לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום הנקה

איך מיניקים? נדמה שזו שאלה מיותרת. זה תהליך טבעי של הגוף. כמו שהדם זורם, כמו שנושמים, כמו שאוכלים, לא? זהו תהליך טבעי של שני גופים. אבל אנחנו לא יודעות איך. אנחנו לא ראינו נשים מיניקות לאורך כל חיינו. אנחנו לא הקשבנו לדיבורים של אימהותנו על קשיי ההנקה, ועל יופיה. בגרנו, ילדנו, אך אין לנו הידע. לכן אנחנו צריכות להתאמץ למצוא נשים מיניקות וליצור קבוצות תמיכה מלאכותיות. לכן הקמנו את הפורום. ענבל ו zimes

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הנקה

איך מיניקים? נדמה שזו שאלה מיותרת. זה תהליך טבעי של הגוף. כמו שהדם זורם, כמו שנושמים, כמו שאוכלים, לא? זהו תהליך טבעי של שני גופים. אבל אנחנו לא יודעות איך. אנחנו לא ראינו נשים מיניקות לאורך כל חיינו. אנחנו לא הקשבנו לדיבורים של אימהותנו על קשיי ההנקה, ועל יופיה. בגרנו, ילדנו, אך אין לנו הידע. לכן אנחנו צריכות להתאמץ למצוא נשים מיניקות וליצור קבוצות תמיכה מלאכותיות. לכן הקמנו את הפורום. ענבל ו zimes
x
הודעה מהנהלת הפורום

העצות בפורום זה אינן תחליף לייעוץ מקצועי ואין ליישמן ללא התייעצות עם איש מקצוע.
אין לפרסם בקשות להשתתפות במחקרים או למילוי שאלונים .
חדשה? ותיקה? את מוזמנת לסיור מודרך בפורום. כדאי גם לקרוא את  מאמר הנחיות כתיבה בפורום 
הרבה תשובות תמצאי ב  מאמרים   וב-  שאלות הנפוצות
המשך >>

לצפיה ב-'אירוח חגיגי עם התזונאית טובה קראוזה '
אירוח חגיגי עם התזונאית טובה קראוזה
<< ההודעה הנוכחית
24/09/2008 | 20:59
60
34
ראש השנה מתקרב, והשאלות עולות. מה מתאים ליונקים ולמיניקות לאכול? איך מסתדרים בחגים בבית ואצל הקרובים? זו גם הזדמנות נהדרת לברר על הקשר בין תזונה ועלייה במשקל, מעבר למוצקים, תזונת המיניקה, מה מותר ואסור בהנקה ועוד...

טובה קראוזה היא דיאטנית קלינית משנת 1996, מתמחה בתזונה בהריון ולאחר לידה ומחברת הספר "המדריך השלם לתזונה בהיריון" (הוצאת "ידיעות ספרים"), כותבת בנושאי תזונה ודיאטה במדור הבריאות של "לאשה" ובמוסף הבריאות של "ידיעות אחרונות", מרצה בפני אנשי מקצוע והקהל הרחב ועוסקת בייעוץ תזונתי אישי לנשים הרות, נשים אחרי לידה, נשים אשר מתכננות את ההריון שלהן ותזונת נשים על כל היבטיה וכן בהדרכה למעבר למוצקים והדרכת משפחות בשינוי הרגלי התזונה של כל בני הבית. מקימת האתר "תזונה טובה".

זהו שרשור השאלות בו כולן מוזמנות לשאול בנושא תזונה והנקה.
האירוח עצמו יתחיל ביום חמישי, 25.9 בשעה 21:00.

שתהיה לכולנו שנה טובה עם תזונה טובה
הנקה >>
לצפיה ב-'שלום טובה,'
שלום טובה,
24/09/2008 | 21:26
1
שאלה בנוגע להתחלת מוצקים, אנחנו מתחילים עם טעימות ירקות ורציתי לשאול מתי כדאי להתחיל עם פירות. התינוק בן חצי שנה.

שאלה נוספת היא בנוגע ליציאות. זה כבר חודש שלתינוק יש יציאות פעם בכמה ימים עד שבוע. היציאות אינן קשות אלא רכות אבל ניכר כי הוא מתאמץ. ניזון בעיקר מחלב אם ומעט סימילאק. האם זה קשור לתזונה? ומה אפשר לעשות? האחות בטיפת חלב המליצה להכניס באופן יומיומי עגבניה בתפריט - ניסיתי וגם זה לא עוזר.
הנקה >>
לצפיה ב-'ערב טוב! אני כאן ותשובה'
ערב טוב! אני כאן ותשובה
25/09/2008 | 21:02
שלום לך!
עם פירות אפשר להתחיל במקביל לירקות. למשל, אם אתם כבר אוכלים כמה סוגים של ירקות אפשר שהמאכל החדש שמוסיפים יהיה פרי, בשעה אחרת, כך שיש שתי ארוחות: ארוחת ירקות וארוחת פירות.
לגבי יציאות, אם התינוק מתאמץ במהלכן אולי משהו בתזונה גורם לו לעצירות. מניסיון, גזר מבושל יכול לגרום לעצירות אצל חלק מהתינוקות ולכן אפשר להשמיט אותו מהתזונה ולראות אם העצירות חולפת.
לקריאה נוספת - את מוזמנת לקרוא את סדרת המאמרים שלי.
בהצלחה ושנה טובה!
טובה.
הנקה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'מה מותר ומה אסור'
מה מותר ומה אסור
24/09/2008 | 21:41
1
הילד בן שבועיים, שוקל בערך 3
ואני מניקה מלא..
הוא מתחיל עם גזים ואני מפחדת שאגרום לו ליותר גזים
אוכלת לרוב רק גבינה וירקות...ומשתדלת לשתות הרבה מים...
מפחדת לאכול אוכל מבושל...
אז מה בעצם מותר לאכול ומה אסור...
הנקה >>
לצפיה ב-'אסור ומותר וגזים'
אסור ומותר וגזים
25/09/2008 | 21:09
שלום גלי,
לכל התינוקות יש גזים מיום לידתם בגלל בליעת אוויר. זה נורמלי לחלוטין. מה שחורג מהנורמה הוא תינוק שבוכה מבלי שאפשר להרגיעו וניכר בו שהוא סובל (מקפל את הרגליים לכיוון הבטן). קוליק מוגדר כבכי שנמשך שלוש שעות ביום לפחות, במשך לפחות שלושה ימים בשבוע ולמשך שלושה שבועות לפחות. למרבה הפלא, לחלק קטן יחסית (פחות משליש) מהתינוקות יש קוליק אמיתי, שגם אז - כלל לא בטוח שהסיבה לכך היא תזונת האם המיניקה.
בפועל המצב שקורה הוא, שמרוב חשש, אמהות משמיטות מראש כל מיני מאכלים מהתזונה שלהן ולא נשאר להן כמעט מה לאכול...
נסי לאכול את התזונה הרגילה שלך, מבלי להשמיט שום מזון שאת רגילה לאכול ואוהבת ושימי לב לתגובות של התינוק. בחלק קטן מאוד של המקרים דווקא המנעות ממוצרי חלב יכולה להקל, אך לא הייתי ממליצה לך לעשות זאת על דעת עצמך וודאי שלא בשלב מאוד ראשוני זה.
לקריאה נוספת לחצי כאן.
בהצלחה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'הנקה ודיאטה'
הנקה ודיאטה
24/09/2008 | 21:48
1
1
טובה שלום

האם מותר את כל מוצרי הדיאט בהנקה? כולל מעדנים 0% שתייה דיאט גלידות דיאט וכו'..האם יש הגבלה?אם כן כמה?
מה לגבי הממתיק סוכרלוז?

מניקה כמעט מלא ובני בן חדשיים וחצי

תודה מראש
הנקה >>
לצפיה ב-'ממתיקים מלאכותיים בהנקה'
ממתיקים מלאכותיים בהנקה
25/09/2008 | 21:13
2
שלום רקדנית,
עקרונית, אין איסור על צריכת ממתיקים מלאכותיים בהנקה וההגבלה היחידה היא הכמות לקילוגרם משקל גוף. הממתיק סוכרלוז אף עדיף על פני ממתיקים אחרים.
אישית, לא הייתי מפריזה באכילתם, כיוון שבכל זאת את זקוקה לקלוריות ובדרך כלל מי שאוכל "הרבה דיאטה" משתמש באוכל שלא למטרות השבעת הרעב ושורש העניין הוא במקום אחר לגמרי
בהצלחה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'עד מתי חייבים לתת תמ"ל?'
עד מתי חייבים לתת תמ"ל?
24/09/2008 | 21:53
1
(אני מניקה אבל הרבה פעמים שואלים אותי ובכלל את השאלה הזאת)
במידה והילד/ה אוכל הכל ואוכל כמיות יפות- נגיד בגיל 10 חודשים- עדיין יש צורך בתמל?
תודה רבה
שנה טובה ומתוקה!

הנקה >>
לצפיה ב-'תמ"ל - עד מתי'
תמ"ל - עד מתי
25/09/2008 | 21:16
שלום חיפושית,
אצל תינוק שאינו יונק, מומלץ לא להפסיק תמ"ל לפני גיל שנה. מגיל שנה אפשר, אם רוצים, להפסיק עם התמ"ל ולעבור לתזונה שכוללת חלב פרה ומוצרי חלב.
שנה טובה ומתוקה גם לך!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'בת שנה וחודשיים'
בת שנה וחודשיים
24/09/2008 | 22:13
2
שלום טובה, תודה רבה על הנכונות לעזור.

התינוקת בת שנה וחודשיים, ינקה מלא, תמיד ישירות מהשד, לא מכירה בקבוקים. שותה מים מכוס פטנט. טעמה ואוכלת מוצקים מגיל 6 חודשים. שומרת על אחוזונים (כ 75, גם אורך, גם משקל)

שאלותי:

מהי כמות החלבון ומהי כמות הקלוריות (לק"ג משקל גוף) שתינוקות בגיל זה אמורים לצרוך?

האם את יכולה לתת תפרטי לדוגמא כולל כמויות? בעיקר מטרידה אותי, כפי שאת יכולה להבין, כמות החלבון.

הילדה נמצאת בבקרים עם מטפלת, וברוב הימים אוכלת היטב (מעדן בבוקר, מרק עם עוף בצהרים, פירות עם יוגורט אחה"צ). אבל כאשר איתי כמעט יונקת בלבד. גם במהלך הערב, וגם בלילה. בסוף השבוע כמעט יונקת בלבד. אני מניחה שזה לא יוצר נזק אמיתי. מה דעתך?

הנקה >>
לצפיה ב-'פעוטה בת שנה וחודשיים'
פעוטה בת שנה וחודשיים
25/09/2008 | 21:26
1
שלום חמדת,
מה הסיבה לכך שאת מוטרדת מכמות החלבון? פעוטות בגיל של בתך אמורים ,לפי הקצובה, לקבל 13 גרם חלבון ליממה, ורובם המכריע צורכים כמות גדולה יותר מכך. לגבי קלוריות - אין קצובה, יש נוסחאות שאין טעם לפרט אותם בפורום זה, כיוון שזו לא הנקודה: הנקודה היא, שאם הגדילה תקינה (והיא תקינה, כך ציינת) הרי שאין בעיה מבחינת כמות החלבון והקלוריות שהיא מקבלת.
תפריטים לדוגמה תוכלי למצוא בספרה המצויין של ד"ר ניבה שפירא "תזונת תינוקות בעידן השפע". אם תרצי התאמה אישית של התפריט, תוכלי תמיד להיפגש עם דיאטנית - אם כי אם התזונה מאוזנת, הרי שאין צורך בכך.
בערב כדאי לתת גם ארוחת ערב קלה שכוללת ביצה, ירקות, גבינה ולחם למשל ורק אז להיניק. אין בעיה עם ההנקה בלילה (למעט המחסור בשינה). כדאי בסוף השבוע לתת אוכל ולא רק הנקה, בגיל הזה חשוב גם לאכול מזון מוצק.
אני מתרשמת שבגלל היעדרך במהלך היום, ההנקה בערב, בלילה ובסופי השבוע היא סוג של פיצוי לשתיכן והשלמת פערי הזמן יחד. עם זאת, כדאי להיות בקרבה באמצעים שלא כוללים רק הנקה, פשוט כדי שגם תאכל. חלילה - לא גרמת נזק, אלא שכדאי לעבור גם לאוכל בסופי השבוע ולארוחות ערב במהלך השבוע.
בהצלחה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'תודה רבה על תשובתך'
תודה רבה על תשובתך
26/09/2008 | 23:42
אם את עוד קוראת  -

- כמות החלבון מטרידה אותי כיוון שאני צמחונית ורגילה "לספור חלבון".

- ההנקה בסופי שבוע אינה בחיה שלי. אני מציעה לה אותן ארוחות כמו באמצע השבוע, אבל כשאני בסביבה היא מסרבת להן, או רק טועמת מעט.
אני תוהה אם להגביל את ההנקה, משהו בסגנון "עכשיו לא יונקים, אלא רק אחרי האוכל". הילדה מאד דעתנית וזו תהיה כניסה למאבק-כוח.
הנקה >>
לצפיה ב-'השפעת ההנקה על המשקל בהנקת פעוטות'
השפעת ההנקה על המשקל בהנקת פעוטות
24/09/2008 | 22:15
1
הי טובה, אני מניקה את אורי ויהלי בני שנתיים וחודש. הם יונקים 4 - 5 פעמים ביום כל אחד.
מאז ההריון יושבים עלי 5ק"ג מיותרים שאני לא מצליחה להשיל ותמיד מדגדג לי על הלשון לומר שזה איכשהו קשור להנקה ורק כשהם יגמלו זה ירד. אני חייבת לציין שלפני כן הייתי בחורה עם חזה ממש קטן והיום גדלתי במידה (מ80B ל 85C) שזה עבורי המון...השדיים מרגישים יותר כבדים ובכלל כל החלק העליון שלי מאוד התרחב. מה שמצחיק הוא שכל המכנסיים של לפני ההריון עולים עלי ואילו החולצות כלל לא.
רציתי לדעת האם יש קשר בין ההנקה (בשלב כה מאוחר) לבין המשקל העודף שלי ? האם יש טעם לעשות דיאטה כל עוד אני מניקה ? או האם יכול להיות שכשהילדים יגמלו (אם זה יקרה אי פעם) פתאום ירדו מעלי קילו או שניים ?
אני חייבת לציין שהנקה הפכה אותי לטיפוס די אכלן (יחסית למה שהיה קודם) אבל אני מקפידה על ארוחות מזינות ומסודרות.
הנקה >>
לצפיה ב-'הנקת פעוטות והמשקל'
הנקת פעוטות והמשקל
25/09/2008 | 21:33
שלום ניצה,
ראשית, וואו. תאומים, שנתיים וחודש. אני מורידה בפנייך את כובעי האדום.
קחי בחשבון שהנקת תאומים שונה במעט מהנקת תינוק/פעוט אחד מבחינת כמות החלב שאת מייצרת, שהיא גדולה בהרבה במקרה שלך.
ולכן, אין שום פלא שהחזה שלך גדל יותר וגם שוקל יותר וכמובן - את זקוקה ליותר קלוריות מהמיניקה הממוצעת של פעוטות. יש נשים שאצלן כנראה רמות הפרולקטין נשארות גבוהות והן אוכלות יותר מהרגיל ולכן גם לא מצליחות לרדת את המשקל שעלו בהריון. נפלא שאת מקפידה על ארוחות מזינות ומסודרות. ייתכן שאת אוכלת כמויות קצת יותר גדולות מכפי שהגוף שלך זקוק או מרשה לעצמך לאכול מאכלים עתירים יותר בקלוריות בתדירות גבוהה ובכמות גדולה. אם יש לך ספקות מהסוג הזה, תוכלי להתייעץ עם דיאטנית ואולי לשנות כמה אלמנטים בתפריט היומי שלך. בהחלט אפשר לרזות במהלך ההנקה, חשוב רק לעשות זאת בחכמה.
בהצלחה!
טובה.
הנקה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'הנקה וילד באחוזון גבוה (ארוך)'
הנקה וילד באחוזון גבוה (ארוך)
24/09/2008 | 22:42
1
שלום טובה,
קצת רקע:
הילד שלי בן שנה וחצי ובאחוזון גבוה (95 במשקל, 50 בגובה נכון לגיל שנה. לא נראה לי שהשתנה הרבה מאז)
הוא לא אוכל שטויות, רק אוכל בריא ולא ממותק (אם כי בגן יש להם פעם בשבוע קצת ופלים או במבה בקבלת שבת)
הוא אוהב לאכול הכל (כולל כל הירקות ודברים שילדים בד"כ לא אוכלים) ואם הוא רואה מישהו אוכל- הוא גם רוצה.
עד שהוא אכל מוצקים (הוא ינק מלא) הוא ירד לאט באחוזונים ומגיל חצי שנה הוא עלה בהתמדה עד שהגיע לאחוזון 95.
מאז שהוא נולד הוא ינק כל שעתיים בערך, וגם עכשיו הוא אוכל כל שעתיים וחצי-שלוש. למשל יום טיפוסי:
הוא קם בבוקר ויונק
בגן יש להם ארוחת בוקר ב9 וארוחת צהרים בערך ברבע ל12
אני לוקחת אותו ב1 (בהמשך אני אקח אותו ב4 ואז תהיה לו ארוחה קטנה ב3 בערך)
הוא יונק ונרדם
מתעורר , יונק שוב ונרדם שוב
מתעורר- בד"כ הוא רעב אחה"צ ואז בסביבות 4:30 - 5 אני נותנת לו ארוחה של חצי פיתה עם ממרח וירקות (ניסיתי לתת לו יוגורט ופירות אבל לפעמים זה לא משביע אותו)
בסביבות 7-7:30 - ארוחת ערב
לפני השינה (8) - יונק ונרדם
בלילה הוא יונק פעמיים-שלוש.

האם זה סדר יום  נורמלי (מבחינת האוכל)? האם הוא אוכל יותר מידי? הוא ילד מאוד פעיל אבל גם במשקל גבוה ואני לא רוצה שיגדל להיות ילד שמן.
איזה ארוחה אני יכולה לתת לו ב4-5? (בשבוע שעבר הוא אכל חצי יוגורט עם 2 פירות ונשאר רעב. הלכנו לבקר חברה והוא הלך למטבח וביקש אוכל. )
הוא נרדם ונרגע בעזרת הנקה (למרות שבערב לפעמים הוא נרדם במיטה שלו). האם ההנקה להרגעה/הרדמות גורמת לו לאכול סתם כשהוא לא רוצה ולכן הוא באחוזון גבוה?
אני חייבת לציין שלא בכל ההנקות הוא ממש אוכל ואני כמובן לא ממש יודעת איזה כמות הוא יונק .
האם אני חייבת לגמול אותו מהנקה בלילה?

ועוד משהו- הוא אוכל מהר ולא לועס כ"כ טוב (רק בחודש האחרון הוא למד לקחת ביס. עד אז חתכנו לו לחתיכות שהוא יכול להכניס לפה). האם זה משהו שצריך לעבוד עליו?
איך לגרום לו לאכול יותר לאט בלי להכנס איתו למאבקים על אוכל שיכולים לגרום לבעיה?

תודה מראש על התשובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'פעוט יונק באחוזון גבוה'
פעוט יונק באחוזון גבוה
25/09/2008 | 21:43
שלום לך,
במציאות שלנו, בה כל ילד חמישי הוא ילד שמן, ברור החשש מפני השמנה אצל הילדים שלנו. עם זאת, חשוב לזכור כלל חשוב ביותר: תינוקות נולדים עם היכולת לווסת את הצריכה הקלורית שלהם כדי לגדול לפי הדפוס הגנטי שלהם (איך את ובעלך הייתם בגיל הזה?) מה שצריך הוא לאפשר להם לאכול כמה שהם רוצים. העקרון שצריך להנחות אותך הוא "עקרון חלוקת האחריות":
האחריות של ההורים: להכין את האוכל הבריא והטעים ביותר, לקבוע את זמני הארוחות ואת מיקום הארוחות.
האחריות של הילדים: לאכול. הם מחליטים כמה יאכלו מכל מה שיש להם על השולחן, ואם בכלל יאכלו.
מכיוון שלא אחראי להתייחס לתפריטים דרך האינטרנט אוכל לומר באופן כללי שהתזונה צריכה להיות מגוונת - בכל ארוחה כדאי שיהיה רכיב פחמימתי, רכיב חלבוני וירק או פרי. ארוחת הביניים שאת מציעה לו אחר הצהרים היא בסדר גמור - במיוחד אם היא משביעה אותו.
כדי לגדל ילד במשקל בריא, חשוב שבבית יהיו הרגלים בריאים: כלומר - דוגמה אישית שלכם! להכין ולאכול ארוחות מסודרות, לשבת ליד השולחן במהלך האכילה ולא לאכול מול טלוויזיה או מחשב, שהרוב המכריע של המאכלים יהיו בריאים ושאורח החיים שלכם יכלול הרבה פעילות גופנית. למשל, שהבילוי המשפחתי יהיה טיולים ומשחקים ולא (רק) אוכל.
לא נשמע שאת חייבת לגמול אותו מהנקה בלילה, אלא אם החלטת שהגיע הזמן לישון לילה שלם
לקריאה נוספת בנושא - לחצי כאן.
בהצלחה!
טובה.
הנקה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'מרגישה ענקית והילד לא אוכל'
מרגישה ענקית והילד לא אוכל
24/09/2008 | 22:50
1
שלום ותודה מראש...
הלל בן שמונה חודשים. במשך ההריון שלו בקושי הצלחתי להכניס אוכל לפה והכמויות היו ממש קטנות. בתחילת ההריון נראה לי שירדתי די הרבה במשקל.
אבל... מאז שהפשושי נולד, חזר לי תיאבון שכמוהו אני לא מכירה. בחיים לא היה לי כזה תיאבון. רק לסבר את האוזן אם היו שואלים אותי לפני כן איזה מנה אני רוצה של עוף הייתי עונה כנף אולי שנים. היום אני מסוגלת לגמור ירך בלי להניד עפעף...
וכמובן המשקל שלי בהתאם. אני מודה שאין לי תמיד זמן להכין ארוחות מושקעות ומזינות.
בעבודה אין לי אפשרות לחמם אוכל לארוחת צהרים כך שאני נשארת עם סנדויצים עד שאני מגיעה הביתה (ב-3) ואז אני גוועת. אני מחפשת נשנושים בריאים (חוץ מפירות) שישביעו אותי ולא יוסיפו לי יותר מדי שומנים.... ארוחת ערב אצלינו רק ב-6...

שאלה שניה לגבי הלל. הוא בן 8 חודשים, ולא מוכן לאכול מוצקים. ניסיתי המון דברים, פירות, ירקות, מרק עוף ואפילו ביחסקויט של פתי בר (שהאחות ט"ח הציעה) הוא בקושי נותן לשים את הכפית בפה וישר יורק הכל החוצה.
הוא נולד עם לשון קשורה ולקחנו אותו שוב לייעוץ אצל הרופא והוא אמר שיכול להיות שזה משפיע אבל אני עדיין סקפטית. כי אני שומעת שיש עוד אמהות עם הבעיה הזאת (שהילד לא אוכל) וזה לא קשור ללשון.
איזה עוד דברים אני יכולה לנסות?
הנקה >>
לצפיה ב-'מרגישה ענקית'
מרגישה ענקית
25/09/2008 | 21:52
2
שלום אמא של הלל,
בחירת המילים לכותרת שלך מעניינת... את מרגישה ענקית - בכלל לא בטוח שיש לך עודף משקל מבחינה בריאותית. לא ציינת מה המשקל והגובה שלך, אבל בהחלט ייתכן שאת לא שוקלת הרבה מעבר למה ששקלת לפני ההריון?
בכל מקרה, ארוחות מסודרות צריכות להיות. את לא חייבת להשקיע, אפשר קיצורי דרך רבים (מוצרי בשר מוכנים כמו מאמא עוף/עוף טוב, לקטים של ירקות, קוסקוס אינסטנט, רוטב מדהים וטעים לפסטה שקונים בצנצנות) אבל חשוב מאוד ליצור עבורך את המסגרת של הארוחות המסודרות. אם האוכל לא מספיק לך במהלך יום העבודה, חשוב להוסיף עוד משהו, כדי שלא תגיעי מורעבת. האם יש מקרר בעבודה? תוכלי להביא יוגורט, 7 שקדים, חטיפי אנרגיה, ברנפלקס עם חלב. אין שום הגיון שתחכי כל כך הרבה שעות בלי לאכול! אם את מרגישה שקשה לך לסדר את היום בעצמך, תוכלי תמיד להיעזר בדיאטנית. אם תרצי לראות תפריט לדוגמה, תוכלי למצוא תפריטים למיניקות בספרי "המדריך השלם לתזונה בהריון".

לגבי הלל: את יכולה לנסות להאכיל אותו עם האצבע הנקייה שלך במקום בכפית, לתת לו להאכיל את עצמו באמצעות הידיים כדי להתרגל לטעמים ולאוכל. במקביל, כדאי להתייעץ עם קלינאית תקשורת שמתמחה בבליעה. אני ממליצה בחום על שושי בלקוביץ' 052-2220387. במידת הצורך, אפשר לפנות למרכזים לטיפול בבעיות אכילה. בינתיים - כדאי להכניס שאלה בנושא כאן בתפוז בפורום הפרעות אכילה בגיל הרך (אל תיבהלי מהשם).

בהצלחה רבה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'ברוך בואך '
ברוך בואך
25/09/2008 | 07:44
3
אלו נושאים בחרת לפרט בספרך לגבי תזונה והנקה?
הנקה >>
לצפיה ב-'שלום רב '
שלום רב
25/09/2008 | 11:33
1
ברצוני לקבל דוגמא לתפריט דיאטה בזמן הנקה מלאה.
הסיפור חוזר על עצמו ... בהריון העלתי 12 קילו כמו בספרים ואחרי הלידה.. לא מפסיקה לאכול.
מאז שאני זוכרת את עצמי אני בעודף משקל והספורט היחידי שאני עושה הוא צעידה עם בני בעגלה למשך שעה בלבד.

אני חייבת לחזור לעבודה עם לפחות 5 קילו פחות. בבקשה עזרי לי.

תודה
הנקה >>
לצפיה ב-'הנקה והרזייה'
הנקה והרזייה
25/09/2008 | 22:07
3
שלום מילי,
צעידה של שעה היא עבודה מצויינת.
לגבי האכילה שלך, תמיד מדובר במשהו קצת יותר מורכב: אנחנו אוכלים בגלל רעב אבל גם מסיבות אחרות, ולכן לפעמים אנו זקוקים לעזרה שתכוון אותנו להבין מה הסיבות שגורמות לנו לאכול ואיך אפשר להתגבר עליהן. השינויים הרבים שהנפש עוברת אחרי הלידה יכולים מאוד להשפיע על אכילה, ולכן חשוב לקחת בחשבון גם את המימד הרגשי אצלך.
לא תמיד אפשר לעשות זאת לבד, ולכן כדאי להיעזר בדיאטנית. דיאטנית תוכל ללוות ולסייע לך בכך, וגם להתאים לך תפריט אישי.
תפריטים לדוגמה המיועדים להנקה, עם פירוט כל הערכים התזונתיים תוכלי למצוא בספרי "המדריך השלם לתזונה בהריון".
בהצלחה רבה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'ברוכות הנמצאות '
ברוכות הנמצאות
25/09/2008 | 22:01
שלום מאמינקה!
שמחה להיות כאן.
אכן, למרות שהספר שלי נקרא "המדריך השלם לתזונה בהריון" הוא כולל גם את כל המידע לגבי הנקה, תזונה בהנקה ובתקופה שלאחר הלידה, למעשה עד ההריון הבא. מבחינה טכנית, אי אפשר היה לקרוא לספר "המדריך השלם לתזונה בהריון ולאחר הלידה" אבל בפועל אני מתייחסת לכל מה שאם טרייה צריכה לדעת על התזונה שלה, במיוחד אם היא מיניקה. הניסיון שלי עם שאלות של אמהות רבות שפגשתי, הן כמטופלות והן בפורומים משנת 2000, איפשר לי לתת מענה לכל השאלות הבוערות שמטרידות אותנו אחרי הלידה. אני מתייחסת לאכילה במהלך הפוסטפארטום (6 שבועות ראשונים), מסבירה על ייצור החלב, מה בעצם יש בחלב אם והשפעת התזונה על כמות החלב ואיכותו (ושוברת הרבה מיתוסים בדרך), וחלק שלם של הספר מתייחס להרזייה אחרי לידה - בהנקה וגם למי שלא מיניקה. בספר יש גם תפריטים למיניקות ותפריט להרזייה אחרי לידה תוך הנקה, שמכיל את 1800 הקלוריות המומלצות. היה לי חשוב לערוך חישובים לגבי כל רכיבי התזונה בתפריט כדי לוודא שהוא מכיל את כל מה שצריך וכמובן, הספר מכיל גם מתכונים מעולים של מנחת סדנאות הבישול דנה אהרמן, עם פירוט של הערכים התזונתיים, ויש שם כמה הברקות דלות/מופחתות קלוריות.
אפשר גם להתרשם מתוכן העניינים של הספר באתר שלי.
הנקה >>
לצפיה ב-'הנקה רגשית'
הנקה רגשית
25/09/2008 | 09:41
1
1
טובה שלום,
הנקה היא לא רק אוכל ולפעמים הילד (שנה ו5 בערך) יונק כשהוא עצוב,פוחד,רוצה נחמה וכו'... (שלא לדבר על כשהוא עייף ורוצה לישון)  
לא תמיד הוא יונק הרבה חלב במצב הזה (הכי קשה לי להסביר לאנשים שלא כל פעם שהוא יונק זה אומר שהוא אוכל ויוצא לו הרבה חלב).
אבל בתור אחת שיש לה בעיה של אכילה רגשית, האם בהנקה (שהיא כאמור, לא רק אוכל, לא משנה מה נעשה) לא נוצר קישור בין אוכל לנחמה/הרגעה?

תודה ושנה טובה!
הנקה >>
לצפיה ב-'הנקה רגשית'
הנקה רגשית
26/09/2008 | 08:14
1
שלום היפו',
שאלה טובה שאלת.
מכיוון שתינוקות וילדים יודעים לווסת את צריכת הקלוריות שלהם (אם לא פוגעים להם בכך על ידי האכלה בכוח מחד או הגבלת כמויות מאידך או חשיפה לכמות אדירה של ממתקים מצד שלישי) אני סבורה שאין קישור כאן בין אוכל לבין הרגעה.
ההיסטוריה נותנת לנו את התשובה הטובה ביותר: הרי הנקה היתה מזון התינוקות הבלעדי לאורך כל האבולוציה ויחד עם זאת, תופעת האכילה הרגשית נובעת מזמינות רבה של אוכל. בעבר, כשאדם היה נתקף ברגשות לא נעימים, הוא היה מוצא אפיקים אחרים לשחרר אותם (ריצת אמוק, התעלפויות...) היום - האוכל הוא פתרון זול וזמין, אך כזה שפוגע מאוד בבריאות שלנו.
בשורה התחתונה, את יכולה להסיר דאגה מליבך. ברגע שאת מציבה בפני הילדים שלך דוגמה אישית טובה ופועלת לפי עקרון חלוקת האחריות, אין סיבה שילדייך יסבלו מאכילה רגשית.
אגב, אני מקווה שאת מטפלת בעצמך, גם בשבילך, וגם כדי לגדל ילדים עם גישה בריאה לאוכל.
בהצלחה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'שלום טובה'
שלום טובה
25/09/2008 | 10:25
1
תודה על ההתארחות !!

מסקרן אותי ענין המיתוס של העשרת חלב אם.
האם זה נכון שיש מאכלים שמעשירים את החלב (בכמות ובאיכות) וכאלה שפחות ??
ומה עם שתייה ??

בחודשי ההנקה הראשונים שתיתי כל הזמן כי הייתי בצימאון תמידי,  היום אני צריכה להזכיר לעצמי לשתות ולדעתי שותה בין ליטר לליטר וחצי בלבד.  האם זה משפיע על החלב ??

תודה לך ושנה טובה !!!

הנקה >>
לצפיה ב-'העשרת חלב אם?'
העשרת חלב אם?
26/09/2008 | 09:38
1
שלום חגית!
תודה לך על המילים החמות.
אצל אישה בריאה, ללא תת תזונה חריפה, יכיל החלב את כל הוויטמינים והמינרלים בכמות הנכונה והמתאימה לתינוק, וכן את כל הרכיבים של מערכת החיסון, האנזימים וההורמונים שנמצאים בחלב, ללא העשרה מיוחדת. גם בתזונה שאינה אופטימלית אין מחסור בוויטמינים ומינרלים בחלב, אלא שהאם נפגעת. למשל - אשה אנמית תייצר חלב שמכיל מספיק ברזל, אך היא תסבול מהאנמיה.
תכולת הפחמימות, החלבונים והשומנים לא מושפעת מהתזונה, אבל סוג השומן כן מושפע מהתזונה. אם אשה לא אוכלת מזונות שמכילים אומגה-3, החלב שלה יכיל פחות אומגה-3 מאשה שאוכלת יותר אומגה-3. כך ניתן לראות שביפן ובסקנדינביה תכולת DHA בחלב אם גבוהה בהרבה מזו של אמהות בארצות הברית. מאידך, אם אשה אוכלת הרבה מזונות שמכילים שומן טראנס, גם החלב שלה יהיה עשיר יותר בשומן טראנס, וזה - כמובן - לא רצוי.
לגבי שתיה - אין שום הוכחה ששתיה מרובה מגבירה את ייצור החלב, להפך. עם זאת, ברור שמיניקה צריכה לשתות יותר ממי שאינה מיניקה, כי היא מאבדת יותר נוזלים דרך החלב. הקצובה המומלצת לשתיה בהנקה היא 3.8 ליטרים ליום. בסביבות ליטר מגיע מהמזון והשאר - מהשתיה. כלומר, כדאי לשתות כ-3 ליטר. ב-ללל אומרים לשתות לפי מידת הצמא. בשבועות הראשונים את צמאה יותר כי נפח הדם קטן והכליות מתרגלות לכך. הצמאון מתמתן בהמשך. האינדיקציה הטובה ביותר - צבע השתן שלך, שצריך להיות בהיר ככל האפשר.
לקריאה נוספת לחצי כאן.
בהצלחה ושנה טובה!!!
טובה.
הנקה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'תפריט לבת 8 חודשים'
תפריט לבת 8 חודשים
25/09/2008 | 10:32
1
הדובונת שלי בת 8 חודשים, התחילה עם מוצקים בגיל 5.5 חודשים ויונקת (שקלה מעל 9 ק"ג בגיל חצי שנה)
היום אוכלת ארוחת פירות בבוקר וירקות + עוף בצהריים (שניהם טחונים). במהלך השבוע שותה עוד כ-250CC (שאוב) במהלך היום בפעמיים.

אחה"צ נראה לי שחסר לה משהו נוסף לאכול חוץ מציצי.
איזו ארוחה נוספת אפשר לתת לה במקביל לארוחת הערב של שאר המשפחה (ולא דייסות למיניהן)?
האם נוכל לעבור לארוחת ערב "נורמלית" רק בעוד חודש?

(היא לא אוכלת רק טחון. לפעמים אוכלת קציצות מעוף וירקות (מבושלות במרק - לא מטוגנות), פתיתים וכו'). אני משתדלת לתת לה לטעום מהאוכל שלנו במגבלות גילה הצעיר (בלי גבינות, ביצים וכו')

תודה מראש ושנה טובה
הנקה >>
לצפיה ב-'ארוחה שלישית בגיל 8 חודשים'
ארוחה שלישית בגיל 8 חודשים
27/09/2008 | 23:15
שלום לך,
תוכלי לנסות לתת מלפפון ועגבנייה מרוסקים, פירה עם מעט שמן קנולה או זית או פירה מאפונה, פרוסת לחם מרוחה באבוקדו וחתוכה לקוביות. כמובן, אפשר גם להוסיף פרי.
בגיל 9 חודשים אפשר לתת גבינה ויוגורט עם ירק, פרי ולחם.
בהצלחה ושנה טובה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'טובה, רק להגיד שנה טובה ושוב תודה '
טובה, רק להגיד שנה טובה ושוב תודה
25/09/2008 | 11:26
1
ממר וגברת קו (גלית ויובלל )

הנקה >>
לצפיה ב-'שנה טובה! תודה לכם!'
שנה טובה! תודה לכם!
25/09/2008 | 22:08
העונג כולו שלי
הנקה >>
לצפיה ב-'הנקה ו(אי) ירידה במשקל'
הנקה ו(אי) ירידה במשקל
25/09/2008 | 11:33
1
טובה שלום, אני מניקה מלא תינוקת בת 4 חודשים. נדמה לי שלא משנה עד כמה אני מנסה לרזות, הגוף שומר על מאגרי השומן ולא מפחית במשקל, בגלל ההנקה, יכול להיות? בעקבות אלרגיה שהתגלתה אצל התינוקת שלי, הורדתי לגמרי מהתפריט שלי מוצרי חלב, סויה וביצים, ואת כל הג`אנק (שוקולדים, עוגיות שהייתי מרבה לאכול). אוכלת בעיקר ירקות ופירות, קצת עוף ולחם מלא עם אבוקדו או שקדיה. הייתי בטוחה שעם תפריט כזה בריא אני ארזה בקלות, והנה עברו חודשיים וכלום. איך זה יכול להיות? תודה!
הנקה >>
לצפיה ב-'הנקה והרזייה '
הנקה והרזייה
27/09/2008 | 23:49
2
שלום תמי,
בהחלט לא קל לחיות עם הגבלה תזונתית כמו שאת מתארת. בהנחה שהיא אכן מוצדקת, את עושה דבר נפלא ומאפשרת לתינוקת שלך לקבל את התזונה הטובה ביותר.
אני מניחה שאם תיפגשי עם דיאטנית ותספרי לה בפירוט בדיוק את מה שאת אוכלת ואת רמת הפעילות הגופנית שלך, אפשר יהיה לתת תשובה לשאלתך מדוע אין ירידה במשקל. עד שתיפגשי עם דיאטנית, אני מזמינה אותך לחשוב על כמה נקודות חשובות:
- האם את אוכלת מסודר?
- האם את אוכלת בהפרשים של כל 3-4 שעות?
- האם את אוכלת כשאת רעבה או שמא את אוכלת גם מתוך סיבות שלא קשורות ברעב?
- מה מידת הפעילות הגופנית שלך?
התשובות לשאלות אלה יכולות להיות ההתחלה של הכיוון הרצוי מבחינתך.
בהצלחה רבה!!!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'שלום טובה..'
שלום טובה..
25/09/2008 | 11:43
2
הילדה שלי בת ארבעה וחצי חודשים, מאד סקרנית שולחת ידיים לצלחות שלנו. בעקרון אני יודעת בההמלצה היא להמתין עד גיל חצי שנה עם תחילת מוצקים- אבל אני לא מאמינה שבתאריך הרשמי חל פתאום איזה שינוי במערכת העיכול שלהם.. מעבר לתאריך "הקר" - כיצד ניתן לדעת  מתי ניתן להתחיל מוצקים ללא חשש?
הנקה >>
לצפיה ב-'תינוקת בת ארבעה וחצי חודשים שמשתוקקת למוצקים'
תינוקת בת ארבעה וחצי חודשים שמשתוקקת למוצקים
27/09/2008 | 23:53
1
שלום לך,
האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים מדברת על טווח גילאים להצגת מזון מוצק שנע בין 4 ל-8 חודשים. ארגון הבריאות העולמי ממליץ על הנקה בלעדית עד גיל חצי שנה ואז התחלת הוספת מזונות משלימים במקביל להמשך ההנקה עד גיל שנתיים לפחות.
ד"ר סירס אומר שברגע שהתינוק מתחיל לגנוב אוכל מהצלחת, הגיע הזמן למוצקים.
מה את יכולה לקחת מכל הנ"ל?
שאם את רואה שבכל פעם שאתם אוכלים התינוקת ממש משתוקקת לאכול, אפשר להתחיל, אבל אפשר גם לחכות. תלוי בך ותלוי בה (יש הורים שמספרים שהתינוק היה מאוד סקרן ודווקא לא שש לאכול את המרוסקים כשהתחילו איתו). בכל מקרה, רשמית, את כבר בטווח שאפשר להתחיל בו.
בהצלחה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
28/09/2008 | 06:42
2
לצפיה ב-'על הנקה, דיאטה וסוכרת'
על הנקה, דיאטה וסוכרת
25/09/2008 | 13:23
1
שלום  טובה.
אני 4 חודשים אחרי הריון שני, מניקה מלא.
בשני ההריונות הייתי עם סוכרת הריונית קשה ביותר וטופלתי באינסולין + דיאטה מתאימה.
בהריון הקודם עליתי 16 קילו, ורובם לא ירדו אחרי ההריון אלא רק אחרי שהפסקתי להניק ולאורך שנים ועבודה קשה, ועדיין לא חזרתי לעצמי.
בהריון הנוכחי, בגלל הדיאטה שבה הייתי מהתחלת ההריון כמעט עליתי רק 3 קילו, ועכשיו אני רוצה להמשיך לרדת במשקל, וגם לשמור טוב על הסוכר כדי שאוכל להכנס להריון נוסף בלי להסתכן בסוכרת שתשאר איתי אחרי ההריון.
ניסיתי להמשיך את הדיאטה שניתנה לי בהריון, אבל זה לא כל כך הולך, זה קשה לי מדי עם ההנקה, אני רעבה כל הזמן, ואני פשוט מפסידה במאבק.
איזה דיאטה אני יכולה לעשות כדי להמשיך לרדת, לשמור על הסוכר, ובכל זאת לא להיות מורעבת כל היום ולא לפגוע בהנקה
הנקה >>
לצפיה ב-'הנקה, דיאטה וסוכרת'
הנקה, דיאטה וסוכרת
28/09/2008 | 00:00
שלום לך,
נשמע שעברת דרך לא פשוטה, אני מחזקת את ידייך.
בהנקה את זקוקה ליותר קלוריות, אך כדאי לשמור על כמות מוגבלת (אם כי נדיבה) של פחמימות.
עצתי לך - לחזור לדיאטנית שליוותה אותך בהריון והתאימה לך את התפריט לטיפול בסוכרת ההריון ולהתאים עמה תפריט לתקופת ההנקה. במקביל - לעסוק בספורט, ולהמשיך בכך כל הזמן. עבורך אין זה לוקסוס אלא צורך קיומי. הסיכון שלך לסוכרת בהריון הבא גבוה מאוד והסיכון שלך ללקות בסוכרת סוג 2, גבוה יותר מזה של אשה שלא היה לה סוכרת בהריון. לפעילות גופנית יש אפקט המקטין סיכון לסוכרת, ולכן אי אפשר להפריז בחשיבות הפעילות לשמירה על הבריאות שלך. כתוצאת לוואי, גם תרדי במשקל.
בהצלחה רבה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'שלום טובה, ותודה על השתתפותך באירוח '
שלום טובה, ותודה על השתתפותך באירוח
25/09/2008 | 14:38
1
השאלה שלי- ביתי בת חודש, יונקת מלא. הפסקתי לאכול מוצרי חלב לפני כשבועיים בגלל היסטוריה של אלרגיה במשפחה וילדה שמאוד סבלה, ונראה שזה משפר את המצב. שאלתי- מה אפשר לאכול במקום? האם צריך לקחת תוספי סידן, ואם כן, על מה את ממליצה? והאם לדעתך אני יכולה לנסות לאכול מעט מוצרים מחלב עיזים, או שעלולה להיות להם אותה השפעה (ילדה שלא יורדת מהידיים כל הלילה והתקפי בכי ארוכים, ברור שמשהו כואב לה אבל לא ברור מה, זה עבר אחרי הפסקת מוצרי החלב).
הנקה >>
לצפיה ב-'מזונות עשירים בסידן'
מזונות עשירים בסידן
28/09/2008 | 00:04
שלום מרשמלו ושוקולד,
מזונות עשירים בסידן הם: כל משפחת המצליבים (כרוב,כרובית, ברוקולי וכו') שספיגת הסידן מהם גבוהה מזו שממוצרי חלב, סרדינים משומרים עם העצמות, תאנים, תפוזים, מים, שקדים, טחינה, והירקות הבאים, שהסידן מהם פחות זמין ובכל זאת: במיה, חסה, שעועית צהובה וירוקה, בטטה, תרד, מנגולד, במיה.
אם יש תגובה כלשהי למוצרי החלב, הרי שרוב הסיכויים שגם לחלב עיזים תהיה השפעה דומה, אם כי את מוזמנת לנסות. כל עוד לא מדובר באלרגיה מוכחת אלא בניסוי וטעיה, אפשר לנסות כל עוד דואגים שהתזונה שלך לא תחסר.
בהצלחה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'שתי שאלות על התחלת מוצקים'
שתי שאלות על התחלת מוצקים
25/09/2008 | 16:03
1
הי טובה, תודה שאת מתארחת כאן, כבר קראתי כמה מאמרים שלך באינטרנט...

הבכור שלי בן חמישה חודשים, יונק מלא, באחוזונים טובים מבחינת משקל, ומביע המון עניין באוכל (פרט לזה שהוא דוחף הכל לפה, כמו כולם בגילו, הוא מתרגש במיוחד כשהוא רואה אותנו אוכלים)
1.  אני רוצה להתחיל להציע לו מוצקים כבר עכשיו, לא כהזנה נוספת אלא רק כדי שיטעם ויהנה, כלומר לאפשר לו לנשנש גזר מאודה. אני יודעת שאני צריכה להזהר בעניין הקלוריות (גזר זה מעט קלוריות, ואם הוא ישבע הוא לא ירצה לינוק), ממה עוד אני צריכה להזהר? מה אפשר לתת לו לטעום?

2. שמעתי על גישה של האכלה שבה נמנעים מלרסק את המזון ולהאכיל בכפית, ובמקום זה נותנים לילד "אוכל אצבעות", האם את מכירה? מה דעתך על זה?

תודה.
הנקה >>
לצפיה ב-'מוצקים ומזון אצבעות'
מוצקים ומזון אצבעות
28/09/2008 | 11:49
שלום ונוס26,
1. כיף לקרוא על תינוקות שנלהבים מאוכל. אני מעתיקה לכאן את מה שכתבתי כמה תשובות מעלייך לשאלה דומה: האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים מדברת על טווח גילאים להצגת מזון מוצק שנע בין 4 ל-8 חודשים. ארגון הבריאות העולמי ממליץ על הנקה בלעדית עד גיל חצי שנה ואז התחלת הוספת מזונות משלימים במקביל להמשך ההנקה עד גיל שנתיים לפחות.
ד"ר סירס אומר שברגע שהתינוק מתחיל לגנוב אוכל מהצלחת, הגיע הזמן למוצקים.
מה את יכולה לקחת מכל הנ"ל?
שאם את רואה שבכל פעם שאתם אוכלים התינוקת ממש משתוקקת לאכול, אפשר להתחיל, אבל אפשר גם לחכות. תלוי בך ותלוי בה (יש הורים שמספרים שהתינוק היה מאוד סקרן ודווקא לא שש לאכול את המרוסקים כשהתחילו איתו). בכל מקרה, רשמית, את כבר בטווח שאפשר להתחיל בו, ואמנם גזר הוא מעט קלוריות יחסית לחלב אם, אבל הוא גם תופס פחות נפח. תוכלי להתקדם לפי הרעיונות שבמאמרים שלי.
2. בגיל של שישה חודשים ומטה, התינוק עדיין לא בשל ל"מזון אצבעות". הזמן למזון אצבעות מגיע כאשר התינוק מיומן ב"אחיזת פינצטה" (הצמדת האצבע המורה לאגודל), ובשלות זו מגיעה, ביחד עם בקיעת שיניים (בד"כ) ויכולת לעיסה - בסביבות גיל תשעה חודשים.
בהצלחה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'טובה שלום ותודה מראש'
טובה שלום ותודה מראש
25/09/2008 | 17:10
1
לאחר הלידה הראשונה חיפשתי דרך ליצור איתך קשר, אך לא הצלחתי...
מאוד שמחה שאת פה.
הפעם אני אחרי לידה שניה, הנקה מלאה, למרות שאני רוצה לשלב לו בקבוק אך הוא לא מוכן לקחת..
אחרי הלידה הראשונה, עשיתי דיאטה של 1800 קלוריות ליום בשילוב עם התעמלות. הנקתי כמעט מלא, שילבתי בקבוק פעם או פעמיים ביום. הבן שלי לא יצא גדול בלשון המעטה, כלומר, הוא לא מהגבוהים ומאוד מאוד רזה וכל השלוש שנים האלה האשמתי את עצמי בעצם בגלל הדיאטה.
השאלה שלי היא מה דעתך? הרופאה שלי אמרה לי שגם בסומליה הנשים מניקות. השאלה היא האם יכול להיות שפגעתי בהתפתחות ובגדילה שלו בגלל הדיאטה שלי?
השאלה השניה שלי היא מה עליי לעשות כעת אחרי הלידה השניה, כמה קלוריות אני יכולה לצרוך מבלי לפגוע בהנקה (משום שהוא לא לוקח עדיין בקבוק), יש לי כ- 14 קילו להוריד וטרם נרשמתי לספורט כי אני רוצה שוב לשלב דיאטה וספורט.
הדיאטה שעשיתי אז היא אותה דיאטה אותה אני רוצה לעשות כיום: 3 ארוחות של מנת חלבון+מנת פחמימה+ירקות ו- 3 ארוחות קטנות של מנת פחמימה +פרי/מנת חלבון/פרי. האם נראה לך?
תודה רבה מראש, מקווה שהבנת אותי.
הנקה >>
לצפיה ב-'הרזייה אחרי לידה שניה '
הרזייה אחרי לידה שניה
28/09/2008 | 11:54
2
שלום סופרMAM,
שמחה שמצאת אותי. אם תחפשי אותי שוב, תוכלי לשלוח לי מסר, או למצוא את מספר הטלפון שלי על ידי חיפוש שמי בגוגל.
אל תייסרי את עצמך לגבי בנך הבכור, אין לכך שום הצדקה או ביסוס. תינוק בריא שיונק לפי דרישה מקבל את כל מה שצריך וגדל לפי הפוטנציאל הגנטי שלו.
כעת את יכולה לאכול 1800 קלוריות בצירופים שהזכרת, ואפילו יותר מכך ברגע שתתחילי עם פעילות גופנית. תוכלי למצוא תפריטים לדוגמה בספר שלי או להיפגש עם דיאטנית.
בהצלחה רבה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-' 3 שאלות לבן 7 חודשים '
3 שאלות לבן 7 חודשים
25/09/2008 | 20:19
1
טובה שלום,
בני בן 7 חודשים.
הוא יונק 4 פעמים ביום, אוכל מוצק פעמיים ביום ומשלים בחלב שאוב. הוא אוכל וגדל יפה (אחוזון 75).

שאלותי:
1) הוא לרוב מתעורר מספר פעמים בלילה. אנו מחזירים אותו לישון עם מוצץ ובידיים. פעם אחת בלילה הוא יונק.
אנו רוצים לגמול אותו מאכילת הלילה הזו וניסינו להציע לו בקבוק מים. הוא לא כ"כ אוהב את הרעיון...
האם בסדר לתת לו מים במקום אוכל? מה לעשות כדי שהוא יסכים? איך נגמול אותו מיקיצות הלילה האלו?
2) הוא אוכל 2 ארוחות מוצקים ביום (בבוקר פירות ובצהריים ירקות עם עוף), כ- 100 מ"ל בארוחה ומשלים בחלב שאוב.
אני ציפיתי שכמות החלב תרד אולם הוא ממשיך לשתות 200 מ"ל עד 260 מ"ל כשעה וחצי לאחר ארוחת המוצקים.
האם כמות החלב אמורה לרדת? מה אפשר לעשות?
3) בעוד חודשיים אני צפוייה לעזוב אותו למשך שבועיים. בזמן הנתק אני מתכננת לשאוב פעמיים ביום.
כיצד לתכנן את הגמילה עד הפרידה? כיצד אחזיר אותו להנקה מלאה עם שובי?
תודה רבה וחג שמח!
הנקה >>
לצפיה ב-'תינוק בן שבעה חודשים'
תינוק בן שבעה חודשים
28/09/2008 | 11:57
שלום טולטול1,
לגבי שאלות 1-3, כדאי להתייעץ עם יועצת הנקה מוסמכת, כיוון שבכל הקשור לגמילות, הן הכתובת המתאימה ביותר.
אישית, לא הייתי גומלת אותו עדיין בלילה בגיל זה, במיוחד אם יונק רק פעם אחת בלבד.
לשאלתך השניה - הייתי מנסה לתת לו ארוחה גדולה יותר, כיוון שההתקדמות אמורה להיות - הגדלה בכמות המוצק והקטנה בכמות החלב.
בהצלחה רבה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'שלום טובה- ירידה במשקל - הנקה מלאה'
שלום טובה- ירידה במשקל - הנקה מלאה
25/09/2008 | 20:20
1
שלום,
אני אמא לתינוק מקסים בן 4 חודשים ומטיבעי רזה ואני יורדת מאד בקלות במשקל. עד עכשיו התרגלתי לאכול כמות מזון מסויימת ביום בכדי לא לרדת במשקל, אבל כתוצאה מההנקה, אני מוצאת שזה לא מספיק ואני יורדת במשקל.מה אני אמורה לאכול במשך היום כדי לשמור על המשקל שלי (אולי אפילו לעלות) כשמדובר בהנקה מלאה?

הנקה >>
לצפיה ב-'ירידה במשקל בהנקה מלאה'
ירידה במשקל בהנקה מלאה
28/09/2008 | 12:04
1
שלום שירה,
אין ספק שנשים רבות היו שמחות להתחלף איתך :)
אם את יורדת במשקל מעבר למשקל טרום ההריון שלך, הרי שאת זקוקה ליותר קלוריות. כמה יותר? כדאי לערוך "ניסוי וטעיה". נסי להגדיל כמויות באופן פרופורציוני מכל המזונות שאת אוכלת. אם את נוכחת לדעת שאת לא מצליחה לעשות זאת לבדך, תוכלי תמיד להתייעץ עם דיאטנית.
תוכלי למצוא תפריטים לדוגמה בספר שלי "המדריך השלם לתזונה בהריון". בעמודים 177-181 תוכלי למצוא תפריטים בני 2300 קלוריות, ובעמוד 143-145 תוכלי למצוא תפריט לדוגמה שמכיל 3000 קלוריות. במקור הוא מיועד להריון תאומים, אבל אולי את צריכה כמות בסדר גודל שכזה?
בכל מקרה, שימי לב שכאשר תעברו למזון מוצק וכאשר תחול ירידה הדרגתית במספר ההנקות, יהיה לך קל יותר לשמור על המשקל הקיים או לעלות.
בהצלחה רבה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'הנקה תמ"ל ומוצקים'
הנקה תמ"ל ומוצקים
25/09/2008 | 20:32
2
שלום רב,
בני בן 4 חודשיים ועד כה ניזון מהנקה בלבד. נולד במשקל 3600 וכיום שוקל 7120. בחודש האחרון העלה רק 180גרם ונאמר לי בטיפת חלב כי יש לתת לו תוספת. למחרת היה ממש נודניק ולבסוף לאחר לחץ "הילד רעב" "אין לך חלב" וכו' נתתי לו. הוא שתה כמות של40 וכעבר שעתיים ינק שוב ונותר עצבני ושתה מנה של 50. למחרת נראה שהסתפק בהנקה אך בלילה קם ולא נרגע מההנקה ואכל 180. לאחר שיחה עם יועצת הנקה נאמר לי שאין צורך בתוספים. היא אפילו לא פגשה אותי משום שלדעתה הבעיה היחידה היא שהתערר לי הביטחון ועליי פשוט להמשיך להניק. עשיתי זאת במשך השבוע אך הילד יונק בעצבנות קצת ונראה כאילו נמאס לו מכך. מה עליי לעשות?
אני מאוד רוצה להמשיך להניק אך מנגד חוששת שהוא נותר רעב או מתעצבן שלא לצורך. ראוי לציין שהוא ילד מאוד חיוני ופעיל מתגלגל כבר מגיל 3 חודשיים ומגיב לכל עובר אורח.
לאור המלצה של היועצת נתתי לו רבע בננה והוא אכל ממש בשמחה (עם גזר לא הלך). עם זאת כשנגמרת המנה הוא ממש צועק ומתעצבן. אני ממש מבולבלת כבר וגם חוששת שאולי נתתי לו מוקדם מדי לאכול מוצק.

אשמח לתשובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'תוספת קטנה'
תוספת קטנה
25/09/2008 | 20:38
שכחתי לציין הוא יונק כל שעתיים במשך היום.
עד לפני שבוע היה נרדם בשמונה, הייתי מניקה בחצות והוא היה קם בשלוש וחצי לאכול ואח"כ כל שעה וחצי. אוכל ומיד נרדם.
עכשיו זה נהיה ממש קשה הוא קם לעיתים תכופות יותר האם זה גם מעיד שהוא רעב? ניתן לגמול אותו מאכילת לילה או שמא אין מושג כזה.

תודה רבה!
הנקה >>
לצפיה ב-'תינוק בן 4 חודשים '
תינוק בן 4 חודשים
28/09/2008 | 12:11
1
שלום דובדובה22,
שאלת שאלה שאינני בטוחה שיש לי תשובה עליה. מצד אחד, הייתי פוגשת יועצת הנקה כדי שתבדוק את התפיסה של התינוק. אולי התפיסה שלו לא אפקטיבית ואז יוצא פחות חלב, מה שגורם לו לקבל כמות קטנה יותר ולהזדקק לאכילה לעיתים קרובות?
מצד שני, הרי עד כה, הוא גדל יפה מאוד על החלב, מה ששולל בעיה בתפיסה.
גם אני סבורה שאין צורך בתוספת של תמ"ל, שיכולה רק לפגוע בייצור החלב שלך, כיוון שפעולת היניקה של התינוק נותנת לשד גירוי לייצר עוד חלב.
לגבי המוצקים, זה אכן מוקדם ממה שמקובל, אך בגדר הטווח של 4-8 חודשים שעליו ממליץ ארגון רופאי הילדים האמריקני.
כדאי לשאול גם בפורום ייעוץ הנקה.
בהצלחה רבה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'עוד שאלה'
עוד שאלה
25/09/2008 | 21:24
1
סליחה שאני קרציה,
אני סובלת מעצירות מאז הלידה (כן כן כבר 4 חודשיים).
מה עושים? אני שותה בקושי ליטר וחצי מים ביום וגם זה לאחר מאמץ.
המליצו לי לשתות שמן פראמין.
אני שונאת שזיפים!
אשמח לעזרה.
הנקה >>
לצפיה ב-'התשובה בגוף השאלה...'
התשובה בגוף השאלה...
28/09/2008 | 12:15
דובדובה יקרה,
כדי שהיציאות יהיו תקינות דרושים שלושה תנאים עיקריים: שתיה מספקת (את צריכה לשתות כ-3 ליטרים ביום...), פעילות גופנית (לא צריך לרוץ מרתון, פשוט להיות פעילים) ותזונה שיש בה מספיק סיבים (ירקות, פירות, דגנים, קטניות, אגוזים).
מכיוון שתנאי עיקרי מאוד לא מתקיים, אין שום סיבה לאכול שזיפים שאת שונאת או לשתות שמן פראפין שהוא שמן מינרלי שרק פוגע בספיגת ויטמינים מסיסים בשומן כי הוא "לוקח" אותם איתו למעי הגס והחוצה משם. שום סיבה לעשות דברים שלא נעימים לך כאשר כל מה שאת צריכה לעשות הוא לשתות עוד מים.
נסי לחשוב על האבסורד: את מוכנה לעשות דברים שעשויים לפגוע בך, אך לא להגביר שתיה...
מזמינה אותך להחזיק לצידך בקבוקים ולשתות מהם לאורך כל היום ולראות אם יש שיפור.
בינתיים, מרימה איתך כוס מים לחיי שנה טובה ובריאה
בהצלחה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'food for 10 month old baby'
food for 10 month old baby
25/09/2008 | 21:26
1
(I can read Hebrew
my 10 month old eats, for now - whole wheat bread, fruits (usually apple gerber), turkey and veg. soup, oatmeal "daysa". also I nurse him, and he tasts some of our food (chicken, biskvits, etc.)
I offered him yogurt but he didn't want.
What else should I add?
Can I already stop nursing him during the night?

and another thing- If I make chicken with honey- can I give it to him?
Thx!
הנקה >>
לצפיה ב-'תזונה בגיל עשרה חודשים '
תזונה בגיל עשרה חודשים
28/09/2008 | 12:19
שלום מאז,
בגיל 10 חודשים תינוק יכול לאכול פירות, ירקות, דגנים, קטניות, בשרים, גבינות (כולל גבינה לבנה, קוטג' וגבינה צהובה), יוגורטים (אפשר גם שמנת חמוצה 9% או 15% שומן) וחלמון ביצה. נסי סוגים שונים מהמגוון הנ"ל.
לקריאה נוספת לחצי כאן.
לגבי היוגורט שהצעת והוא סרב - חשוב לזכור שלפעמים דרושים 10-20 ניסיונות עד שילד מסכים לאכול מזון חדש ולכן, המשיכי להציע מבלי להתייאש.
לגבי הפסקת הנקה בלילה - עקרונית אפשר, אבל אישית לא הייתי מפסיקה (תרגום: לא הפסקתי כשהילדים שלי היו בגילאים הללו).
לגבי הדבש - חום התנור לא מספיק כדי להשמיד בוודאות נבגים של החיידק, ולכן עדיף להמתין גם עם עוף בדבש עד גיל שנה.
בהצלחה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'הנקת פעוטות'
הנקת פעוטות
25/09/2008 | 21:38
1
האם להנקת פעוטות (מעל גיל שנה, ובמקרה שלנו בגיל שנתיים וחצי) יש ערך תזונתי ובריאותי נוסף על מזון אחר שהפעוטה אוכלת?
הנקה >>
לצפיה ב-'הנקת פעוטות '
הנקת פעוטות
28/09/2008 | 12:21
שלום תרנגולת,
אני מזמינה אותך לקרוא את המאמר שכתבתי בנושא.
תמשיכו ליהנות ובהצלחה!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'נא לא להוסיף שאלות'
נא לא להוסיף שאלות
25/09/2008 | 22:00
4
1
לצפיה ב-'תודה לכולן בינתיים - אכנס לענות על שאר השאלות'
תודה לכולן בינתיים - אכנס לענות על שאר השאלות
25/09/2008 | 22:10
3
ב-48 השעות הקרובות.
לילה טוב!
טובה.
הנקה >>
לצפיה ב-'ממשיכה לענות גם מחר '
ממשיכה לענות גם מחר
28/09/2008 | 00:05
2
1
לצפיה ב-'תודה מקרב לב על האירוח '
תודה מקרב לב על האירוח
28/09/2008 | 00:54
1
על המסירות והיסודיות בה את עונה על כל השאלות, גם בשעות הקטנות...
אנו מקבלות ממך מידע מוסמך רב בשאלות יסוד רבות.
ושנה טובה
הנקה >>
לצפיה ב-' תודה לכן, ושנה טובה ומבורכת!'
תודה לכן, ושנה טובה ומבורכת!
28/09/2008 | 12:25
מזמינה אתכן להתעדכן במאמרים שבאתר שלי.
להתראות!
טובה.
הנקה >>

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ