אירוח - אילת שלו

אילת 1234

New member
לא ויכוח להיפך....

רק מחזקת את הטענה שלי שהרגישויות של כל תינוק כל כך שונות...זה מדהים מה שאת אומרת על הכרובית ואכן עושה את התינוקת שלך מאד מיוחדת! לגבי האורז זו סוגייה מעניינת בפני עצמה ופותח לנו פה דיון שבעיני הוא מרתק. על פי מחקרים שנעשו בחברות יותר פרימיטיביות התברר ששם תינוקות לא סובלים מגזים. התופעה הזו פשוט לא קיימת ואני מניחה שיש לכך סיבות רבות. מתוך הבנתי את העניין, קריאה של חומר ומתוך הנתונים שאני רואה בעבודה שלי, ברור לי לגמרי שאנו כאן במערב אנחנו חברה שונה לגמרי מזו של המזרח ושל אפריקה ועוד מקומות בעולם. שם מדובר בחברות די הומוגניות שאוכלות כבר במשך אלפי שנים את אותה התזונה כשהדגש הוא על כך שהתזונה שלהם לא עברה שינויים גנטיים לא סוגים שונים של הכלאות והינדוס גנטי. הם אוכלים את המזון כפי שהוא נוצר בטבע בצורתי המקורית, ואכן לא סובלים מגזים. אז אולי זה אנחנו שמרוב ריצה קדימה, התפתחות טכנולוגית בעצם התרחקנו מהמקורות מהטבע מאמא אדמה והרסנו לנו את המזון שלנו. אני מאמינה שאנחנו במערב בעצם ייצרנו את התופעה הזו שמכונה "גזים" מה גם שאנחנו חברות נודדות ממקום למקום וכבר שום דבר בעולם שלנו לא כמו שהיה פעם. ועל כן נראה לי שאין אנו יכולים להשוות את עצמנו למה שקורה במזרח. יש לנו כבר גנטיקה שונה לגמרי. ועוד נתון מעניין: במזרח אוכלים את האורז כשהוא טרי לגמרי ואינו עובר תהליך של שימור על המדפים. שם בוררים אותו כל היום כי מהר מאד הוא מתמלא בעובש. בדרך בין המזרח למערב עובר האורז תהליך שימור כימי כי אחרת לא ניתן יהיה להחזיק אותו על המדפים יותר משבוע. כנראה שתהליך זה שהאורז עובר הוא הגורם לגזים ולא האורז עצמו. אז זה לא אנחנו ייצרנו?????

צימעס

New member
וכקונטרה לשאלה מעלי -

האם יש מאכלים שכולם כן יכולים לאכול?

אילת 1234

New member
שאלה מעניינת

ברמה העקרונית יש המון מאכלים שלא מייצרים גזים כמו עוף בשר וכו' הבעייה היא מה קורה כשפתאם אצל אמא מסויימת דוקא מאכל שלרוב לא משפיע על התינוק ולא נחשב לבעייתי, דוקא הוא מתגלה ככזה??? והיו לי מקרים שמאכלים מסויימים מאד מאד הפתיעו אותי והתגלו כגורמי גזים לאם מסויימת....

כיף לארח אותך ../images/Emo24.gif (ושאלה)

האם ישנם מאכלים שהם חשודים באופן מיוחד? שברוב המקרים הם הגורמים לגזים?

ראיתי ../images/Emo13.gif והמשך שאלה

מה לגבי מוצרי חלב? השמועה אומרת שגם הם חשודים באופן מיוחד - האם זה נכון?

אילת 1234

New member
כן זה נכון הם אכן חשודים באופן

מיוחד אך ממש לא באופן גורף. אין שום סיבה שאמא שהתינוק שלה לא רגיש למוצרי חלב תוריד זאת המתפריט שלה. מה גם שאותה אם בטח ממשיכה לאכול כל מיני דברים אחרים שמשפיעים על התינוק שלה וגורמים לו לגזים. אז עצם הורדת מוצרי חלב שלא לצורך לא ממש תביא תועלת.

debby12

New member
מנהל
מזכירה - לגבי המחקרים החדשים

כתבת למעלה שתיכף תצרפי קישורים ל תוצאות מחקרים שכן מורים על קשר בין תזונת האם להנקה -- אותי זה מעניין במיוחד.

אילת 1234

New member
אין לי את הקישורים למחקר אבל אתן

פרטים עוד רגע... מנסה לעמוד בקצב.

אילת 1234

New member
ציטוט של ד"ר ערן וייץ הדסה עין כרם

"כל דבר עובר בחלב אם. כל דבר.. אנטיביוטיקה, חומרים קרצינוגניים וגם חומרים טובים ומחסנים. אם מניקה חייבת לשמור על עצמה ועל גופה, וגם להיות במצב נפשי נינוח - כדי שאיכות ההנקה תהיה גבוהה המערכת החיסונית של התינוק היונק תלויה באופן מכריע באיכות החלב ומרכיביו שהוא מקבל מאמו. צריכת קפאין, עישון, משקאות תוססים, תרופות ומזון תעשייתי תפגע באיכות החלב - וגם בתינוק". ובהמשך הוא אומר (כל זאת בתגובה למאמרה של טובה קראוזה על מיתוסים בהנקה) "אני עובד בשירות בתי החולים ודוגל בהנקה ברם אולם, אני סומך ידיי על מחקרים שמראים קשר ישיר בין איכות המזון של האם המיניקה לבריאותו של הצאצא. בכבוד רב, ד"ר ערן וייץ לכל המעוניינות במידע אמין על הנקה ותזונה אתן יכולות לפנות לכתובת הזו: מרכז יועצות הנקה, 02-5379578, 1-705-414141 מנוי 33595, בנין מד"א, רח' מ"ג, ירושלים, במרפאת טר"ם חדר 6 אשה מיניקה שתקפיד על איכות מזונה - תועיל לתינוקה שנתו של התינוק תהיה טובה ורגועה יותר, הוא לא יסבול מגזים והתקפי העצבנות השכיחים לגילאי עד 6 חודשים יהיו נדירים יותר. את זה אפשר לראות בכל המחקרים האחרונים של אוניברסיטת שיקגו ד"ר ערן וייץ הדסה עין כרם היה חשוב לי להביא את הדברים כפי שהם נראים היום ברפואה ובשיחה עם הרבה רופאים אני כבר מתחילה לשמוע יותר ויותר את הקשר הזה בין תזונה להשפעות על התינוק.

YYY, כמה אמירות מסוכנות ולא מדויקות

לא בדיוק. אני מצטערת שנכנסת לשרשור לא-לי, ובפרט שהאירוח תם, אבל האמירות האלה יכולות לסכן הנקה של אמהות שיקראו אותן, תחת האצטלה הרפואית. "כל דבר עובר בחלב אם": לא מדויק. יש חומרים שעשויים ממולקולות גדולות מכדי שיעברו לחלב. מסיבה זו, למשל, יש הרבה תרופות שמותרות בהנקה שאינן עוברות בחלב, או שעוברות בשיעורים מזעריים בלבד. "להיות במצב נפשי נינוח - כדי שאיכות ההנקה תהיה גבוהה" - שטויות במיץ ונטול כל רפרנס. "צריכת קפאין, עישון, משקאות תוססים, תרופות ומזון תעשייתי תפגע באיכות החלב - וגם בתינוק" - במידה מוגבלת בלבד, במקרים של תרופות מסוימות (פסיכיאטריות, כימותרפיה) או בעישון של למעלה משתי קופסאות ביום - ולעומת זאת, ה"אלטרנטיבה" - תזיק בהרבה. "לכל המעוניינות במידע אמין על הנקה ותזונה אתן יכולות לפנות לכתובת הזו: מרכז יועצות הנקה" - נכון מאוד. ושם לא יסכימו עם ציטוטיו של הד"ר. (כוללת רופאת ילדים שעובדת שם. פניתי אליהן בדואל, אגב, וביקשתי שיגיבו. מקווה שיעשו כן). "את זה אפשר לראות בכל המחקרים האחרונים של אוניברסיטת שיקגו" - חיפשתי בגוגל אך לא מצאתי. אשמח לדעת למה הוא מתכוון. "ובשיחה עם הרבה רופאים אני כבר מתחילה לשמוע יותר ויותר את הקשר הזה בין תזונה להשפעות על התינוק." כמובן. כמה רופאים לומדים על הנקה בבתי הספר לרפואה? חצי שעה, על דלקות שד. הם מבססים רבות מהאמירות שלהם על אמונות עממיות, מה ששמעו מאמא/סבתא/דודה שלהם, נשותיהם, אחיותיהם, גיסותיהם וכו'. כמובן שיש גם רופאים - לא רבים עדיין - אחרים. כן ירבו ותחזקנה ידיהם. בשש השנים שבהן הנקתי, וגם לפני ואחרי, שמעתי וקראתי כ"כ הרבה שטויות שרופאים אומרים, שתאמינו לי ששלוות נפשי נפגעה לא אחת.
רופא שבאמת מאמין בדברים אלה, אנא שיטרח וילמד קצת קודם, וישחרר אמירות המבוססות על מחקרים רציניים ועדכניים בלבד, לפני שהוא מסכן את בריאותם ושלומם של תינוקות. עשינו עסק?

T noki

New member
ואני בתור רופאה שרוצה ללמוד על

הנושא, מעונינת במאמרים ומחקרים יותר מעמיקים על הקשר בין תזונת האם להנקה, מלבד אינטואיציה בנושא ורופא מסוים שאמר מה שאמר (ונניח לרגע אם אני מסכימה איתו או לא). האם ישנם מאמרים שאת מכירה בנושא? אני בכל אופן אנסה לחפש בעצמי. אם אמצא מאמרים רלבנטיים - כמובן אפנה את באי הפורום הזה אליהם. והמסעדה הניידת - אין לי אלא להסכים איתך!

T noki

New member
טוב, טרחתי ומצאתי בעצמי מאמרים

אם כי ממש אין הרבה בנושא השפעת תזונת אמהות מניקות על גזים (קוליק) אצל היונקים שלהן מי שזה מענין אותה - הנה תקציר של מאמר אחד מ-1996, שמוצא קשר בין קוליק לבין תזונת האם המניקה שאוכלת ירקות מצליבים, מוצרי חלב ושוקולד

T noki

New member
ועוד מאמר, חצי קשור לעניננו...

שמתאר השוואה בטיפול תזונתי בקוליק לעומת טיפול תרופתי. ביונקים - בקבוצה אחת המנעות האם מביצים, מוצרי חלב ודגים לעומת קבוצה שניה של טיפול תרופתי באוכלי פורמולה - בקבוצה אחת מעבר לתמ"ל על בסיס סויה או מפורק לחומצות אמינו לעומת קבוצה שניה של טיפול תרופתי ולענין ההנקה - לא היה הבדל בין הקבוצה ששונתה בה תזונת האם לבין הקבוצה שקיבלה טיפול תרופתי הנה המאמר

T noki

New member
ועוד אחד ישן שדווקא כן מוצא קשר

בין צריכת מוצרי חלב אצל המניקות לבין קוליק דווקא מענין - תקראו פה

T noki

New member
ועוד אחד - אם לא נמאס לכם לקרוא

שהראה שהמנעות ממוצרי חלב לא הורידה את שכיחות הקוליק, אך שוקולד ופירות העלו את התדירות של התקפי הקוליק יש לציין כי רוב המחקרים שציינתי נעשו על קבוצות מאד קטנות, אז לקחת בערבון מוגבל הנה המאמר

T noki

New member
ואחד נוסף שדווקא הראה שהמנעות

ממוצרי חלב שיפרה את הקוליק, שחזר ברוב התינוקות לאחר החזרת מוצרי החלב לתפריט האם (שוב אני חייבת לסייג, קבוצות קטנות מאד, וממש מזמן....) הנה המאמר

T noki

New member
והמסקנה שלי אחרי שקראתי את כולם...

השפעת מוצרי חלב - יש הוכחות לכאן ולכאן, חלק מהמחקרים תומכים בהורדת מוצרי חלב מתפריט האם להורדת שכיחות הקוליק וחלק טוענים שאין קשר. בכל אופן זה כנראה אינדיבידואלי ואם יש חשד אפשר לנסות, אם אין שיפור להחזיר מוצרי חלב לתפריט. השפעת שוקולד - כנראה לרעה השפעת ירקות מצליבים - בד"כ לרעה, אבל גם אינדיבידואלי לאם ולתינוק לסיכום - אין הרבה עדויות מחקריות ורוב המחקרים מתבססים על קבוצות קטנות מאד, כך שקשה להסיק מסקנות המסקנה שלי - אם התינוק מאד סובל מקוליק, לשבת עם האם המניקה ולחשוב מה בדיוק היא אוכלת, לנסות בכל פעם להמנע למשך כמה ימים ממזון חשוד, ואם משהו עובד - יופי, אם לא - חבל להמנע מהכל. החשודים העיקריים - ירקות מצליבים, שוקולד, מוצרי חלב.דווקא אורז ובננות שצוינו פה בשרשור בכלל לא הוזכרו באף מאמר. לי אישית היה בוודאי קשה מאד להמנע ממוצרי חלב כי חלק גדול מהתזונה שלי מבוססת עליהם...

למעלה