31
1
4
שלום!

במשך שנים אני מנסה לחקור כמה משפחות בבוברויסק ומינסק שבבלארוס - אך החומרים מועטים והשמות שלי הם לא נדירים,  לכן יש קושי להגיע למידע רלבנטי.

לאחרונה ניסיתי לחפש את אחד השמות : ESTRIN  גם במאגרים של ליטא. מצאתי רשימות ארוכות של אנשים בשם זה אבל אין לי אפשרות לברר אם או איך הם קשורים אלי בגלל החומר המועט שיש בידי.

אני חייבת לציין שאין לנו שום סימן או רמז לאפשרות שהיו לנו שורשים בליטא.
האם מתוך נסיונך כדאי להשקיע מאמץ ולנסות לחקור את המידע שקיים בליטא בתקווה שיאיר את דרכי בבלארוס ?

תודה לך על עזרתך ובקורך בפורום.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תשובתי: בהחלט כן!'
תשובתי: בהחלט כן!
17/05/2009 | 16:58
4
הסיג הליטאי מכיל רשומות ממקומות אחדים בבילארוס. הייתי ממליצה לך לשמור את המדיע להמשך, אולי הקישור יתגלה מאוחר יותר.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'חומרים ארכיוניים מבריסק בליטא ?'
חומרים ארכיוניים מבריסק בליטא ?
17/05/2009 | 08:49
1
26
לדורותי שלום !

אני מחפש חומרים על משפחתי שהתגוררה במאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 בבריסק (Brest Litovsk).
העיר והמחוז (שנמצאים היום בבלארוס) היו שייכים בתקופה זו לליטא.
האם ידוע לך על הימצאות חומרים של בריסק בארכיונים של ליטא ?

תודה

אלי
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'האיזור לא היה בשליטת ליטא, למיטב ידיעתי'
האיזור לא היה בשליטת ליטא, למיטב ידיעתי
17/05/2009 | 16:59
3
עליך לךהתייעץ עם הסיג הבילארוסי.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שלום רב דורותי!'
שלום רב דורותי!
17/05/2009 | 11:20
1
5
תודה שבאת להתארח אצלנו והנה מספר שאלות:
1) האם יש מידע בידי ה- LitvakSIG, שאינו על אתר הגוישגן?

2) מצאתי מידע על משפחתי Tax and Voters Lists  משנת 1847. האם מעבר למידע שרשום בגויש גן, יש עוד מידע בדפים? ואם כן איך אפשר להגיע למסמך המקורי?

3) ב The All Lithuania Revision List Database   מצאתי מידע על משפחתי משנת 1851. ישנו שם אב המשפחה עם ארבעה בנים. משפחתי ידעה רק על אחד מהם ליזר סבא רבא רבא רבא שלי. איך אפשר להתחקות על עקבות שלושת הבנים האחרים? האם יהיה שם מידע נוסף על מה שכתוב בגויש גן? אם המשפחה אינה מוזכרת שם אך מוזכרת ברישום בשנת 1874 כגרה בבית בנה ליזר. איך אפשר להסביר זאת?

4) דוד של סבתי נפטר בליטא, כנראה קובנה בשנות השישים. איך אפשר למצוא את קברו, ואולי מה שם אלו שהביאו אותו לקבורה, על מנת להתחקות אחר ילדיו?

תודה מראש

ענת

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תשובותיי'
תשובותיי
17/05/2009 | 17:18
4
1. כן. הסיג הליטאי ממשיך כל העת לתרגם מסמכים. כדי לגייס כסף למשימה הזו, המידע לא עולה מיידית לסיג הליטאי או לג'ואישג'ן, אלא נשלח לתורמים. התרומות הם ברוב המקרים בסך של מינימום 100$, ולפעמים יותר. ראי כאן.

2. בדרך כלל, המידע במאגר המידע מכיל את כל מה שיש במסמך המקורי. ישנו חריג עיקרי אחד: מאגר הדרכונים הפנימיים, וזאת כיוון שהמסמכים המקוריים כוללים לעתים מסמכים נוספים פרט לדרכון (למשל, מכתבים).

3. עלייך להתמקד בחיפוש במחוז בו גרה המשפחה וליצור קשר עם מתאם המחקר במחוז זה. ייתכן ולו יש מידע נוסף.

4. אני מתקשה לענות על שאלתך, כיוון שאני לא יודעת אם את מתכוונת למאה ה - 20 או למאה ה - 19. אני מציעה לך להפנות שאלה ברשימת התפוצה של הסיג הליטאי, או לפנות למתאמת הפעילות של קבוצת המחקר של קובנה, אך רק בעוד 10 ימים (אז אחזור מחופשתי...).
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'רישומים מוקדמים, מהמאה השמונה עשרה'
רישומים מוקדמים, מהמאה השמונה עשרה
17/05/2009 | 15:29
1
4
ידוע לי כי ישנם רישומים בארכיונים, מכמה ערים, גם מהמאה השמונה עשרה.
רישומי משלמי מיסים וכדומה.

האם לליטבקסיג יש כוונה למחשב את הנתונים ולפרסמם?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אם קיימות רשימות מן המאה ה - 18'
אם קיימות רשימות מן המאה ה - 18
17/05/2009 | 17:23
6
הן מן התקופה שלפני מתן שמות  משפחה, ולכן עלולות להיות קשות לפענוח.

הרשימות היחידות אותן אני מכירה מהתקופה ההיא קשורות לפרויקט GDL:
Grand Duchy of Lithuania Project
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ברוכה הבאה לביתנו, דורותי'
ברוכה הבאה לביתנו, דורותי
17/05/2009 | 15:42
4
שלום רב,

אני שמח לפתוח את האירוח עם דורותי לייברס, בשידור ישיר ממשרדו של ידידנו קרמרוצקי. מיד נתחיל במלאכת התרגום ובמלאכת המענה...

אני מאחל לכולנו אירוח נעים,
ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-' רבה, דורותי'
רבה, דורותי
17/05/2009 | 17:25
3
אני רוצה להודות לדורותי על תשובותיה המעשירות. גם לקרמרוצקי עם האירוח הנחמד.

כמו תמיד, אנו רק מחכימים מן האירוחים. וכמו תמיד - הצעות לאירוחים מתקבלות בברכה.

ארנון
שורשים משפחתיים >>

הודעות אחרונות

17:16 | 15.10.19 מר נבו
13:39 | 15.10.19 גדילב
20:04 | 14.10.19 krabchevsky
13:13 | 14.10.19 אורחים בפורום
09:50 | 14.10.19 deebeebee
19:42 | 13.10.19 ארנון הרשקוביץ
07:46 | 13.10.19 Brightvivian
12:39 | 12.10.19 ani1603
18:23 | 10.10.19 אורחים בפורום
23:19 | 09.10.19 אורחים בפורום
23:19 | 09.10.19 אורחים בפורום
11:42 | 07.10.19 dan912
10:18 | 07.10.19 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ