שירי שנה

Ivan Pedroso

New member
שירי שנה

היי אז מה קורה וזה?

אני אשתף את מחשבותיי ומעניין אותי לשמוע דעות פה.

אני מוצא שהחווייה שלי מלבחור את שיר השנה היא די דיכוטומית.
בשנה שעברה וגם בשנים קודמות שיר השנה שלי סומן מראש בתור פוטנציאל לכזה, והשירים האחרים שהכרתי אח"כ בעיקר עבדו על לנסות להוריד אותו מהפסגה.
אבל כששמעתי את השיר שנבחר בסופו של דבר לשיר השנה אצלי - ידעתי שזה זה. זה שיר הפאקינג שנה.

זה קרה לי בשנה שעברה ובעוד שנים בעבר, אבל - לא בכולן.
יש שנים, וגם השנה אני מרגיש ככה, שאין לי שיר שנה מובהק. יש שירים שאהבתי לאורך השנה אבל ממש אין משהו שאני יכול לשים מעל לשאר. מניח שכשאשב לערוך את המצעד השנתי בעוד חודש אמיין את השירים לכאלה שהכי אהבתי ולכאלה שאהבתי אבל פחות (נגיד ההבדל שבין טופ 20 material לטופ 50 material), ומן הסתם יהיה שיר שבסופו של דבר ייבחר לשיר השנה, אבל זה לא משהו במובהק כמו שקורה לעתים. אני לא מסוגל עכשיו לסמן מועמד שאני יודע שהוא יהיה בטופ 1, או אפילו בוודאות בטופ 5.

כלומר, יהיה שיר השנה אבל אני לא יודע מה הוא עד שלא אערוך את המצעד עצמו. ממש החתול של שרדינגר בגרסה המוזיקלית, השירים הם בסופר-פוזיציה.

אני כותב את זה כי סתם לדוגמא, השיר של Temples ששמתי בתור השיר היומי הוא לגמרי מהשירים שידברו הכי חזק במצעד, אבל שיר השנה? לא יודע. אולי. אני לגמרי מרגיש שיש לו סיכוי אבל כך גם לשירים אחרים, הוא לא ה-מועמד. וממש מסקרן אותי לערוך כבר את המצעד ולגלות את שיר השנה, כי באמת שאין לי מושג מי הוא יהיה.

מה אומרים? מזדהים? חווייה שלכם משנים עברו ו/או מהשנה? איך אתם מחליטים מה שיר השנה שלכם?

1Shir

New member
בשנתיים האחרונות אני לא עושה מצעד, אבל מהניסיון שלי זה כמו ש

תיארת בהתחלה, ולא כמו מה שקרה לך השנה.
אצלי שיר ברמת החיבור הגבוהה ביותר מזוהה מיידית אפילו לפני סוף ההאזנה הראשונה.
יכולה להיות שנה עם כמה כאלה, ואז לפעמים צריך להכריע ביניהם, למרות שגם אז לפעמים זה ברור.
עקרונית, תמיד כשדירגתי מצעדים היה לי הכי קל לדרג את מקומות 1-2, כלומר, דרש הכי פחות התלבטות, לעומת שאר הטופ 20 (אף פעם לא דירגתי מעל 20).

אם אין לך שיר שנה, אולי השנה הזאת פשוט לא מספיק ראויה לדירוג

אגב, חוקר פרטי פרסם כאן לפני כמה חודשים את האלבום החדש של להקת סיגרטס אפטר סקס, אז אם SWEET נחשב, היה יכול להיות לי שיר שנה

עכשיו מה מעניין? דקה לפני שראיתי את ההודעה הזאת, חשבתי על שיר השנה המשותף שלנו (נטלי אימברוליה). ואני ממש לא חושבת עליו כל יום. קטעים

Ivan Pedroso

New member
איזה שיר ענק, כפרה על נטליה

לא מאמין בשנים לא מספיק ראויות לדירוג. תמיד יש שירים שאני אוהב בכל שנה.

1Shir

New member
אריה, אם הייתי יכולה השנה, הייתי עושה, אפילו רק למענך, באמת.

אריה31

Member
מנהל
בקטנה, שיר

בשבילי, אל תעשי מצעד

אבל מותר לך גם לבחור מעט שירים, נניח שלושת הגדולים

D C R

New member
במצעדי הרדיו יהיה אד שרין

שייפ אוף יו
שזה מינואר, מאוד מוקדם לשיר השנה
דספסיטו גם יככב.
אני אפרסם מצעד שנתי כדרכי בקודש מ2005.
אד שרין זמר השנה בכל התחנות.
Perfect שיר מקסים ושיר השבוע שלי

אורישקי

New member
אני גם מזדהה

יש שנים שבהן לאורך רוב השנה היה לי מאד ברור מה שיר השנה - זה קרה לי למשל עם "אף אחד" בשנה האחרונה בעברית או עם השירים של אדל ב2011, מצד שני יש גם הרבה שנים שבהן אין שיר אחד שמתעלה מעל כולם ואז הדירוג נהיה יותר מעניין.
באופן כללי לרוב אני מגיע לאיזשהי הבנה כזאת עם עצמי עוד לפני דירוג המצעד האישי שלי - ואז אני מבין מה שיר השנה אבל גם השנה למשל, למרות שנראה לי שאני יודע מה שיר השנה שלי - אני עדיין לא סגור במאה אחוז עליו ועל כל הדירוג באופן כללי כי יש מצב שגם פספסתי איזה משהו. זה קרה לי ממש בשנה האחרונה (2016) כשרק כשערכתי מיני-מצעד בזמן הטירונות הגעתי למסקנה מה שיר השנה שלי.

inbal321

New member
דיון מעניין.

חייבת להגיד שאף פעם לא התעניינתי במוזיקה מספיק ברמה של לערוך מצעדים משלי לשנה מסויימת.
השנה הנוכחית היא הראשונה שבה אני עוקבת אחרי המוזיקה יותר באדיקות (אבל גם לא בטוחה שמספיק כדי לעשות מצעד שנתי...). בכל מקרה אני כרגע מזדהה עם הפיסקה הראשונה שלך- יש לי שיר שמסומן כשיר השנה, בערך כששמעתי אותו- ידעתי. ונראה אם מישהו יצליח לעקוף אותו...
מעניין אותי לדעת האם קרה לך שסימנתי שיר כלשהו כשיר השנה- ושיר אחר הצליח לעקוף אותו בהמשך? כי אתה מתאר רק שני מצבים- שלא סימנת שום שיר, או שסימנת שיר ואף שיר אחר לא הצליח לעקוף אותו.

Ivan Pedroso

New member
הממ זכור לי מקרה כזה משנה שעברה, אולי היו עוד

מניח שזה קורה עם שיר שסימנתי מוקדם מאוד, למרות שקשה לי להיזכר במקרים ספציפיים. 2016 עדיין טרייה לי בראש פשוט.

Hymn For The Weekend בשנה שעברה סומן אצלי כמועמד ראשי לשיר השנה והחזיק בתואר איזה חודשיים-שלושה, עד שנושל מתוארו בידי Stressed Out.
אבל לגבי Stressed Out הייתה לי הרגשה חזקה יותר ואכן הוא החזיק מעמד עד לסיום ולא הרפה מהמקום הראשון.

אריה31

Member
מנהל
אחלה נושא לדיון

גם אצלי זה משתנה משנה לשנה

יש שני גורמים עיקריים:

1. כמות ההאזנות - היו תקופות שחייתי את המוזיקה העכשווית. בשנים האחרונות אני מתחיל להתעניין באמת רק בחודש האחרון

2. יש שנים שיש בהם שיר ממש ממש חזק! אבל הן לא רבות, אותן שנים

יש שנים של שיר שנה ברור ויש שנות התלבטות.

זה כמובן משתנה.
השנה אני מתלבט ובכלל מה שמקשה עליי שאיבדתי את המסמך שבו שמרתי את כל השירים שאהבתי השנה.

feldman89

Well-known member
דיון מעניין, אנסה לענות:

יש שנים שהן חזקות מאד מבחינה מוסיקלית ואז כשזה קורה, אז הרבה שירים יכולים להתמקם במקומות הכי גבוהים ולהיות שיר השנה. לעומת זאת יש שנים שהן לא חזקות במיוחד ואז זה מאד שקוף מה יהיה אצלי שיר השנה. מה שבטוח, אני השנה לא עורך ומפרסם מצעד לועזי שנתי, כי לא עקבתי אחרי המוסיקה הלועזית ובתכלס אין מה לעקוב כי הסגנונות והשירים של 3 השנים האחרונות ממש לא לטעמי. במוסיקה הישראלית ערכתי מצעד שנתי ולמרות שהיה לי ברור איזה שירים ימוקמו בצמרת(במצעד שפרסמתי) מלאכת הדירוג היתה יחסית קשה אבל אימצתי את השיטה של שיר היקרה- 20 שירים ומצעד קצר וקולע!!

LeAnnDylan

Well-known member
דיון מענין

לצערי לא נראה לי שאני יכולה לקחת בו חלק כי האלצהיימר המתקדם שלי מונע ממני לזכור שירים שיצאו לפני יותר משעה

אין לי מושג מה יצא השנה ולרוב אני מגיעה ללהיטי רדיו גדולים בדיליי של כמה חודשים ולפעמים כמעט שנה ככה שאני אף פעם לא יודעת לחשב לאיזה סיכום שנה הם שייכים.
אני מניחה שאם הייתי מסתכלת על רשימה של שירים שרשאיים לצעוד השנה אצליח להרכיב טופ 10/5 די בקלות.
אבל לא, אין לי שיר אחד שאני חושבת עליו עכשיו שהייתי בוחרת בו בקלות לשיר השנה ונראה לי שזו הייתה השאלה. לא?

&nbsp

פעם הייתי מכין מצעדים שבועיים

ומשקלל את הניקוד של כל שיר עם מספר ההאזנות לאורך השנה (60% מצעדים, 40% האזנות) ואז ראיתי שהשירים שיוצאים בסוף שנה תמיד מקופחים.

בשנים האחרונות אני פשוט שומע את כל השירים יום לפני ואז מחליט.
האמת שבראש יש לי כבר עשירייה מאוד חזקה לטעמי לשנה הזאת.
אפרסם את המצעד בתחילת דצמבר.

למעלה