אזרחות

l i t o m

New member
החיסרון מודגש

ברעיון של תקש"ח למשל, שלא עוברות חקיקת כנסת רגילה.

F3raRi

New member
מממ מה זה תקש"ח?

והתכוונת לחקיקת חוק פרטית / ממשלתית? לא הבנתי. יכול להיות שאת צודקת, אבל יש הרבה אפשרויות, כל עוד היא נכונה, ולווא דווקא מה שרשום במיקודית.

yosside

New member
בבקשה שני הסברים

הסבר א: עקרון ההסכמיות עקרון ההסכמיות מאפשר את קיומם של חברה ומשטר דמוקרטי ללא ויתור על חילוקי דעות, תחרות ומאבק בין הקבוצות השונות. העיקרון מורה על הסכמה רחבה (קונצנזוס) בין כל מרכיבי החברה בנושאים מרכזיים. ההסכמה נחלקת ל-3 רמות: הסכמה על המסגרת של המדינה ועלהלגיטימציה לקיומה של המדינה במסגרת גבולות קבועים. הסכמה על צורת המשטר ותמיכה בהמשךקיומו. קבלת השלטון שנבחר באמצעות בחירותכשלטון לגיטימי. ההסכמיות באה לידי ביטוי באמצעות הסדרים (כללי משחק) שמאפשרים לחברה הפלורליסטית לפעול. כל החלקים של החברה פועלים תוך תיאום. במדינת ישראל שוררת הסכמה רחבה בין כלל האזרחים בדבר אופייה הדמוקרטי של המדינה, ובין רוב האזרחים היהודים קיימת גם הסכמה על היותה מדינה יהודית. אולם בחברה הישראלית קיימות גם מחלוקות בנושאים מרכזיים כמו יחסי דת ומדינה, כתיבת חוקה למדינה, גבולות המדינה. אי-הסכמה זו עשויה להוות איום על יציבות משטרה הדמוקרטי של המדינה. הסבר ב: הסכמיות על מנת שהמשטר הדמוקרטי יוכל להתקיים בלי לוותר על חילוקי דעות, תחרות, ומאבק בין הקבוצות השונות, חייבים כל מרכיבים החברה להגיע לידי הסכמה רחבה בנושאים מרכזיים. לכל הקבוצות השונות יש מכנה משותף, ומתוך מכנה זה כל קבוצה צומחת לכיוונה. ההסכמיות באה לידי ביטוי בהסדרים - כללי המשחק, המאפשרים לחברה פלורליסטית להתקיים ולפעול כחברה מגובשת למרות חילוקי הדעות.  עקרון ההסכמיות נובע גם מרעיון ה"אמנה החברתית". באמנה החברתית יש הסכמה שחיים ללא פיקוח וחייים לא מאורגנים לא תורמים להתפתחות האדם. מקור: http://www.sikumuna.co.il/wiki/%D7%A4%D7%9C%D7%95%D7%A8%D7%9C%D7%99%D7%96%D7%9D%2C_%D7%A1%D7%95%D7%91%D7%9C%D7%A0%D7%95%D7%AA_%D7%95%D7%94%D7%A1%D7%9B%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%AA

תמונע

New member
סליחה, כן? אבל משהו כאן בכלל לא ברור לי

יש חסינות עניינית. שומרת על חבר הכנסת הנכבד מפני מעשים שעשה למען ובעת מילוי תפקידו. נגיד. ויש חסינות אישית, שהיא מגנה עליו מפני מעשים שלא בעת מילוי תפקידו וכמו כן- גם לא לשמו. אם כך, אינני מבינה בשביל מה השטות הזו? מה, הם קדושים? כתוב שהחסינות הזו נחוצה כדי להבטיח את פעילותה התקינה של הכנסת, ואם כך, הרי שמדובר בחסינות בעת מילוי התפקיד. אז באמת, אני לא מבינה, אם מישהו קצת ישפוך אור, אהיה ממש אסירת תודה.

L a S

New member
שאלה על חומר..היסודות החוקתיים של מדינת ישראל

בחוקי יסוד, צריך לדעת גם את חוקי היסוד עצמם? תוכן, עקורנות...?

F3raRi

New member
תדע את החוק יסוד : מהו,

ותדע 2-3 חוקות יסוד, לרוב צריך רק חוק אחד. זה ממש לא בעיה לדעת :D

naama1989

New member
לדעתי צריך לדעת חוק יסוד אחד מכל נושא..

לדוג' חוק יסוד שמראה את אופייה הדמוקרטי של המדינה אז נגיד חוק יסוד: חירות האדם או חוק שמראה על אופיה היהודי של המדינה יהיה חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל..

alisa20

New member
שאלה ../images/Emo13.gif

מדוע אין חוקה בישראל? אני צריכה לציין בתשובתי את הנימוקים של תומכי החוקה ושל מתנגדי החוקה וגם לציין על פשרת הררי? תודה מראש

F3raRi

New member
את הקטע הזה לא למדתי,

אבל תקראי את הספר כתוב שמה הכל. לפי דעתי היה יותר חשוב "עליונות החוקה" "מהי חוקה" "חוקה פרומלית / מטריאלית" "חוקי יסוד" מקס' יש הרי בחירה, אז לא תבחרי את זה אם זה קשה לך.

תמונע

New member
חוקה

למה כן: 1. בהכרזת העצמאות יש מחוייבות משפטית ומוסרית לכונן חוקה. "...בהתאם לחוקה, שתקבע על ידי האסיפה המכוננת...". 2. החלטת החלוקה של האו"ם מחייבת כינון חוקה. למה לא: 1. להכרזת העצמאות אין מעמד משפטי מחייב, ולכן אין מחוייבות לכינון חוקה. 2. המדינה הוקמה לאחר ניצחון במלחמה קשה שנכפתה עליה, ולא בשל קבלת ההחלטה באו"ם. בסופו של דבר התקבלה דעת המיעוט המתנגד לכינון חוקה משתי סיבות: 1. מטבעו, השלטון מעדיף שלא לכבול ידיו בחוקה המגבילה בעיקר את הרשות המבצעת- הממשלה. 2. המפלגות הדתיות התנגדו לחוקה. עמ' 248 בספר

../images/Emo41.gif../images/Emo41.gif../images/Emo41.gif../images/Emo41.gifשאלה...

יש לי שאלה...אשמח אם מישהו יכול לענות... יו"ר ועדת הבחירות המרכזית קבע כי בתעמולת הבחירות אסור להשתמש בברכות, בקללות או בנדרים. הסבר על איזה עקרון מעקרונות הדמוקרטיה הוא מגן.

kola99

New member
לדעתי סובלנות

שאומר שצריך לאפשר לרעיונות מנוגדים משלנו להתקיים(משהו כזה) ואפשר לנסות לשכנע את הצד השני אבל חייב לעשות את זה בדרכים דמוקרטיות

dikla600

New member
הגבלת השלטון

הוא מגן על הבחירות שהן חלק מהגבלת השלטון

snier1991

New member
הסכמיות

הוא מונע ממפלגות בתעמולה ליצור ניסיונות שכנוע אגרסיבים מדי ובכך הוא יוצר כללי משחק מקובלים

omered1

New member
עקרונות

1.מישהו יכול לרשום את כל העקרונות שצריך לבגרות? לדוגמא הדמוקרטיה המתגוננת זה עקרון? 2. אפשר בבגרות לרשום לדוגמא אם יש הפגנה ושואלים באיזה זכות הם הפגינו אפשר לרשום הזכות להפגין שהיא חלק מהזכות לחירות? או שצריך לרשום משהו אחר?

ממ

עקרונות: עקרון הדמוקרטיה המתגוננת עקרון שלטון החוק עקרון הכרעת הרוב עקרון הגבלת השלטון אאל"ט זה הכל.. ולהפגין אני הייתי כותבת הזכות להתארגנות.. כחלק מחירות

למעלה