פינת ההמלצה השבועית

feldman89

Well-known member
פינת ההמלצה השבועית

כמדי שבוע ניתנת לכם אפשרות להמליץ על שיר כלשהו שאתם אוהבים מאד ומעריכים ולא בהכרח מוכר מספיק או מוערך כראוי. כל שעליכם מוטל זה לחשוב ולבחור בשיר כזה ולפרסמו כאן בשרשור הזה. רצוי ומומלץ לציין מה אתם מוצאים בשיר או לחילופין למה הוא לא מספיק מוערך. השיר יכול להיות בעברית או בכל שפה שתבחרו,. יכול להיות ישן או חדש יותר

feldman89

Well-known member
ההמלצה שלי להפעם

טוטו כדורגל- צמד דרום

למה?
א. מזכיר לי נשכחות איך בגיל 13 כשהתעניינתי מחדש במוסיקה ישראלית ישנה גיליתי את השיר הזה שהוא למעשה שיר צרפתי במקור(של הזמר מישל פולנארף) והתאהבתי בו עד כלות הנשמה. אני משוגע על השיר הזה(מילים, לחן, עיבוד וביצוע)
ב. לדעתי זאת אחת ההברקות משירי הפארודיות בישראל ובעיקר השורה: שמע זה מסחרר- איך שפיגלר מכדרר
ג. מעניין מי מכיר את הצמד הנפלא וההרמוני שהיו צמד מאד ידוע ופופולארי בישראל בזמנו. צמד של שירים נפלאים אחד אחד(יום א' בשבוע, אתמול- היום מחר, הזמן הלך לו, דרך אגב, מה יש לך קזנובה, ידעתי, שיר אהבה ישן- אניטה וחואן, בעיר הזאת ירושלים
, שישו את ירושלים, הכותל, אפשר, צהריים, רסקו גימל).

אני לא מכירה אותם

אבל מכירה כמה שירים .כנראה בביצועים של אנשים אחרים
&nbsp
עושה שלום ושישו את ירושלים מאוד מאוד אהובים עלי
חוץ מהם הכרתי גם את הייתי נער (אבל בדקתי את מילים ואני מכירה רק את הפזמון)
וכמובן את אניטה וחואן שהוא הכי מוכר שלהם אם אני לא טועה

את שיר ששמת אני אבדוק עוד מעט

feldman89

Well-known member
כן, השירים שלהם כמעט ולא מושמעים היום

אבל בשנת 1968 הם היו צמד השנה במצעד השנתי של רשת ב'(הגל הקל) והם חתומים על שירים מיוחדים באמת
עושה שלום- יגאל בשן ביצע אותו בפסטיבל הזמר החסידי בשנת 1969- סוכות תש"ל 1969
שישו את ירושלים- גם הוא בוצע בפסטיבל הזמר החסידי וסיים מקום 2 בשנת 1970. הדוד של שיר היקרה- עקיבא נוף הלחין אותו
הייתי נער- לא חושב שהם שרו אותו, עד כמה שידוע לי זה להקת הנחל וגם יש ביצוע של משתתפי "הלהקה" מהסרט
אניטה וחואן- בהחלט הכי מוכר שלהם, שיר נפלא גם כן
ממש כדאי לך לתת צ'אנס לטוטו כדורגל- נראה לי שאת תאהבי

אני בדקתי באתר שירונט

ושם כתבו שהם שרו את הייתי נער
אבל אולי יש טעות באתר
מה שכן אני מכירה את שיר הזה כשבת שרה אותו אז כמו שאתה אומר זה בטח להקת הנחל

והקשבתי לשיר טוטו כדורגל שיר חביב וקליט
ואם לא הייתי יודעת הייתי חושבת שזה שיר של אריק אינשטיין לא כי גם לו היה שיר על כדורגל והוא היה בעניין של כדורגל .פשוט קול שלו דומה לשלהם

אגב אביחי איך בדיוק הגעתם אליהם ?

feldman89

Well-known member
דרך אבא שלי, אבל זה הולך ככה:

אבא שלי משך שנים רבות היה מקשיב לרדיו(עדיין הוא מקשיב בשבתות בעיקר) ומקליט בקלטות אודיו שירים לועזיים ועבריים שהוא אהב ואוהב. אני זוכר שבדיוק בפברואר 1998 לקחתי בלי רשות קלטת אודיו עם שירים שהקליט והתחלתי לשמוע את כולה. הקלטת הזאת הכירה לי אומנים שלא שמעתי עליהם מעולם עד אז(עדנה גורן, שולה חן, בני אמדורסקי, צמד דרום, אילן ואילנית, הדודאים, 3 גשר הירקון) ומאז התחלתי להעמיק את הידע בשירים עבריים. באותה קלטת היו 2 שירים של הצמד: "הכותל"- עם המשפט המרגש- יש אנשים עם לב של אבן ויש אבנים עם לב אדם(אחר כך באה עפרה חזה וביצעה אותו גם), וגם השיר "שישו את ירושלים" היה אהוב עלי מאז. אחרי כמה שנים בגיל 13 חזרתי להתעניין בהם והיתה תוכנית מאד מעניינת על אומנים ישראלים כל שבוע בליל שישי ברשת ג'(כל ההתחלות) עם המנחה אלי לפיד. בפרק אחד התארח הסולן בצמד- דני גולן שהיום הוא חובש כיפה וחזר בתשובה ובו הוא סיפר על השירים במסגרת ההרכב והשמיעו את חלק מהשירים. אבא ואני הקשבנו תמיד לתכנית הזאת כשהיה אומן מסוים שאהבנו וכששידרו את התכנית עם צמד דרום- שיר אחרי שיר התרגשתי מאד. זה היה סמוך לבחירות ב- 2003. גם בתכנית אחרת ששודרה בליל שבת ברשת ג' ונקראה "הלילה השישי" (שערך בחור בשם סימון דואק) השמיעו שירים של הצמד כמו: טוטו כדורגל, הזמן הלך לו, יום א' בשבוע, קזנובה, בעיר הזאת שלום. מאז הצמד הזה חקוק בלב שלי- צמד מיוחד.

למעלה