לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2516725,167 עוקבים אודות עסקים

פורום הנקה

איך מיניקים? נדמה שזו שאלה מיותרת. זה תהליך טבעי של הגוף. כמו שהדם זורם, כמו שנושמים, כמו שאוכלים, לא? זהו תהליך טבעי של שני גופים. אבל אנחנו לא יודעות איך. אנחנו לא ראינו נשים מיניקות לאורך כל חיינו. אנחנו לא הקשבנו לדיבורים של אימהותנו על קשיי ההנקה, ועל יופיה. בגרנו, ילדנו, אך אין לנו הידע. לכן אנחנו צריכות להתאמץ למצוא נשים מיניקות וליצור קבוצות תמיכה מלאכותיות. לכן הקמנו את הפורום. ענבל ו zimes

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הנקה

איך מיניקים? נדמה שזו שאלה מיותרת. זה תהליך טבעי של הגוף. כמו שהדם זורם, כמו שנושמים, כמו שאוכלים, לא? זהו תהליך טבעי של שני גופים. אבל אנחנו לא יודעות איך. אנחנו לא ראינו נשים מיניקות לאורך כל חיינו. אנחנו לא הקשבנו לדיבורים של אימהותנו על קשיי ההנקה, ועל יופיה. בגרנו, ילדנו, אך אין לנו הידע. לכן אנחנו צריכות להתאמץ למצוא נשים מיניקות וליצור קבוצות תמיכה מלאכותיות. לכן הקמנו את הפורום. ענבל ו zimes
x
הודעה מהנהלת הפורום

העצות בפורום זה אינן תחליף לייעוץ מקצועי ואין ליישמן ללא התייעצות עם איש מקצוע.
אין לפרסם בקשות להשתתפות במחקרים או למילוי שאלונים .
חדשה? ותיקה? את מוזמנת לסיור מודרך בפורום. כדאי גם לקרוא את  מאמר הנחיות כתיבה בפורום 
הרבה תשובות תמצאי ב  מאמרים   וב-  שאלות הנפוצות
המשך >>

לצפיה ב-' שאיבות ומשאבות '
שאיבות ומשאבות
20/07/2006 | 18:28
112
12
לצפיה ב-'אשמח לקבל המלצות בנושא שאיבה'
אשמח לקבל המלצות בנושא שאיבה
20/07/2006 | 13:54
46
21
התינוק שלי בן 3 שבועות, הרופא המליץ לי לשאוב פעם ביום על מנת שזה יאפשר לי שמישהוא אחר יאכיל אותו ולץץ לי קצת זמן איכות.
רציתי לשאול האם מישהיא כאן עושה אץ זה ובאיזה גיל התחלתם, כמו כן האם הקפדתם שמישהוא אחר יאכיל את התינוק מהבקבוק השאוב ?

ההתלבטות הנוספת היא לגבי המשאבה , בין ידנית לחשמלית אשמח לשמוע המלצות (המחיר לא מהווה שיקול)

הנקה >>
לצפיה ב-'הרופא שלך חסר אחריות '
הרופא שלך חסר אחריות
20/07/2006 | 14:02
41
23
אם אין צורך לשאוב פעם ביום, רצוי שלא לעשות את זה עד שהתינוק בן 6 שבועות, כדי שמשק החלב שלך יתייצב עד אז.

זה רופא משפחה? רופא ילדים? לא תמיד חייבים לשאוב לתינוקות, אפשר גם להרדימם ולקחת אותם לטיול אחרי שסיימת להניק וכך מתפנה לך זמן לעצמך.
הנקה >>
לצפיה ב-'למרבה הצער'
למרבה הצער
20/07/2006 | 23:08
1
23
שמענו רק השבוע גם על יועצת הנקה אחת לפחות שאומרת את אותה שטות.
מדובר על סולם ערכים: הם יותר פוחדים מסרבנות-בקבוק מאשר מהרס ההנקה (ובמקרה של היועצת אולי מדובר על קונספירציה, כמו הפנצ'ר-מאכער שמפזר מסמרים על הכביש )
הנקה >>
לצפיה ב-'אני ממש מופתעת לשמוע שיועצת אמרה כך'
אני ממש מופתעת לשמוע שיועצת אמרה כך
21/07/2006 | 11:54
17
אם את שואלת אותי צריך לזרוק מהחלון את כל האנשים שאומרים: תני בקבוק, תני מוצץ, תני תמ"ל בניגוד לרצונה של האם וכשאין כל צורך בדברים ההללו, הכוונה לאנשים שלא בעד הנקה ולא ממש מבינים בה.

רופא הילדים של הבן שלי, מחפשת אחר בכל מקרה, אמר לי לצמצם הנקות ולהתחיל "למשוך" 3-4 שעות בין הנקה להנקה. ממש התאכזבתי ממנו.

אני זוכרת איך אמא שלי עודדה אותי לעבור משאיבות בלעדיות להנקה מלאה, היא אמרה לי, "את תראי שזה הרבה יותר קל להניק מאשר להתעסק ב-3 בלילה עם בקבוק ".
הנקה >>
לצפיה ב-'אני אשמח אם תסבירי לי מה הבעיה'
אני אשמח אם תסבירי לי מה הבעיה
21/07/2006 | 19:35
38
20
הרופא סה"כ המליץ לשאוב פעם ביום בכדי שמישהו אחר יוכל להאכיל את התינוק. למה זה מהווה בעיה אם השאיבה מחליפה הנקה?
הנקה >>
לצפיה ב-'יש כמה סיבות'
יש כמה סיבות
21/07/2006 | 20:25
36
18
קודם כל, קיים החשש של העדפת קלות היניקה מהבקבוק על פני מאמץ היניקה, ולכן רצוי לא לתת בקבוק עד גיל 6 שבועות.
בנוסף, היות ושאיבה היא לא יעילה כמו יניקה, רצוי לא לשאוב לפני שמשק החלב מתבסס וזה קורה רק בערך בגיל 6 שבועות.
הנקה >>
לצפיה ב-'זה יפה בתיאוריה'
זה יפה בתיאוריה
22/07/2006 | 05:15
32
15
אבל בתאכלס מדובר בפעם ביום, שעבור תינוק בן 3 שבועות מהווה 1 מתוך 6 האכלות, שזה למעשה כ-15% מסך ההאכלה היומית. האם באמת אותה פעם אחת תשנה כ"כ? אם כבר, אז הגיוני שהבילבול אצל התינוק יהיה דווקא ביניקה מהבקבוק בגלל התדירות הנמוכה.

לגבי משק חלב, שוב, שאיבה פעם ביום תעשה כזה בלאגן? הרי החלב נשאב, גם אם פחות, עדיין נשאב. זה בדיוק כמו להגיד שלהניק שעה מאוחר יותר תעשה בלאגן הסטרי למשק החלב.
הנקה >>
לצפיה ב-'זה לא תיאורטי אלא סטטיסטי'
זה לא תיאורטי אלא סטטיסטי
22/07/2006 | 06:05
31
16
בדקו וחקרו ומצאו שאצל אחוז מסויים מהתינוקות מופיעה בעייה. אולי הגיוני שלא יופיע בלבול, אבל העובדה היא שאצל חלק מהתינוקות כן מופיע בלבול.

גם לגבי השאיבה - אצל חלק מהאמהות, הנקה שעה מאוחר יותר (לדוגמא, הנקה לפי שעון במקום הנקה לפי דרישה) תיצור בעייה וחוסר חלב.

ושוב, הכל סטטיסטיקה. יש כאלה שאצלן זה יקרה, ויש כאלה שאצלן לא. את לא יכולה לדעת מראש באיזה צד של הסטטיסטיקה נמצא התינוק שלך.
הנקה >>
לצפיה ב-'אני מאוד אשמח לראות את אותו מחקר'
אני מאוד אשמח לראות את אותו מחקר
22/07/2006 | 06:22
30
13
את בטוחה שהמחקר מדבר על שימוש בבקבוק רק פעם ביום בתינוקות בני 3 שבועות? או שאולי המחקר בדק שימוש יומי קבוע בבקבוק למשך תקופה ארוכה ? (אולי שבוע , אולי יותר)

אני לא טוען שזה לא יכול להיות, אבל מחקרים מטבעם יכולים להיות מאוד משוחדים, ומבחינה סטטיסטית הגיונית - שימוש בבקבוק פעם ביום לא אמור ליצור בילבול כלפי השד, אם כבר אז להיפך.
הנקה >>
לצפיה ב-'תרשי לי לספר לך על עצמי (ארוך...)'
תרשי לי לספר לך על עצמי (ארוך...)
22/07/2006 | 07:37
28
15
כשנולדה בתי הבכורה לא ידעתי כלום על הנקה. בתינוקיה הייתה אחות שלימדה את הטכניקה מצויין, ולכן הייתי אסירת תודה וחשבתי שכל מה שעושים ואומרים בתינוקיה זה טוב ונכון.
כשהגיע הזמן להשתחרר, אחות אחרת עשתה לי את ההדרכה: איך להחליף חיתול, איך לרחוץ, איך לחגור בסלקל... והוראות שימוש: להניק כל שלוש שעות, כל פעם מצד אחד בלבד.
התינוקת הייתה בוכה ואנחנו היינו מושכים אותה עם מנשא, עם עגלה, עם ריקוד משה-הגמל ומגוון שירי-ארס....
למרות הבכי המשכתי להניק לפי ההוראות. בהתחלה היא עלתה כראוי במשקל אבל אז:
היא ירדה באחוזונים
ואח"כ הפסיקה לעלות במשקל ועלתה רק בגובה
ולבסוף גם ירדה במשקל
בשלב זה נאלצה אחות ט"ח להורות לי לתת בקבוק מטרנה ביום.

כאן שיחק לי המזל פעמיים: התינוקת סירבה למטרנה, ונזכרתי שיש דבר כזה "לה-לצ'ה".
התקשרתי ללה-לצ'ה בדמעות, וחזרה אלי יועצת (לבושתי אני לא זוכרת מי) שתיחקרה אותי בצורה מעמיקה.
היא כנראה קלטה שאני ראש-קשה, ולכן אמרה לי לשנות רק דבר אחד - להניק משני הצדדים במקום מצד אחד.
עבד כמו קסם

מאז, למדתי לסמוך בענייני הנקה על הניסיון הקליני המצטבר של לה-לצ'ה יותר מאשר על הניסיון/אינטואיציה של רופאים ואחיות.
הנקה >>
לצפיה ב-'נעים להכיר '
נעים להכיר
22/07/2006 | 07:47
27
12
אבל איך זה בדיוק מתקשר לשאלה של בקבוק פעם ביום?
הנקה >>
לצפיה ב-'הקשר: מקור הידע (שוב ארוך)'
הקשר: מקור הידע (שוב ארוך)
22/07/2006 | 08:18
11
הרופא נתן לך המלצה על סמך נסיונו והאינטואיציה (=השכל הישר) שלו. מניעיו היו ללא ספק טהורים לא פחות ממניעיה של האחות ששחררה אותי מבית החולים, ואין לי ספק שאמהות רבות יכולות להניק כך בהצלחה.
בארגון לה-לצ'ה הצטבר ניסיון קליני, לא בהכרח מחקר סטטיסטי, המצביע על כך שעצת הרופא עלולה במקרים מסויימים להזיק.

כשאנחנו מזהירות בפורום המטרה היא שאת, כאמא, תוכלי להביא בחשבון גם את הסכנה הזאת, ותשקללי בצורה מודעת את היתרונות והחסרונות.
מכיוון שיש הרבה קוראות ואפילו כמה קוראים שהם סמויים ולא שואלים, אנחנו גם משתדלות לתת עבורם את המידע הנכון.

אז מה זאת אומרת לשקלל? דוגמאות.
אם את סטודנטית שצריכה לחזור ללימודים (ונסראללה לא סגר לך את המכללה), עדיף לנסות לשאוב מפני שהברירה היא להפסיד סמסטר וזה אולי בשבילך לא קביל.
לעומת זאת, אם כל המטרה היא לאפשר לך מנוחה, בד"כ אפשר למצוא פתרונות אחרים - בעיקר שה"מישהו האחר" לא יאכיל אבל ירחץ, יחתל, יטייל עם מנשא או עגלה, ישחק, ישטוף רצפה, יבשל, ידיח כלים, יכבס ויגהץ.
הנקה >>
לצפיה ב-'הקשר הוא מקור המידע'
הקשר הוא מקור המידע
22/07/2006 | 08:37
25
7
ברור שלא עשו מחקר דווקא על תינוקות בני שלושה שבועות ויום, שמקבלים בקבוק בשעה 14:00. אבל בדקו את הנושא, והגיעו למסקנה שהגיל המשמעותי הוא 6 שבועות. בסוד אני אגלה לך, שגם אח"כ קורה בלבול פטמות והעדפת בקבוק, וגם אח"כ שאיבה משבשת את יצור החלב - אבל באופן פחות משמעותי, ואולי גם פחות נפוץ.

השבועות הראשונים הם הזמן שבו מתבסס יצור החלב, והגוף מתארגן לכמות הדרושה. כמובן שיש שינויים גם בהמשך, לפי דרישת התינוק, אבל באופן כללי, אז נקבע היצור, וכך תינוק (גדול יותר) שפתאום חולה ויונק משמעותית פחות, או יותר (שני הדברים קורים לתינוקות חולים), לא משפיע על משק החלב בצורה קיצונית.

שאיבה פחות יעילה מהנקה.
שאיבה לרוב מתקיימת במועדים מדוייקים, ולא "לפי דרישת התינוק", וכך גם ההאכלה משאוב לרוב תהיה מרווחת יותר מהנקה ישירה.
זה מפחית את יצור החלב, ואם לא שואבים בזמן שהתינוק מואכל, גם נוצר רווח גדול בהנקות, שגם הוא מפחית את יצור החלב, ויכול להשפיע גם הורמונלית (אפילו להקדים את חזרת המחזור אצל חלק מהנשים!). אם שואבים בזמן שהתינוק מואכל, הנזק קטן יותר (אבל אז, מה הטעם?). גם התינוק מקבל פחות אוכל כך.

בלבול פטמות, אצל הקטנטנים, יכול להיות גם מבקבוק אחד ויחיד. (ויכולים להיות גם תינוקות שיאכלו גם וגם בלי שום בעיה. אבל אי אפשר לדעת שתהיה בעיה, עד שכבר מאוחר מדי והיא ישנה).

בנוסף, יש יתרונות להנקה ישירה (התפתחות הלסת, למשל) וחסרונות להאכלה מבקבוק (יוצר יותר STRESS אצל התינוק, בגלל הזרימה הלא-מותאמת), וגם יתרונות לחלב האם הטרי. אצל תינוק קטן כל כך, זה משמעותי אפילו אם זה פעם ביום.
אם יש סיבה שבגללה לא ניתן להניק ישירות, בקבוק שאוב הוא הפתרון הטוב ביותר (כמעט: עדיף לא בבקבוק, אלא בשיטות אחרות), והוא עדיף בהחלט על פתרונות אחרים. אבל אם אין סיבה כזו, ההעדפה הברורה, במיוחד עד גיל 6 שבועות, היא הנקה ישירה.
ככל שהתינוק גדל, הסיבה שבגללה מעדיפים שאוב, יכולה להיות שולית יותר - כמו למשל, רצון או צורך של האם לצאת ללא התינוק (עבודה, בילוי), אבל אצל הקטנטנים, זה לא רצוי, אם יש בחירה.
הנקה >>
לצפיה ב-'אופס - כתבנו באותו זמן'
אופס - כתבנו באותו זמן
22/07/2006 | 08:41
2
5
לצפיה ב-'היי אם-פי! ירדת דרומה? מה שלומכם?'
היי אם-פי! ירדת דרומה? מה שלומכם?
22/07/2006 | 09:45
1
5
המוטו שלך נשמע משונה-משהו בימים טרופים אלה, כמעט אייטם לתוכנית בוקר
הנקה >>
לצפיה ב-'יהיה טוב '
יהיה טוב
22/07/2006 | 09:51
5
הילדים הונדדו לסבים.
אנחנו בבית (במשך היום אני איתם) - אבל שבוע הבא כנראה הסבים נוסעים, אז נעבור לשם (אם עוד אי אפשר יהיה להחזיר אותם).
צרות מכל מיני כיוונים.

מוכנה לקבל שכיום, ללדת בבית שלי, זה לא הדבר הכי בטוח בעולם
מזל שאני לא בהריון...
הנקה >>
לצפיה ב-'מקור המידע?'
מקור המידע?
22/07/2006 | 09:28
21
9
כל מה שאמרתן נשמע מאוד חשוב, אבל בחלקו לא הגיוני. למה בקבוק אחד (ויחיד) יכול ליצור בילבול פיטמות? למה בקבוק ייצר לחץ אצל התינוק? פשוט חסר לי פה ההיגיון מאחורי הטענות. פעם אחת איחור בהנקה תגרום להפחתה ביצור החלב? נשמע קצת קיצוני. זה כמו להגיד שאם אכלתי צהריים שעה מאוחר יותר אז אני מיד ארזה.

אמרתם סטטיסטיקה, אמרתם מחקרים, אני באמת אשמח לקרוא ולנתח אותם בעצמי. לא חיפשתי מחקר על תינוק עם שם מסוים שנולד בתאריך ושעה מסוימת, אבל להגיד "מחקרים" בלי להסביר מי הייתה קבוצת המחקר ואיך נעשה המחקר לא ממש תורם לכלום.

מיהו מקור המידע באמת? הרופא בקופת חולים לא פחות טובה ממתנדבות ליגת לה-לצ'ה. מה שתיארה אפרת על הקשבה עיוורת לאחות בתינוקיה לא שונה מהקשבה עיוורת למה שאומרת אחות בלה-לצ'ה. אין כאן שום עניין לתקוף או לריב, אבל באמת שאשמח להבין את ההגיון (המדעי) שעומד מאחורי הטענה ששימוש בבקבוק פעם ביום יוצר כזאת תגובה תהומית.

אהה .. ואני זה אתה לא את .. אני האב ולא האם ..
הנקה >>
לצפיה ב-'שלום אבא (היום הכל ארוך)'
שלום אבא (היום הכל ארוך)
22/07/2006 | 09:44
11
לה-לצ'ה זה הגוף המקצועי בנושאי הנקה. רוב הרופאים והאחיות אינם מתמצאים כלל בנושא למרות יומרותיהם. זה כמו שעדיף לקבל טיפול פיזיותרפי מפיזיותרפיסט ולא מרופא.
האם הזלזול שלך בלה-לצ'ה נובע מהמתנדבות? כדי להפיס את דעתך, יש גם רופאים בגוף המדעי שלהם, ואפילו רופאים גברים, אלא שהם כן מתמחים בנושא הנקה, בניגוד לרוב רופאי הילדים.

לנושא הרצון להבין: לא בכל דבר בגוף שלנו יודעים את ההיגיון המדעי. דוגמאות:
הנקה צורכת סידן רב ולכן הגיוני לחשוב שהיא גורמת ליציאת סידן מן העצמות. אולם, במחקרים (סטטיסטיים, הפעם) התברר כי ההנקה דווקא מפחיתה את הנזקים של אובדן סידן (שברים בגיל מבוגר).
מתן תחליפי חלב גורם לגדילה מהירה יותר של פגים, ולכן הגיוני לחשוב שפגים מוזני-תחליף יצאו מן הפגיה מוקדם יותר. אולם, במחקרים (שוב, סטטיסטיים) התברר שהפגים מוזני-התחליף אומנם היגיעו מהר יותר ליעד הנכסף של 2 ק"ג אך השתחררו מאוחר יותר מהפגים מוזני-חלב-אם.

מכיוון שאתה האב, יכול להיות שיש לך רצון טוב להשתתף בכל האספקטים של גידול התינוק, ובעניין הזה אתה באמת בעמדת נחיתות זה מחזיר אותי לעניין השיקולים מתוך מודעות: האם ההנאה שלך מהאכלת התינוק כבר בחצי השנה הראשונה לחייו שווה את הסיכון של סיום ההנקה? לך ולאמא של התינוק הפתרונים.
הנקה >>
לצפיה ב-'למה בקבוק יוצר סטרס'
למה בקבוק יוצר סטרס
22/07/2006 | 10:18
12
כי הזרימה מהירה מדי, ודורשת מהתינוק להתאים את זרם הבליעה (בניגוד ליניקה האקטיבית), ומסתבר שזה יוצר סטרס אצל התינוק, ומשפיע על פעולת הלב. זה ההגיון. בשביל למצוא את המחקר, אני צריכה לעשות חיפוש מקיף, שאין לי זמן בשבילו כרגע.
בקבוק אחד ויחיד יכול ליצור בלבול פטמות אצל חלק מהתינוקות (לרוב ילודים), קודם כל - כעובדה. זה קורה לפעמים (ולא משנה אם זה הגיוני או לא) וחוץ מזה בגלל שאופן האכילה מבקבוק שונה מאד מאופן היניקה, וקל יותר - החלב זורם בקלות, לא צריך להתאמץ לינוק, ולכן התינוק ינסה לחזור על השיטה הזו, ועלול לגרום לפצעים ובעיות הנובעות מתפיסה לא טובה.

בניגוד לאדם מבוגר, או אפילו לתינוק גדול יותר, תינוק הוא קטן גם במידות גופו, וגם בנסיונו בעולם, ולכן לכל דבר יש השפעה גדולה יותר עליו, מאשר על מבוגר. למבוגר גם אין בעיה לשתות תה זוטה, זה טעים ובריא. לתינוק זה רעיל ומסוכן. תינוק כל כך קטן ש"רק" מקבל מוצץ, או מים, עלול לא לקבל מספיק חלב, כי גם אם זה "לא אוכל", זה משפיע על יצור וצריכת החלב.
אגב - בקבוק ביום, זה הרבה יותר מאשר "בקבוק אחד".

בהחלט יתכן תינוק שיסתדר עם זה, אולי אפילו רוב התינוקות, אבל כאמור - אי אפשר להבטיח. ולדעתי, כשאין סיבה, הסיכון הוא גדול מדי, כשתינוק הוא כל כך קטן, וכל כך חשוב לי שהוא ינק (כשמדובר על התינוק שלי).
הנקה >>
לצפיה ב-'לא הגייוני? - תשאל את 'לא רק יעל''
לא הגייוני? - תשאל את 'לא רק יעל'
22/07/2006 | 10:26
14
8
או בגילגולה דאז "יעל של תום". בקבוק אחד (אחד בלבד! - לא אחד ביום!) גרם לשיבוש שלקח לה חודש וחצי לתקן. אולי תמצא את הסיפור בסיפורי ההנקה.
אף אחת לא מנסה, ומן הסתם גם לא תצליח, לשכנע אותך כך שאני ממש לא רואה סיבה להמשך הדיון.
זו רק אחת מאלפי החלטות שתצטרכו לעשות בתור הורים ואין לי ספק שתעשו הרבה טעויות. (לא התנשאות - סתם אמא עם ותק של 14 שנות הורות). החוכמה היא ללמוד מהטעויות ולהשתדל לא לחזור עליהן עם השני או השלישי ולזכור גם שנכון לילד אחד לא בהכרח נכון לשני.
נניח שיש הסתברות של 10% (לדוגמה) לבלבול פטמות. אם זה קורה לתינוק שלך זה קורה לו ב-100%. אם מראש החלטתם "ננסה להניק ואם ילך בקלות אז נמשיך" אז כנראה שהסיכון מתאים לכם. אם אתם במחשבה של "להניק זה הדבר הכי חשוב עבורינו למען התינוק שלנו" אז זה נראה לי סיכון גדול מדי ומיותר לאור הסיבה שבגללה אתם לוקחים אותו.
אימהות זה עם עייף, אשתך עדין במשכב לידה מה שאומר שחוץ מלנוח, לאכול ולהניק היא לא אמורה לעשות כלום. תדאג לזה והיא תניק גם כל שעה וחצי.
ד"א, אתם בגיל קלאסי של קפיצת גדילה (יודע מה זה?) מתן בקבוק, ואפילו חצי בקבוק בזמן הזה, עלול לשבש את המנגנון הטבעי ולסיום ההנקה.

הנקה >>
לצפיה ב-'אין לי שום דבר נגד לה-לצ'ה'
אין לי שום דבר נגד לה-לצ'ה
22/07/2006 | 12:11
13
26
אבל קודם כל אולי כדאי להסביר שאני שואל את כל השאלות לא בגלל מקרה פרטי של אישתי ושלי, אין שום בעיה לספר מה קורה אצלנו, אבל אם תרצו אעשה זאת בשירשור חדש כי אני לא רוצה להסיט את נושא הדיון מהשאלה העיקרית (במחשבה שניה, אולי כדאי שלא אספר, לא רוצה לזעזע את עולמכין ). אני שואל מתוך סקרנות עניינית, אני שואל בגלל ש-slkw שאלה בכלליות ואתן טענתן שהעצות שנתנו לה הן בגדר התאבדות. מעניין אותי לדעת (באמת שמעניין) מה ההיגיון שעומד מאחורי הדברים.

ובחזרה לנושא, הטענה שלי הייתה דווקא כלפי יושבות הפורום שמקבלות את דברי לה-לצ'ה כמובן מאליו. זה גם סוג של הקשבה עיוורת. דווקא דברים שאירגון כמו לה-לצ'ה אומר הייתי בוחן בשבע עיניים. זה כמו ללכת לאירגוני זכויות לבעלי חיים ולשאול אותם מה דעתם על אכילת בשר, ועוד אח"כ להיות מופתעים שהם נגד. לה-לצ'ה אינו אירגון נייטרלי, פשוט כך.

זרימה מהירה של החלב בבקבוק אולי כן משפיעה על פעילות הלב, אבל זה ברור כי מדובר בפיעילות פיסית. מזה להסיק שזה יוצר לחץ? לא הייתי הולך כ"כ רחוק. מי מכן שעברה מוניטור לפני הלידה יודעת שהמטרה לחכות ולראות שהדופק של התינוק עולה ב-20% מעל קו הבסיס אפילו בכח על ידי הפרעה לתינוק (רעש, סוכר), גם זה מעיד על מאמץ ופעילות לב, וזה לא יוצר לחץ אצל התינוק? ומה קורה כשהוא בוכה? כועס? עם זה  הוא יכוללל להתמודד? מעניין באותו מחקר איך קישרו שפעילות הלב בהחלט מעידה על לחץ, כי פעילות לב היא דבר נורמאלי. תינוקות בוכים אחרי אכילה מבקבוק? לא. הם מרוצים? כן. להבנתי רוב התינוקת מאוד רגועים אחרי אוכל, אפילו עם זה בקבוק.

ניסיתי לחפש את הסיפור של "יעל של תום" אבל יש כ"כ הרבה שירשורים שלה שזה לא ממש אפשרי. בכל מקרה, הנקה זה לא מדע מדויק, ואפילו אם הוכחנו שפעם אחת קרה משהו הוא לא בהכרח תמיד נכון, מאותה סיבה אין להסתמך על המקרה של "יעל של תום". ואם אמצא אם שמניקה ומאכילה מבקבוק בו זמנית והכל בסדר, האם זאת הוכחה? לא ... אם יש הסתברות של 10% לבילבול פיטמות זאת דוגמא יפה, אבל זאת בדיוק השאלה, מה ההסתברות לבילבול פיטמות כשמניקים מבקבוק פעם ביום? האם זה 10% או 1%? או שאולי שאולי אפילו הרבה פחות .. ?
הנקה >>
לצפיה ב-'לה-לצ'ה אינטרסנטי - לטובתינו'
לה-לצ'ה אינטרסנטי - לטובתינו
22/07/2006 | 12:36
12
9
מהו האינטרס של לה לצ'ה? לשכנע יותר אמהות לרצות להניק, ולעזור לכל האמהות שרוצות, להצליח.
אז כאמא שרוצה להניק, אני אפנה אליהן, כמו שאחותי הצמחונית תחפש חיזוקים באנונימוס.
אין להם אינטרס עקרוני נגד שאיבה-ובקבוק, למעשה יש להם שיתוף פעולה וחסויות של חברת מדלה המייצרת משאבות ונספחים.

ובעניין הסיכון: אני מקפידה על כסאות בטיחות ובוסטרים למרות שהסיכון הרבה יותר קטן מ-10% וגם מ-1%. למה? כי התוצאה באותו מקרה בלתי-סביר היא אסון בעיני. לפי מה שאני רואה בכביש, אנשים רבים עובדים לפי ההיגיון הסטטיסטי שלך.
הנקה >>
לצפיה ב-'את צודקת'
את צודקת
22/07/2006 | 13:03
11
6
אבל אני במקום אחותך לא הייתי מנסה להבין מה רע בצמחונות דרך אנונימוס, כי ברור שיש להם אינטרס קיומי, ולא ברור שהם יציגו את העובדות בצורה הכי מהימנה. לה-לצ'ה הוא ארגון שכולו טוב, אבל כאירגון עם מטרה מוצהרת וברורה, מאוד יתכן שהם מציגים עובדות בצורה שנוחה להם כדי לתמוך במטרה שלהם. ואין בכלל שאלה אם להניק או לא, זה סתם פיספוס של השאלה העיקרית.

יש הבדל גדול אם הסיכון הוא 0.1%, או 1%, או 10%, או 50%. השאלה שלי הייתה מה רמת הסיכון, כי לפי איך שהדברים הוצגו בפורום אין פה בכלל סיכון, יש עובדה. עובדה שהתינוק יפסיק לינוק. ועד עכשיו לא ברור על מה מתבססת העובדה.

כיסאות הבטיחות הטובים בעולם נמצאים באוסטרליה, שכן התקן האוסטרלי הוא בין המחמירים בעולם (לבטח יותר ממה שבישראל). האם תטיילי עד אוסטרליה כדי לקנות כסא לרכב במקום בשילב? אני לא חושב. האם זה אומר שאת בוחרת בנוחות על חשבון ביטחון התינוק שלך? לפי ההיגיון שלך התשובה היא כן.
הנקה >>
לצפיה ב-'לסיכון יש שני מימדים'
לסיכון יש שני מימדים
22/07/2006 | 13:37
3
מימד אחד הוא הסבירות - זה מה שאתה מודד באחוזים.
מימד שני הוא החומרה - מוות או פגיעה חמורה בדוגמת הכסאות, היפסקות הנקה בלתי רצויה בדוגמת הבקבוק.

אתה מסתכל על המימד הראשון, ולזה אין תשובה כי כנראה לא נעשה מחקר סטטיסטי.
אני מסתכלת על החומרה וגם מחשיבה את היפסקות ההנקה כתוצאה חמורה.

שיקול נוסף הוא שיקול העלות. כמה מאמץ/כסף צריך להשקיע במניעת הסיכון.
בדוגמת הכסאות האוסטרליים, מדובר על שיפור מסויים בבטיחות בעלות של אלפי דולרים.
בדוגמת הבקבוק, מדובר על מאמץ מסויים בסגנון החיים, כולל מאמץ נפשי מצדך לדחות משהו שגורם לך הנאה, אך ללא עלות כספית.

כל אחד צריך לעשות את השיקולים שלו, ולקוות לטוב
הנקה >>
לצפיה ב-'שני גרוש שלי ...'
שני גרוש שלי ...
22/07/2006 | 14:54
9
4
קודם כל - האם ראית מה כתבתי לך בהמשך השרשור לגבי הסבירות?
מעתיקה לכאן:
"תינוק שרק יונק לא מכיר בקבוקים אז אין סיכוי שיתבלבל.
לעומת זאת ..."
ז"א שאפילו 0.1% סיכון לבילבול, יחסית ל-0% בלי בקבוק, זה אינסוף!

לגבי הדוגמה של כסא הבטיחות - כמו שאפרת כתבה זה ענין של עלות/תועלת. אם לא היו כיסאות בטיחות בארץ סביר מאוד להניח שהייתי קונה/מזמינה/מביאה מחו"ל. לעומת זאת, כשקניתי כסא כאן,(את הכיסא השני רכשתי בחו"ל),  דאגתי לעשות סקר בטיחות לפי ה'קונסיומר ריפורט' ולפי recalls. כאן, התועלת של כיסא מאוסטרליה נמדדת מול כסא מצוין אחר ולא מול 'אין כסא' ולכן היא הרבה יותר קטנה לעומת אותו מחיר (מאמץ וכסף).

אתן לך עוד דוגמה:
בכורתי נולדה בלידה קשה שהסתיימה בטיפול נמרץ. מאחר ולא יכלה לאכול כלל אבל היתה צריכה 'משהו בפה' ונכנסנו לשבת וחג חיפשנו בכל בית החולים מוצצים עד שמישהי עשתה לנו טובה ונתנה לנו משהו שכבר הרבה שנים לא מוכרים. בשתי הלידות הבאות, הדבר הראשון שארזתי בתיק בי"ח היה ... מוצץ. היום, עם הידע שיש לי היום ומה שלמדתי מנסיון של אחרים ומקריאה בספרות וברשת לא הייתי מעלה את זה על קצה דעתי.
גם ביקשתי שיתנו סימילאק בלילה הראשון כדי שאוכל לישון וכנראה שזו היתה הסיבה שתחילת ההנקה היתה מלווה בפצעים מדממים ולקח שבועיים עד שנכנסנו למהלך הנקה תקין.

לענין לה-לצ'ה, שים לב שאין כאן קבלה אוטומטית של המלצותיהן כלל וכלל. להיפך - לרוב אנחנו שואלות האם הייעוץ ניתן ע"י מדריכה או יועצת וממליצות על יועצת הנקה מוסמכת IBCLC. יועצת כזאת נחשבת למוסמכת אחרי מסלול שכולל:
קורס של חצי שנה בעלות של אלפי שקלים. במסגרת הקורס נרכשות עשרות שעות התנסות בפיקוח יועצת מוסמכת. לאחר מכן עליהן לצבור 4000 שעות היתנסות מוכחות (וחתומות ע"י יועצת מוסמכת) לפני שהן מקבלות אישור לגשת למבחן ההסמכה שמתקיים אחת לשנה בו זמנית בכל העולם. בזה לא תם ה'סיפור': הן חייבות לעבור את המבחן כל 5 שנים מחדש אחרת יישלל מהן התואר וכמובן להתעדכן כל הזמן במידע השוטף.
יש להניח שיועצת כזאת תתן מידע אמין ומדויק - למרות שענייני הנקה לא יכולים להיות מדע מדוייק כמו שאתה מנסה לעשות אותם.

ועוד משהו לענין הסבירות שכתבת שתהיה 'לרעת' הבקבוק בגלל התדירות היותר נמוכה שלו. זה היה יכול להיות נכון אילו הם היו זהים. למשל בלבול צדדים בין צד ימין וצד שמאל. אי אפשר להשוות בין X זמן ציצי ו-X זמן בקבוק.

תזכור שקודם כל היו שדיים ורק אח"כ הומצאו תחליפים בדמות בקבוק ומוצץ. לעד הם יישארו תחליף ולא יוכלו להתחרות במקור! (בייחוד לא באריזה היפה). אתה, בתור הורה, תחליט האם אתה מסתפק בתחליפים שהם אולי טובים אבל לעולם לא יהיו שווי ערך למקור.

הנקה >>
לצפיה ב-'זה היה יותר משני גרוש .. '
זה היה יותר משני גרוש ..
22/07/2006 | 17:29
7
4
קראתי מה כתבת קודם, אבל שוב אסביר, אני שואל לא מתוך עניין אישי אלא מתוך עניין מדעי. כשנשאלה השאלה לראשונה על ידי slkw התשובות שנענו היו מאוד נחרצות (ורק בתגובה אחת עלתה השאלה מה הסיבה שבכלל המליצו את מה שהמליצו), מה שאני רציתי להבין זה למה.

התחלנו לשחק משחקים של אחוזים? יופי. הסיכוי לתאונת רכב הוא 0% למי שלא יוצא מהבית. אני מניח שהיית רוצה להימנע ממוערבות בתאונות רכב, נכון? אז למה את יוצאת מהבית? אני בטוח שלא כל פעם שאת יוצאת מהבית את ממש חייבת. אפשר לשחק את המשחק הזה בעוד מיליוני תחומים, אבל זה רק משחק. אני דווקא הסכמתי שהנקה זה לא מדע מדויק, אני דווקא מחפש את הסטטיסטיקה.

ההכשרה של מדריכות לה-לצ'ה לא קשורה פה כי זה לא משנה דבר. הן לא נתנו את התשובות הנחרצות שפעם ביום בקבוק הוא הכרח לבילבול פטמות, חברות הפורום נתנו. אז אני שאלתי מדוע ועל זה אין תשובה. גם מה שאת כתבת וגם מה שאפרת כתבה נשמע כמו "הסיכוי קיים ולכן נמנע ממנו". זה כאילו ונפוצה שמועה שמאחורי הקיר יש מפלצת ולכן אף אחד לא מסתכל, וכל זה רק כי פעם מישהו שמע רעש נהמה.

ובאמת שיש לי הערכה רבה לשדיים .. אני אמנם לא יונק, אבל אחרי הכל אני עדיין גבר ..
הנקה >>
לצפיה ב-'הדיון הפך להיות תיאורטי נורא'
הדיון הפך להיות תיאורטי נורא
22/07/2006 | 17:53
6
5
אני מסכימה איתך, שחלק מהתגובות לשאלה המקורית היו קיצוניות, והן לא ממש נתנו תשובה. מותר לי לנסות לתת תשובה לשאלה המקורית, כפי שהייתי נותנת אם היו נותנים לי זמן מחשב סביר מוקדם יותר?
שאיבה ומתן בקבוק בשבועות הראשונים להנקה, לפני שהיא מתבססת (נהוג לדבר על כשישה שבועות) עלולה להיות בעייתית, משלוש סיבות:
1. סכנה לבלבול פטמות. מבקבוק "יונקים" עם החניכיים. מהשד יונקים עם הלסת ועם הלשון. אם התינוק יקבל בקבוק פעם אחת, בפעם הבאה שהוא יקבל שד הוא עלול להתבלבל ולהשתמש בחניכיים במקום בלשון ובלסת. הפעם האחת הזו, גם אם התינוק יתעשת מיד ויתקן את עצמו, תגרום לכאב לאמא (נשיכה) ובסבירות גבוהה לפצע. זה נורא לא נעים במקרה הטוב. זה עלול לגרום לכך שאמא תירתע מלהצמיד את התינוק לשד בפעם הבאה, ורגע היסוס אחד של אמא עלול לגרום שוב לתפיסה לא נכונה ולכאב וחוזר חלילה. הסנריו הזה לא חייב לקרות, אבל הוא קורה לפעמים.
2. סכנה למשק החלב של האם. כאן זה כבר טיפה יותר מורכב.
כידוע, בשבועות הראשונים להנקה גוף האם לומד את צרכי התינוק שלה, ולומד לייצר חלב לפי דרישת התינוק. שאיבה לא שווה להנקה. שאיבה לא מפעילה את ההורמונים האחראים לייצור ולשחרור החלב באותה מידה בה התינוק עושה את זה, מהסיבה הפשוטה שהמשאבה עשויה מפלסטיק והמניקה אינה האמא של המשאבה. זה קצת דומה להבדל בין פלסטיק רוטט עם בטריות לבין הדבר האמיתי. שוב, לא תמיד, אבל קורה.
אם אתה מצרף לזה גם בלבול פטמות (שכבר אמרנו שלא קורה תמיד אבל עלול לקרות) אתה מצרף לשאיבה הפחות יעילה מהתינוק גם תפיסה פחות טובה של התינוק את השד. תפיסה פחות טובה של התינוק גורמת להוצאה פחות יעילה של חלב, התינוק רעב, וגם הגוף של אמא לומד שהוא צריך לייצר פחות, כי התינוק מוציא פחות.
3. השפעה פסיכולוגית (סליחה על המונח המפוצץ).
מניקות רבות (כמעט כל מי שמשתתפת כאן והשתתפה כאן בשנים שאני כאן) מדווחות על כמויות חלב מועטות, יחסית, בשאיבה. בודאי מניקות בתחילת דרכן, שאינן רגילות למשאבה. וזה נכון. בשאיבה יוצא פחות, בשאיבות ראשונות יוצא לפעמים ממש ממש מעט חלב (30 מ"ל בחצי שעה, לדוגמה). אמא רואה את הכמות הזו, משוכנעת שאין לה מספיק חלב, משוכנעת שהתינוק לא מקבל את מה שצריך, ומכאן הדרך לתוספות ולסיום ההנקה קצרה.
ועוד לא דיברתי על השאלה מתי אישתך אמורה לשאוב, כדי שאתה תוכל לתת בקבוק אחד. אני מניחה שהיא מניקה לכל הפחות 8 פעמים ביממה. יש להניח שיותר. איפה יהיה לה זמן לשאוב? למה שלא תנצל את הזמן הזה למנוחה? למה להכניס אותה לסטרס השאיבה? לא עדיף לתת לה לנוח בין ההנקות, להביא לה את התינוק להנקות, לעודד אותה להניק בשכיבה תוך כדי שינה, מאשר לשלוח אותה לשאוב בנוסף להנקה?

אחרי שלוש הסיבות שלעיל, אם בכל זאת מחליטים לתת בקבוק אחד ביום, כדאי לרכוש משאבה שתתאים לצרכים (אם אנחנו מדברים על שאיבה ביום, כל יום, עם מחשבה על שאיבה גם אחרי חזרה לעבודה, כדאי לקנות ידנית (של אוונט היתה לי נהדרת) או חשמלית כמו אמדה דו"צ או פאמפ אין סטייל של מדלה, שהן בעלות מנוע עם אורך חיים שמספיק לשאיבות אינטנסיביות, אבל לא כאלה שבאות במקום הנקה מלאה.
כדאי לתת את החלב השאוב בבקבוק מתאים, עם פטמה רחבה ונוקשה למדי ולהכניסה לפה התינוק לעומק עם החלק הרחב כשהבקבוק כמעט מאוזן לרצפה, על מנת שהחלב לא ישפך לפה התינוק אלא התינוק יצטרך להוציא אותו, ועל מנת שהתינוק לא יתרגל לאכול בפה קטן, אלא ימשיך לפתוח פה גדול עם הבקבוק בפה, כמו שהוא עושה עם השד.
הנקה >>
לצפיה ב-'הדיון מלכתחילה היה תיאורטי'
הדיון מלכתחילה היה תיאורטי
22/07/2006 | 19:03
5
3
תודה על התשובות, אבל הדיון מלכתחילה היה תיאורטי וזאת בדיוק הנקודה שמתפספסת כל הזמן. אני לא שואל בשבילי אישית, אני שואל באופן עקרוני.

1. אני חושב שאת נותנת יותר מדי קרדיט לתינוק בן שלושה שבועות. למיטב ידיעתי לתינוק בגיל כזה אין דפוסי התנהגות, ואם כבר יכולת למידה מאוד מוגבלת (עובדה שהם עדיין מחפשים את השד ולא הולכים ישר אליו). הוא לא יזכור שלפני שעתיים או שלוש הוא ינק מבקבוק ועכשיו ינסה לממש את אותה שיטת יניקה על שד. במיוחד מאחר ויניקה מבקבוק אורכת זמן קצר יחסית, דווקא הסיכוי שהוא ינסה לדמות יניקה משד על בקבוק גבוה יותר.

2. באתר של לה-לצ'ה יש מאמר שמפורשות אומר שמשאבה כן מייצרת פרולקטין (קישור מצורף, פיסקה ראשונה), ככה שמבחינת הפרשת הורמונים משאבה ויניקה זהים (זה גם כתוב באתר של מדלה, אבל הם לא ממש נייטרלים). בכלל, משק החלב נקבע על פי כמות החלב בשד, ככל שהחלב מתרוקן מהר יותר הגוף ידאג למלא את החסר שוב אז ככה ששאיבה כן תגרום לייצור חלב, אז גם כאן משאבה זהה ליניקה. ובנוסף, גם בהנקה ישירה לא תמיד התינוק מרוקן את השד, אז לתאם את השאיבה בשעות שלרוב היניקה מופחתת (מוקדם בבוקר או מאוחר בערב) יכולה להשיג תוצאות זהות להנקה ישירה.

3. זה הגיוני. צריך ללמוד לתפעל את המשאבה ולהבין איך לעבוד איתה. אני יכול להביא את אישתי כדוגמא אישית שהתחילה ב-30 סמ"ק אחרי 20 דקות, ויומיים אחרי כבר שאבה 80 סמ"ק ב-20 דקות (אפשר להיות רגועים, היא כבר לא שואבת, זה היה עניין זמני). אבל העזרה לא צריכה להיות אנטי משאבה כי אם להסביר שזה הגיוני ולתת לזה קצת זמן. אף אחד לא אמר שצריך לשאוב בנוסף להנקה, מה ההיגיון בזה בכלל - אם מניקים, למה לשאוב? אפשר לשלב שאיבה פעם ביום במקום הנקה רק כדי "להיכנס לעניינים", ואחרי זה להוסיף אם יש צורך.

זהו .. אני הולך לישון .. כבר מאוחר אצלי לילה טוב ...
הנקה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'הדיון יכול להיות תיאורטי ההנקה לא!'
הדיון יכול להיות תיאורטי ההנקה לא!
22/07/2006 | 19:59
4
1. הוא לא יזכור שלפני שעתיים או שלוש ...
הוא כן. זו עובדה. יש תינוקות ידעו לקלוט את ההבדל ומיד לחזור לפעולת יניקה ויש שלא.

2. שמשאבה כן מייצרת פרולקטין ... ככה שמבחינת הפרשת הורמונים משאבה ויניקה זהים
מייצרת? - כן. אותה רמה? - לא. מאוד אישי. חלק גדול מההנקה זו הקִרבה לתינוק ומה לעשות שמשאבה פחות חמודה.

3. אני יכול להביא את אישתי כדוגמא אישית
זו אישתך. לא כולן ככה. אצלכם לא היה בלבול אבל אצל אחרים כן. יש הרבה נשים שאומרות "אילו מישהו היה אומר לי X אז לא הייתי עושה Y" וכאן בדיוק נכנסת אחריותינו להזהיר בפני בעיות שעלולות לצוץ ודרכי מניעתן.

3.5 אפשר לשלב שאיבה פעם ביום במקום הנקה רק כדי "להיכנס לעניינים"
שאיבה בגיל מוקדם עלולה לשבש את העניינים. במיוחד לפני 6 שבועות.

לילה טוב (מאיפה אתם?)
הנקה >>
לצפיה ב-'משרד הבריאות, סמכות אמינה מבחינתך?'
משרד הבריאות, סמכות אמינה מבחינתך?
22/07/2006 | 21:30
6
הנחיותיו הברורות והמפורשות של משרד הבריאות
הן לא להציע מוצץ או בקבוק ליונקים בתקופה הראשונה.
את ההסברים לכך כבר קיבלת

הנקה >>
לצפיה ב-'כמה תשובות'
כמה תשובות
22/07/2006 | 21:37
7
(כי למען האמת, אני כאן בעיקר כדי לתת תמיכה מעשית למניקות, והתיאוריה כמטרה לא ממש מעניינת אותי, אם כי אני מתמצאת בה)
1. כעובדה. הם מתבלבלים. לא כולם, השאלה היא אם אתה רוצה להיות בין אלו שמתבלבלים בלי סיבה טובה.
2. בהנקה מעורבים שני הורמונים עיקריים: פרולקטין שאחראי על יצור החלב, ואוקסיטוצין, שאחראי על שחרור החלב והוצאתו מהשד. כשהשליה יוצאת בסיום ההריון, מתפנה הפרוגסטרון מהגוף, והקולטנים שלו מוכנים לקבל את הפרולקטין (יש להם את אותם הקולטנים). לכן, מיד עם סיום ההריון הפרולקטין נכנס לפעולה ומייצר חלב, בין אם יש תינוק ו/או הנקה ובין אם אין. אבל, בשביל שהחלב יצא מהשד ויזין את התינוק, צריך את הורמון האוקסיטוצין (שמופרש בכמויות גדולות מאד בלידה, בעיקר אם היא היתה ללא התערבויות). את האוקסיטוצין אנחנו מכירים גם מסקס. הוא מופרש כשנעים לנו וטוב לנו, כשאנחנו רגועות ואוהבות. אנחנו יותר רגועות ואוהבות כשהתינוק שלנו על השד מאשר כשהמשאבה על השד, ולכן יש יותר אוקסיטוצין בזמן הנקה מאשר בזמן שאיבה. אם יש יותר אוקסיטוצין, קל יותר להוציא חלב, השד מתרוקן באופן יעיל יותר, והגוף מקבל איתות (בסיוע הורמון שקוראים לו fil) להעלות רמות פרולקטין וליצר עוד חלב. לכן שאיבה פחות יעילה מתינוק.
ולגבי 3. אישתך היא דוגמה אנקדוטלית. נכון, גם אני כתבתי שכשהגוף מתרגל לשאיבות גם הכמויות גדלות (בד"כ, אגב, לא תמיד). אבל אנחנו מזהירות מפני שאיבה והאכלה מבקבוק בתקופה הראשונה של לפני התבססות ההנקה בגלל הסיבות הראשונה והשניה. הסיבה השלישית היא מוראלית, וקל יותר למנוע אותה.
ושוב. לא אצל כולן יש בעיות משילוב בקבוק. אבל אצל חלק כן, ואנחנו, כפורום תמיכה, חייבות להזהיר שיש בזה סיכון. נכון, לקרוא לזה התאבדות זה מוגזם מאד. להגיד שהרופא הוא מסוכן לציבור המניקות, שהוא רשע, שהוא חסר התחשבות זה מוגזם מאד. אני משוכנעת שמה שהוא אמר היה מכוונה טובה. אבל רופאים לומדים במשך כל שנות לימודיהם שתי מילים על הנקה: "זה טוב". מלבד זה הם לומדים דבר, ולכן הידע שלהם על הנקה אינו טוב משלך, וככל הנראה פחות טוב משלי (שלמדתי אותו מעט במסגרת מסודרת).
הנקה >>
לצפיה ב-'1. לא מדובר בדפוס התנהגות'
1. לא מדובר בדפוס התנהגות
22/07/2006 | 22:47
1
של התינוק, אלא ברפלקס. היניקה היא רפלקס מולד של התינוק, והטענה לגבי בלבול פטמות היא שלאחר פעם-פעמיים של מציצה מבקבוק הרפלקס ישתבש. וזה דווקא משום שהשתייה מבקבוק קצת דומה וקצת שונה מיניקה מהשד.
הנקה >>
לצפיה ב-'הם זוכרים הרבה מאד.'
הם זוכרים הרבה מאד.
22/07/2006 | 23:39
4
הם זוכרים ולומדים עוד מהבטן ורק ממשיכים לזכור וללמוד.
הם זוכרים את הקול של אמא שלהם כמו שהוא נשמע עוד ברחם.
את זוכרים את הריח שלה שנייה אחרי שיצאו ממנה.
הם זוכרים את קצב פעימות הלב שלה וזהמרגיע אותם גם כשהם כבר בחוץ.
את זוכרים איך נרדמו ברחם כשהיא נעה וזו הסיבה שקל להרדים אותם תוך כדי תנועה.
הם זוכרים שכשהם בוכים מישהו ניגש אליהם (יתומים גם זוכרים שלא ולכן מספיקים לבכות כי הם מבינים שאין טעם )
הם זוכרים איך אכלו פעם קודמת ולכן יש חשיבתו עצומה להקפיד איתם על תפיסה נכונה ישר מהתחלה ולא לוותר להם אלא לתקן תפיסהכל פעם שהםיונקים לא נכון.

אכילה מבקבוק מבחינת יונק היא תפיסה לא נכונה.

הנקה >>
לצפיה ב-'המקרה ההפוך'
המקרה ההפוך
22/07/2006 | 17:43
3
הגדולה שלי ינקה יפה עד גיל 3 שבועות (יפה הכוונה בערך כל שעתיים למשך שעה בכל 3 השבועות). בשלב זה אשתי אמרה בקול ניחר - "הצילו!". ואז התחילה מסכת ארוכה של ניסיונות שילוב בקבוק, אלא שלקטנה היו רעיונות אחרים לגמרי. 3 שבועות הספיקו לה כדי להחליט שבקבוק פשוט לא מתאים לה, ניסינו הכל, והכוונה לכל סוגי הבקבוקים וגם להאכלה בספל, כפית, קשית ודרכים מוזרות אחרות. הסיבה להתעקשות כבר מזמן לא הייתה העייפות של אשתי אלא כמובן חזרתה של אישתי לעבודה. לאחר כישלון כל הנסיונות התקשרתי בדאגה ליועצת ההנקה שלנו, היא לא התרגשה ואמרה שיש מקרים שבהם התינוק מבצע היפוך בשעות ההנקה - כלומר - במהלך היום כשאשתי היתה בעבודה, התינוקת היתה צמה (בערך כמו שתינוקות רגילים לעשות בלילה), וכשהיא חוזרת מהעבודה התינוקת משלימה פערים (כלומר יונקת גם לאורך כל הלילה).
בסופו של דבר הטבע הסתגל למצב של אישה מניקה ועובדת. התינוקת צמה במהלך היום (עד שהתחילה לאכול מוצקים), והאמא הניקה בלילה בשכיבה במיטה שלנו (מה שמאפשר מינימום עירות של האם במהלך הלילה). מדובר על ילדה שינקה יפה עד גיל שנתיים וחצי.

הקטנה שלנו היום בת שבועיים. אשתי כבר שואבת שבוע, בקבוק אחד ביום, מדובר על בקבוק מיוחד שזרימת החלב שלו איטית במיוחד והוא מתאים ליונקים למניעת בלבול פטמות. אנחנו עושים זאת כמובן כדי שיתאפשר לנו לשלב בקבוק לפחות עד השלב שבו היא תתחיל לאכול מוצקים באיזור גיל 6 חודשים. בינתיים אין סימנים לסרבנות בקבוק או סרבנות שד. כמובן שאם תתגלה איזושהי בעיה אנחנו נעדיף את ההנקה על פני האכלה בבקבוק.

לדעתי אין שום סיבה להתרגש ממחקרים. כל פעם שמישהו מדבר איתי על מחקר זה מיד מחזיר אותי לאחיות במחלקת ילודים שנורא אוהבות לצטט מחקרים שונים ומשונים, לעיתים דחופות כאלה שסותרים אחד את השני. אל תשכחו שמחקר תמיד עולה כסף ובדרך כלל מי שמשלם הוא בעל אינטרס כלשהו. אני תמיד אומר שהורה טוב זה הורה שהולך תמיד בעקבות האינסטינקטים שלו, הם בדרך כלל יהיו מדויקים יותר מכל מחקר.

סטטיסטיקה זה דבר מאוד נזיל (כל מי שעשה קורס בסטטיסטיקה יגיד לכם את זה), צריך לטפל בכל מקרה לגופו, אין שום בעיה מבחינתי לקבל רעיונות ממחקרים, אבל תמיד להיות ביקורתי ולבדוק טוב אם המקרה שלי זהה ומתאים למחקר. גם אם המחקר צודק ומה שאנחנו עושים עכשיו לילדה מסכן את ההנקה, אני מאמין שכל עוד אנחנו דואגים להיות קשובים להתנהגות התינוקת נוכל לזהות את הבעיה בזמן ולתקן אותה.
הנקה >>
לצפיה ב-'דווקא לזה שרופאים לא יודעים הרבה על'
דווקא לזה שרופאים לא יודעים הרבה על
22/07/2006 | 18:00
3
10
הנקה, יש הוכחה מחקרית (בישראל ובעולם).
אין לי כרגע זמן להרחיב, מבטיחה לנסות מאוחר יותר או מחר בבוקר.
הנקה >>
לצפיה ב-'כן זה מעניין,אני אשמח לקרוא'
כן זה מעניין,אני אשמח לקרוא
23/07/2006 | 01:21
2
2
לצפיה ב-' פירוט '
פירוט
<< ההודעה הנוכחית
23/07/2006 | 07:13
1
63
המובא כאן הוא תמצית מחקרו של עודד פרץ, "רופאים והנקה – סקר עמדות וידע בנושא ההנקה בקרב רופאי ילדים, משפחה ונשים בקהילה בישראל", עבודה לקראת קבלת תואר "דוקטור לרפואה" מטעם בית הספר לרפואה ע"ש סאקלר של אוניברסיטת תל-אביב.

בשנת 2004 נערך בישראל מחקר שביקש לבחון את העמדות והידע של רופאי משפחה, ילדים ונשים בנושא הנקה.  
נמצא שעל אף הדעה הגורפת בקרב הרופאים בדבר חשיבות ההנקה, הידע שלהם הינו חלקי מאוד (בממוצע ענו הרופאים על 1.7±3.5 שאלות נכונות מתוך 7 שנשאלו) ומבוסס בעיקר על נסיונם האישי כהורים ליונקים. כמו כן, רוב הרופאים העידו שכאשר אמהות מגיעות אליהם עם קשיים בהנקה, הם מפרטים באוזניהן את יתרונות ההנקה ("סיוע פאסיבי"), ורק מיעוט מביניהם מפנה את האם לעזרה המקצועית הנחוצה.
אני חייבת להעיר (מה שלא נכתב באותה עבודה), שלא רק שפרקטיקה זו מותירה את רוב האמהות ללא מענה ופתרון לבעייתן, מה שמוביל פעמים רבות לסיום ההנקה בלית ברירה, אלא היא גם מעמיקה את רגשות האשם של האמהות בשל "כשלונן" להעניק לתינוקותיהן את היתרונות הרבים של ההנקה.

אגב, מבט חטוף בספרי הלימוד המרכזיים (textbooks) בלימודי רפואה מגלה כמה מילים בודדות על הנקה, מקסימום פסקה שמפרטת את יתרונותיה.
הנקה >>
לצפיה ב-' באמת מעניין'
באמת מעניין
23/07/2006 | 12:16
2
לצפיה ב-'משומה יש לי תחושה שאת לא מסכימה'
משומה יש לי תחושה שאת לא מסכימה
22/07/2006 | 09:07
4
תראי, זה לא מחקרים שאנחנו בפורום ממציאות ואם תשאלי יועצות מכובדות ומנוסות ועם הסמכה של IBLCL שעובדות מסביב לשעון עם ילדים יונקים, הן יוכלו להגיד לך שפגשו הרבה מאד ילדים עם בלבול פטמות.

אולי זה לא נראה כ"כ נורא פעם אחת ביום, אבל הבעיה היא שיש לפטמת בקבוק מבנה שונה מפטמת האם והחלב זורם אל הפטמה במהירות ובאופן שונה מאד מיציאת החלב בפטמה. רוב האמהות/סבתות/מטפלות אינן מאכילות נכון בבקבוק, זה קצת "מתנשא" לאמור כך, אבל חייבים לתת לתינוק בקבוק כשהוא מאוזן עם הרצפה ולא בזווית גבוהה, שהבקבוק למעלה מהפה של הילד. כשמאכילים לא נכון (וגם נכון) בבקבוק נוצר לילד היונק (חלקם) בלבול לגבי הזרם וכן זה קריטי. אני רואה את זה עלינו. אחרי חודש מהלידה וחודש על בקבוקים עם חלב שאוב, הריזוטו בהחלט הגיע עם תפיסה נוראית שרק גרמה לכאבים, כי הוא היה רגיל לפתוח פה קטן. אצלי בהנקות לאט לאט התפיסה השתפרה אבל לא תפיסה מפוארת. כשחזרתי לעבוד והוא חזר להיות מבוקבק, התפיסה שוב התדרדרה והייתה גרועה. לקח זמן שבבית בהנקות התפיסה תתשתפר. עד היום הזה יש לו בלבול פטמות קל, יש ימים שהתפיסה נוראית והוא יונק כאילו שהוא עם בקבוק ויש ימים יפים שבהם הוא פוער פה גדול ויונק יפה.

בקבוק אינו מדמה תפיסה נכונה של השד וזה מאד מבלבל את היונק הזערורי שפתאום בא בקבוק עם מגע וטעם אחר (טעם של סיליקון הפטמה), אז איך הוא יכול "לאכול" את הבקבוק? תופס פה קטן וזהו, כי הוא לא צריך לפעור פה ולהתאמץ וגם לא יודעים איך לתת נכון בקבוק כפי שציינתי קודם.

שאיבות פעם ביום אכן גומרות הנקה וזה לא סתם "דיבורים באוויר", כבר ראיתי את זה מסביבי, אם שהתעקשה לשאוב פעמיים-שלוש חלב לתינוק מהיום שהוא יצא, החלב לאט לאט התדלדל לה בשאיבות כי היא שאבה בשעות שונות ומשונות... בקרוב אראה אותה ומסקרן אם היא עדיין מניקה ושואבת ונותנת בבקבוק.

ומבחינה הגיונית בקבוק פעם ביום כן מבלבל ויש הרבה מאד הגיון בכך. מכירה את זה מקרוב. ניתן לעזור לך לנוח בדרכים אחרות. לא מחייב דווקא בקבוק שזו ההמלצה הכי מיושנת שיש. ניתן גם לקחת את התינוק בגמר ההנקה לטיול בעגלה, להיות איתו קצת, להרדימו וכו'.
הנקה >>
לצפיה ב-'סיפור עצוב שקרה לחברתי'
סיפור עצוב שקרה לחברתי
22/07/2006 | 21:13
2
11
היא ילדה את בנה לפני חודשיים. תינוק שלישי וכבר מנוסה בהנקה .
אלא שנפלה עליה תקופה מאד עסוקה של קניית דירה ועוד המון לחצים אישיים והיא נאלצה להשאיר את תינוקה עם אמה כדי לצאת לסידורים. התינוק קיבל בקבוק בזמן הזה , גם שאוב וגם תמ"ל מדי פעם .

כך, פעם אחר פעם ועוד פעם, ושוב בקבוק ושוב...  ובגיל 4-3 שבועות הוא כבר לא הסכים לינוק בשום אופן ועד היום כמה שהיא מנסה , הוא לא מוכן וצורח ורוצה רק בקבוק וכמובן שהיא כבר לא שואבת , עם 3 ילדים קטנים מאד ולחץ מטורף של עיניינים אישיים... מצליחה להיניק אותו רק בלילה מתוך שינה .
וככה היא בוכה ומצטערת על כל התקופה הראשונית הזו שהיא פיספסה כדי לייצב ולבסס את ההנקה ...

הנקה >>
לצפיה ב-''
22/07/2006 | 21:16
1
4
אני בטוחה שאת כל העיצות הטובות לעזרה מקצועית כבר נתת...
חבל ועצוב לשמוע על מקרה בו רוצים אבל דברים מסביב יותר מדי מתערבים.
הנקה >>
לצפיה ב-'נכון...כ"כ חבל...'
נכון...כ"כ חבל...
22/07/2006 | 23:30
2
לצפיה ב-'נורא פשוט ...'
נורא פשוט ...
22/07/2006 | 10:14
3
תינוק שרק יונק לא מכיר בקבוקים אז אין סיכוי שיתבלבל.
לעומת זאת ...
הנקה >>
לצפיה ב-'רק אני התעייפתי מהרופאים האלה'
רק אני התעייפתי מהרופאים האלה
20/07/2006 | 14:23
5
עם העצות אחיתופל האלו?
הנקה >>
לצפיה ב-'הרופא נתן לך "טיפ" שיכול לפגוע'
הרופא נתן לך "טיפ" שיכול לפגוע
20/07/2006 | 14:59
6
מאוד בהנקה. חבל מאוד.  מומלץ מאוד *לא* לתת בקבוק לתינוק לפני גיל 6 שבועות מחשש לבלבול פטמות שהוא מצב בו התינוק יעדיף את הבקבוק על פניך ויסרב לינוק ממך.  זה גם יכול להפחית את כמות החלב שלך.  חבל מאוד שהוא נותן עצות במשהו שהוא לא מבין בו. אני מקוה שהוא מבין יותר בתחומים אחרים.

אני לא חושבת שיש פה אף אחת ששואבת חלב בגלל השיקול הזה. השואבות פה שואבות מכיון שהן נאלצות לשהות בנפרד מהתינוק לצורך עבודה ולא מעוניינות שהוא יקבל תמ"ל בזמן הזה.
הנקה >>
לצפיה ב-'המלצות'
המלצות
20/07/2006 | 15:00
1
2
השאלה למה הרופא המליץ על כך? התלוננת על תשישות, קשיים וכדומה או שזה היה מיוזמתו? יכול להיות שכוונתו היתה פשוט להקל עלייך.
אבל כעיקרון לא מומלץ לתת בקבוק לפני 6 שבועות מחשש לבלבול פטמות (התפיסה של השד ושל הבקבוק שונה ואם התינוק ינסה לתפוס אותך כמו שתופסים בקבוק סביר שיגרמו פצעים). צירפתי לך קישור משאלות נפוצות, אני מציעה לך גם להיכנס יש שם עוד מידע על שאיבה והאכלה מבקבוק.
אני (או יותר נכון בן זוגי) נתתי בקבוק בגיל 3 חודשים פעם ראשונה.
הנקה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'תודה '
תודה
20/07/2006 | 16:38
3
לצפיה ב-'למכירה משאבת חלב'
למכירה משאבת חלב
20/07/2006 | 10:20
1
6
למכירה משאבת חלב של מדלה בת חודש בחצי מחיר.
הנקה >>
לצפיה ב-'לשרשר!!!'
לשרשר!!!
20/07/2006 | 13:49
1
לצפיה ב-'צריכה עזרה'
צריכה עזרה
20/07/2006 | 16:15
14
4
סליחה מראש על חוסר השרשור הפעם, אבל אני נבלעת בשרשורים וצריכה את התייחסותכן הדחופה.
ביתי בת 7 חודשים יונקת מלא+מוצקים. אני נמצאת איתה עד הצהריים-עד אז היא יונקת ואוכלת פירות לא.בוקר. בצהריים הבעלול מחליף אותי ואני אמורה להשאיר לו מנת חלב שאוב וא. צהריים מוצקים.
הבעיה היא שאני ממש לא מצליחה לאחרונה לשאוב כמות שעולה על 50 מ"ג, וגם זה די בסבל..(משאבת מיני אלק' של מדלה, אני שואבת איתה כ 3 חודשים) אני מרגישה כי כמות החלב הולכת ומתמעטת לי, לא רוצה להוסיף תמ"ל..אבל יש לי רגשות אשם כשאני חוזרת הביתה בערב והקטנה בוכה...הבעלול מקבל את פניי באמירות כגון "את ממש חסרת אחריות שהשארת כל כך מעט חלב שאוב.." והאמת-צודק. )-:

מנסה למצא פתרונות למנה נוספת (היא מסרבת לארוחת פירות נוספת) כשאני לא נמצאת.. האם יש לכן הצעה?
חשבתי על מיץ פירות , כמו תפוחים טריים? או שילוב כלשהוא על בסיס מים. האם זה רצוי, לא ראיתי כאן שמישהי נותנת..
דייסה, הבנתי שלא מומלץ....אולי שקדיה מהולה במים?...

אני על סף ייאוש, כבר קניתי סימילאק ליתר ביטחון, אחרי שהצלחתי לשאוב 40 מ"ג היום בבוקר..
בבקשה עזרתכן....
22
הנקה >>
לצפיה ב-'אולי משהו לא בסדר במשאבה?'
אולי משהו לא בסדר במשאבה?
20/07/2006 | 16:37
5
הדבר הראשון שהייתי עושה זה להוסיף שאיבות, לוודא שהמשאבה בסדר ולשקול מעבר למשאבה יותר רצינית. אנחנו התחלנו עכשיו דיסת קוואקר. לא אינסטנט לתינוקות אלא כזו שאני מבשלת בעצמי על בסיס מים ואז מוהלת בחלבם וממתיקה עם פירות. נרשמה התלהבות.
הנקה >>
לצפיה ב-'המיני אלקטריק ידועה כבעלת אורך'
המיני אלקטריק ידועה כבעלת אורך
20/07/2006 | 16:54
2
6
חיים מוגבל - ואחרי 3 חודשים הגיוני שהתעלף לה כבר המנוע. אני הייתי מחליפה משאבה וגם כמובן מוסיפה עוד שאיבה במהלך היום.
הנקה >>
לצפיה ב-'באמת? 3 חדשים.....'
באמת? 3 חדשים.....
20/07/2006 | 21:39
1
3
לא מזמן נכתב שהיא שורדת בממוצע 100 שאיבות.........שבחישוב גס לא הגעתי לכך, אך 3 חודשים...
ממש לא משתלמת המיני הזו.
האם הספקטרה מומלצת יותר?.....
הנקה >>
לצפיה ב-'לי יש ספקטרה'
לי יש ספקטרה
22/07/2006 | 21:46
3
ספקטרה 2 שכבר עברה 2 שואבות לפני. שאבתי מזדמן, ועכשיו מאפריל לפחות פעם ביום. המשאבה עובדת מצויין.
הנקה >>
לצפיה ב-'לא חושבת שכדאי להתחיל עם מיצים'
לא חושבת שכדאי להתחיל עם מיצים
20/07/2006 | 18:40
4
4
גם לא טבעיים. בכל מקרה, זה לא מחליף הנקה וגם לא ארוחת מוצקים.
היא לא אוכלת את המוצקים עם בעלך? למשך כמה שעות את נעדרת כל יום?
דיסה או שקדיה מהולה מהווים ארוחת מוצקים - אפשר לנסות את זה.

האם את שותה מספיק? לפעמים מחסור בשתיה יוצר קושי בשאיבות. מצטרפת גם להמלצה לבדוק את יעילות המשאבה, יכול להיות ששם הבעיה (האם בעבר שאבת יותר?)

ולגבי השרשור וההיבלעות - הדרך לא להיבלע היא לכתוב את הודעתך כתגובה להודעה הראשית (ולא להודעה האחרונה של השרשור) ולהשתמש בהרבה אייקונים בולטים בכותרת. לפתוח הודעה חדשה פשוט יוצר לנו, המנהלות, עוד עבודה. אם כל אחת תפתח הודעה חדשה בגלל שהיא נבלעת בשרשורים אחרים, אף אחת לא תשרשר...
הנקה >>
לצפיה ב-'תשובה..(לא רק יעל)'
תשובה..(לא רק יעל)
20/07/2006 | 21:36
3
4
היא אוכלת ארוחת מוצקים אחת עם בעלי (א.צהריים -ירקות עם עוף/הודו מרוסקים יחדיו, היא אוכלת בין 5-10 כפיות קטנות שלה). אני נעדרת כל יום למקסימום 6 שעות אחה"צ, אני מניקה אותה לפני שאני יוצאת שעתיים אח"כ היא מקבלת מוצקים ולרוב שעה אחרי היא כבר רוצה חלב, ואז היא אמורה לקבל חלב שאוב שיספיק לה למספר שעות..
בעבר הצלחתי לשאוב 100-120 מ"ג בכל שאיבה ללא שום בעיה..
איך אוכל לבדוק את יעילות המשאבה? כוונתך לקנות משאבה חדשה?..
ואכן אני לא שותה מספיק, אבל לא חשבתי שזה מה שעושה את ההבדל הדרמטי, אשים לב, תודה.

בנוגע למדיניות השרשורים, אני מצטערת שזה גרם וגורם לעבודה נוספת וזה אכן לא הוגן, אני נוהגת לשרשר ומבינה את החשיבות...
גם כשאני משרשרת להודעה הראשית, השרשורים ארוכים ותוך זמן קצר ההודעה נעלמת, עם תגובה אחת בממוצע, ואני נאלצת להקפיצה.
וגם זה בסדר, לטובת הסדר הטוב....
רק שלפעמים, כמו היום...אני מרגישה שזה דחוף ובוער לי ולכן חרגתי..
תודה על תגובתך..
הנקה >>
לצפיה ב-'השתיה מאוד עוזרת '
השתיה מאוד עוזרת
20/07/2006 | 21:47
1
בתקופה הקצרה ששאבתי מנה אחת ביום (אני אישית מעולם לא הייתי "גאוות הרפת" ), הקפדתי לשתות הרבה עד שעות הצהריים, ושמתי לב להבדל כאשר לא הקפדתי על כך.
לבדוק את המנוע של המשאבה את יכולה במשרדי היבואן (הם יושבים בהרצליה, יש את הטלפון שלהם בשאלות הנפוצות של הפורום ובמאמרים).
הנקה >>
לצפיה ב-'אחפש את הטלפון, תודה '
אחפש את הטלפון, תודה
20/07/2006 | 22:02
3
לצפיה ב-'תינוקת בת 7 ח', שעדיין המוצקים'
תינוקת בת 7 ח', שעדיין המוצקים
23/07/2006 | 13:34
3
הם רק חלק קטן מתזונתה, זו באמת בעייה להשאיר במשך 6 שעות ללא חלב (50 מ"ל זו לא מנת אוכל). אם היא עצמה היתה בוחרת לחכות לך, אז זה היה בסדר גמור, אבל מכיוון שהיא מראה סימני רעב, אז זה לא מספיק.
אם כל טריקי השאיבה לא עוזרים (שתייה מרובה, שאיבה במקביל להנקה, בדיקת המשאבה (החלק הלבן הוא המועד לבעיות, ואם את שואבת על סוללות - נסי להחליפן או לשאוב על חשמל), לשאוב עם תמונה או בגד של התינוקת, דמיון מודרך (לדמיין המון חלב יוצא, בעיניים עצומות), הרבה החלפות צדדים כולל שאיבה "על ריק") - הייתי נותנת תמ"ל. הכי חשוב שהתינוקת תקבל אוכל, וארוחה אחת ביום של תמ"ל, בגיל הזה, זה לא נורא - היא ממילא כבר מקבלת מוצקים ואוכל שאינו חלב אם.
הנקה >>
לצפיה ב-'מה יקרה אם לא תתני פירות בבוקר'
מה יקרה אם לא תתני פירות בבוקר
20/07/2006 | 22:59
4
1
אולי אז היא תסכים לאכול אצל אבא פירות.
מבחינת מוצקים בגיל 7 חודשים אפשר לתת בשר או קטניות יחד עם הירקות, שזה יותר מזין.

ואם לא, אז נותנים מטרנה בתור מוצקים
הנקה >>
לצפיה ב-'היא אוכלת בבוקר פירות איתי'
היא אוכלת בבוקר פירות איתי
21/07/2006 | 08:51
3
1
ובצהריים ירקות עם עוף/הודו עם בעלי, רק שנשארות כמה שעות עד שאני חוזרת מהעבודה..שם הבעיה.
אני מנסה להשאיר חלב שאוב......הולך לי חלש לאחרונה. ולגבי ארוחת פירות נוספת אחרי ארוחת הצהריים(לאחר שעתיים שלוש) היא מסרבת לו..
הנקה >>
לצפיה ב-'התכוונתי שאת *לא* תתני פירות'
התכוונתי שאת *לא* תתני פירות
21/07/2006 | 09:19
2
1
אני יודעת שנהוג לתת את הפירות בבוקר, אבל אין לזה סיבה מיוחדת.
הנקה >>
לצפיה ב-'תחליף חלב אם'
תחליף חלב אם
21/07/2006 | 15:36
1
4
באמת זה לא כל כך הוגן להשאיר את העל והילדה בלי מספיק אוכל

היום שהיא אוכלת מוצקים, תסתכלי על התחליף כעוד ארוחת מוצקים, או אפילו כתרופה שחייבים לקחת

נראה לי קצת מוגזם שעדיף לך שהיא תהיה רעבה מאשר תקבל תחליף

אמנם זה לא מלהיב לתת תחליף אבל בגיל הזה לא נורא

מתי את שואבת, בשעה שאת לא בבית?

תנסי לשאוב מיד אחרי ההנקה הראשונה של הבוקר, וגם את את במקרה ערה בסביבות 1-2 בלילה אז יש הרבה חלב

אולי זה יעזור

בנוסף תקחי קפסולות חילבה כמה ימים אולי זה גם יעזור

עד שיסתדרו לך הענינם תתני לה תחליף .
הנקה >>
לצפיה ב-'זה כ"כ מכעיס אותי לקרוא את מה שכתבת'
זה כ"כ מכעיס אותי לקרוא את מה שכתבת
23/07/2006 | 12:14
4
אני לא מבינה אותך בכלל! את מעדיפה לא לתת תחליף אבל לתת לה להיות רעבה?!
באמת! אני מניקה 10 חודשים ומעולם לא השארתי את המטפלת/בעל ללא אוכל מתאים.
אם את לא מצליחה לשאוב אז תתני תחליף. זה ממש ברור לכל מי שקורא כאן את מה שכתבת.
אני במקום בעלך לא הייתי מסכימה בשום צורה שתעזבי ללא אוכל הולם לבת שלך. תפתרי את הבעיה
לא על חשבון הבת שלך!!!!!!!
הנקה >>
לצפיה ב-'עיקור'
עיקור
21/07/2006 | 17:18
2
8
עיקרתי את הבקבוק, אבל לא השתמשתי בו שלושה ימים. צריך לעקר שוב? איפה כדאי לשמור אותו בינתיים? ומה ערכת השאיבה? תודה
הנקה >>
לצפיה ב-'להבא נא לשרשר'
להבא נא לשרשר
21/07/2006 | 19:00
3
שאלתך מתאימה לשרשור שאיבות.
הנקה >>
לצפיה ב-'לא, לא צריך לעקר שוב'
לא, לא צריך לעקר שוב
21/07/2006 | 20:39
6
גם את ערכת השאיבה לא צריך לעקר שוב.

לי יש סלסלה גדולה שבה אני מחזיקה את כל הבקבוקים הרחוצים.
הנקה >>
לצפיה ב-'בנות יקרות צריכה עזרה דחוף!'
בנות יקרות צריכה עזרה דחוף!
21/07/2006 | 11:38
6
13
יש כאן אמא שחזרה למשרה מאלה והשתמשה בספקטרה 3 (הפחות חזקה)
בסגנון פאמא אין סטייל (אני חושבת שככה קוראים לזה)
אשמח לשמוע כל חוות דעת בהקדם
תודה
הנקה >>
לצפיה ב-'השאלה לא דחופה'
השאלה לא דחופה
21/07/2006 | 13:09
2
לצפיה ב-'גברת ממולדה'
גברת ממולדה
21/07/2006 | 15:14
4
7
אשמח אם לא תכתבי את תגובתך אם היא כל כך מטופשת
ואל תחליטי בשביל אףף אחת אם השאלה דחופה או לא
פשוט אם יש לך שטות ורוע להגיב אז דלגי על השאלה
אגב, לא רק לגבי לגבי כל שאלה שתיכתב פה אם לא ניראה לך תיתעלמי
ככה יהיה טוב לכולם
הנקה >>
לצפיה ב-'דניאלה אין דומה לה!'
דניאלה אין דומה לה!
21/07/2006 | 15:31
2
159
אילו היית קוראת שרשורים בעמוד זה היית רואה תשובה לשאלתך.
בניגוד לפורום המומחים שאליו את רגילה, כאן נהוג לשרשר, ובמקרה שלך זה היה עוזר לך.
הנקה >>
לצפיה ב-'לא יודעת מה זה לשרשר ולא יודעת איך'
לא יודעת מה זה לשרשר ולא יודעת איך
21/07/2006 | 20:07
1
5
לשרשר, בכל קיבלתי תשובה מהמומחים
תודה על קבלת הפנים החמימה שלכם כאן
הנקה >>
לצפיה ב-'שלום גם לך '
שלום גם לך
22/07/2006 | 22:45
3
לצפיה ב-''
21/07/2006 | 16:20
2
לצפיה ב-'באיזו תדירות צריך לעקר את המשאבה'
באיזו תדירות צריך לעקר את המשאבה
21/07/2006 | 20:19
2
9
אם אני מתכוונת לשאוב בבית פעם-פעמיים ביום כדי להכין מאגר לקראת החזרה לעבודה, צריך לעקר לפני כל שאיבה או מספיק פעם ביום?
הנקה >>
לצפיה ב-'מספיק פעם ביום'
מספיק פעם ביום
21/07/2006 | 20:40
1
7
יש כאלה שמסתפקות גם בעיקור פעם בשבוע, ובין שימוש לשימוש מסתפקים ברחיצה במים וסבון.
הנקה >>
לצפיה ב-'שבוע? מה את אומרת, זה הפתרון'
שבוע? מה את אומרת, זה הפתרון
22/07/2006 | 10:38
8
בשבילי כי כשאני רוצה לשאוב אין לי סבלנות לעשות עיקור ואז יוצא שאני מוותרת וכבר אין לי ברירה כי בקרוב אתחיל לעבוד.
אז אולי אעשה יום כן ויום לא
הנקה >>
לצפיה ב-'תעזרו לי לעבור את האסון הזה'
תעזרו לי לעבור את האסון הזה
21/07/2006 | 20:26
21
11
אולי זה לא נורא כמו אסונות אחרים, אבל בשבילי זה אסון...
מחסן החלב השאוב שלי ירד לטמיון

יש שם המון המון חלב שצברתי במשך חודשים, המון שקיות, המון בקבוקים, המון כוסות עם חלב. מן מחסן כזה שכל פעם שאני צריכה להשאיר את הקטנה בבייבי סיטר, אני יכולה לשלוף ארוחה.

בקרוב אני אצטרך להתחיל להשאיר אותה אצל מטפלת, וזה היה חלק מעניין הצבירה של החלב.

אני פנאטית הנקה, ולא מוכנה לתת טיפה של תחליף. לא רוצה לחשוב מה זה יעשה לה ליציאות וכו.

בקיצור, מה שקרה זה ש... השארנו בטעות את דלת הפריזר פתוחה לדי הרבה שעות - כמעט חצי יום.
הכל הכל הפשיר לגמרי... ממש נוזל...

עכשיו אני לא יודעת מה לעשות.
אפשר לתת לה מהחלב הזה? לזרוק הכל (ממש כואב לי הלב).
בנתיים סגרנו את דלת הפריזר, וזה מתחיל לקפוא מחדש...
מה לעשות????
הנקה >>
לצפיה ב-' מבינה לליבך. מקווה שבקרוב'
מבינה לליבך. מקווה שבקרוב
21/07/2006 | 21:48
6
תיכנס מי שתדע מה לענות.
הנקה >>
לצפיה ב-'איזה באסה לא יודעת מה לענות'
איזה באסה לא יודעת מה לענות
21/07/2006 | 22:04
2
לצפיה ב-' הדברי היחיד שאני יכולה לחשוב'
הדברי היחיד שאני יכולה לחשוב
21/07/2006 | 22:52
6
זה להשתמש ב-24 שעות הקרובות במה שהפשיר ובמקום זה לשאוב ולהקפיא. הכל מקרה, אני חושבת שאסור להקפיא שנית מה שהופשר (אבל לא בטוחה).
הנקה >>
לצפיה ב-'האם הפשיר לחלוטין או שנשאר לב קרח?'
האם הפשיר לחלוטין או שנשאר לב קרח?
22/07/2006 | 00:19
15
5
אם בכל מיכל נשאר לב קרח, סביר שטמפ' החלב כולו נשארה קרוב לאפס מעלות (מקרר מוגדר עד ארבע מעלות).
הנקה >>
לצפיה ב-'הכל הפשיר לגמרי לגמרי...'
הכל הפשיר לגמרי לגמרי...
22/07/2006 | 09:00
14
9
אוףףףףףףףףףףףף
ומאוד מאוד קשה לי לתת לה מהחלב המופשר כשאני בבית והציצי זמין, אבל אולי בכל זאת אעשה את זה.
וגם יש לי רק משאבה ידנית, מסטולית עם מצב רוח...
עכשיו אני צריכה לקנות משאבה נורמלית
הנקה >>
לצפיה ב-' אוי, זה באמת אסון ברמה'
אוי, זה באמת אסון ברמה
22/07/2006 | 09:15
6
5
האישית. באמת מן המקרים בהם בוכים (ועוד איך) על חלב שנשפך.

משתתפת בעצב שלך.

לעתיד, אם יש לכם אפשרות (הן פיזית והן כלכלית) אולי שווה לקנות דיפ פריז ולשים שם חלק ניכר מן הכמות, וככה גם לפצל סיכונים וגם להנות ממקום מעט בטוח יותר.

שיטה נוספת היא לאפסן חלק מן הכמות אצל קרובים קרובים (כלומר, קרובי משפחה שגרים קרוב) וככה יש מחסן גיבוי נוסף (כמובן, זה גם מגביר סיכונים כי הסיכון שמישהו היכן שהוא ישאיר פתוח גדול יותר, אבל הכמות שאבד קטנה יותר.
הנקה >>
לצפיה ב-'אין ספק שהקניה הבאה שלנו זה פריזר'
אין ספק שהקניה הבאה שלנו זה פריזר
22/07/2006 | 09:28
5
2
נפרד קטן
מה זה דיפ פריז בדיוק?
הנקה >>
לצפיה ב-'מקפיא עמוק'
מקפיא עמוק
22/07/2006 | 09:42
1
5
כלומר, מכשיר שרק מקפיא (לא משולב עם מקרר). הטמפרטורה בו נמוכה יותר ועל כן ניתן להקפיא בו לטווחי זמן ארוכים יותר.
הנקה >>
לצפיה ב-'אחלה, אז זה מה שאנחנו מתכוונים לקנו'
אחלה, אז זה מה שאנחנו מתכוונים לקנו
22/07/2006 | 09:47
7
לקנות, רק צריך למצוא לו מקום בבית...
הנקה >>
לצפיה ב-'דיפ-פריז - הקפאה עמוקה. לשמירת מזון'
דיפ-פריז - הקפאה עמוקה. לשמירת מזון
22/07/2006 | 09:47
6
לזמן רב יותר. חלב אם ניתן להקפאה עמוקה יותר מ-3 חודשים - אאל"ט אפילו 6 חודשים. יתרון נוסף הוא שלא פותחים כל הזמן את נדלת כך שהטמפ' נשמרת יותר טוב ויש פחות חשש לתקלות מהסוג שקרה לך.
הנקה >>
לצפיה ב-'את הבעיה צריך לפתור מהשורש'
את הבעיה צריך לפתור מהשורש
22/07/2006 | 18:29
1
3
למרות שאני גבר אני מבין לליבך. אשתי נאלצה לשפוך די הרבה חלב שאוב שביתי סירבה לקחת מבקבוק (בגלל הבקבוק, לא בגלל החלב) ובכל פעם שזה קרה היה לאשתי מבט כזה שקשה לשכח.

אני יוצא מתוך הנחה שהעובדה שהצלחת לאחסן כמויות גדולות של חלב נובעת מהעובדה שאת מאחסנת אותו זמן רב (לא סביר שהצלחת לצבור כמות כזו של חלב בשבוע).

בכל אופן, לדעתי הפתרון שלך הוא לא מקרר חדש, אלא גישה חדשה. עד כמה שידוע לי, לאחסן חלב שאוב לתקופות ארוכות זו פשוט טעות.
גם בגלל מה שקרה לך, אבל בעיקר כיוון שהרכב החלב שלך משתנה כל הזמן, החל מהרכב הנוגדנים שיש בו, וכלה באחוזי השומן. חלב אם תמיד מתאים את עצמו לצרכי התינוק ההולך ומתפתח.

ולכן, למרות שהיום הטכנולוגיה (למשל דיפ פריז) מאפשרת לאחסן חלב למשך כמה חודשים, מתן חלב שאוב לתינוק בן 6 חודשים, כאשר החלב עצמו נשאב כאשר היה בן 3 חדשים, החלב פשוט לא מתאים כבר לתינוק מבחינת ההרכב שלו.

גישה חדשה, הווה אומר - לאחסן לכל היותר כמות שנצברת במשך שבועות בודדים, נראה לי שזה צריך להספיק לצרכים שתארת (לשימוש המטפלת וכו').

ואם את לא מסכימה, אז בהצלחה ברכישת המקרר.
הנקה >>
לצפיה ב-'זה לא לגמרי נכון'
זה לא לגמרי נכון
22/07/2006 | 20:32
2
אמנם, חלב מתאים לצרכי התינוק כעת, אבל עדיין, עדיף חלב מפשר מלפני 3-4 חודשים מתמ"ל. אגירת סטוק היא דווקא רעיון נפלא שמאפשר גיבוי במצבים לא צפויים. למשל, כאשר המופלאה היה בן 8 חודשים, אבא שלו התאשפז בהפתעה (שבר מרפק) ונעדרתי בפתאומיות מן הבית לשעות רבות ורצופות. הוא אכל חלב ששאבתי 3-4 חודשים קודם. זה היה לי הרבה יותר קל מאשר המחשבה שהוא אוכל תמ"ל ולו, כמובן, זה היה הרבה יותר בריא.

נשים שיודעות שהן עתידות לצאת לעבודה בעוד חודשיים שלושה עושות בתבונה רבה כאשר הן בונות סטוק לעתיד, בו שגרת היום תקשה עליהן לשאוב בכל יום את הכמות למחר.
הנקה >>
לצפיה ב-'גם אני לא נותנת בקבוק כשאני בבית'
גם אני לא נותנת בקבוק כשאני בבית
22/07/2006 | 09:29
6
4
ומכיוון שעברתי לאפסון בצינצנות, יצא לי לזרוק חלב שנשבר
אז אני חושבת לא ברמת החיסכון אלא ברמת התזמ"ז: תרומת השאיבה המוגברת בימים הקרובים לייצור החלב (את יודעת לשאוב ידנית במקביל ליניקה - זה הכי קל).
הנקה >>
לצפיה ב-'מזה בדיוק אני מפחדת...'
מזה בדיוק אני מפחדת...
22/07/2006 | 09:32
5
4
שאני אתן לה בקבוק ובמקום זה אשאב, ובגלל זה תרד לי כמות החלב...
הנקה >>
לצפיה ב-'מיום שאיבות אחד אני לא חושבת שיש'
מיום שאיבות אחד אני לא חושבת שיש
22/07/2006 | 09:49
1
4
סיכון לירידה ממשית. ירידה קטנה תוכל להתאזן במהירות ע"י יניקה יותר צפופה. הסיכון שיותר מטריד הוא שאולי תעדיף בקבוק.
הנקה >>
לצפיה ב-'זה אין סיכוי שיקרה'
זה אין סיכוי שיקרה
22/07/2006 | 10:01
4
היא כבר בת  ארבעה וחצי חודשים, מאוהבת בציצי בטירוף, שונאת בקבוקים מושבעת...
הנקה >>
לצפיה ב-'בגלל זה אמרתי להניק ולשאוב בו"ז '
בגלל זה אמרתי להניק ולשאוב בו"ז
22/07/2006 | 09:49
2
13
לצפיה ב-'אבל היא יונקת משני צדדים בכל הנקה'
אבל היא יונקת משני צדדים בכל הנקה
22/07/2006 | 10:01
1
2
לצפיה ב-'כך אני עושה '
כך אני עושה
22/07/2006 | 10:13
1
כשהוא יונק מצד אחד אני שואבת מהצד השני, ויוצאת כמות יפה, שילוב של המלאות טרום-הנקה עם רפלקס השחרור שמפעיל התינוק. אח"כ מחליפים צדדים ויוצאת כמות פחות יפה, אבל עדיין הרפלקס מועיל. אם הוא מפסיק לינוק לפני שגמרתי לשאוב אני נותנת לו לרדת לשחק וממשיכה לשאוב בלעדיו, בשאיפה עד שכבר לא יוצא ועוד קצת, לעידוד התפוקה.
קצת אימונים על הקורדינציה ותצליחי לעשות את זה וגם לגלוש בפורום.
הנקה >>
לצפיה ב-'חייבת לאמר שאני לא הייתי זורקת מראש'
חייבת לאמר שאני לא הייתי זורקת מראש
22/07/2006 | 15:29
1
6
נכון שאם הפשיר לגמרי (ממש חמים או לפחות עדיין קר?) צריך לזרוק ע"פ הכללים, אבל אני - מפאת שנאתי לשאיבות - תמיד הייתי בית הלל בנושא הזה:

הייתי מקפיאה שוב ובעת ההפשרה בוחנת ב-7 עיניים. חשוד כמקולקל? שופכת. נראה ומריח בסדר? הייתי נותנת. גם אם ההרכב לא אופטימאלי הוא טוב עשרות מונים מתמ"ל.
אם קרתה קטסטרופה בקטריאלית החלב יהיה חמוץ.
וגם, בגלל שמדובר בהרבה מנות, שימי לב לתגובה שלה אחרי אחת או שתיים. אם זה על גבול המקולקל - היא תודיע לך.

באמת שביזות איומה. אני פעם בכיתי רק כי נשפכו לי איזה 20 CC מתוך המנה המופשרת, וכאן פריזר שלם
הנקה >>
לצפיה ב-'מסכימה'
מסכימה
23/07/2006 | 10:35
1
אני לא הייתי שופכת. מה שמנוגד לחלוטין להוראות.

אלא אם כן מדובר בתינוק פצפון.
הנקה >>
לצפיה ב-'שאלה לגבי שקיות פלייטקס'
שאלה לגבי שקיות פלייטקס
23/07/2006 | 01:12
4
9
מקווה שהוספתי את השאלה במקום הנכון... בכל מקרה- אני שואבת מלאי מוקפא לקראת חזרה לעבודה. מאחסנת בשקיות של פלייטקס. ושאלותיי:
1. איך לסגור אותן כדי להקפיא כשהן שוכבות (כך שיתפסו פחות מקום)?
2. האם יש בארץ שקיות עם פס נסגר? (היו לי כמה מארה"ב של lansinoh - מעולות. נגמר וחבל.
3. האם מישהי ניסתה את הבקבוק של פלייטקס עם השקיות הרגילות (לא הdrop ins) -קניתי וניסיתי עם שקית מלאה מים- לדעתי הייתי שופכת כמה CC טובים של חלב עם הסידור הזה...
הנקה >>
לצפיה ב-'שקיות פלייטקס'
שקיות פלייטקס
23/07/2006 | 02:27
3
3
אני מקפיאה אותן כשהן בתוך הבקבוק ורק אחרי שהחלב קופא מוציאה וסוגרת עם גומייה.
יש בארץ שקיות עם פס נסגר. נדמה לי שענת מריימינד מיבאת אותן.
השתמשתי בבקבוק של פלייטקס גם עם השקיות הרגילות, וגם עם ה-drop ins. אני חושבת שדווקא עם הרגילות פחות חלב הולך לאיבוד. כשהתינוק שותה עד הסוף, הואקום שנוצר בשקית מוציא הכל החוצה.
הנקה >>
לצפיה ב-'הבהרה קטנה ... '
הבהרה קטנה ...
23/07/2006 | 17:17
2
3
איך בעצם מוציאים את האוויר ויוצרים ואקום? הרי כדי להלביש את השקית על הבקבוק היא צריכה להיות "פעורה" ומתמלאת אוויר- לא?
הנקה >>
לצפיה ב-'אחרי שמלבישים את השקית'
אחרי שמלבישים את השקית
24/07/2006 | 09:08
1
3
וסוגרים את הבקבוק, עושים קווץ' לשקית מלמטה, ואז האויר יוצא דרך החור בפיטמה. אני מוציאה את כל האויר המיותר מהשקית, עד שמתחיל כבר להשפריץ חלב דרך הפיטמה, ורק אז מתחילה להאכיל.
הנקה >>
לצפיה ב-'תודה! את אלופת שאיבות אני רואה...'
תודה! את אלופת שאיבות אני רואה...
24/07/2006 | 23:04
8
לצפיה ב-'זקוקה להמלצה על משאבה'
זקוקה להמלצה על משאבה
23/07/2006 | 16:42
3
3
מכיוון שאני לא מניקה אלא שואבת אני זקוקה למשאבה רצינית וחזקה למספר שאיבות ביום. עד עתה השתמשתי בלקטינה של מדלה אך חשבתי לרכוש משאבה משלי. מכיוון שהלקטינה יקרה מאד (אלפי שקלים לפי מה שהבנתי) אין סיכוי שארכוש אותה. האם יש משאבה יותר זולה שיכולה להוות תחליף ללקטינה, גם מבחינת חוזק וגם דו צדדית או שכדאי להמשיך לשכור את הלקטינה?
הנקה >>
לצפיה ב-'ספקטרא 2'
ספקטרא 2
23/07/2006 | 17:32
2
1
המליצו לי פה על ספקטרא 2
עלה לי באיזור ה 600

את צריכה לקנות עוד חלק לדו צדדי
אני רק שואבת
אני מאוד מאוד מרוצה ממנו

החיסרון היחיד בעיני היא שזה רק מתחבר לחשמל

בארהב יש כאלה שמשתמשות ב pump in stylr
לשאיבה בלעדית
יש לו בטריה וגם אמור להתחבר למצת

אך עולה 1288 שח בערך

הנקה >>
לצפיה ב-'תודה על התשובה! איפה אפשר להשיג'
תודה על התשובה! איפה אפשר להשיג
23/07/2006 | 18:54
1
את המשאבה?
הנקה >>
לצפיה ב-'ספקטרא 2'
ספקטרא 2
23/07/2006 | 23:35
1
אני קניתי במרכז ממש ברמת החייל.
אם את באיזור, הם נותנים להתנסות במשאבה לפני הקניה
עשיתי פשוט חיפוש באינטרנט בגוגל על קניית משאבות חלב

יש גם בביבי רותם נראה לי
וגם בגמח לחמיש

בחלק מהמקומות אפשר להזמין טלפונית משלוח בדואר

הנקה >>
לצפיה ב-'שאיבה של 80 CC בחצי שעה זה סביר?'
שאיבה של 80 CC בחצי שעה זה סביר?
23/07/2006 | 21:10
3
התינוק שלי בן השבועיים כל הזמן רעב גם אחרי ההנקות. כדי לדעת אם יש חלב ניסיתי לשאוב היום פעם ראשונה, והתוצאה היתה 80 CC בחצי שעה. מה זה אומר?

גם את זה הוא אכל במהירות ורצה עוד. מה עושים?
הנקה >>
לצפיה ב-'משאבת מיני אלקטריק'
משאבת מיני אלקטריק
23/07/2006 | 21:34
77
אז ככה, יש לי משאבת מיני אלקטריק של מדלה כבר 5 חודשים, אני שואבת כבר 3 חודשים . חזרתי לעבודה לפני חודש וחצי ואני שואבת פעמיים ביום, לפני העבודה בבוקר ובמהלך העבודה פעם אחת. עד עכשיו הלך מצויין ולא הייתי צריכה להשתמש בסטוק הקפוא (מה גם שהפיצי מסרב לאכול מהחלב הקפוא, כך שאין לי ברירה אלה לתת חלב טרי). בכל אופן לאחרונה התחילו לרדת לי הכמויות. איך זה קורה? ומדוע? ומה ניתן לעשות כדי להגדיל? כדי להוסיף שאיבה?.
כמו כן נראה לי שהמשאבה תופסת פחות טוב את השד, זה כאילו שהואקום פחות טוב. נתתי אותה לבדיקה ואמרו לי שהכל תקין אך אני עדיין מרגישה בהבדל, עד עכשיו לא השתמשתי במקסימום כוח ועכשיו גם במקסימום אין מספיק ואקום. מה אתן מציאות לעשות , לקנות חדשה? לקנות סוג אחר של משאבה?
תודה מראש על התגובות
הנקה >>
לצפיה ב-'מקפיצה לעצמי, '
מקפיצה לעצמי,
23/07/2006 | 23:16
2
משום מה זה לא עבר לרא הדף ולכן מקפיצה
אשמח לתשובה
הנקה >>
לצפיה ב-'למה זה לא עובר לראש הדף?'
למה זה לא עובר לראש הדף?
23/07/2006 | 23:17
5

הודעות אחרונות

16:04 | 17.01.19 דניאלה בן מלך
09:08 | 25.12.18 michal@gal
15:50 | 17.12.18 royalbean
00:51 | 02.12.18 נטע012
16:53 | 18.11.18 ליליה27
09:10 | 17.10.18 ronit1985
21:50 | 28.09.18 mafe
15:13 | 14.09.18 2010Kerenh
10:02 | 27.08.18 אנונוםיתאחת

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ