לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1279212,792 עוקבים אודות עסקים

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

לצפיה ב-'אירוח בנושא גנטיקה וגנאלוגיה'
אירוח בנושא גנטיקה וגנאלוגיה
<< ההודעה הנוכחית
12/04/2008 | 22:12
17
148
שלום רב,

אני שמח לפתוח כעת את שרשור האירוח הבינלאומי בנושא גנטיקה וגנאלוגיה. האירוח יתקיים ביום שלישי, 15 באפריל 2008, בין השעות 19.00-18.00. המתארח הוא הרברט ה'בשיר Herbert Huebscher, מהנדס אלקטרוניקה ומרצה למנהל עסקים בגמלאות, אשר עוסק שנים רבות במחקר משפחתי, ומאז שנת 2002 מעורב במחקר גנאלוגי בעזרת כלים גנטיים, מרצה וכותב מאמרים בנושא. הֶרב יתארח מביתו אשר בלונג איילנד Long Island, ארצות הברית.

שימו לב, השאלות תשאלה כאן בעברית והתשובות תינתנה אף הן בעברית; בין לבין - תתורגמנה השאלות לאנגלית ותשלחנה להרב, תשובותיו תתורגמנה לעברית. כבר מעכשיו ל - eyholla על ייזום האירוח, על ארגונו ועל התרגום במהלכו

כיוון שהאירוח בינלאומי ומתורגם בשני הכיוונים - מומלץ להקדים ולשאול את השאלות כבר מעתה ועד למועד האירוח.

מומלץ לקרוא לפני האירוח את חומר הרקע ששלח לנו הרב ואשר יובא כאן מיד.

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מאמר שפרסם הרברט ב"אבותינו"'
מאמר שפרסם הרברט ב"אבותינו"
12/04/2008 | 22:15
31
המאמר עוסק בפרויקט מיפוי משפחתי, ומדגים בכך את יכולותיה של השיטה הגנטית.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מאמר רקע ושני קישורים'
מאמר רקע ושני קישורים
12/04/2008 | 22:20
21
המאמר המצ"ב מסביר באופן כללי את עקרונותיה של השיטה הגנטית במחקר הגנאלוגי.

שני ראיונות בנושא גנטיקה וגנאלוגיה, מתוך שידורי "Tracing Your Family Roots":
ראיון עם המתארח שלנו
ראיון עם בנט גרינספן Bennett Greenspan, נשיא ומנכ"ל חברת Family Tree DNA, החברה הראשונה והגדולה ביותר לבדיקות גנטיות-גנאלוגיות

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'רציתי לשאול מהבחינה,במה כרוכה'
רציתי לשאול מהבחינה,במה כרוכה
13/04/2008 | 09:09
1
18
הפיסית והכספית,במה כרוכה בדיקה כזו של כרומוזום ה-Y בין שני גברים במשפחה.האם עושים זאת גם בארץ ?
תודה מראש על התשובות.
דני
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'בדיקות גנטיות'
בדיקות גנטיות
15/04/2008 | 18:13
62
לכל הבדיקות הגנטיות לסוגיהן, אני ממליץ על חברת  (Family Tree DNA - FTDNA) שנמצאת ביוסטון, טקסס. זאת מהסיבות הבאות: זוהי החברה המובילה בתחום ובעלת מאגר הנתונים הגנטי היהודי הגדול ביותר. לכן יש לך את הסיכוי למצוא התאמה גנטית עם גברים יהודיים אחרים. יש להם במאגר בערך 5,000 דגימות של גברים יהודיים מתוך מאגר כולל של כ-125,000 גברים. כל הבדיקות הגנטיות שאני מעורב בהן נעשו ע"י FTDNA. נשיא החברה הוא בנט גרינשפן והמדען הראשי ד"ר (לרפואה) דורון בכר מישראל.
ע"מ לבצע בדיקה, כנס לאתר החברה www.ftdna.com ועקוב אחרי ההוראות. ניתן לשלם באמצעות כרטיס אשראי או באמצעות בדואר. לאחר ביצוע ההזמנה, החברה שולחת אליך בדואר ערכה לביצוע הבדיקה. הערכה כוללת מעין מברשת שיניים בעלת קצה מלבד ומבחנה עם חומר משמר. את הקצה יש לחכך בחיך הפנימי של הפה ואח"כ להכניסו למבחנה. ישנם שלושה זוגות לצורך אמינות ויתירות. את המבחנות מכניסים למעטפה ושולחים לחברה. אני מכיר אנשים שעשו זאת ממדינות רבות בעולם: דרום אפריקה, יפן, אירופה וגם מישראל. אין בכך כל בעיה.
למחיר הבדיקה ישנה הנחה משמעותית אם אתה עושה זאת כחלק מקבוצה. באתר החברה אפשר למצוא קבוצות רבות ואתה יכול להצטרף לאחת מהן וע"י כך לחסוך. אם לא תמצא קבוצה מתאימה לך אתה מוזמן להצטרף לקבוצה שלי – קבוצת Hubscher ולזכות בהנחה. מחיר הבדיקה הבסיסית ל-12 סמנים הוא 99$ (לאחר ההנחה).
ע"מ לבדוק שני אנשים יש להזמין ערכה עבור כל אדם. בדיוק כמו שתי הזמנות של שני אנשים נפרדים. מחשב החברה יבדוק אם יש בניכם התאמה ואם ימצא יודיע לך.
שורשים משפחתיים >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'שאלתי בנושא מחקר גנאלוגי-גנטי-גיאוגרפי'
שאלתי בנושא מחקר גנאלוגי-גנטי-גיאוגרפי
13/04/2008 | 20:07
1
20
שלום רב, הֶרבּ, ותודה על שהסכמת להתארח אצלנו בפורמט זה

שאלתי נוגעת במחקר גנטי לצרכים גנאלוגיים של זיהוי גיאוגרפי ולאו דווקא של זיהוי משפחתי.

נניח כי אני רוצה לאמת/להפריך השערה בדבר הימצאם של אבותיי במועד משוער בעיירה מסוימת.
אילו קווי-אבות/אמהות מאפשרים בדיקה זו?
עד כמה קיימים היום מאגרי המידע הקיימים לגבי שילובים של משפחות-עיירות המאפשרים בדיקה שכזו?
ומה קורה אם איני יודע את מועד הימצאם של אבותיי באזור, האם גם אז הבדיקה אפשרית?

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תשובות לשאלותיך'
תשובות לשאלותיך
15/04/2008 | 19:27
27
(התשובות לפי סדר השאלות)

גם Y-DNA וגם MtDNA (קו אבהי וקו אמהי, בהתאמה) יכולים להיבדק. כדי להפריך את ההשערה, ניתן להסתפק בבדיקת 12 מציינים (markers) עבור Y-DNA ובבדיקת רזולוציה נמוכה (low-res) עבור MtDNA, כאשר בדיקת ה- YDNA מספיקה בוודאות, ולגבי בדיקת MtDNA - בסבירות מסוימת, אך לא באופן וודאי. כדי לאושש את ההשערה, בדיקת 12 מציינים של Y-DNA עשויה להספיק, אך כדי להיות בטוח - עדיף לבצע בדיקת 37 מציינים. כנ"ל לגבי MtDNA. עם זאת, לגבי בדיקת MtDNA, קשה להיות משוכנע לגבי המובהקות של התוצאות, שכן הן עשויות להתייחס לאם קדמונית שחיתה הרבה לפני התקופה עליה אתה מדבר.

כל האמור לעיל מתייחס למקרים בהם אתה בודק קשר למקום גיאוגרפי בו לא ניתן להסתייע במי שחי בו היום. בעקבות השואה, לא ניתן כיום ללכת לשטעטל באוקראינה, למשל, ולבדוק תאימות גנטית של התושבים הנוכחיים למטען הגנטי שלך, כיוון שברור שאינכם נושאים אותו עבר משפחתי. אדם מאנגליה, למשל, הרוצה לבדוק ענף-אבות אשר חי באנגליה מזה שנים רבות - יכול, באופן תיאורטי, לבדוק כל אחד מן המקומות באנגליה, ולראות היכן מופיע המטען הגנטי התואם לו ב - Y-DNA וב - MtDNA. ושוב, תוצאות ה - MtDNA אינן חד משמעיות כמו תוצאות ה - Y-DNA.

המאגר של FTDNA מראה את המקומות הגיאוגרפיים הקיימים בו ואת הקרבה של אנשים התואמים (באופן מלא או כמעט מלא) ל - Y-DNA של אדם מסוים (וכך אולי גם לגבי MtDNA). אפשר גם לראות את המיקומים על גבי מפה (תוך שימוש באופציה "My Maps").

באופן כללי וחובק-עולם יותר, מטרת הפרויקט הנוכחי של הנשיונל ג'יאוגרפיק ו - IBM היא ליצור מאגר שיצביע על קשרים גיאוגרפיים מבוססי DNA.

אין כל חשיבות בידיעת התקופה בה חיו אבותיך במקום מסוים. לדוגמא, הבדל בין תקופה שלפני 100 שנה או לפני 300 שנה יכול להתבטא במציאת התאמה מלאה או התאמה עם הפרש של שתי נקודות.

הרב
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ולגבי זיהוי משפחתי'
ולגבי זיהוי משפחתי
14/04/2008 | 09:57
2
17
באלו הוצאות כספיות זה כרוך?

האם יש טעם לעשות בדיקה כאשר אין לנו קשר או ידע על בעלי שם משפחה זהה ה "חשודים" כקרובי משפחה?

ידוע על מספר אנשים בעלי שם משפחה זהה לשלנו. למרות שגם מוצא משפחתם מאותו אזור (מורביה) ובאותה תקופה - הם טוענים כי אין בינינו קרבה. אולי בגלל חוסר מידע? ואולי מסיבות אחרות? אולי בגלל ההוצאות הכספיות שהיו כרוכות במחקרם הם אינם מעוניינים לחשוף מידע...
מה הטעם בבדיקה אם הם לא יעשו גם כן?
זה נראה לי לא אתי לדרבן אנשים מבוגרים/זרים לבצע זאת.

אל מי כדאי לפנות על מנת לקבל מקסימום תוצאות והתאמות?

מה ניתן לעשות כאשר כאשר רוצים למצוא קרבה לגבר בעל שם משפחה מסויים והרצף של הגברים בשושלת שלי נשבר והפך להיות רצף נשי? ומה אם הרצף נשבר בשני הצדדים? - עדיין הקרבה אמורה להיות באמצעות אב קדמון משותף.

האם יש טעם בעריכת בדיקה נשית שלי בלבד? מה ניתן להפיק ממנה?

כיצד משלבים ועוברים מהסטטיסטיקה לעץ?

תודה אורית
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מממ... הרבה שאלות '
מממ... הרבה שאלות
14/04/2008 | 11:37
11
לצפיה ב-'זיהוי משפחתי'
זיהוי משפחתי
15/04/2008 | 18:17
24
באלו הוצאות כספיות זה כרוך?
מחיר קבוצתי לבדיקה בסיסית, ל-12 סמנים, 99$

האם יש טעם לעשות בדיקה כאשר אין לנו קשר או ידע על בעלי שם משפחה זהה ה"חשודים" כקרובי משפחה?
כן, זהו אחד השימושים הטובים לניתוח גנטי, Y-DNA . כמובן ה"חשודים" צ"ל בעלי רצף אבות
אם הרצף מופרע ע"י קשר אימהי, הבדיקה מאבדת מערכה.  גם אם החשד הוא כללי בלבד, עדיין כדאי לערוך את הבדיקה.

ידוע על מספר אנשים בעלי שם משפחה זהה לשלנו. למרות שגם מוצא משפחתם מאותו אזור (מורביה) ובאותה תקופה - הם טוענים כי אין בינינו קרבה. אולי בגלל חוסר מידע? ואולי מסיבות אחרות? אולי בגלל ההוצאות הכספיות שהיו כרוכות במחקרם הם אינם מעוניינים לחשוף מידע...
מה הטעם בבדיקה אם הם לא יעשו גם כן?

התשובה היא בהחלט כן, בתנאי שהאנשים האחרים גם כן נבדקים (עכשיו או בעתיד). זהו השימוש הנפוץ ביותר לבדיקת Y-DNA. יש לי ניסיון עם אנשים שהכירו זה את זה, עם אותו שם משפחה והם "ידעו" שאינם קרובים. בכל זאת בדיקת DNA הוכיחה שהם קרובים. במקרה של פרויקט משפ' ה'בשיר שלי, נמצאו כך שני זוגות של אנשים. במידה והצד השני מסרב להיבדק ברור שערך הבדיקה הוא פחות והוא מתאים לבדיקת התאמה עם שאר מאגר הנתונים של החברה (מול אנשים שאינך מכירה) ושוב אני ממליץ להיבדק בחב' FTDNA. ברור שלבדוק אנשים החשודים בקשר משפחתי זה יותר מעניין מאשר לבחון אנשים זרים במאגר הנתונים.

זה נראה לי לא אתי לדרבן אנשים מבוגרים/זרים לבצע זאת.
אני לא חושב שזה אינו אתי לדרבן אנשים להיבדק, אבל זו כמובן החלטתך. אם אינך יכולה לדרבן מישהו, את יכולה לפחות להביא לידיעתו את הבדיקות (שהצד שלך ביצע) ואת הסיכוי שנוצר גם לו ולחכות להחלטתו.

אל מי כדאי לפנות על מנת לקבל מקסימום תוצאות והתאמות?
כמובן את יכולה, כמו בשאלה הקודמת, לבדוק התאמה במאגר הנתונים הכללי.

מה ניתן לעשות כאשר כאשר רוצים למצוא קרבה לגבר בעל שם משפחה מסויים והרצף של הגברים בשושלת שלי נשבר והפך להיות רצף נשי? ומה אם הרצף נשבר בשני הצדדים? - עדיין הקרבה אמורה להיות באמצעות אב קדמון משותף.
זה אינו אפשרי לבדוק התאמה על בסיס Y-DNA כאשר רצף האבות נקטע ע"י קשר אימהי. אבל במקרים רבים את יכולה למצוא רצף זכרי, אולי בעזרת בן דוד שלישי או רביעי, בכל הפרויקטים שאני מעורב בהם היה רק פעם אחת מצב בו לא הצלחתי למצוא צאצא גברי ישיר. זה דורש קצת עבודת בילוש גנאולוגית, לא גנטית. הרמז הטוב ביותר הוא כמובן שם משפחה, אבל גם שמות משפחה משתנים, כמו בישראל, וזה יכול להוות בעיה.

האם יש טעם בעריכת בדיקה נשית שלי בלבד? מה ניתן להפיק ממנה?
כן ולא, לפי ניסיוני בדיקת MtDNA אינה שימושית למטרות גנאולוגיות כמו Y-DNA . הדבר נובע מהעובדה שקצב המוטציות של  ה- MtDNA איטי בהרבה מזה של ה Y-DNA. מכאן, התאמה גנטית עם מישהו יכולה להיות עבור אם משותפת מלפני אלפי שנים. אם את מעוניינת בבדיקת MtDNA, בדיקה ברזולוציה נמוכה אין לה ערך והיא בזבוז זמן וכסף. יש לבצע לפחות בדיקה ברזולוציה גבוהה. אבל גם אז, הסיכוי שלך למצוא משהו הוא בעיקר את הגדרת הקבוצה הגנטית שאת שייכת אליה. זה יכול להיות מועיל אינטלקטואלית, אם כסף אינו הבעיה אז למה לא? אם זה לא המצב, תחשבי עוד פעם. אני ביצעתי בדיקה ברזולוציה גבוהה ויש לי מס' מכובד של התאמות גנטיות, אבל עד היום לא הצלחתי למצוא קשר אל אף אחת מהן. אני בס"ה יודע שאני משתייך לקבוצה גנטית (Haplogroup) נקבית N1b.

כיצד משלבים ועוברים מהסטטיסטיקה לעץ?
אני לא בטוח שהבנתי את השאלה. אם את מתכוונת לעץ משפחה הבנוי על מידע גנטי בלבד (זה נקרא עץ פילוגנטי (phylogenetic tree)), עשינו זאת במסגרת פרויקט WIRTH אבל זה דורש תוכנה מיוחדת. אני מציע לראות זאת במאמר שפרסמתי במגזין אבותינו ביולי 2007 (צורף בתחילת השרשור). אם זו לא כוונתך אנא הבהירי אותה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'גנטיקה וגנאלוגיה'
גנטיקה וגנאלוגיה
15/04/2008 | 00:03
4
16
שלום הֶרבּ,
אלו סמנים נבדקים למטרות גנאלוגיות, וכמה?
איך מעריכים את הזמן לאב משותף באמצעות ניתוח גנטי?
האם זוגות שונים של אנשים בעלי "מרחק גנטי" זהה, הם גם שווים במרחקם בזמן מאב משותף?
ניתוח גנטי לצרכי גנאלוגיה זו טכנולוגיה חדשה מאד, מה צופן העתיד בתחום זה
תודה
איל
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'בדיקות גנטיות למשפחות גנץ, גנז'
בדיקות גנטיות למשפחות גנץ, גנז
15/04/2008 | 17:14
1
20
שלום הרב, באחת ההודעות בעבר בסיג רומניה בג'ויש גן קראתי הודעה שמתקיים מחקר גנטי בצאצאי משפחות גנץ וגנז, בהודעה  
הייה מסר לצאצאי גנץ, גנז להירשם ולהישתתף בפרויקט זה.  

- האם מוכר לך הנושא, אם כן מה ומי הגורם העומד מאחורי פרויקט זה ומה הסיבה שדוקא ממשפחות אלו.
- מה המטרה של פרויקט שכזה.
- האם המידע נשמר היכן שהוא ואצל מי, מה עם נושא הסודיות וחסיון הפרט.
  תודה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'קיים פרויקט Ganz שאולי יעניין אותך'
קיים פרויקט Ganz שאולי יעניין אותך
15/04/2008 | 19:14
21
שלום רב, z a h a v i!

איני מכיר הפרויקט עליו סיפרת. עם זאת, חיפשתי באתר FTDNA תחת אגף "פרויקטים של שמות משפחה" (Surname Projects), ומצאתי שם פרויקט Ganz. הנה פרטיו, כפי שמופיעים באתר:

Members:         4
Website: www.familytreedna.com/public/ganz
Description:
Hi, and welcome to the GANZ surname project!

We are interested in performing y-chromosome DNA testing of people with the surname GANZ or its common spelling variations, including GENZ, GANS, GENS, GANTZ, and GENTZ, in order to look for common ancestors and common lineages.

Most people with this surname had roots in one of the following areas: northeastern Hungary; Budapest, Hungary; northern Romania; southern Germany and Austria. We would like to try to reconnect these lines, if possible.

If you are a male and your patrilineal line (that is, your father's father's father's...father's line) has the surname GANZ or one of its spelling variants, please consider joining our project. Hopefully, you'll find a relative here.

אני ממליץ לך לעיין בקפידה באתר, ולהבין בדיוק במה מדובר. טוב תעשה אם תיצור קשר עם אחראי הפרויקט.

הרב.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'גנטיקה וגנאלוגיה'
גנטיקה וגנאלוגיה
15/04/2008 | 19:21
22
אלו סמנים נבדקים למטרות גנאלוגיות, וכמה?
במקרה של בדיקות Y-DNA הסמנים הבסיסים הם שנבדקים ראשונים או רק אלו שנבדקים, תלוי בנסיבות. ישנם 12 סמנים בסיסיים.  באמצעותם אפשר לקבוע אי התאמה ברמה גבוהה של סבירות, אני לא כ"כ זוכר את ההסתברות, אבל אם לשני גברים אין קשר יחסית קרוב (לפחות 500 שנה) ב-99% ניתן יהיה לראות זאת בברור כבר בבדיקה הבסיסית. לדוגמה, בפרוייקט המשפחה שלי Hubscher כל הלא תואמים היו במרחק של 5-13 נקודות כבר בבדיקה זו. לעומת זאת, התואמים היו בהתאמה מלאה או במרחק גנטי של נקודה אחת.  (במקרה זה לכולם היה אותו שם משפחה ובוריאציות שונות של כיתוב). כאשר יש התאמה, אז יש סיבה לעלות לבדיקה של 37 סמנים, זה מספק לאשר התאמה של 12 סמנים. במקרה שלנו, של פרויקט WIRTH אנחנו מעורבים בפרוייקט מורכב יותר וכאן מועיל יותר להבדק ב-67 סמנים. מצאנו כי ע"מ לבנות עץ פילוגנטי (phylogenetic tree) צריך מידע המופק מ-67 סמנים. אבל פרויקט WIRTH הוא באמת מקרה מיוחד ואני חושב שלכל מטרה אחרת מספיקה בדיקה של 37 סמנים. כמובן שיש אופציה לעשות בדיקה התחלתית ל-37 סמנים, לחסוך קצת זמן וכסף. אבל כיון שרוב הבדיקות הן למצא או לסתור התאמה, בדיקת 12 סמנים מספיקה ואח"כ אם רוצים משפרים ל-37 ובמקרים מיוחדים ל-67.

איך מעריכים את הזמן לאב משותף באמצעות ניתוח גנטי?
הדרך מאד מורכבת ונדרשת תוכנה מיוחדת. חלק מהשיטות/אלגורתמים הם קניניים ואינם ציבוריים וחלקם חופשיים. השיטה שאנו ב-WIRTH השתמשנו היא קינינית של FTDNA ונקראת "משערך זמנים" או TiP, למרות שהתוכנה מאד מורכבת היא פשוטה לשימוש ונמצאת באתר החברה. התוכנה מקבלת את הנתונים הגנטיים של הזוג הנבדק, משערכת את קצב המוטציות הידוע עבור כל סמן ומחשבת את מרחק הדורות הצפוי. במידה ומוכנס גם טווח דורות שידוע שאין בו קשר, התוכנה מתחשבת גם בזאת. וכך, למרות שהאלגוריתים מורכב מאד, השימוש פשוט ביותר.

האם זוגות שונים של אנשים בעלי "מרחק גנטי" זהה, הם גם שווים במרחקם בזמן מאב משותף?
מצטער, זה לא כ"כ פשוט. אתה חייב לזכור כי כל המוטטציות הנוטלות חלק בתהליך שעושה את ה Y-DNA יעיל למחקר גנאלוגי הוא תהליך הסתברותי. לדוגמה ניתן למצא הבדל גנטי בין שני אחים. כלומר, אח אחד קיבל את הגנים של אביו בצורה מושלמת ואילו אצל השני הופיעה מוטציה אקרעית. דודנים של אחים אלו יתאימו לאחד אחד בצורה מלאה ולשני, לא.  האםפ זה אומר שאח אחד יותר קרוב לבן דודו מהאח השני? לא לכן אי אפשר לקבוע גזירה שווה בין שני זוגות כלשהם. אגב, הדוגמה שנתתי, היא המצב ביני לבין אחי לבין בני דודינו. במקרה זה אני המוטט.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ולגבי העתיד'
ולגבי העתיד
15/04/2008 | 21:09
15
ניתוח גנטי לצרכי גנאלוגיה זו טכנולוגיה חדשה מאד, מה צופן העתיד בתחום זה
זאת שאלה קשה להשבה. אפשר לאמר כי היא מחולקת לשנים: התקדמות ותגליות. בראשונה זו טכנולוגית המדידה, אני באמת לא מבין בביוכימיה הנדרשת. אבל ראיתי התקדמות מדהימה בנושא זה. יכולות המעבדה במדידות, באבחון, ברמת הדיוק, ברמת המוכחות וביעילות גבוהה.  התהליך לבדוק ולאבחן בדיקות DNA הפך לתהליך של כמויות גדולות ומדויקות. הדבר הוזיל את העלויות והפך אותה ליותר נגישה לקהל.
הדבר השני הוא ההתקדמות במחקר המדעי שחושף את הקשרים בין נתוני ה-DNA להיסטוריה האנושית. הפרויקט המתבצע כיום של National Geographic/IBM מוקדש לכך. הם בודקים DNA של אוכלוסיות מכל העולם כדי למצוא את התפלגויות ה-DNA  הנוכחיות. מזה מדענים מתחום גנטיקה של אוכלוסיות יבנו את קווי הנדודים של האוכלוסיות במשך אלפי שנים. ספר מעולה על הנושא הוא "Before the Dawn," (לפני עלות השחר) של Nicholas Wade .
מעבר לכך, אני בטוח שהרבה חידושים יופיעו, חידושים שאיננו יכולים כיום להעלות בדמיוננו. הטכנולוגיה כפי שציינת היא צעירה מאד, בת פחות מעשר שנים, וכבר היום התקדמנו מעבר למה שחלמנו עליו לפני כ-10 שנים.
נוסף לכך, בקשר להתקדמות ביכולת המדידה ובנפרד ממנה, סביר להניח שיהיו חלקי כרומוזומים נוספים שיבחנו ושיטות חדשות ינתחו אותם לשיפור התוצרים לגנאלוגיה. בקשר לכך, חב' FTDNA פתחה לפני כשנה מעבדה חדשה ביוסטון, טקסס (רחוק מהאוניברסיטה של אריזונה שם מתבצעות מירב הבדיקות) לצורך "בדיקות מתקדמות" ואפשר כבר לרכוש בדיקות מתקדמות באתר החברה.  כך שהתהליך המתואר למעלה זה כבר קורה. יכול להיות שאפשר יהיה לבחון כרומוזום X (נקבי)  אוטוזומלי. הבעיה איננה בבדיקות של הגנים אלא בפרוש הגנאלוגי שלהם. כיון שבשונה מ Y-DNA או MtDNA כרומוזומים אלו אינם עוברים באופן אחיד במורד הדורות הן בזכרי והן בנקבי. יותר מכך, הם מתערבבים בכל צעד דורי. אפשר לצפות לתוכנות חזקות מאד שיוכלו לטפל במידע ולכרות ממנו מידע מועיל. אני מאמין שגם זה כיוון אפשרי.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'זיהוי "שבטים אבודים" באמצעות גנטיקה'
זיהוי "שבטים אבודים" באמצעות גנטיקה
15/04/2008 | 17:37
1
16
שלום הרב,

ראשית תודה על הזמן שאתה מקדיש לארוח בפורום !

ע"פ מחקרים שפורסמו, עולה כי בני משפחת כהן (בלי קשר למוצאם - אשכנזים או ספרדים), נושאים בשכיחות רבה גן משותף שכמעט ואינו קיים אצל יהודים שאינם בני משפחת כהן או אצל גויים. הימצאות הגן (המועבר מאב לבנו, אך לא מאב לביתו) מעיד על היותם של כל הכהנים צאצאיו של אדם אחד (ע"פ התורה זהו אהרן הכהן).

האם הטכנולוגיה הקיימת כיום יכולה לאפשר מיפוי של היהודים החיים כיום ע"פ השתייכות לשבטים המקוריים וכן לסייע בהוכחה (או שלילה) לגבי השתייכותן לעם היהודי של קהילות שונות בעולם, קהילות המקיימות סממני אורח חיים יהודי ומייחסות עצמן ל"שבטים האבודים" שהתפזרו לאחר היציאה לגלות ?

תודה,
עודד

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'זיהוי "שבטים אבודים"'
זיהוי "שבטים אבודים"
15/04/2008 | 19:49
16
אתה צודק בקשר לשרשרת הכהנים מאהרון, הקשר הנ"ל הוכח ע"י מחקר גנטי שהראה כי אחוז גבוה של כהנים חולקים מבנה גנטי דומה. נשאלת השאלה האם ניתן להרחיב זאת גם לשאר עם ישראל?  אינני יודע אם אני יכול להשיב תשובה שתתאים לכל המקרים, אבל בודאי תתאים לחלק.
אולי הדוגמה הטובה ביותר שאני יכול לתתת היא הפרוייקט שאני מעורב בו מזה 3 שנים – פרוייקט WIRTH. במקרה זה אנחנו קבוצה של 55 משפחות (בניהם גם EYHOLLA) שלא היה בניהן קשר ידוע, שבאופן מובהק שייכים ל"מגזר" של משפחות יהודיות מסביב לעולם. למרות שאיננו מפורסמים כמו הכהנים, אנחנו מוגדרים באופן מדויק וברור יותר. כדאי לקרא את המאמר שצרפתי ע"מ להבין יותר. במקרה שלנו אין בכלל שאלה לגבי אב משותף יהודי. מתוך ה-55 המשפחות 45 הן משפחות יהודיות, ל-9 אחרות ישנם שורשים יהודיים מוכחים ורק לאחת העניין בא בהפתעה. ראה את הפרטים במאמר. יותר מכך, אנחנו בטוחים שאנחנו לוויים למרות שרוב המשפחות כיום אינן לוויים. לכן אנחנו יכולים לאמר כי כולנו צאצאים של לוי, שהוא גם אביו הקדמון של אהרון. למרות שאיננו יכולים להיות בטוחים בכל הדברים כולם,
כיום אנו יודעים הרבה יותר על שורשינו באמצעות מחקר גנטי מאשר יכולנו לדעת בכל דרך אחרת. כלומר התשובה לשאלתך בהחלט תלויה בסיטואציה ויש תקווה. אני מקווה שעניתי לשאלתך.
הרב
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-' רבה להרבּ על שהעשיר אותנו בידיעותיו'
רבה להרבּ על שהעשיר אותנו בידיעותיו
15/04/2008 | 19:53
14
תשובותיו המדויקות והענייניות מאפשרות הצצה לעולם המרתק של הכלים הגנטיים המשמשים במחקר הגנאלוגי. כדי להבין הכל לעומק, דרושות (לפחות לי) קריאות חוזרות ונשנות של התשובות ושל החומר אליו הפנה הרב לפני האירוח ובמהלכו.

המון תודה גם ל - eyholla על הייזום, הארגון והתרגום הסימולנטי.

להתראות באירוחים הבאים...
ארנון
שורשים משפחתיים >>

הודעות אחרונות

22:44 | 20.10.19 מירונו
19:11 | 20.10.19 אורחים בפורום
16:35 | 20.10.19 אורחים בפורום
05:13 | 19.10.19 assafni
11:28 | 18.10.19 שרי סילבר
17:16 | 15.10.19 מר נבו
13:39 | 15.10.19 גדילב
20:04 | 14.10.19 krabchevsky
13:13 | 14.10.19 אורחים בפורום
09:50 | 14.10.19 deebeebee
19:42 | 13.10.19 ארנון הרשקוביץ
07:46 | 13.10.19 Brightvivian

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ