שרשור שאלות לאירוח: בני הספל

../images/Emo63.gif שרשור שאלות לאירוח: בני הספל

ביום ב´, 13.1.03, בין השעות 17.00-19.00, יתארח בפורום מר בני הספל, ארכיונאי אונ´ ת"א אשר מתמחה בשימור חומר ארכיוני (וחובב
מושבע). אתם מוזמנים לשרשר את שאלותיכם לכאן כבר מעכשיו, בנושאים הבאים: * סוגי נייר * שמירת ניירות ומסמכים בבית בתנאים אופטימליים * טמפרטורה ולחות * התמודדות עם חיות ומזיקים * תיקון בתנאים ביתיים: הדבקת נירות, דבק, קרעים, סרטים וכו´ * ועוד... ארנון

כוכה

New member
שאלות שנשאלו בעבר: א. קלטות וידיאו

1. איך שומרים? 2. האם עדיף להעביר לדיגיטציה? 3. מה עם קלטות BETA גדולות שאינן כבר בשימוש היום?

כוכה

New member
ב. ספרים

קיבלתי ספר ישן ובעל ערך. יש בו "מחילות" של מזיקים. מה עושים????

CD

במסיבה משפחתית פגשנו קרובה שהיא ספרנית ומומחית לשימור. היא טענה שגם CD עלול להמחק עם הזמן - שעוד אין די נסיון עם זה. אז מה עושים. בכלל יש בעיה עם חומר אלקטרוני, למשל יש לי חומר על דיסקטים של 5 1/4 אינץ´. המחשב היחידי שהיה לו כונן כזה שבק חיים. אז מה עושים בעתיד, כל פורמט שנשמור בו חומר יתישן לבסוף ולא ימצא כונן שיוכל לקרוא אותו. האם עולם הארכיביסטים נותן דעתו על כך?

wow1

New member
האם אפשרי שימור מסמכים בני 70-100

שנה במחיר שווה לכל נפש? תודה. איל

כוכה

New member
אחסון תמונות

פעם היו מכניסים כל תמונה ל4 זוויות על רקע בריסטו שחור. אח,כ הדביקו וציפו בצלופן, היום ישנם כל מיני סוגים של כיסים. מהי הדרך הטובה ביותר לשימור צילומים???? ומה עם הנגטיבים???

א77

New member
בידי כתובה לא ישנה במיוחד.

משנת 1953. משום מה קיבלה גוון חום במרכז. מקופלת X ארבע. ובכל נגיעה היא נפרדת בקלות, עקב הקלות, לא הייתי מגדיר זאת כנקרעת. מה לעשות? בנתיים איכסנתיה בצורה מקופלת בניילון של קלסר/אוגדן. ועוד שאלה, ונא לא להקל בשאלה. במפגש שהיה בביתי, נוכחו חברי הפורום באחוז קטן ביותר ממה שיש לי, אזיי באמת חשוב לי השימור. האם K600 של סנו מספיק, כשאני מבחין בתולעת מזערית בצבע לבן בספר ישן? מדובר בארונות ספרים מלאים, בחדשים וישנים. האם יש חומרים מדבירים טובים יותר לשימוש קל, נוח וביתי? [פעם השתמשו באבקה]. ולאחר המלצתכם, אז איך והיכן כדאיי לרסס, האם לרוקן את הארון, והכל בצורה יסודית לעשות, או דיי בפחות מכך, ואולי אפילו באחת על כל הספרים כשהם בארון? תודה מראש, ושבוע טוב כל אריכות בביאור הנושאים החשובים הללו לא תהא לשוא.

avitalit

New member
כיצד ניתן לשמר תמונות ו/או לשקמן ?.

מצ"ב לדוגמא תמונת פספורט שהיתה מהודקת בסיכות וקיבלה כתמי חלודה. כמו כן התמונה זקוקה לשיפוץ גרפי ע"מ לאחד את הקפלים וכו .. תודה איציק

שקית נילון או מעטפה חומה../images/Emo35.gif

שלום, בני! הנושא עלה לדיון בפורום די מזמן, אך לקראת האירוח נזכרתי בו: האם ישנה עדיפות לשמור מסמכים בתוך מעטפות חומות או בתוך הנילוניות השקופות?
ארנון

ornan

New member
כנ"ל לגבי תמונות

מנסיון ראיתי שתמונות ישנות שבאלבומים שמורות היטב אלה של ילדי שהוכנסו לאלבומים עם הנילון הדביק - מה שהיה אז בחנויות (לפני 20 שנה) נוטות להפגם.

משה לרר

New member
הזמנה לחתונה

והנה לכם סריקה של הזמנה אורגינאלית שנשלחה לארץ לחתונה בוארשה 1931 שימו לב לעברית (לא אידיש) של משפחה חרדית מאוד - אם הכלה דודנית של הרבה מאלכסנדר (דנציגר). בהזדמנות זו אני מזכיר שוב את בקשתי אם משהו נתקל בשם דונקלנג לידע אותי מיד - הכלה היא אחות סבי.

א77

New member
ר"ת להזמנה שידידנו משה לרר הכניס

הש.ז. שמופיע בהזמנה, זה ראשי תבות של המילים ש´נה ז´ו

ציפי ג

New member
אנחנו מצאנו עכשיו

מכתבים מארה"ב מהשנים 1860 בערך בעברית צחה. ואתה קרוב רחוק שלי. גם אנחנו משושלת הרבה.

הרשקו

New member
תמונות להצגה בחוץ

בכוונתי להציג תמונות בחוץ.על המרפסת. כיצד להגן עליהם מפני תנאי מזג האויר - שמש, לחות וכו´.

הקדמה ותשובות למפגש בנושא שימור

שלום לכל המשתתפים בפורום כשאנו מדברים על מסמכים, תעודות וכד´ אנחנו מתכוונים לשלושה-ארבעה סוגים עיקריים: נייר תצלומים, פילמים וכו´ תעודות קלף מדיה מגנטית – סרטי טייפ מדיה דיגיטלית – תקליטונים ותקליטורים למיניהם בגדול ניתן לומר שנייר, תצלומים ש"ל, פילם ש"ל, מיקרופילמים ותעודות קלף, הם בעלי "אורך חיים ארכיוני" ובתנאי שישתמרו בתנאים המתאימים. אני ממליץ מאד על חוברת שהוציא איגוד הארכיונאים בישראל. שם החוברת "מדריך להחזקת רשומות בארכיון". מחירה 40 ₪ וניתן להשיג אותה אצל אילנה אלון, טל, 5724510 – 03, או בכתובת האיגוד: ת.ד. 39652, ת"א 61396. ועכשיו תשובות לשאלות: העברת וידאו ל CD: הבעיות בשתי הצורות האלה הן רבות: נטו נטו אורך החיים של ה CD הוא גבוה יותר ובתנאי שהוא מצופה זהב. כלומר כאן עובד כלל הזהב של יותר יקר – יותר טוב. הבעייה בוידאו היא שחלקיקי המתכת שגורמים למיגנוט והמהווים ציפוי על סרט הפלסטיק, נשחקים עם השימוש. הרצה מחדש ב FF של הסרט, פעם בשלוש שנים, מפרידה את הסרטים אחד מהשני ונותן לסרט קצת אויר. הסבת וידאו ל CD קלה יחסית וניתנת להעשות במספר אולפנים בארץ, כמו אולפני הרצליה. הבעייה כמובן עם כל המדיה הדיגיטלית היא הסטנדרטים של מכונות הקריאה...ויעידו מכשירי ה BETAMAX ותקליטי מחשב ישנים. לכן כדאי תמיד לשמור מסטר אחד שהוא כמעט לא שמיש. הסבת סרטי קולנוע לCD : סרטי 8 מ"מ ניתנים להסבה רק בחו"ל. סרטי 16 מ"מ ניתנים להסבה בארץ בדרך הבאה: הסבה לוידאו ומוידאו ל CD כמו שנאמר קודם. התהליך לא יקר יחסית ונעשה גם כן באולפנים כמו הרצליה. זכרו שוב ושזה נעשה בארץ רק לסרטי 16 מ"מ ולא לסרטי 8. סרטי קולנוע ש"ל נשמרים לאורך זמן רב ובתנאי שערכי הטמפ´ והלחות יישמרו ובצורה יציבה. תולעים ושאר מרעין בישין: K600 הוא בסדר גמור כי זה חומר יבש. יש להוציא את הספרים מהארון למרפסת, או למקום מאד מאוורר, להעמיד אותם פתוחים ולרסס לפי ההוראות. באותה הזדמנות יש לרסס את הארון הריק. חשוב: לשים לב להוראות הבטיחות!! חלודה על תמונה: קשה להתמודד עם זה מבלי לפגוע בתמונה. עצתי: לסרוק, לתקן פה ושם ולהדפיס. שימור תמונות: ה"פינות" מפלסטיק טובות. את הפינות רצוי להדביק עם נייר בריסטול לבן שהוא בדרך כלל נטול חומצה. אלבומי התמונות החדשים עם שקיות הפלסטיק גם הם טובים מאד. רצוי לבחור בשקיות פוליאתילן (הן טיפה חלביות ומגע בהן רך ושקט יותר). שימור מסמכים בשקיות: לא שקיות חומות!!! הן חומציות. רק שקיות לבנות, כאלה של דואר אויר. אם חשוב לכם מאד מאד,קחו דוגמא של השקית למורה לכימיה של הילדים על מנת שתעשה בדיקת PH (חומציות/בסיסיות). התוצאה צריכה להיות נייטרלית. אם מתבוננים פעמים רבות במסמך, ניתן לשים אותו בשקית פוליאתילן ולדאוג שהיא תהיה פתוחה מצד אחד או מחוררת בשני בצדדים לזרימת אויר ולמניעת הצטברות לחות. בקשר לכתובה: יש נייר דבק הנקרא "פילמופלסט P” המשווק על ידי חברת "נישה" (טל.6208352 – 03). הם משווקים אותו בצורת גליל צר או יריעות A4, המתאימות להדבקה על גב הכתובה. אני מציע לא להתעסק עם כתמים...פשוט להשאיר אותם ולמנוע, על ידי השימוש בנייר דבק ובמעטפה מתאימה, גרימת נזק בעתיד. תמונות להצגה בחוץ, רק בעותקים: תבצע סריקה יפה, תשתמש במדפסת טובה ופתרת את כל הבעיות. ושאר ירקות: רק ניירות דבק של פילמופלסט: שום מסקינג טייפ או צלוטייפ. ערכי טמפ/לחות לרוב סוגי החומר הארכיוני הם 20 מעלות ו כ 50% לחות יחסית. כלומר ניתן בחדר ממוזג על ידי מזגן רגיל להשיג את הערכים האלה. יש לדאוג ליציבות הערכים (במיוחד בקלף אבל גם בנייר). פילם צבעוני בבקשה לשים בפריזר... כל מה שבצבע יש לשים בטמפרטורה נמוכה מאד. תמונות צבע יש לשים במעטפות מיוחדות לאיכסון קר של קודק והופ, לפריזר. גלילים למיניהם, טייפ, קולנוע וכו´ יש לשים במאוזן. הפקת עותקים: רק בסריקה, לא במכונת צילום משרדית. החום הורג את הנייר. אני מקווה שזו הקדמה מפורטת ואני מוכן לענות לכל שאלה...(וגם על שימור מכוניות ענתיקות....) נתראה ב 5... בני

למעלה