שרשור שאלות לאירוח: בני הספל

כמה מילים על הדבקות

אז אמרנו שיש להשתמש בפילמופלסט P. אבל יש לשים לב לנזק: אם זה חתך או קרע. אם זה קרע יש לראות את זויות הסף של הקרע ולהדביק בהתאם, אחד קצת מעל השני, כמו באיור המצורף. כמובן שרצוי להדביק את נייר הדבק בצד לא כתוב וליישר טוב טוב קמטים לפני כן...

ואני חייב עוד תשובה בקשר לצלוטייפ

כאמור אסור בתחלית האיסור להשתמש בצלוטייפ. למי ששאל על הסרה, ניתן לעשות זאת בקושי ועם קצת סיכון באמצעות בנזין לבן, זה הנמכר בבית המרקחת ועם צמר גפן. לתת מכות קלות על הקצוות עם צמר הגפן הטבול ולקוות לטוב...

א77

New member
בטנת הפרוכת האכולה

חשבתי להחליפה. הפרוכת עצמה שלימה, ואף לא אכבסה בשביל עניינים רגשיים, כמו כמה נשיקות, מגע ידיים קדושות ולטיפות ספגה הפרוכת מקדושי עליון, כמו מכלל עם ישראל. ונאמר בישעיה פרק ס´ "ועמך כלם צדיקים לעולם יירשו ארץ"... אלא שהבטנה האכולה [שכנראה סוג בד הבטנה אשם בזה]מטרידה אותי, מחד, בא לי להחליפה, ומאידך, לא רוצה לאבד את המקוריות, שזה בעיקר עניין רגשי יותר מערכי. ובנתיים אני נוהג בשיטות שונות שמונעות המשך האכילה. לדוגמא, הפרוכות הוכנסו לאחר המפגש לתא הפריזר/מקפיא כשהן ארוזות בשקיות ניילון. למשך יומיים. התולעים וודאי לא שורדים שם. חשבתי שכשאוציאם, הם יאוחסנו עם כדורי נפטלין, אלא שאני מאד עסוק וכנראה העיסוקים יגדלו וירבו בשלושת החדשים הקרובים. בכל אופן הפרוכות עדיין בתנאים הסיביריים. דב הקרח לא מסוגל להכנס לתא הפריזר בביתי
, ולכן אני רגוע בנתיים.

בני, האם אפשר לנצל את העובדה שאתה

פה, כדי לשאול שאלות על מצאי גנאולוגי בארכיוני אונ´ ת"א? ארנון

אהממ...

אילי, אולי, הארכיון היחיד באוניברסיטה בו תמצאו משהו כזה שה הארכיון לתולדות החינוך היהודי והעברי על שפ אביעזר ילין. יש שם חומר על תלמידים, החל מתחילת המאה הקודמת. במכון לחקר התפוצות העיה הרבה זמן מחקר על יהדות הבלקן שנגע בנושאים גניאולוגים. כך למשל הם ערכו סקר של בתי קברות, בעיקר בתורכיה, כולל צילום מצבות. הפרופסורית מינה רוזן שהיתה הרוח החיה במחקר פרשה לאוניברסיטת חיפה ואיני יודע מה יצא מכל העניין..

שרה המל

New member
האם ידוע לי נכון

שסיכות-המהדק (שדכן) של ימינו אינן מחלידות, וניתן להשתמש בהן בלי לחשוש? שרה

אכן הן לא מחלידות

אבל: קשה לדעת מאיזה חומר הציפוי. אם הוא חומצי אז יש להזהר. בנוסף,אני לא אוהב הידוקים כי יש סכנה של פגיעה פיזית בנייר. אם כבר אז לקחת חתיכת נייר נטול חומצה (כמו נייר שיכפול) ולקפל מעל שני הניירות המתחברים כך שהמהדק ייגע רק בנייר ה"אורח".

כוכה

New member
מינה רוזן - מצבות יהודיות באיסטנבול

מינה רוזן המשיכה את מחקרה והציגה אותו ביום העיון של הארכיונאים לפני כמה שבועות. יש לה תיעוד מצולם ומפורט בתוכנה מיוחדת של 22,000 מצבות של יהודים מבית עלמין שהיה ליד איסטנבול החל מהמאה ה 16.

ואני כבר שלחתי לה דוא"ל ../images/Emo6.gif

מקווה לפגוש אותה בקרוב, רק 5 דקות מכאן... לפי מה שמסופר באתר שלה, יש כאן פוטנציאל עצום ומרתק עבור רבים כאן ובכלל
ארנון

שרי סילבר

Active member
בתור אחת שמחפשת ענף אבוד ביוון... הארכיון של סלוניקי הועבר למזרח. לפני מספר שנים הוא נמצא היכן שהוא בברית המועצות לשעבר. אחרי הרבה מאוד שכנועים, והמון המון של דולרים, הרשו הרוסים לצלם את הארכיון, והוא הועבר לאוניברסיטת תל-אביב, אך איני יודעת בדיוק היכן באוניברסיטה זה מצוי. את זה סיפרה מינה רוזן, כשהיתה מוזמנת לארוחת ערב אצל בן-דודי ואשתו באתונה. אשת בן-דודי היא סגנית השגריר, ועכשיו שרי מפעילה את שגרירות ישראל למצוא את הענף האבוד בקסנטי שבצפון יוון.../images/Emo8.gif

ornan

New member
מה לעשות עם אלבומי התמונות

מלפני 10-20 שנה, שדפי האלבום היו עשויים משטח דביק ואליו ניילון מוצמד. התמונות היום חלקן במצב לא טוב לא ניתן להסיר אותן אלא רק ע"י חיתוך של התמונה עם משטח ההדבקה? תודה ארנה

הכי טוב, לסרוק

החומר הפלסטי ההוא ממשיך להיות פעיל. ניתן באמצעות סורק שולחני לסרוק את התמונות ואז להדפיס אותן במדפסת טובה על נייר נטול חומצה... כל דרך להסיר בכח, לגרום לנזק נוסף.

למעלה