לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1232212,322 עוקבים אודות עסקים

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

לצפיה ב-'משמעות השם קלמן כשם פרטי'
משמעות השם קלמן כשם פרטי
07/12/2008 | 01:20
12
980
שלום לכולם, יש לי שאלה בנאלית במקצת אך באופן מוזר משמעותית ביותר.

קראתי באיזה מקום שהשם הפרטי 'קלמן' יכול לשמש כורסיה על שלמה. האם ייתכן הדבר? אני נוטה לא לסמוך על המקורות האינטרנטיים המפוקפקים- באותה מידה קראתי שקלמן הוא קיצור יומיומי לקלונימוס, טענה מגוכחת מעיקרה.

אם יכול להיות שקלמן הוא שלמה (ולא מדובר כאן על זיכרון רופף- השם הוא בבירור קלמן, הן בתעודות האוסטרו-הונגריות והן מעדותם של אנשים שהכירו את 'דוד קלמן'), אזי אוכל לדעת בוודאות לאיזה ענף של המשפחה המקורית אני שייך, כיוון שאז יהיו לי שלושה אחים- מאיר, שלמה ושמואל, וזה ימקם אותי לבטח כצאצאו של שלמה שמואל בן מאיר (לא חשוב עכשיו המשפחה, אני לא רוצה להלאות בפרטים)

יש רעיונות?

רועי

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'קלמן-קלונימוס'
קלמן-קלונימוס
07/12/2008 | 06:39
9
233
אל תבטל סתם וכלאחר-יד את הקשר קלמן-קלונימוס.

כדי להשתכנע ,אנא, רשום בגוגל את הצירופים של שני השמות. תראה כמה תוצאות תקבל!
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'אני עדיין סקפטי'
אני עדיין סקפטי
07/12/2008 | 11:30
8
115
תגובות אלו יכולות להזין זו את זו. הן מתעלמות מהמשקל של השם הפרטי (זלמן-קלמן), ובכל מקרה לא ראיתי שום הסבר כיצד קלונימוס, שמזוהה במאות האחרונות כשם משפחה מאיזור מערב אירופה, יכול להתגלגל לשם פרטי 'סתמי' שכזה במזרח אירופה, ובפרט במשפחות שאין להן שום התייחסות לקלונימוסים האלו (יש לי שלל דוגמאות).

זה נשמע לי כמו הסבר של אטימולוגים לא יהודיים, או הסברים לחוצים המתבססים על הדימיון בארבעת העיצורים- אבל גם כאן, צריך להסביר איך ה- נ' וה- מ' מתחלפות ביניהן.

אם אקבל איזה הסבר, איזה מקור שגם יכתוב כיצד מתבצע המעבר או לפחות עדויות כלשהן- תפוצה, מתי התחיל, מישהו שמזכיר 'קלמן על שם רבנו קלונימוס' וכו', אשתכנע מיד.
יש איזה מקור מוסמך, לא ספקולטיבי, של שמות פרטיים? משהו כמו הספרים של ביידר?

תודה
רועי
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'קלונימוס הוא במקורו שם מצפון איטליה '
קלונימוס הוא במקורו שם מצפון איטליה
07/12/2008 | 12:17
1
151
משפחת קלונימוס היתה מהמהגרים הראשונים מדרום איטליה לאשכנז. המשפחה היתה ממנהיגות היישוב היהודי באשכנז בתקופת פרעות תתנ"ו (1096). רבנו  קלונימוס בן קלונימוס האיטלקי הפך באשכנז עם הזמן לקלמן.
זלמן - שלמה Salomon האות S בגרמנית מבוטאת כ Z ולכן זָלומון - זלמן
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'כתבתי בטעות מצפון איטליה. צ"ל מדרום איטליה'
כתבתי בטעות מצפון איטליה. צ"ל מדרום איטליה
07/12/2008 | 12:26
71
לצפיה ב-'מאווים ותמונת- מצב'
מאווים ותמונת- מצב
07/12/2008 | 15:30
109
טוב מראה עיניים מהשערות, לכן לא כדאי להיתפס להשערות ,כשהמציאות בשטח סותרת אותן. במילים אחרות, אם ,בכל זאת ,תבדוק את הצירופים בגוגל  ,לא תוכל שלא להשתכנע שקלונימוס וקלמן באים כצירוף-זיהוי קבוע! זהו צירוף לעצמו, שנבדל ,כמובן, מהצירוף הקבוע האחר ,שלמה- זלמן.

אין שום קושי בעניין ההמרה של נ' ומ':

א. גם בקלונימוס  מופיעים שני הצלילים.

ב. בלי להיכנס להסברים פונטיים: הצלילים, שאותן מסמנות האותיות מ' ונ',  כל- כך קרובים, שהם נוטים להתחלף:

1. אפילו כתופעה לשונית היסטורית (נישואים- נישואין).

2.  בגלל שהקירבה כל כך חזקה ,משוררים ראו  את הצירוף -חילוף הזה כנורמאטיבי  לצירוף בחריזה. באופן כזה חורזת ל.גולדברג  את  "בין הערביים" עם "ירקרקים עדיין" או את "קראה לו העיין" עם "וישת מן המים".

לעומת זאת ,דווקא ז' וק' של קלמן וזלמן רחוקות ואינן ניתנות להמרה מבחינה צלילית.

בסיכום, אולי ,באופן תאורטי ,כל שם יכול להצטרף לשם אחר וכך גם שלמה, אבל ,אם אין כאן שיבוש של קלמן, נראה  שבאופן מעשי, לפי המצב בשטח, קלונימוס -קלמן הוא הצמד "האוטומאטי".

בהצלחה!
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ובנוסף להסברים המלומדים שקיבלת - '
ובנוסף להסברים המלומדים שקיבלת -
07/12/2008 | 17:01
120
הנה עדות מעץ המשפחה המורחב, על פני מצבה מבוטושני (רומניה).

גם באשר לצירוף המקובל "שלמה-זלמן" אך לא "שלמה קלמן" - אני מצטרפת לדעת קודמי.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'זה לא הסבר של אטימולוגים לא יהודיים'
זה לא הסבר של אטימולוגים לא יהודיים
07/12/2008 | 21:53
3
131
ובכלל, כדי לדעת על שמות פרטיים, אפשר הרבה פעמים למצוא חומר בספרות התורנית ההלכתית.
ואסביר את עצמי.

כשכותבים גט, חייבים לכתוב את השם המדוייק, לפי האיות המדוייק, וכן אם יש לבני הזוג (או לעדים) כינוי, צריך לכתוב גם את הכינוי בדרך כלל, אך לא כל כינוי.

עקב כך, כבר לפני למעלה מארבע מאות שנה, החל להתפתח ענף של ספרי שמות, דהיינו, פירוט לגבי השמות איך צריך לכתוב אותם, ומהם השמות שהם רק כינויים ולא צריך לכתוב אותם, וכו'.

לגבי קלונימוס, ישנה מחלוקת בין הפוסקים במאה השבע עשרה, האם כשבן אדם ששמו קלונימוס והוא נקרא גם קלמן, איך צריך לכתוב. לדעה אחת צריך לכתוב קלונימוס המכונה קלמן, ולדעה שניה לא צריך כלל להזכיר את השם קלמן, כי זה קיצור של השם. (כמו בני לבנימין..).

בכל מקרה, אתה למד מהם, כי השם קלמן היה תמיד נספח לקלונימוס.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה לבני על ההסבר המעניין '
תודה לבני על ההסבר המעניין
07/12/2008 | 22:37
73
לצפיה ב-'אותם ספרי שמות נגישים בספריות?'
אותם ספרי שמות נגישים בספריות?
08/12/2008 | 11:31
70
לצפיה ב-'תודה על ההסבר! '
תודה על ההסבר!
08/12/2008 | 23:06
54
לצפיה ב-'קלמן'
קלמן
<< ההודעה הנוכחית
07/12/2008 | 16:41
1
161
השם קלמן Kalman הוא גלגול איות מודרני לשם  Kalonimos  - שם המופיע לראשונה בתלמוד ומקורו בצירוף המלים היווניות: onyma (שם) + kalos (יפה), דהיינו "שם יפה".
לשם יש צורות ואיותים שונים, ביידיש מבוטא כ-Kalmen ולעתים כ-Kloynemes ועוד כמה.
ובקשר לחילוף בין מ-נ, זה לא יוצא דופן, חילופים כאלו נעשים לעיתים עקב שיבוש שהשתרש ולעיתים עקב נוחות.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'חבל, אני נאלץ להשתכנע'
חבל, אני נאלץ להשתכנע
07/12/2008 | 18:44
105
אם כך, יש לי חריגה מוזרה בתוך עץ משפחה- בעץ המורחב, מאז סוף המאה ה- 18, יש לי קבוצה מצומצמת מאד של שמות, שחוזרים כמעט בכל דור שני או שלישי, וקלמן נמצא רק בענף הקרוב שלי (מסוף המאה ה- 19). ודווקא יש התייחסויות למי שלא רוצים- לש"ך, לרמ"א, למהר"ל- אך לשום קלונימוס אין...

לו הייתי יכול לעשות את ההמרה קלמן=שלמה (אגב, לא המצאתי זאת- קראתי זאת גם כן באחד המקורות האינטרנטיים בהם אינני בוטח), הייתי יכול לדעת בוודאות באיזה ענף לחפש. אם קלמן הוא קלונימוס אז הוא שם 'סתם' ולא יעזור לי. נו, שויין.

תודה על העזרה
רועי
שורשים משפחתיים >>

הודעות אחרונות

13:18 | 19.11.18 נירה גרנט
11:59 | 19.11.18 לובה פילקו
13:19 | 17.11.18 ezmeralda90
22:18 | 15.11.18 אורחים בפורום
15:27 | 15.11.18 אורחים בפורום
14:58 | 15.11.18 ויינבלום
10:49 | 14.11.18 prigat22
09:19 | 14.11.18 אורחים בפורום
14:50 | 13.11.18 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ