לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1279212,792 עוקבים אודות עסקים

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

לצפיה ב-'שרשור שאלות לאירוח ד"ר ענת גואטה, א', 22.2.09'
שרשור שאלות לאירוח ד"ר ענת גואטה, א', 22.2.09
<< ההודעה הנוכחית
20/02/2009 | 10:37
61
315
שלום לכולם

אני שמח לפתוח את שרשור השאלות לד"ר ענת גואטה, אשר תתארח בפורום ביום ראשון הקרוב, 22.2.09, בין השעות 21.00-20.00. ענת היא מומחית להיסטוריה של עם ישראל במאה ה - 16.

האירוח יעסוק, בין היתר, בנושאים הבאים:
גירוש ספרד - שמות של קהילות יהודיות ע"ש קהילות ספרד
סלוניקי של המאה ה - 16 שהיו בה עשרות בתי כנסת וקהילות קטנות והיתה מאוגדת תחת ארגוני גג
תחילת צמיחת הקהילה היהודית באמסטרדם
המבורג כעיר שחיות בה שתי קהילות יהודיות נפרדות - פורטוגזית ואשכנזית
יהודי איטליה ושמותיהם שלא מעידים על המקום שאתה בו המשפחה נמצאת עכשיו, אלא על העיר הראשונה שנתנה לאבותיך רשיון לפתוח בנק
ארץ ישראל כמרכז היהודי הגדול ביותר
משפחות שנדרו לא לעזוב את הארץ (למשל בירב ואזכרי)
היהודים האשכנזים ומן המקור הרומנטיוני בקושטא
סיפורי נוסעים כמקור לזיהוי של שמות ומקומות
ה"מעליות" לקשר לבית דוד
הטמיעה של משפחות ספרדיות בתוך הקהילה האשכנזית בפולין (שניאור, הורוביץ, אברבנל ואחרות)
המקור של יהודי פולין

שאלות הקשורות למידע אודות אנשים או משפחות מעץ המשפחה לא תענינה.

ניתן וכדאי להוסיף לשרשר לכאן את שאלותיכם כבר כעת.

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'Cañete de las Torres'
Cañete de las Torres
21/02/2009 | 08:10
1
46
משפחת קנטי - אחת המשפחות הספרדיות הגדולות בתורכיה (ובאופן ספציפי באדירנה-אדריאנופול) - הגיעה ככל הנראה למקום מיד לאחר גירוש ספרד. שמה של המשפחה נקרא על שם הישוב Cañete de las Torres שבחבל קורדובה בספרד. כך לפחות נטען באחד המחקרים שנעשו לאחר זכייתו של אליאס קנטי, הסופר היהודי יליד בולגריה, בפרס נובל לספרות בשנת 1981.

שאלותי:
1. מה ידוע לנו, אם בכלל, על הקהילה היהודית שהתקיימה ב-Cañete de las Torres טרם גירוש ספרד?
2. פלג ממשפחת קנטי היגר בשלב כלשהו לבולגריה. בעת מפלת האימפריה העות'מנית במלחמת הבלקן הראשונה הפכו בני המשפחה לפליטים (או לפחות בחלקם), ברחו בבהלה בחזרה לתורכיה לצד הצבא הנסוג, או היגרו למדינות שלא היו חלק מן הקונפליקט. האם נעשה מחקר על אופי ההגירה של משפחות ספרדיות מתורכיה למדינות אירופאיות בשליטת האימפריה העות'מנית? האם התופעה של עקירה מבוהלת של משפחות יהודיות-ספרדיות (שהגיעו בהגירה משנית מתורכיה) היא אופיינית לתפוררות האימפריה העות'מנית?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'בולגריה'
בולגריה
22/02/2009 | 16:53
68
בולגריה בתקופה שמן הגירוש והלאה...היא תוצרת מאוחרת, היא היתה חלק אימננטי בלתי נפרד מהאימפריה העותמאנית משלהי המאה ה-14 ועד שנות ה-80 של המאה ה-19.  כאשר הופקעה בולגריה מתוך האימפריה והפכה לנסיכות עצמאית ואח"כ לממלכה  בשנת 1908. היהודים שחיו באזורי הקרבות של שנות השבעים נמלטו אלו שלא, נשארו. לא היתה אף פעם הגירה מבוהלת מתחומי האימפריה, תמיד ממקום למקום באימפריה עצמה. האימפריה מתה סופית בסוף מלחמת העולם הראשונה ורוב יהודיה נשארו במקום תחת השלטון החדש. יצא במשך שנים מן עיתון =ירחון- שנתון שנקרא ספונות ויש בו חומרים נפלאים ורבים על יהודי האימפריה בכל התקופות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'האם יש עקבות לשם המשפחה ציפר Ziffer בין יהודי'
האם יש עקבות לשם המשפחה ציפר Ziffer בין יהודי
21/02/2009 | 10:41
1
153
ספרד ופורטוגל לפני הגרוש?

האם ניתן להצביע על משפחות ספרדיות הנושאות שם זה ואשר נטמעו בקהילות פולין אוקראינה מערב ומרכז אירופה?

להלן מה שלי ידוע אודות השם ציפר:

שם משפחה יהודי אשכנזי, (אולי מדובר בשם שיובא מהעולם הערבי, ודרך נתיב נדודיה של יהדות ספרד המגורשת התמקם במרכז אירופה. ישנו כותר - אבו-ציפר הרופא, אליעזר שישא, הוצאת עם עובד, תל אביב, 1961 - ובו מתואר סיפור הרפתקאותיו של איש מדע יהודי בספרד הנוצרית בתקופת האינקויזיציה), אשר מופיע בכל רחבי מרכז אירופה ומזרחה.

אשר למשמעות השם Ziffer, הרי שבגרמנית ובערבית הכוונה ל´ספרה´ או לספרה ´אפס´. ציפרבלט הוא לוח השנתות של שעון. באחד מאגדי האגדות של עגנון, מופיע המונח ´כתב ציפערן´ שמשמעו מקצוע החשבון שבנות ישראל היו לומדות שעה שהבנים היו ספונים באהלה של תורה.

ישנה עיירה בסלובקיה, צפונית מזרחית לברטיסלבה, בשם Cziffer.

תודה,

איל.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שם משפחה ספציפי'
שם משפחה ספציפי
22/02/2009 | 16:41
46
אני אינני גנאולוגית, אני כאן להסברת תהליכים.
אז בעיקרון: מאות משפחות מיהודי ספרד הגיעו בסופו של דבר (זה לקח לפעמים למעלה ממאה שנים) לקהילות של המדינות הגרמניות, לבוהמיה ולממלכת פולין. בניגוד למעמדן של המשפחות הספרדיות בנתיבי הים התיכון שם הן כבשו בסערה את הקהילות הקיימות ואילו נטמעו בתוכם, הרי היהודים הספרדים נטמעו בתוך קהילות האשכנזים. לא היו להם מניינים ובתי כנסת נפרדים, כנראה שגם עד מהרה נטמעו ונשאו למשפחות המקומיות וקשה לאתרן. יוצאת דופן, המבורג, שעוד במאה ה17 לפי תיאוריה של גליקל מהמלין (זכרונותיה של גליקל) היא מעידה על בתי כנסת נפרדים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'נדידה של יהודים ספרדיים'
נדידה של יהודים ספרדיים
21/02/2009 | 12:54
2
99
ברוכה הבאה אל הפורום,

ע"פ המסורת המשפחתית, משפחת קורדובה היא מצאצאי הרמב"ם (צאצאים של אחד מצאצאי הנגיד האחרון, שנחטפו בשנת 1400). משפחת קורדובה חיה שנים רבות בעיר ימבול, בולגריה. המסורת המשפחתית גורסת, שלפני ימבול, בולגריה, חיה המשפחה בוינה, אוסטריה. גיליתי, שגם במשפחת אריה טוענים שמשפחתם חיה בוינה ועברה לוידין וסמקוף בבולגריה בשלהי המאה ה-18.

- האם אלה מקרים בודדים או שידועה נדידה של יהודים ספרדיים מוינה לבולגריה? מתי התרחשה נדידה כזו ועל איזה רקע?

- האם יש מקורות-מידע אודות הקהילה של היהודים הספרדים בוינה במאות ה-17 וה-18?

משפחת פיזה (דה פיזה) חיה באדירנה (אנדרינופול), טורקיה (בהמשך חלק עברו לאיסטנבול). מוצא המשפחה איטלקי, וע"פ המסורת המשפחתית אנו צאצאים של משפחת פיזה/דה פיזה, משפחה מאד ידועה באיטליה. אכן, באיטליה (טוסקנה) היתה משפחת פיזה/דה פיזה, משפחת בנקאים ופטרוני-אמנות, מקורבים לבית מדיצ'י, מהמשפחות האמידות באיטליה, שניהלה רשת של סניפי-בנק בטוסקנה וברומא. המשפחה מתועדת רבות ביחס למאות ה-15 וה-16.

- האמנם היתה עזיבה משמעותית של משפחות אמידות את איטליה, ואם כן, מתי ועל איזה רקע?

- באם היתה עזיבה כנ"ל, האם הרוב עברו אל האימפריה העותומנית?
בגרמניה (המבורג ואלטונה) היה ענף של משפחת פיזה, מגורשי-פורטוגל, אודותיהם מצאתי תיעוד בעיקר מהמאה ה-19. מסיבות שונות אני חושדת שהענף בגרמניה קשור לענף באדירנה. האם יתכן שחלק נדדו מאיטליה לגרמניה וחלק לטורקיה, או שנדדו למקום אחד וממנו המשיכו הלאה (כלומר: נדדו לטורקיה, ומשם חלק עברו לגרמניה, או שנדדו לגרמניה, ומשם חלק נדד לטורקיה)?

רוב תודות על נכונותך להתארך בפורום.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אופס...להתארך צ"ל להתארח, כמובן...'
אופס...להתארך צ"ל להתארח, כמובן...
21/02/2009 | 19:09
27
לצפיה ב-'קודובה, פיסא ועוד'
קודובה, פיסא ועוד
22/02/2009 | 15:08
38
אני אינני מתמצאת במשפחתולוגיה ספציפית זו או אחרת, אני יכולה להאיר מס' תופעות:
1. לרמב"ם היה בן אחד, שחי בפוסטסט שבמצריים, ושמות בני משפחת הרמב"ם היו בן: דוגמא: הרמב"ם: משה בן מימון, בנו אברהם בן משה בן מימון, בנו דוד בן אברהם בן משה. כך שסביר להניח ששמה של משפחת קורדובה נובע מהשתיכותה לקהילת קורדובה בעיר אות'מאנית או צפון אפריקאית זו או אחרת, והמסורת שלהם היא "מעלית" המסתמכת על העובדה שהרבמ"ם מוצאו מעיר זו.
2. אפילו אביו של הרצל...את פשוט צריכה להתבונן במפה, ולזכור שהאזור שאנו עוסקים בו יהודים נעו בו עבור ושוב, הגבולות של המדינות והאימפריות התרחבו והתצטמצמו. כשאת משתמשת במושגים כמו נדידיה או משפחות בודדות את מדמיינת את הדמוגרפיה של ימינו.  .
3. המשפחות האמידות באיטליה היו נטועות בה על פי רוב מאות שנים. הן נדדו בתוך איטליה עצמה. אם אינני טועה מקור שם המשפחה הוא פיסא ואז הם היו בין הבנקאים של האפיפיורים במאה ה16 ברומא, ואחת מנשות המשפחה סדרה ראיון לדוד הראובני עם האפיפיור. אם זו אותה המשפחה, הרי אחד מבניה יחיאל מפיסא היה מקושר עם משפחת אברבנל בפורטוגל והקל על קליטת משפחה זו באיטליה. הנדודוים מאיטליה לגרמניה ובחזה או מאיטליה לגמניה ואחר כך לפולין היו מאוד מקובלים. ראי למשל את המקרה של משפחת קצננלגובגן שמקורה בגרמניה, נדדה לצפון איטליה, חלק מבניה לפולין ואף מסתובבת אגדה על אחד מבניה שאול וול שהיה מלך ליום אחד בפולין...ישנם מחקרים שלמים על יהדות איטליה שמתפרסמים בעיתון הנקרא איטליה ואפשר למצוא שם פרטים מרתקים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת גשמאי '
משפחת גשמאי
21/02/2009 | 18:30
6
28
שלום וברוכה הבאה לפורום,
  במשפחת גשמאי ( אני לא יודעת איך מנקדים אבל:  ג בצירה/סגול,  ש בשווא, מ בקמץ  ואת האי לא מנקדים כלל . זה נשמע כמו החודש מאי בסוף )  באירופה מספר צורות כתיבה: הגרמניות  GESCHMAI   ו  - GESCHMAY  והצורות ההונגריות GESMAI   ו- GESMAY יש מסורת משפחתית כדלקמן:
מקור המשפחה מספרד
אבי המשפחה היה בעל תפקיד רם אצל מלך ספרד
במנוסה מהאינקויזיציה אבי המשפחה פגש בת למשפחת אברבנל  ונשא אותה לאישה  - ומכאן כל בני גשמאי החיים היום הם קרובי משפחה.

ניתן למצוא מספר משפחות גשמאי באירופה:
בעיר POBOVICE  שבסלובקיה קיימות מספר משפחות ( 2 חוקרים מיפו אותן עד המאה ה-18  ולא הצליחו לקשר את המשפחות כנראה מחוסר נתונים )
בהונגריה - המשפחההופיעה בכפר PILISVOROSVAR צפונית מזרחית לבודפשט  מתישהוא במאה ה-18.   כל מי שנולד בעירה זו ונושא את שם המשפחה הזה הם קרובי משפחה.
בודדים שקשורים לאחד האילנות הללו מפוזרים  על פני כל אירופה.

השאלות הן כדלקמן:
איך ניתן לאמת את הסיפור הזה? האם יש מידע על יהודים בתפקידים רמים בחצר המלך  לפני האינקויזיציה?
האם יש מידע על מסלולי הנדידה לכיוון ארצות אירופה של מגורשי ספרד ופורטוגל  ( שלא לכיון צפון אפריקה, תורכיה ואיטליה ) ? ואיך הם נדדו מזרחה?
עיינתי קצת בבכמה אילנות של משפחת אברבנל  - באף אחד לא מוזכר הסיפור . האם כל המשפחה מתועדת? דרך אגב, אף אחד לא הזכיר קשר לבית דוד בשום שלב של המסורת המשפחתית .

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'זמושץ'
זמושץ
21/02/2009 | 18:50
2
31
ידוע שהיהודים הראשונים שהגיעו לזמושץ היו יהודים ספרדים ועד המאה ה-17, רק יהודים ספרדים ופורטוגזים הורשו להתיישב בה (עד היום עומד בית הכנסת הספרדי העתיק של זמושץ).
האם ידוע מי המשפחות, שמות משפחה או פרטים אחרים, והאם נשארו בזמושץ או באזור אחרי שהאשכנזים החלו להגיע?
פרט לזמושץ, האם התיישבו יהודים ספרדים גם בעיירות אחרות באותו אזור (דרום-מזרח לובלין)והאם ישנם מקורות/ספרות בהם ניתן ללמוד פרטים?

תודה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'האם יש מידע לגבי יהודים ספרדיים בבסרביה (היום'
האם יש מידע לגבי יהודים ספרדיים בבסרביה (היום
21/02/2009 | 21:07
40
לצפיה ב-'שתיקה'
שתיקה
22/02/2009 | 20:59
50
אני מכירה את סיפורי וזכרונות פרץ ואת מאמרו של שצקי המזכיר את העניין הספרדי רק בשני משפטים. אני יכולה לענות על משהו ממקום אחר שבו ניתנו רשיונות ליהודים פורטוגזים לחיות בעיר ולא לאשכנזים (תקופה בהמבורג) כי הפורטוגזים הביאו נדוניה גדולה.
אי כמעט בטוחה שאין דרך לדעת על המשפחות הספרדיות אלא אם שרד פנקס קהילה. מצד שני אם אני חושבת על זה פרופ' משה רוסמן שחיפש את הבעל שם טוב מביא בספרו "הבעל שם טוב מחדש החסידות" רשימה של ארכיונים המחזיקים רישומים מן התקופה הנה אני מעתיקה: ספריית צ'רטוריסקי בקרקוב, ארכיון מרכזי לתעדות ישנות בוורשה, ספריית ורנדסקי בקייב הארכיון הלאומי המרכזי בקייב
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אברבנל'
אברבנל
22/02/2009 | 20:46
2
46
ספרד ספר משעמם אך מפורט יצחק בער תולדות היהודים בספרד הנוצרית. אשתור אליהו קורות היהודים בספרד המוסלמית, על אברבנל כתב בן ציון נתניהו ספר נרחב שמכיל פרטים על המשפחה, פרטים נוספים אפשר למצוא במבוא של דורמן לספר הפילוסופי "שיחות על אהבה".
את האילן ההכי מפורט של משפחת אברבנל עשה עודד אברבנל שבשמנו חי בבית האבות של נורדיה אינני יודעת מה אתו ומה קרה עם האילן.
ידוע על חתן של אברנל שיצא אתו מספרד אבל אני אינני זוכרת את שמו יתכן שהוא קיים בספרו של נתניהו
כמו שהצעתי לרבים אחרים, כתב העת ספונות מספק פרטים על יוצאי ספרד ודרכיהם.בעיקר באמפריה העות'.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עודד אברבנאל מחזיק את המידע צמוד אליו'
עודד אברבנאל מחזיק את המידע צמוד אליו
22/02/2009 | 21:26
1
96
ולא נוטה לחלוק אותו עם אחרים, כך נודע לי מבן-משפחתו, אליו הגעתי כשניסיתי לאתר את עודד ורעיתו (אשתו של עודד אברבנאל היא בת-הדוד של אימי).
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אם את יודעת היכן הוא גר'
אם את יודעת היכן הוא גר
22/02/2009 | 22:17
40
כתבי לו גלויה עם השאלה הספציפית. אני פגשתי אותו במקרה, והוא דווקא נראה להוט לחלק את מה שיש באמתחתו אבל זה היה לפני כעשר שנים ואני לא התעניינתי כלל בתחום.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת הלוי באירופה-מחירונה בצפון ספרד!'
משפחת הלוי באירופה-מחירונה בצפון ספרד!
21/02/2009 | 22:06
1
45
שלום ד"ר ענת גואטה!

הסבתא רבתא שלי מוצאה ממשפחת הלוי, שהתגלגלה כפי הנראה מאזור גאליציה לחבל מולדביה ברומניה של היום,
מוכר לי סיפור משפחת הלוי מחירונה\גירונה בצפון ספרד שגורשה, התפזרה אירופה, חלקה קיבל שם משפחה הורוביץ, חלק אחר  איש הורביץ, כאלה שנשארו הלוי ואולי יש עוד ורסיות שונות.
שאלות:
- האם יהודים באירופה ששם משפחתם הלוי הם צאצאים של יוצאי הלוי מחירונה\גירונה בצפון ספרד.
- האם יש מקורות מידע  באמצעותם ניתן לעקוב אחר משפחה זו וההתפצלויות שלה, כולל בחירונה\גירונה עצמה.

אלי
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפ' הלוי'
משפ' הלוי
22/02/2009 | 17:05
29
לא נראה לי שכל משפחות הלוי מאירופה מוחאם כולם מאותה משפחה מגירונה.................
כיוון שכידוע לך לוי זה למעשה לא שם משפחה אלא מעמד בחברה היהודית הארץ ישראלית כל עוד היה קיים המקדש, הרי אנשים שהיו לויים או כוהנים שמרו על המידע הזה כדי שעם ביאת המשיח יוכלו לשוב למעמדם ולדוכנם, ראה למשל אגרתו של הרמב"ן המתחילה בעומדות היו רגלינו ומסתיימת בתקווה שהלויים יחזרו לתפקידיהם.מכאן שנראה לי שלוי והלוי זה פשוט לוי...  
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחות יהודיות (ספרדיות ?) תורכיה'
משפחות יהודיות (ספרדיות ?) תורכיה
22/02/2009 | 00:55
60
ד"ר גואטה שלום,

ברשותך, שלוש שאלות בנוגע לשלוש משפחות מתורכיה:

שם המשפחה טולידאנו מעיד באופן די ברור על מקורו הספרדי.
נראה שאנשים הנושאים את השם פוזרים כיום בכל קצווי תבל, אך רבים מהם - מוצאם הוא ממרוקו.
למיטב ידיעתי, קיימות עדויות להימצאות יהודים הנושאים את השם טולידאנו בסאלוניקי כבר בראשית המאה ה - 16. שושלת אחת של המשפחה היא זו של הרב דניאל בן יוסף טולידאנו מסלוניקי , אשר היגר לעיר פאז שבמרוקו בשנת 1600 וממנו יצאה שושלת רבנים.
בני טולידאנו המעניינים אותי הם דווקא אלו שחיו בתורכיה ובעיקר באיזמיר, אשר המידע המוקדם ביותר שיש בידי לגביהם הוא מסוף המאה ה - 18.
ההנחה הסבירה (אם כי כמובן שאין בה ודאות ובשלב זה איני יכול לאמתה) היא כי הם עשו את הדרך הקצרה מערבה מסלוניקי לתורכיה, ולא את כל הדרך ממרוקו.

שאלתי: בעוד סלוניקי הייתה יעד להגירה של יהודים רבים (בעיקר מצאצאי המגורשים), האם קיים מידע לגבי משפחות שעשו דווקא את הדרך ההפוכה ועזבו את הקהילה לתורכיה או ליעדים אחרים ?

שם משפחה נוסף, שמקורו ככל הנראה מספרד הוא סרדה (SARDA), או סרדס (SARDAS), או סאדרה (SADRA) - כולן צורות של אותו שם.
קראתי עבודת מחקר בה נטען שמקור השם הוא בעיר בשם סרדה (Sarda) בפורטוגל. ניסיתי לחפש את העיר במפות מודרניות של פורטוגל, אך ללא הצלחה.
לאחר שפניתי לכותבת המחקר, נאמר לי שהמקור הוא ככל הנראה במפה של קהילות יהודיות בחצי האי האיברי בספרו של בער. לצערי, לא הצלחתי לאתר ספר כזה.

שאלתי: היכן ניתן למצוא מפות עתיקות הכוללות קהילות יהודיות מלפני הגירוש, אשר יכולות לאמת את הטענה שמקור השם הוא אכן בשם מקום/קהילה בפורטוגל ?

שם משפחה נוסף מתורכיה, אשר קיימות עדויות להימצאותו בסלוניקי כבר במאה ה - 15 הוא השם קלומיטי (Kalomiti/Calomiti). בשיחה שקיימתי בעבר עם היסטוריון המתמחה ביהדות יוון, הוא טען שמקור השם אינו ספרדי, אלא דווקא רומניוטי.

שאלתי: האם קיימים מאפיינים יחודיים המעידים על מוצא רומניוטי של שמות משפחה ?

תודה רבה,
עודד
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הקהילה האשכנזית באיסטנבול'
הקהילה האשכנזית באיסטנבול
22/02/2009 | 09:49
1
32
שאלה נוספת, אם יורשה לי:

משפחת גורלנד /גורלאנד (Gourland / Gurland) חיה באיסטנבול. המשפחה היתה ממוצא אשכנזי. איני יודעת מהיכן בדיוק נדדו אל איסטנבול ומתי. בחיפוש אחר השם גורלנד מצאתי כי רבים הנושאים את השם מוצאם בליטא, אך היו גם ענפים ברוסיה ובגרמניה.

מה ידוע על נדידה של יהודים אשכנזים אל טורקיה? מתי התרחשה ועל איזה רקע?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יהודים אשכנזים בתורכיה'
יהודים אשכנזים בתורכיה
22/02/2009 | 14:45
49
יהודי אשכנז זהו מושג רחב מאוד ורבים מהם הגיעו לתורכיה במאות השונות. אם עשה הרחבה של הנושא הרי אפשר לומר שיהוי האזורים של האימפריה הביזנטית שהפכו לאזורי העות'מאית התחלקו לש רומנטיונים, אשכנזים וספרדים. האשכנזים היו שם הרבה לפני הספרדים בגלל רדיפות שונות ומשונות. גם בפרעות תח, ות"ט אנו יודעים על זזרימה של יהודים אשכנזים לרחבי האימפריה ובעיקר לערים הגדולות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מוצא משפחות בסן ובכר'
מוצא משפחות בסן ובכר
22/02/2009 | 10:50
2
367
שלום לד"ר ענת גואטה,

משפחת בסן:
במשפחה שלי ישנן שתי גרסאות למוצא המשפחה.
1) מקור בסן מספרד
2) בסן הגיעו מבסנו דה גרפה באיטליה

משפחת בכר: האם מוצא משפחת בכר מהעיר Bejar בספרד או שיכול להיות ממקומות אחרים? האם יכול להיות שהגיעו לבולגריה מיוון?

משפחת פניז'ל: מה המוצא של משפחה זו, שכמעט ואין לי עליה פרטים?

האם תוכלי לפרט את הידוע לך על 2 המשפחות?
באיזה מקורות מידע מקוונים, מעבר ל - JG, ניתן למצוא מידע על משפחות אלה בפרט ויהדות בולגריה בכלל?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שמות ספציפיים של משפחות'
שמות ספציפיים של משפחות
22/02/2009 | 15:15
1
90
אני ממש בקשתי לא לשאול אותי שאלות מן הסוג הזה, כי אין לי מושג.
הארוח שלי בפורום מטרתו היתה לעסוק במגמות היסטוריות שיאפשרו למחפשים למקד חיפוש.
ובכן כאשר משפחה חיה מספר דורות בסלוניקי, בולגריה, איזמיר איסטנבול אדירנא ועוד, והיא היתה שייכת לאחד מבתי הכנסת הספרדיים סביר להניח שמוצאה מספרד. אם סידורי התפילה או הקהילות לא היו ספרדיים היו שתי אפשרויות: רומנטיוניים, כלומר כאלה שתמיד חיו באגן הים התיכון והשלטון התחלף עליהם והם נשארו במקומותיהם, או אשכנזים שהגיעו במשך הדורות למחוזות האימפריה ונשארו שם. המדינות בבלקן כפי שאנחנו מכירים אותן היום נוצרו החל מאמצע המאה ה19 ואחרי מלחמת העולם הראשונה ולכן סיבר להניח שהן נדדו ברחבי האימפריה העותמאנית שיחסית הקלה על המעבר של היהודים.
אם אני לא טועה לגבי משפחת בכר יש חבר בכיר באגודה שהוא מתמצא לא רע בכלל.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אני ,למשל שייכת למשפחת FARHI '
אני ,למשל שייכת למשפחת FARHI
23/02/2009 | 23:35
50
מרוסציוק, היום רוסה, בולגריה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תנועת היהודים מגירוש ספרד'
תנועת היהודים מגירוש ספרד
22/02/2009 | 10:52
2
195
שלום,

בנוסף להודעה הקודמת, אשמח לשמוע על תנועת היהודים באירופה לאחר גירוש ספרד.
לאן הם נפוצו, מה עשו...
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תנועת היהודים'
תנועת היהודים
22/02/2009 | 15:24
61
בגדול אגן הים התיכון
הנדודים נמשכו כמעט מאתיים שנה
צמחו מרכזים גדולים בצפון אפירקה, מרכז חשוב בא"י וכמובן בכל עירה הגדולות והקטנות של האימפריה העות'מאנית
גל מאוחר יותר הולנד, המבורג פולין. (דור רביעי חמישי וכו'...)
יש מפה מעולה באטלס כרטא לימי הביניים
יש מחקרים מרתקים שערכה ופרסמה פרופ' מינה רוזן

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת פניז'ל ועוד'
משפחת פניז'ל ועוד
01/03/2009 | 15:15
223
ראה בעץ שלי באתר מורשת ב- saness בגוגל, מופיע עץ פניז'ל.
בברכה
יוסי שא-נס
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחות פרנקל'
משפחות פרנקל
22/02/2009 | 11:58
4
44
יש מגוון גירסאות לגבי מוצא המשפחות/השם ושיוכו ליהודים ולנוצרים.

כמספר הענפים - מספר הפרשנויות. כמובן שספרד ופרנקוניה נמצאות בראש הרשימה.

באילו מקומות והקשרים מופיע השם פרנקל בתקופת מחקרך ? תודה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'האם יש מידע לגבי נדידת משפחת כהן/דואק מספרד'
האם יש מידע לגבי נדידת משפחת כהן/דואק מספרד
22/02/2009 | 12:59
1
316
לחלב ומשם לארץ ישראל?
וכן האם ידוע לגבי נדידת משפחת חלפון מספרד ללבנון?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'נדידה מספרד'
נדידה מספרד
22/02/2009 | 20:32
75
שנים יצא לאור באינטרוואלים לא קבועים כתב עת שקראו לו "ספונות". בכתב העת הזה היו אוצרות של מידע על משפחות יוצאות ספרד ופורטוגל, על התתישבות שלהן ומה קרה להן, לאן הלכו ומאין באו. הוא נמצא על המדפים בעל הספריות הציבוריות. בסוף כל מאמר יש הפנייות למקרות נוספים, כך שזו דרך לא רעה לאתר קורותיהן של משפחות יוצאות ספרד ופורטוגל.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'פרנק, פרנקל וכיוצא בזה'
פרנק, פרנקל וכיוצא בזה
22/02/2009 | 17:11
1
48
אני דווקא הייתי פונה לאוקראינה ופולין של המאה ה18 ולתופעת הפרנקיסטים שבסופו של דבר יצרה מאות משפחות שהשתייכו בדרך זו או אחרת לתנועה. הכינוי פרנק או פרנקל נועד להצביע עליהן כי חלקן התנצרו, וכן חששו להתחתן עימם בגלל גילויי עריות שהיו נחלתו של הדור הראשון והשני בתנועה. חלק מהן הפכו להיות משפחות נוצריות מן המעמד הבינוני הגבוה בפולין ובאוסטריה אחרי חלוקות פולין, רבים מן הגברים במשפחות אלו נודעו כעורכי דין מעולים.
האם זה עוזר לך בדרך זו או אחרת?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'זו זוית שלא נגענו בה אף פעם כי יש עדויות'
זו זוית שלא נגענו בה אף פעם כי יש עדויות
22/02/2009 | 17:56
38
על נדידת השושלת דרך גרמניה / פולין / אוסטריה, כאשר במאה ה-18 התמקמו בוינה ובגליציה.
לכן קיבלנו את התפיסה שמקור השם בפרנקוניה הגרמנית, או במעבר דרך צרפת מספרד בשלב מוקדם יותר.
אין לנו עו"ד בדורות ההם (יש בדורנו בלי עין הרע...), היו לנו חסידים סוחרים, בנקאים, רופאים ומוזיקאים.

הפרנקיסטים מתקשרים יותר לשם פרנק בלבד, היו להם מנהגים שונים וגם מסורת שונה.
קשה לי מאוד לחבר משהו מזה למסורת המשפחתית המוכחת שלנו, מהמאה ה-18 ועד היום. מניחה שכמו סיפורים אחרים שסייעו לנו במחקר, גם סיפור כזה מיוחד היה עובר איכשהו מדור לדור.
אצלנו יש גם הוכחות על קשר לפרנקל-תאומים ולהם אין קשר לפרנקיסטים.
פרנקל מופיע בשושלות חסידיות/רבניות וניתן לראות בהן את מסלול הנדידה שמתחיל במרכז אירופה ועובד למזרחה
במאה ה-19.

בתקופה זו אני מעמיקה את המחקר בשורשי הפרנקלים. מקווה שאוכל לאתר ולזהות את שורשי המשפחה בצורה טובה יותר.

תודה לך.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת אלטשולר ומשפחת חיות'
משפחת אלטשולר ומשפחת חיות
22/02/2009 | 14:29
6
335

שלום לד"ר ענת גואטה,

מקורה של משפחת אלטשולר בפורטוגל.  אב המשפחה  חי בסוף המאה החמש עשרה, תחילת המאה השש עשרה בפורטוגל והיה על פי  הספר להלן, צאצא לבית דוד. בנו של אותו אלטשולר  נדד לכיוון צ'כיה, שם נולד  בנו (1538)  בעיירה Prost. כאן משתנה שם המשפחה מאלטשולר  ל- חיות -Chajes ,  Chayut.

בספר: אלעזר הכהן שו"ב בבאטאשאן, קנת סופרים, לעמבערג, תרנ"ב. תולדות גדולי ישראל: מוזכר כי אב המשפחה הוא נכד לרש"י.

שאלות:

כיצד התנהלה הנדידה באותם ימים בהסתמך על כך שצאצאי המשפחה נדדו  לצ'כיה   ובהמשך לגליציה ואחר כך לסלובקיה והונגריה.? האם ישנם מקורות המתארים את הנדידה הזו?
כיצד אוכל למצוא מקורות נוספים לאישוש המידע כי משפחת אלטשולר,  הם צאצאי דוד המלך מלבד המקור שציינתי,  וכן מקורות להמשך מחקר או מידע נוסף על משפחת חיות (והקשר של משפחת חיות למשפחת פרידמן).

תודה רבה .
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'המעלית לדוד המלך'
המעלית לדוד המלך
22/02/2009 | 15:35
5
50
רש"י היה חכם אשכנזי שפעל בעיר טרויש ולו שלוש בנות ומספר נכדים כולם ידועים ואשכנזים - בעלי התוספות ותלמידיהם.
לגבי דוד המלך אם את רוצה להאמין בבקשה אבל לא סביר. ההדבקות לרש"י מטרתה להראות שייכות למלך וגם רש"י זו אגדה אורבנית בהתייחס לעובדה שאביו ואמו אינם ידועים ומוכרים, הוא מתחיל את השושלת שלו. מה אפשר לעשות....
יש ספר מעולה עלרש"י שיצא בהוצאת שז"ר, רש"י מהפכן או שמרן, כתוןב ע"י גרוסמן, גדול החוקרים של התקופה.
עכשו לגבי משפ' אלטשולר, היו מפורסמים בפראג של המאה ה16 וה17, פעילים בתחום ההוראה, הכתיבה והדפוס, לא ידוע לי מאיזה מוצא היו אבל נראה לי אשכנזי...
עלמשפחת חיות כדאי לברר אצל ד"י יוסי חיות מאוניברסיטת חיפה, כנסי לאתר של האוניברסיטה, שלחי לו מייל
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה לך ו..'
תודה לך ו..
22/02/2009 | 15:56
4
33
תודה רבה דר גואטה על התשובה המפורטת. איני מאמינה באגדה האורבנית ולכן אני ממשיכה לשאול. כל שמצאתי הוא ש:

אברהם חיות Chayut Chajes (נולד לא ידוע; נפטר 1587) בן אשר אלטשולר Altschuler מפורטוגל.

"'...יצחק בן רבי אברהם אלטשולר מפורטוגל בספרד נ' רש"י. ש"ב רנ"ה ב"ר אשר אלטשולר אילה שלוחה לתנ"ך וד' יהודא אהרן משה אלטשולר...אבי ד' מנחם מאניס ... ור' אברהם הולך תמים..זקן זרע יצחק למשניות'.

צאצאים:
בת, נישאה למהר"ל מפראג בנישואיו הראשונים. נולדו להם שתי בנות: לאה ופייגלא.
הרב יצחק חיות, (נולד בשנת רצ"ח (1538), נפטר יא תמוז שע"ה 1615). בעל אפי רברבי.

תודה רבה בשנית,

חוה

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'רש"י'
רש"י
22/02/2009 | 16:32
3
61
רש"י נפטר בשנת 1105!!!!!!!!!!  
מוצאה של משפחת חיות מפרובנס ולא מפורטוגל,
אם אני לא טועה המהר"ל נשא פעם אחת בגיל מבוגר יחסית. לאחיה החורג של אשתו קראו יצחק חיות והוא התחרה עם המהר"ל על כסא הרבנות בפראג  וגם זכה.  
למהר"ל היו שש בנו ובן, בצלאל, שתיים מן הבנות,לאה ופייגלה  היו נשואות לאותו אדם (בזו אחר זו) ששמו יצחק בן שמשון כ"ץ שהיה גם מעין מזכיר או מנהל לשכה של המהר"ל וטיפל בשו"תים שלו. הוא בעצמו היה ממניחי היסוד להדפסת החומש עם פירוש לאידיש.
משפחת אלטשולר מקורותיה אשכנזים ולא ספרדיים, אבל מי אני...
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מצטערת ששאלתי. כל טוב ותודה לך'
מצטערת ששאלתי. כל טוב ותודה לך
22/02/2009 | 17:07
2
37
לצפיה ב-'דוד המלך'
דוד המלך
22/02/2009 | 17:24
1
46
הלואי והייתי מבינה את תגובתך
אני אנסה שוב לומר משהו בקשר לדוד המלך שכל כך חשוב לאנשים
בשלב מסויים, כנראה באמצע המאה ה12 בבבל נקטע הקשר למוצא לדוד המלך שהיה מיוחס למשפחות ראשי הגולה.ראי למשל את מסעו של רבי פתחיה שמעיד שלא היו להם בנים וכדי לשמור על השושלת התירו לבת ללמד ולפסוק (סבוב רבי פתחיה)
התופעה של שיוך משפחות חשובות לדוד המלך היא מוכרת ואחת הדרכים היא מה שנקרא המעלית. כלומר  התיחסות למישהו ענק שמיוחס לדוד המלך. בואי ונראה מי יוחס: הלל הזקן מכאן שכל שושלת הנשיאים הא"י, עד המאה החמישית לספירה.
רש"י, הרמב"ם, דון יצחק אברבנל, המהרש"ל והרמ"א, מייסד השושולת השניאורסונית ועוד ועוד. גם באירופה של ימי הביניים משפחות מלכים נוצריות יחסו את עצמן לדוד המלך דרך בנותיה של מריה מגדלנה שכביכול ילדה לישו שתי בנות.
משפחת אלטשולר וענפיה בבוהמיה היתה מכובדת, חשובה, הוציאה מתוכה סופרים ומורים, חיתנה בנותיה עם הטובים שבבני ישראל. הספר שאת מצטטת ממנו הוא ספר שאיננו מדעי, מוסר מידע חלקי ומדלג על דורות. ישנו ספר מן המאה ה16 שנקרא צמח דוד שחובר ע"י דוד גאנז מן העיר פראג שמונה ומתאר את רבניה בזמנו ואת יחוסם, הוא מצוי בהרבה ספריות רגילות ובטח באוניברסיטאיות יתכן ותמצאי שם פרטים רבים יותר.
אני מתנצלת אם נעלבת או התאכזבת.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'התגובה שלי היא לסימני הקריאה! תודה על התשובות'
התגובה שלי היא לסימני הקריאה! תודה על התשובות
22/02/2009 | 19:18
25
לצפיה ב-'יהודי גרמניה'
יהודי גרמניה
22/02/2009 | 17:22
9
34
שלום!
האם ידוע לך מהו מקורם של יהודי גרמניה? (איזור שניידמול, כיום פילה בפולין)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יהודי גרמניה'
יהודי גרמניה
22/02/2009 | 17:31
8
37
היו יהודים במה שאתה קורה היום גרמניה (יש עדויות מקולוניה הלא היא העיר קלן) כבר מן המאה הרביעית לספירה. אבל אני מניחה שאתה מתעניין במה שאנחנו קורים אשכנז. הם הובאו מאזור לומברדיה(למעשה מן העיר לוקה)  לגדות המזרחיים של הריינוס כנראה במאה התשעית ואולי קצת קודם לספירה ע"י הקרולינגים. הם יצרו הקהילות קטנות שבראשן עמד בעל החוזה עם שלטונות העיר או הנסיכות או המדינונת (גרמניה לא היתה ישות מדינית אחת לא צבר של לעתים עד 250 ישויות פוליטיות) וממשפחה אחת שחתמה חוזה הן התפתחו לקהילות. אנו נוהגים לומר ששלוש הראשונות היו שפירא מגנצא וורמיזה אבל כל מפה של תולדות עם ישראל בימי הביניים תראה לך שהיו עשרות של קהילות קטנות כאלה.  
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
22/02/2009 | 17:34
7
6
האם ידוע לך על התקופה של המאה ה-16-18?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה! האם ידוע לך על התקופה של המאה ה-16-18?'
תודה! האם ידוע לך על התקופה של המאה ה-16-18?
22/02/2009 | 17:42
13
לצפיה ב-'ממליצה על'
ממליצה על
22/02/2009 | 18:45
5
30

החומר על יהודי גרמניה מורכב מאוד בגלל שחיו תחת עשרות רבות של משטרים, הוזזו ממקום למקום, בכל מקום היתה מערכת חוקים אחרת לגביהם וכו. אני ממליצה על שני מקורות לקריאה:
הראשון סדרה

מאיר, מיכאל (עורך), תולדות יהודי גרמניה בעת החדשה (ירושלים, 2000)
והשני ספר:  
מריון קפלן, קיום בעידן של תמורות: חיי היום יום של היהודים בגרמניה 1618-1945

עונים על המון שאלות

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה רבה! הראשון הוא סרט?'
תודה רבה! הראשון הוא סרט?
22/02/2009 | 19:16
4
14
לצפיה ב-'סדרת ספרים'
סדרת ספרים
22/02/2009 | 20:08
3
28
זוהי סדרת ספרים העוסקת ביהדות גרמניה על כל הבטיה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'נחמד מאוד! מעניין אם הסדרה מצויה בספריות כי..'
נחמד מאוד! מעניין אם הסדרה מצויה בספריות כי..
22/02/2009 | 20:30
2
13
זה די יקר לקנות המוני ספרים (לא רק מהסדרה הזאת) בשביל החקר הגנאולוגי...
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'סביר'
סביר
22/02/2009 | 20:36
1
24
לי יש את זה בבית כבר כמה שנים אז סביר שזה הגיע כבר לספריות. זה נכון שבשביל גיניאולוגיה רק ספריות כי יש בכלל מזל אם מוצאים משהו ממה שמחפשים. בחיי היום יום של מריון יש תיאורים של משפחות שמותיהם ועוד החל מן המאה ה17 אבל שוב צריך מזל שזה בדיוק מה שמחפשים.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הסיכויים קלושים שזה מה שאני מחפש :)'
הסיכויים קלושים שזה מה שאני מחפש :)
22/02/2009 | 20:39
13
לצפיה ב-'משפחת קלהורא'
משפחת קלהורא
22/02/2009 | 18:51
1
18
שלום רב
לפני שנים רבות עמדתי בקשר עם פאול יעקבי בקשר למשפחתי - KALAFER/KALAFA מאזור טרנופול באוקראינה. הוא טען שכנראה שמוצא המשפחה ממשפחת קלאפארי/קלאהורה מקרקוב. משפחה זו הייתה משפחה של רופאים שהיגרו דרך איטליה לפולין לאחר גירוש ספרד. האם ידע לך משהו על משפחה זו והאם שמות המשפחה KALAFER/KALAFA אכן מרמזות על מוצא ספרדי.
כהערת אגב, הוא טען שמספר המשפחות האשכנזיות בעלות מוצא ספרדי הוא זעום לעומת מספר "הטוענות לכתר"... זו הייתה דעתו ואני רק מצטט אותו.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שמות של משפחות'
שמות של משפחות
22/02/2009 | 20:17
34
אני אינני מתמצאת בגניאולוגיה בצורה הפשוטה של תולדות משפחות. אני מתארחת כאן היום לצורך זריקת רעיונות חיפוש או הבנת תהליכים היסטוריים. המשפחות הספרדיות בפולין היו מחט בערמת שחת, ואחרי דור או דור וחצי בעצם איבוד את צביונן ומיוחדותן כי נשאו לבני המקום, התפללו אתם ובעצם האשכנזים פשוט בלעו אותם פנימה, תהליך הפול ממה שקרה לספרדים בנתיבי הים התיכון שם הפכו עד מהרה נותני הטון בקהילות. זה כנראה עניין של כמות
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הבהרה בקשר לשעת הארוח ולתשובותיה של ד"ר גואטה'
הבהרה בקשר לשעת הארוח ולתשובותיה של ד"ר גואטה
22/02/2009 | 19:00
18
שלום לכולם

בעקבות אי-הבנה קלה, החלה ד"ר ענת גואטה לפרסם את תשובותיה בפורום לפני שעת האירוח. לאור העובדה שהאירוח מתפרסם גם במחוזות אחרים ב"תפוז", ולמען הסדר הטוב, עלינו להקפיד על שעת ההתחלה שלו, ולכן ביקשתי (בעדינות) מענת להמשיך את מתן התשובות בשעה 20.00.

נתראה, אם כן, בעוד כשעה.

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'סיפורי נוסעים לא"י'
סיפורי נוסעים לא"י
22/02/2009 | 19:15
2
12
שלום לד"ר ענת גואטה,

האם תוכלי להמליץ על ספרים העוסקים בסיפורי נוסעים ומסעות לא"י במחצית ה-2 של המאה ה-19
ניסיתי לדוגמא, לאתר את המקורות עליהן התבסס מיכאל איש שלום בספרו, אך רובם המכריע אינם זמינים בספריות בארץ.

תודה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'נוסעים במאה ה19'
נוסעים במאה ה19
22/02/2009 | 20:27
1
17
ספרות הנוסעים במאה ה19 היא ענפה מאוד והולכת ומתפתחת כל הזמן. על שולחני מונחים עתה , המסע של טריסטרם, המסע של מרק טויין - מסע תענוגות לארץ הקודש,  ספר הנוסעים של נתן שור, ספר שהוא לא ספר נוסעים קלאסי אבל מתאר את מצב היהודים בארץ הוא ספרו בן שני החלקים של סגן הקונסול הבריטי פיין,עתות סופה,  ישנו ספרה של יהודית מונטיפיורי המתאר את המסע ב1839, ישנו ספרו של מונטיפיורי הנקרא ארבעים ימים בא"י ומתאר את מסעו האחרון לארץ נדמה לי בשנת 1875 וזה רק קצה הקרחון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'רישומים מן המאה ה - 16'
רישומים מן המאה ה - 16
22/02/2009 | 19:43
1
49
שלום, ענת!

רבות מדובר אצלנו בפורום בנושא "תקרת הזכוכית" של המחקר הגנאלוגי, שכן רבים מאתנו מגיעים במחקרנו לנקודה מסוימת בזמן, מעבר לה אנו מרגישים כי לא נוכל "להתקדם" (כלומר, ללכת אחורה). למשל: אם במדינה מסוימת החלו רישומים אזרחיים הכוללים שמות משפחה רק בסוף המאה ה - 18, הרי שגם אם נגיע עד לשם - בוודאי ניתקע.,

מעניין לדעת לגבי אילו אזורים להם את מודעת יש רישומים ההולכים אחורה עד למאה ה - 16 (ואולי עוד קודם לכן?) המתעדים אירועי חיים (לידה/נישואין/פטירה) של יהודים?

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'רישומים'
רישומים
22/02/2009 | 20:13
14
רישומים מן הסוג שאנחנו חולמים עליהם לא קיימים.
אבל קיימים כך: מאגרים שלמים של ספרי גביית מסים מקהילות שונות ע"י פריצים, ראה למשל את מחקרו המדהים של פרופ' רוסמן על מזיבוז של המאה ה17 וה18 בה מצא רישומים על הבעל שם טוב, משפחתו והמסים ששלם, שנקרא הבעש"ט, קיימים פנקסי קהילות שאתה בודאי מודע להם, התפרסם לא מזמן מחקר מאוד רציני על פנקסי הקהילות בגרמניה, ישנם מחקרים ענקיים אני לא יודעת כמה מהם בעברית שמשתמשים בנתונים שאספו השלטונות העותמאניים שהיו די מסודרים ועשו מפקדי אולוסייה. נושא מעניין נוסף הוא ספרי וקובצי אגרות שיוצאים כל זמן לאור יש אוסף גדול של אגרות שליהודי איטליה, אגרות חסידים מא"י ועוד שמאפשרים לאתר אנשים ומקומות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-' ברוכה הבאה בצל קורתנו, ענת '
ברוכה הבאה בצל קורתנו, ענת
22/02/2009 | 20:01
1
16
שוב ערב טוב לכולם

אני שמח לארח כאן היום את ההיסטוריונית, ד"ר ענת גואטה, אשר תחומי התמחותה המקצועיים נושקים לתחומי העניין התחביביים שלנו, שכן גנאלוגיה והיסטוריה הן, במקרים רבים, שני הצדדים של אותה המטבע.

מן התשובות שכבר ניתנו - ברור שיש לנו הרבה ממה ללמוד על הפוטנציאל המחקרי במאה ה - 16.

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אודה על התייחסות לשאלתי בענין זמושץ'
אודה על התייחסות לשאלתי בענין זמושץ
22/02/2009 | 20:39
11
שאלה שמשום מה נראה כאילו דר' גואטה פסחה עליה.
תודה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-' רבה לענת על תשובותיה המאירות-עיניים'
רבה לענת על תשובותיה המאירות-עיניים
22/02/2009 | 21:33
10
ועל הרצון לאורך כל הדרך (עוד לפני שעת האירוח הרשמית ועוד לפני יום האירוח) לסייע.

לילה טוב
ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מעניין לעניין באותו עניין'
מעניין לעניין באותו עניין
23/02/2009 | 00:12
2
14
בארוח עצמו, שהיה מעניין ומעשיר, לא השתתפתי כיון שלא הייתי פנוי בזמן.
רוב השאלות שנשאלו, עפ"י הגדרת הארוח, היו על התפזרותם של מגורשי ספרד באגן הים התיכון ובאירופה. חלק אחר של המגורשים פנה מערבה לקריבים, לברזיל ואף תרם את חלקו בהקמת ארה"ב. חלקם שמרו על יהדותם וברחו לאזורים שמחוץ להשפעת האינקוזיציה וחלקם היו אנוסים להמיר את דתם. מחרתיים ב-24.02.09 תתקיים הרצאה במסגרת JFRA ברעננה בנושא פירטים יהודיים  בקריבים.
פרטים באתר JFRA
איל
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מותר לך להמליץ על המתחרים '
מותר לך להמליץ על המתחרים
23/02/2009 | 07:29
1
12
לצפיה ב-'לדעתי כן. במידה שהמתחרים ימליצו גם עלינו'
לדעתי כן. במידה שהמתחרים ימליצו גם עלינו
23/02/2009 | 07:44
11

הודעות אחרונות

17:16 | 15.10.19 מר נבו
13:39 | 15.10.19 גדילב
20:04 | 14.10.19 krabchevsky
13:13 | 14.10.19 אורחים בפורום
09:50 | 14.10.19 deebeebee
19:42 | 13.10.19 ארנון הרשקוביץ
07:46 | 13.10.19 Brightvivian
12:39 | 12.10.19 ani1603
18:23 | 10.10.19 אורחים בפורום
23:19 | 09.10.19 אורחים בפורום
23:19 | 09.10.19 אורחים בפורום
11:42 | 07.10.19 dan912
10:18 | 07.10.19 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ