לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1279212,792 עוקבים אודות עסקים

פורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שורשים משפחתיים

גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,ארנון

לצפיה ב-'שרשור שאלות למטילדה טג'ר'
שרשור שאלות למטילדה טג'ר
<< ההודעה הנוכחית
04/09/2007 | 12:17
62
138
שלום לכולם

היום, בשעה 20.00, יחל בפורום האירוח של מטילדה טג'ר - כל הפרטים כאן.

מומלץ להתחיל ולשרשר שאלות כבר מעכשיו.

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שלום מתילדה'
שלום מתילדה
04/09/2007 | 14:26
2
16
האם קיימת דרך לקבל תעודות לידה שהוצאו על-ידי כוללים שונים בירושלים בשנות העשרים של המאה הקודמת וכן תעודות שהוצאו על-ידם במאה ה-19?
תודה מראש ושנה טובה!
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מתילדה? מטילדה?'
מתילדה? מטילדה?
04/09/2007 | 14:36
14
מתנצלת אם טעיתי באיות השם.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תעודת לידה שניתנה ע"י אחד הכוללים'
תעודת לידה שניתנה ע"י אחד הכוללים
04/09/2007 | 19:45
14
סליחה אך אין לי תשובה עבורך כי אין לי כל ידע בארכיוני הכוללים. הדבר היחיד שידוע לי שאין לא כל כך משתתפים פעולה ובודאי שלא עם נשים.
נדמה לי ולא אטעה אם אומר לך שאם אתה גבר, כדאי לגשת לכולל המעניין אותך ולנסות לשכנע את האדם האחראי על ארונות הארכיון, שאינך רוצה אלא רק לעיין בספרים שלהם.  אני מניחה שתרומה אפילו קטנה, תפתח את הדלתות. אבל אם את אישה, שלחי גבר לשם.

בברכת שנה טובה,
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שלום מטילדה'
שלום מטילדה
04/09/2007 | 14:36
2
6
האם ישנם היום פרוייקטים פעילים (כלומר לא בתכנון, אלא בביצוע ממש) הנוגעים לקהילות בצפון אפריקה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'פרוייקטים על צפון אפריקה'
פרוייקטים על צפון אפריקה
04/09/2007 | 18:30
1
11
שלום יהודה,

אני מודה לאחרונה לא עסקתי הרבה (או נכון יותר כמעט לא) בצפון אפריקה.
הדבר היחיד שעשיתי ומקווה לעלות אותו לאינטרנט הוא מה שנקרא באנגלית GAZETTEER, דהיינו רשימת כל הישובים בהם אי פעם התגוררו יהודים עבור חמשת מדינות צפון אפריקה. ( מרוקו, אלג'יריה, תוניסיה, לוב ומצרים).
הדבר נראה לי חשוב מכיוון שמדינות אלה לא נמצאות בדף האינטרנט הקרוי בעטות SHTETLSEEKER. אני באומרת ב"טעות" מכיוון שהוא כולל מידע על מדינות רבות מאד בהן המושג "שטשל" לא היה קיים בכלל. הכוונה למשל ל תורכיה, יוון, יוגוסלביה לשעבר, וכל מדינות אסיה התיכונה (גרוזיה, אוזבקיסתן, אזרייז'ן וכו') - רפובליקות סובייטיות לשעבר- ועוד.
יש בתוכניותי לעתיד להכין מפתח שמות לספר שזה עתה יצא בטולידו - ספר מוהל מטיטואן. הספר נמצא בבית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי בירושלים.

בברכת שנה טובה ועשירת השיגים,
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחת חיות'
משפחת חיות
04/09/2007 | 14:54
2
112
שלום מטילדה,

אשמח לדעת האם ידוע לך על המונוגרפיות של ד"ר פאול יעקבי ואשר קשורים במיוחד למשפחת חיות. האם יש גישה למונוגרפיות אלו גם לאנשים מן היישוב ו/או האם התחילו לחקור אותן ויש צפי לתאריך סיום?

תודה רבה,

חוה
שורשים משפחתיים >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'מונוגרפיות של יעקובי'
מונוגרפיות של יעקובי
04/09/2007 | 18:35
1
13
ערב טוב,

אני מודה: הידע שלי על המונוגרפיות מפרי עתו של פאול יעקובי קרוב לאפסי. כל חומר עזבונו של יעקובי נמצא בבית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי בירושלים. החלק המודפס נמצא באולם הקריאה למדעי היהדות ואילו החומר הלא מודפס נמצא במחלקת הארכיונים של בית הספרים.

בברכת שנה טובה,
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה רבה רבה ושנה טובה ומתוקה'
תודה רבה רבה ושנה טובה ומתוקה
04/09/2007 | 19:52
4
לצפיה ב-'היי מטילדה, ערב טוב'
היי מטילדה, ערב טוב
04/09/2007 | 15:21
3
4
מספר שאלות.

1.  האם את יכולה למצוא בעבורי מידע על סב סבי  "לוי  בכור" שהתגורר בירושלים בעת מפקד מונטיפיורי הראשון נדמה לי,
      מצויין כי היה אז בן 60 וכי הגיע מבולגריה או שאולי תוכלי להפנות אותי לאיזה שהוא מקום שבו אוכל למצוא מידע (רצוי בעברית)

2.  היכן ניתן למצוא מידע בעברית על מחקרים גניאולוגים שנעשים בארץ כדוגמת המחקר שאת עורכת וערכת?

3.  מדוע חוקרים גניאולוגים בארץ הקודש אינם מפרסמים את המחקרים שלהם בשפת הקודש - עברית אך נהנים לפרסם את עבודתם דווקא בשפה האנגלית, זאת בהתחשב בעובדה שדווקא רבים מבני העם היושב בציון מעוניין ללמוד מן המחקרים הללו אך אינם שולטים בשפת הלעז הזו הקרויה אנגלית ואין היא שפת אימם.  או לפחות להפיץ זאת גם בעברית וגם בלעז.

חן חן על מתן התשובות
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שלוש תשובות לשלוש שאלות'
שלוש תשובות לשלוש שאלות
04/09/2007 | 19:02
1
14
1. בכור לוי מבולגריה שהתגוררת בירושלים:
במפקד מונטיפיורי הראשון מ-1839, נמצאים 4 אנשים בשם זה. , אך רק אחד, בן 60, נשוי,  מתגורר בירושלים הינו ילדי סטרה זגורה בבולגריה.זה המידע היחיד הרשום על איש זה.

2. ואני מיד קופצת לשאלת השלישית, למה גניאלוגים ישראלים כותבים באנגלית. הרשי לי לכנות לך לשאלה : כיצד את קוראת את שם המקום "סטרה זגורה", מקום לידתו של בכור לוי? אם לא אאיית את השם באותיות לטיניות לא תוכלי לחפש בשום אטלס או שום אתר אינטרנט. ואני כאן בכוונה לא מאייתת את השם בלועזית כפי שאני רגילה כשאני כותבת בעברית.
הסיבה השניה היא שעם כל הכבוד לשפה העברית, למחקרים הנעשים לא תהיה שום תפוצה וחשוב מזה המידע לא יגיע למי שצריך אותו.
לעוסק במחקר גניאלוגי אין ברירה אלא לדעת לקרוא אנגלית לפחות וכמה שיותר שפות אחרות. זה המפתח ל"משחק". אין ברירה!

3. החברה הגניאלוגית הישראלית(חג"י) אליה אני משתייכת, החלה לערוך פרוייקטים לקראת הכנס הבינלאומי שנערך ב-2004 בירושלים. מטבע הדברים (הדינלאומיות), כל הקבצים שהכנות- יהיו אלה מקורות עבריים במקור- תועתקו ותורגמו לאנגלית.
כיום חג"י נוטה לערוך פרוייקטים דו-לשוניים (עברית ואנגלית) כאשר המקור בעברית.
כיום האתר של חג"י הוא כולו באנגלית אף אנחנו מתכוונים בקרוב להפוך אותו לדו-לשוני.
על כל פנים, לגבי הפרוייקטים יעלו בקרוב על האתר אני מציעה לבקר מידי פעם ב- www.isragen.org.il

בברכת שנה טובה!
מטילדה

.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-' תודה'
תודה
04/09/2007 | 19:50
2
לצפיה ב-'בכור לוי ברישומי נישואין של העדה הספרדית'
בכור לוי ברישומי נישואין של העדה הספרדית
08/09/2007 | 21:46
9
שלום,

בספר הכתובות (מלשון "כתובה" ולא "כתובת") של ועד עדת הספרדים בירושלים, מצאתי שני איזכורים של השם בכור לוי:

רשומה 1:
החתן: ן' ציון מאיר ן' שמעון בכור לוי [היינו: בן ציון, בנו של מאיר (ויתכן שהשם מאיר נתווסף כסגולה כלשהי - אולם אינני מומחה העניין זה), ונכדו של שמעון, אשר שם אביו (של שמעון) היה בכור לוי]
הכלה: שמחה ב' ר' דוד פיזאנטי  (היינו: שמחה בת הרב דוד פיזאנטי)
סכום הכתובה: 16,555    גרוש,
מועד החופה: יו"ד (יום רבעי), 13 (יג') סיון, תרנ"ה (5 ליוני 1895)

רשומה 2:
החתן: משה ן' יחייא קומבור (היינו: משה בן יחייא קומבור)
הכלה: ארמ' לאה בת בכור לוי [היינו: ארמלתא (גרושה בארמית) לאה בת בכור לוי]
סכום הכתובה: 4,955 (סוג מטבע לא מוזכר)
מועד החופה: יו"ה (יום חמישי) 26 (כו') אלול, תרנ"ז (23 לספט' 1897)

עלי לציין שרשומות אלה נמצאות בחלק המצומצם של פנקסי הכתובות אשר הועבר לכתב עיברי (המקור כתוב בכתב חצי קולמוס). עבודת "תירגום" שאר הרשימה נמשכת, ולכשתושלם, תובא לשימוש הציבור.

אני הקטן המשתתף במפעל זה, למרות נטייתי הטיבעית להכין את זה בלשון המקור, מקבל לחלוטין את דעתה של מטילדה בדבר הצורך להכין עותק לועזי שישמש מעגל הרבה יותר רחב של משתמשים, וכך אני מתכוון לעשות: בתום עיבוד החומר המקורי בשפה העברית, בכוונתי להכין עותק לועזי.

כל טוב ושנה טובה,
רפי לוי
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הבהרות בנוגע לרשימות הארצישראליות'
הבהרות בנוגע לרשימות הארצישראליות
04/09/2007 | 15:48
7
10
שלום, מטילדה

ברשימת המאגרים הממופתחים במסגרת הפרויקט הארצישראלי של חג"י, מופיעים כמה המעניינים אותי מאוד. אשמח להבהרות הבאות:
1. האם מפקדי מונטיפיורי מופתחו במלואם (הגירסה אשר שוחררה בתקליטור בשנת 2004 היתה חלקית בלבד של אחד המפקדים)
2. מה מקור הרשימה של הפליטים היהודיים באלכסנדריה מימי מלחה"ע הראשונה? (באתרכם מצוין כי זוהי הרשימה היחידה מסוגה שנמצאה עד כה, ובה שמות כ - 10% מן הפליטים)

,
ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'פרוייקטים על ארץ ישראל הנערכים ע"י חג"י'
פרוייקטים על ארץ ישראל הנערכים ע"י חג"י
04/09/2007 | 19:09
6
7
שלום ארנון,

1. מפקדי מונטיפיורי: מופתחו במלואם שני מפקדים- הראשון מ-1839 והאחרון מ-1875.
2. יהודי ארץ ישראל שגורשו ומצאו מקלט באלכסנדריה:
בכל הספרים כתוב כ-12,000 יהודים ארצישראלים מצאו מקלט באלכסנדריה כאשר גורשו ע"י הממשל התורכי.
עד היום לא מצאתי אלא רשימות של כ-1,200 איש. רשימה זאת מופתחה לגמרי.

בברכת שנה טובה מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'היכן ניתן לעיין במפקדים ו\או במפתחותיהם ?'
היכן ניתן לעיין במפקדים ו\או במפתחותיהם ?
04/09/2007 | 19:26
3
7
לצפיה ב-'מפקדי מונטיפיורי 1839 ו1875'
מפקדי מונטיפיורי 1839 ו1875
04/09/2007 | 19:47
1
76
הם בקרוב יעלו לאתר האינטרנט של החברה הגניאלוגית הישראלית.

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה'
תודה
04/09/2007 | 19:51
3
לצפיה ב-'מפדקי מונטיפיורי-היכן?'
מפדקי מונטיפיורי-היכן?
04/09/2007 | 21:12
14
המפקדים האוריגינלים נמצאים בלונדון.
למכון לתצלומי כתבי יד עבריים ישנ עותק של כל מפקד בצורת מיקרופילם.
נדמה לי (אינני בטוחה) שהמכון כבר לא נותן לעיין במיקרופילמים האלה בגלל מצבם הרעוע.
המפתחות של שני המפקדים הראשון והאחרון- בידי החברה הגניאלוגית הישראלית. החברה מתכוונת לעלות בקרוב על האינטרנט את שני המפקדים האלה.

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'הרשימה הממופתחת של מגורשי אלכסנדריה'
הרשימה הממופתחת של מגורשי אלכסנדריה
04/09/2007 | 20:25
1
12
היכן היא נמצאת? הבנתי שאינה מפורסמת ברשת.
(בהמשך לשאלתי במורד השרשור)

נוימרק, סולובייצ'יק, גלינסון, גולדברג (אוסיפוביצ'י/בוברויסק, בלארוס)  בורוביק, טורקניץ (בריסק ליטובסק, בלארוס)  מנדלוביץ', מנדל (דורוחוי/קורלטני/בוקרשט, רומניה)  ברגר, גרוס-הכהן (קלמניץ/קוסטיצ'ן, בסראביה, וגם: ברזיל, פרו)  סנדברג, דנצר  (צ'יקורי/יז'ירנה, גליציה, וגם ארה"ב וארגנטינה)  זיונץ (קומרוב, פולין, וגם ארגנטינה)  גאוט/האוט, גיפס (קומרוב/רייביץ, פולין, וגם ארגנטינה)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'רשימות אלכסנדריה'
רשימות אלכסנדריה
05/09/2007 | 10:01
9
החברה הגניאלוגית הישראלית מפתחה את הרשימות הקיימות. המפתח יועלה לאינטרנט באתר החברה עד סוף השנה האזרחית הנוכחית.

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מקורות לחקר יהודי מצרים'
מקורות לחקר יהודי מצרים
04/09/2007 | 15:59
2
27
שלום (שוב), מטילדה!

כמה מבני משפחתי היגרו בראשית המאה העשרים למצרים והתגוררו, ככל הידוע, בקהיר. חלקם היגרו משם אל מעבר לים (אוסטרליה, ארצות הברית), חלקם חזרו ארצה, ואחרון בני המשפחה עזב את המקום בשנות החמישים (כאמור, של המאה העשרים). לפחות בן משפחה אחד נישא שם, לפחות אחד נפטר ונקבר שם (רוצה לומר: במקום התרחשו אירועים משפחתיים אשר מתועדים, בדרך כלל).

אשמח, לכן:
1. לקבל הפנייה למקורות טובים בספרות (המחקרית והפופולרית) על חיי היהודים בקהיר בתקופה המדוברת, ובפרט על אלו שהגיעו למקום אחרי התיישבות בארץ ישראל בימי העלייה הראשונה
2. לדעת האם ישנם מקורות גנאלוגים כלשהם אודות יהודי קהיר במחצית הראשונה של המאה העשרים - רישומי לידה/נישואין/פטירה, רישומי הגירה, רישומי קבורה וכו'... האם ניתן לאתר כיום קבר בבית העלמין היהודי בקהיר?

,
ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יהודי ארץ ישראל במצרים- בהמשך לשאלת ארנון'
יהודי ארץ ישראל במצרים- בהמשך לשאלת ארנון
04/09/2007 | 18:22
1
14
שלום, מטילדה!
ראשית מגיעה לך מילה טובה על זכייתך בפרס בכנס האחרון בסולט לייק סיטי והענותך לחברי הפורום.
ממשפחתי עברו בתחילת המאה ה-20 מספר ענפים מארץ ישראל למצרים, אחד מהם מצפת, בן המשפחה למד רוקחות ונעשה
לרוקח מפורסם בקהיר, זאת עפ"י המידע המועט שברשותי, לצערי נפטר בגיל צעיר יחסית בשנות השלושים לחיו ולפני חתונתו, נטמן בבית העלמין בקהיר, אביו נפטר לאחר מכן יתכן משיברון לב על מות בנו, האם יש דרך כלשהיא להגיע למקורות מידע על בעלי מקצוע בקהיר בשנות ה-20-30 במאה ה-20, או ספיצפית לגבי רוקחים בקהילה היהודית.
שמו אלברט(אברהם) רוזנצוויג בן משה ורוזה רוזנצוויג.
תודה ושנה טובה

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יהדות מצרים'
יהדות מצרים
04/09/2007 | 20:09
29
עד כמה שידוע לי כמעט בלתי אפשרי לקבל מידע מקהילת קהיר. אנשים שהיו במקום שילמו כספים רבים ולא קבלו שום דבר.
המצב עגום ביותר כמו בכל ארצות ערב.

בברכת שנה טובה,
מטילדה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'ערב טוב מטילדה,'
ערב טוב מטילדה,
04/09/2007 | 17:18
4
6
מציגה לך את הבעיה ומקווה שיימצא פתרון עבורי:

סב-סבי עלה לארץ מגליציה בשנת 1890-1 בערך. תחילה התגורר תקופה קצרה בצפת שם התאלמן,
ואז עבר לירושלים וחי בה עד שנת 1907, זכה לאריכות ימים יחסית לתקופה.
שתי ההוכחות היחידות שמצויות בידינו על חייו ומותו בארץ:
1) קטע מעתון "החבצלת" משנת 1906 שבו מוזכר שמו כמי שעוסק בחלוקת כספי תרומות מחו"ל לכוללים בצפת וי"ם.
2) איתור וודאי של מקום קבורתו בהר הזיתים, ע"י נציגי חברא קדישא של החסידים בירושלים (לפני כשנתיים).

היינו רוצים מאוד לגלות פרטים על תקופת שהותו בצפת ובעיקר על הסיפור הטראגי של מות אשתו בתאונה. "אגדה" שעוברת במשפחה מדור לדור.
וכמובן - מעניין אותנו היכן התגורר בירושלים, עם מי? כי קשה לנו להבין איך ייתכן שאדם דתי מאוד חי לבדו כ-15 שנה.  אולי נישא שוב? אולי הסבתא בכלל לא נפטרה בצפת כפי שמספרת האגדה המשפחתית?

בקיצור - איך מתחילים עם זה ?

וחוצמזה, סתם סקרנות - מכירה אנשים שהם מדורי-דורות מירושלים ושמם תג'ר. רואה שאת רושמת - טג'ר. האם יש הבדל בין המשפחות או משמעות השם ??

שנה טובה לך ולמשפחתך.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מידע על תושבי ירושלי בעשור ה-1 למאה ה-20'
מידע על תושבי ירושלי בעשור ה-1 למאה ה-20
04/09/2007 | 19:20
3
11
שלום BILEN,

עבור התקופה עליה את מתעניינת, ישנה "מחברת המוכתר תודרום וורשבסקי בה שרום מאין מפקד של המשפחות האשכנזיות בירושלים לשנת 1905. המחברת מסודרת על פי איזורי מגורים.
מחברת של מוכתר נוסף, אהרן הוכשטיין, מכסה את השנה 1895.

אני מקווה שמידע זה יעזור לך אף על פי בכל המפדים שנערכו בא"י, "מעמד האישה" - אם תרשי לי להתבט כך-  הוא מושג שלא היה קיים. אפילו במפקדי מוטיפיורי אין בדרך כלל ציון של שם האישה, אף על פי שראש המשפחה- הגבר כמובן- רשום כ"נשוי".

בברכת שנה טובה,
מטילדה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'היכן ניתן להשיג את המחברות הללו לעיון ?'
היכן ניתן להשיג את המחברות הללו לעיון ?
04/09/2007 | 19:25
2
8
לצפיה ב-'מחברות המוכתרים בירושלים'
מחברות המוכתרים בירושלים
04/09/2007 | 19:48
1
13
המחברות האלה נמצאות בארכיון העיר, בירושלים, בבנין העיריה, בככר ספרא.

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה'
תודה
1
לצפיה ב-'רשימות מגורשי אלכסנדריה'
רשימות מגורשי אלכסנדריה
04/09/2007 | 18:55
4
15
שלום מטילדה,

באתרכם מצויין כי הרשימות יפורסמו באתר בקרוב. האם יש גישה נוספת לנתונים אלו?
מחפשת מידע על אב סבי יהודה לייב בורוביק ומשפחתו שעלו ארצה מבריסק ליטובסק דרך אודסה בראשית המאה הקודמת, וגורשו לאלכסנדריה, כנראה מירושלים, בתקופת מלחמת העולם הראשונה.

תודה ושנה טובה!

נוימרק, סולובייצ'יק, גלינסון, גולדברג (אוסיפוביצ'י/בוברויסק, בלארוס)  בורוביק, טורקניץ (בריסק ליטובסק, בלארוס)  מנדלוביץ', מנדל (דורוחוי/קורלטני/בוקרשט, רומניה)  ברגר, גרוס-הכהן (קלמניץ/קוסטיצ'ן, בסראביה, וגם: ברזיל, פרו)  סנדברג, דנצר  (צ'יקורי/יז'ירנה, גליציה, וגם ארה"ב וארגנטינה)  זיונץ (קומרוב, פולין, וגם ארגנטינה)  גאוט/האוט, גיפס (קומרוב/רייביץ, פולין, וגם ארגנטינה)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מהוא כתובת האתר שלך?תודה'
מהוא כתובת האתר שלך?תודה
04/09/2007 | 20:49
2
5
לצפיה ב-'אתר החברה הגניאלוגית הישראלית'
אתר החברה הגניאלוגית הישראלית
05/09/2007 | 10:14
1
20
www.isragen/org.il

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
05/09/2007 | 13:07
3
לצפיה ב-'מגורשים א"י באלכסנדריה'
מגורשים א"י באלכסנדריה
05/09/2007 | 10:12
8
יש דבר שיש לברר כאשר מדברים על רשימות הפליטים באלכסנדריה. רשימות אלה לא נוצרו בארץ ע"י הממשל התורכי שגירש אותם, אלא נעשו ע"י מתנדבים באלכסנדריה.
המידע ברשימות אלה אינו כלל וכלל אחיד. ישנן למשל מספר רשימות המציינות את שם ראש המשפחה, מספר הנפשות במשפחה והמלון בו מצאה מקלט המשפחה.

אין באפשרותי למסור שמות מתוך רשימות אלה. אנא התעזרו במעט סבלנות כי המידע הזה ועוד הרבה יתפרסם בקרוב.

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'שלום מתילדה.היש מקורות לחקר שורשי יהודי תימן?'
שלום מתילדה.היש מקורות לחקר שורשי יהודי תימן?
04/09/2007 | 19:08
2
7
לצפיה ב-'מקורות לחקר יהודי תימן'
מקורות לחקר יהודי תימן
04/09/2007 | 19:35
1
23
שלום שגב,

כהערה כללית על מחקר גניאלוגי על משפחות שמקורן בתימן, המצב כאן מיוחד מכיוון שלרוב לא היה ליהודים שמות משפחות שעברו בירושה מאב לבן. גם פנקסי הקהילות, אם היו, לא הגיעו לארץ.
ישנם מקורות מידע מפוזרים. אני מציעה לבקר בארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי בקמפוס גבעת רם בירושלים. ישנם שם מספר תעודות.
הספר שלי (יחד עם יצק כרם) ישנו מידע מסוים גם על תעודות ארכיוניות, גם על מאמרים שפורסמו על תולדות יהודי תימן וגם על ספרים שפורסמו ע"י מכוני מחקר ליהדות תימן.
בנוסף ישנו שם מישע על החברה קדישא ליהודי תימן, על מושבים שהקימו יהודי תימן ועל בתי כנסת בהם מתפללים בנוסח תימן. כל אלה מצביעים על ריכוזי אוכלוסין בהם חיים יהודים ממוצא תימני.
הספר נמצא בספריות אוניברסיטאיות שונות.

לכל אלה החוקרים באיזורים או מדינות בהם המידע הגניאלוגי מועט, אני מציעה לערוך עץ משפחה "לרוחב", דהיינו, לבנות עץ מש]חה החל מסבא או רב סבא ולרשום בקפדנות את כל הצאצאים. עץ זה ישמש כבסיס לדורות הבאים.

בברכת שנה טובה,
מטילדה (חג"י)

שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה רבה. הערב מצאתי בני דודים של חמי,'
תודה רבה. הערב מצאתי בני דודים של חמי,
05/09/2007 | 01:06
10
ממש באותו ענין...
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מה ניתן לעשות בכדי להגיע'
מה ניתן לעשות בכדי להגיע
04/09/2007 | 19:23
2
13
אל מקורות מידע הקשורים לצפון אפריקה

לא פעם ולא פעמיים שוחחנו בנושא של מקורות המידע מצפון אפריקה. בניגוד למזרח אירופה, שם הכל מתועד פחות או יותר, בצפון אפריקה המקורות העיקריים הם בד"כ ספרי הקהילה או פנקסי המוהל.

מדוע לא נעשים מאמצים להגיע אל מקורות אלה, שחלקם הגדול מצוי בידיים פרטיות
האם כל מחקר גנאלוגי אשר קשור לצפון אפריקה סופו להיתקל בחומה בצורה, בלתי עבירה בשל חוסר במקורות
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'על גניאלוגיה בצפון אפריקה'
על גניאלוגיה בצפון אפריקה
04/09/2007 | 19:39
1
14
שוב שלום יהודה,

אני מבינה את התסכול שלך אבל אין בידי פתרון. צריך לשגר קבוצת עבודה שלפחות תקטלג מה שיש שם.

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'חבל על האוצרות הללו '
חבל על האוצרות הללו
05/09/2007 | 07:55
7
לצפיה ב-'שלום למטילדה'
שלום למטילדה
04/09/2007 | 19:29
2
7
אני מחפש חומר אודות משפחות נחמיה וצדיקוב מבולגריה מן המאה הי"ח.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחות בבולגריה במאה ה-18'
משפחות בבולגריה במאה ה-18
1
18
שלום,
מכיוון שבולגריה היתה חלק מן האימפריה העותמנית מ-1896 ועד 1878, עד כמה שידוע לי, לא נמצא חומר מתועד מהמאה ה-18.

בברכת שנה טובה,

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה ושנה טובה'
תודה ושנה טובה
09/09/2007 | 23:52
1
לצפיה ב-'שלום שלום, כמה שאלות.'
שלום שלום, כמה שאלות.
04/09/2007 | 19:38
3
7
סבי מצד אימי הוא היחיד ממשפחתו ששרד את השואה,
משפחתו חיה בגרמניה בכפרים הנאו (hannau\hanau) וזייליגינשטאט (seligenstadt),
וברימלסהיים\רומלשהיים (RUEMMELSHEIM.
היכן את ממליצה לי לחפש עוד חומר אודות משפחתו ושורשיה
חוץ מבג'ואיש גן הידוע, יד ושם. שם כבר חרשתי.

יש לי קצת בעיה, כי שמות משפחת הוריו מאוד נפוצים,
אביו (והוא בעצמו כמובן ג"כ) לבית STERN, ומצד אימו לבית MAYER.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'משפחה מגרמניה'
משפחה מגרמניה
04/09/2007 | 19:58
2
8
מה עם מכון לאו בק, רח' בוסתנאי 33 בירושלים (מושבה גרמנית/ יוונית- קרוב לבית אלישבע).

הצעה אחרת: האם ניסית לכתוב לעיריות של שני ישובים אלה בגרמניה? לכל עיריה יש ארכיון מקומי צמוד במידה ולא נפגע בתקופת המלחמה.

בברכת שנה טובה
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מכון לאו בק:'
מכון לאו בק:
04/09/2007 | 20:04
1
9

מה יש שם? תמונות ? ארכיון ?

מסודר ע"פ שנים ? ערים ?

אשמח לקבל פרטים.

ובקשר לעיריות עצמם כבר נעשתה פנייה וחומר שהיה להם קיבלנו.
פגעת בול.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מכון ליאו בק'
מכון ליאו בק
04/09/2007 | 21:17
13
הואיל ואינני מחפשת את שורשי בגרמניה, לא אוכל להגיד לך מה ישם שמה. אני יודעת שישנה ספריה טובה מאד. אין לי מושג אם יש להם חומרים אחרים.

האם נסית כבר את הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי? אני יודעת שיש להם חומר רב מאד על גרמניה.
חפש את האתר שלהם ושם ישנה מפה כיצד להגיע אליהם. הם גבעת רם ב"כפר היי-טק".

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עוד אחת'
עוד אחת
04/09/2007 | 19:41
3
4
היכן ניתן למצוא מידע על יהודי - ובעיקר רבני - תוניס.
כוונתי היא למקורות לא ידועים כל כך,

כי ספרי היסטוריה והקדמות של ספרי קודש קראתי והרבה,
חוצמזה ידיד שלי התייעץ עם פרי העורך בתחום זה.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'רבני תוניסיה'
רבני תוניסיה
04/09/2007 | 20:04
2
6
ישנו ספר התעד את רבני תוניסיה: "מלכי תרשיש", מאת רבי בנימין רפאל הכהן. תשמ"ו.
ב-1994 ערכתי מפתחות לספר זה עבור ספרית מכון בן צבי בירושלים. החוברת נמצאת בספרית המכון וכמו כן בבית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי.

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מדוע איני מוצא את החוברת ברשימת הספרים באתר'
מדוע איני מוצא את החוברת ברשימת הספרים באתר
04/09/2007 | 20:16
1
6
בית הספרים הלאומי ?

מה שמה ?

את הספר עצמו כן מצאתי.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מצאתי. תודה.'
מצאתי. תודה.
04/09/2007 | 20:19
4
לצפיה ב-'שלום מטילדה'
שלום מטילדה
04/09/2007 | 20:22
1
5
מצטערת על האיחור רק עכשיו הגעתי למחשב
בני משפחתי עלו מאירופה לישראל בשנת 1891 דרך אלכסנדריה. האם יש רשימות של העולים מאלכסנדריה בשנה זו

תודה ושנה טובה דינה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עולים לארץ דרך אלכסנדריה'
עולים לארץ דרך אלכסנדריה
04/09/2007 | 20:43
20
אין לי מושג אם קיימות בארץ רשימות מסוג זה. אף פעם לא נתקלתי בהם בביקורים בארכיונים השונים. יש להזכר כי הארץ הזאת עברה שלושה ממשלים , התורכי, הבריטי ועכשיו הישראלי. בכל מעבר, חלק מן התיעוד האדמיניסטרטיבי חוזר לארץ המולדת. היו גם מלחמות ונדמה לי, יותר מכל דבר, חוסר התייחסות לחומר הארכיוני אף על פי שאצל הבריטים היה סדר מסוים. אבל הם לא השאירו הכל כאן.

אני מתנצלת על התשובה השלילית אך לא באשמתי.

שנה טובה,
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'מטילדה שלום רב'
מטילדה שלום רב
04/09/2007 | 20:25
6
8
יש לי שאלה-מהו מקור שם המישפחה סרור(sror)?רוב האתרים נותנים הסבר לא מספק שאומר שזה מהמילה צרור,ולא מעבר.פה בפורום הביאו לי קטע בצרפתית שאומר שזה מהמילה צרור,ושם זה משוייך לשאול המלך(סבא רבא של שאול)ושם משפחה זה הוא מצאצאי שאול המלך,עד כמה זה נכון?כלומר חקרו זאת?יש להסתמך על זה?סברה נוספת אומרת שזה מהמילה סררה,שזה משבט ברברי באורן.קראתי פה בפורום הודעה מחודש שני,שבה את אומרת ששם משפחה זה הוא ממגורשי ספרד,ותועד שם במאה ה- 12,אשמח לקבל מקור שבו כתובים תעודים אלו,האם מקור אינטרנטי,אשמח לקבל לינק,או כתובת.תודה .
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'*אם יש גם מקור באינטרנט.ועוד משהוא'
*אם יש גם מקור באינטרנט.ועוד משהוא
04/09/2007 | 20:40
1
13
יש לסבי(כלומר הם שייכים גם אלי)משפחה ששם משפחתה הוא צרור,וזאת חלק ממשפחת סרור,אך משום מה הם קרואים עם צ` ולא ס`(הם לא שינו את שם המשפחה)איך יכול להיות שאותה המשפחה שעם אותו מקור שם,חלקית עם ס`,וחלקית עם צ` ?קראתי איפשהו,ששם המשפחה צרור,מקורה גם באיטליה.זה נכון?סבי אמר שלפני מספר דורות לא רב(איני זוכר כמה)משפחתו באה מרוסיה,איני יודע איך הם הגיעו לטוניס,ידוע על מקרים כאלו?כמובן שהם לא נקראו סרור/צרור,לבטח התחתנו עם מקומיים.אך אם נכון הדבר שיש גם צרור מאיטליה,היתכן שמשם הגיעו לטוניס?וצרור הגיעו לאיטליה מספרד?
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה כפולה'
תודה כפולה
04/09/2007 | 20:51
5
תודה על התשובה ותודה על הנכונות להיות אתנו כאן

שנה טובה דינה
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'על השם המשפחה SROR'
על השם המשפחה SROR
04/09/2007 | 21:05
3
34
של ההסברים שנתנו לך רשומים בשני ספרים כתובים בצרפתיתמאת יוסף טולידאנו ואברהם לרידן LAREDO. .
לגבי המקור הספרדי מן המאה ה-12, לרידו מביא את הסימוכין הבאים: ספרו של יצחק באר, כרך 1, עמ' 577
ועוד, חוברת SEFARAD (יוצאת לאור במדריד) , משנת 1946, עמ' 37-61.

שנה טובה,
מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'יש אפשרות לבדוק זאת באינטרנט?כלומר'
יש אפשרות לבדוק זאת באינטרנט?כלומר
04/09/2007 | 21:19
2
6
באיזה אתר וכו`.בקשר לספרים,מהיכן ניתן להשיג אותם? והאם שם המשפחה הזה הוא כן מיוצאי ספרד?והאם ידוע גם מאיטליה?. אין לי קצה חוט.ואשמח אם תעני לי על השאלה,בקשר לאותה המשפחה,שחלקם צרור,וחלקם סרור.כלומר מה יכול להוביל לזה? והתיעוד מספרד,הוא על משפחת סרור או צרור.בבקשה זה ממש חשוב.אילו אתרים יכולים לספק לי הסבר מפורט? אשמח לעוד מידע,ופירוט על שם משפחה זה,ובבקשה אשמח להתייחסות גם להודעה זאת.ובאמת באמת תודה רבה לך.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'עוד על שם SROR או ABISROR'
עוד על שם SROR או ABISROR
05/09/2007 | 10:36
1
15
מבין כל אלה שכתבו ספרים על שמות יהודי צפון אפריקה בכלל ומרוקו בפרט, רק לרידו הוסיף את הכתיב השמות בשפה העברית.
הוא אכן כתב "צרור" בצדה.
הבילבול בין הצליל של האות "צדה" ולבין זה של האות "סמך" נובע מן העובדה שבמקור האות "צדה" הינה אות גרונית שצלילה קרוב מאד לצליל של ה"סמך".
עוד לפני הקמת מדינת ישראל, היתה החלטה לגבי ביטוי השפה העברית ( כרגע אינני זוכרת מתי זה היה). על פי החלטת הועדה, אומץ המטא הספרדי של השפחה עברית, כאשר "פתח" הוא A ולא O כמו בן יידיש. לכלל זה היה יוצא מן הכלל והוא צלילה של האות "צדה" שנשאר במבטא האשכנזי, כפי שאנו מבטאים היום "טס". וכדי לסגור סוגית השפה העברית, הועדה החליטה לאמץ את כתב היד האשכנזי (זה שאני משתמשים בו היום) ולא את הכתב הידוע בשם "חצי קולמוס". ניתן לסכם את החלטות הועדה ב: "חצי-חצי".
מכאן ש במקור צלילו של השם צרור (בצדה) הוא  סרור וכיום נשמע "צרור".
אני מקווה שהברתי דיים את דברי.

מטילדה (חג"י)
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה רבה לך,באמת עזרת'
תודה רבה לך,באמת עזרת
05/09/2007 | 13:04
12
זה יכול להסביר זאת שבאותה משפחה,שני שמות משפחה שהם בעצם אותו השם ,אך עם שינוי קל? כתב קולומבוס הוא כתב רש``י המוכר?(למרות שידוע לי שרש``י עצמו לא הכיר כלל כתב זה). ומשהו אחרון,איך ניתן לברר על מקורות ושמות משפחה באופן מקיף ומפרט,ובאופן ספציפי על משפחתי? ידוע לך אם שם משפחה זה נמנה עם מגורשי ספרד? באמת סליחה אם הטרדתי אותך.ותודה רבה,עזרת לי מאוד.
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-' רבה למטילדה על תשובותיה המעמיקות'
רבה למטילדה על תשובותיה המעמיקות
04/09/2007 | 21:14
1
3
(לא שזה מפתיע מישהו...). גם על ההירתמות לאירוח, ובכלל - על הסיוע הרב בפורום באופן שוטף.

ארנון
שורשים משפחתיים >>
לצפיה ב-'תודה'
תודה
04/09/2007 | 21:46
2
תודה לך ארנון על ההערכה!

אני מנצלת הזדמנות זאת לברך אותך, את משפחתך ואתכל חברי הפורום הזה

שנה טובה ומבורכת!

מטילדה (חג"י)!
שורשים משפחתיים >>

הודעות אחרונות

05:13 | 19.10.19 assafni
11:28 | 18.10.19 שרי סילבר
17:16 | 15.10.19 מר נבו
13:39 | 15.10.19 גדילב
20:04 | 14.10.19 krabchevsky
13:13 | 14.10.19 אורחים בפורום
09:50 | 14.10.19 deebeebee
19:42 | 13.10.19 ארנון הרשקוביץ
07:46 | 13.10.19 Brightvivian
12:39 | 12.10.19 ani1603
18:23 | 10.10.19 אורחים בפורום
23:19 | 09.10.19 אורחים בפורום
23:19 | 09.10.19 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ