הטופ 20 של מצעד כל הזמנים שלי

ForeverMC

New member
נראה לי שאני יודע

לפחות משוכנע לגבי אחד מהם שמבוצע על ידי שלישיה חד פעמית.
ונכתב על ידי המשורר ששמו מתחיל באות נ'.

יש לי הרגשה שהוא כתב גם את השיר השני (שלגביו יש לי השערה, אבל אני לא בטוח), אבל אני לא משוכנע

אורישקי

New member
המקום השני!

פגישה לאין קץ - אריק אינשטיין

מילים: נתן אלתרמן
לחן: נעמי שמר
עשור: שנות ה-70

והנה שיר ענק (והשני הכי גדול שאלתרמן אי פעם יצר...) שזכה להרבה ביצועים - חוה אלברשטיין ביצעה אותו באלבום "כמו צמח בר" ונתנה לו ביצוע חלש (בעיקר יחסית אליה) לטעמי, ולאחר כמה שנים אריק אינשטיין נתן לו ב"משירי ארץ ישראל הישנה והטובה" את הביצוע הטוב ביותר שידע השיר היפהפה הזה. מה שיפה בשיר הזה הוא... בעצם, הכל יפה בו. המילים שלו הן מהמילים היפות ביותר שנכתבו לשיר עברי, ומציגות את אלתרמן במלוא תפארתו וגאונתו. לא ברור לי עד היום על מה בדיוק מדבר השיר הזה. האם הוא על השירה? האם הוא על אהבה? האם הוא על איזו עיר או על ארץ ישראל? או האם השיר הזה הוא פשוט משל? ואת כל המילים הסוערות האלו מלווה לחן רגוע ושלו שהלחינה נעמי שמר הענקית. את זה שר אריק אינשטיין, מגדולי הזמר העברי - ונותן לו את הביצוע היפה ביותר שלו בעיני. שמאזן את הלחן הרגוע עם המילים הסוערות - כמו שרק אריק אינשטיין יודע. אחד השירים הכי מרגשים ורומנטיים שיש - והוא היה מאד קרוב להיות שיר כל הזמנים הזה - אבל אלתרמן יוצר כל כך גדול שהצליח ליצור יצירה עוד יותר יפה מזאת...

http://www.youtube.com/watch?v=4vZglGFHewc

כי סערת עלי, לנצח אנגנך
שוא חומה אצור לך, שוא אציב דלתיים!
תשוקתי אלייך ואלי גנך
ואלי גופי סחרחר, אובד ידיים!

לספרים רק את החטא והשופטת.
פתאומית לעד, עיני בך הלומות,
עת ברחוב לוחם, שותת שקיעות של פטל,
תאלמי אותי לאלומות.

אל תתחנני אל הנסוגים מגשת.
לבדי אהיה בארצותייך הלך.
תפילתי דבר איננה מבקשת,
תפילתי אחת והיא אומרת: הא לך!

עד קצווי העצב, עד עינות הליל
ברחובות ברזל ריקים וארוכים,
אלוהי ציווני שאת לעוללייך,
מעוניי הרב שקדים וצימוקים.

טוב שאת ליבנו עוד ידך לוכדת,
אל תרחמיהו בעויפו לרוץ,
אל תניחי לו שיאפיל כחדר
בלי הכוכבים שנשארו בחוץ.

שם לוהט ירח כנשיקת טבחת,
שם רקיע לח את שיעולו מרעים,
שם שקמה תפיל ענף לי כמטפחת
ואני אקוד לה וארים.

ואני יודע כי לקול התוף,
בערי מסחר חרשות וכואבות,
יום אחד אפול עוד פצוע ראש לקטוף
את חיוכנו זה מבין המרכבות.

שכחתי ממנו

מתעמק בו לראשונה והלחן קסום ויפהפה והמילים יפות אבל חסר לי בו איזשהו "שיא".

ForeverMC

New member
צדקתי

לא רציתי לעשות ספויילריםבטרם עת...
בחירה מפתיעה למדי, שיר מקסים.

Dr Bit

New member
אני לא מכיר את המקור. אבל מכיר

את הביצוע של רן דנקר ואניה בוקשטיין מהשיר שלנו 4.

avital 27

New member
כיום כבר לא כותבים ומלחינים ככה

שיר+ביצוע נהדר,מכל הבחינות
עליי הוא פחות אהוב ממך,אבל מבינה לגמרי את הבחירה

אורישקי

New member
שיר כל הזמנים שלי

אחרי 499 שירים ועוד הרבה שנשרו בדרך, אחרי מאות מבצעים, תמלילנים ומלחינים, אחרי כמה חודשים של עבודה על הפרויקט הקדחני הזה ובעיקר אחרי 65 שנות יצירה ישראלית. אני גאה להכריז על שיר כל הזמנים שלי. זה לא היה קל אבל עם הזמן ובעיקר בשבועות של פרסום המצעד הגעתי למסקנה שיש רק שיר אחד מבין כל השירים שיצאו אי פעם בישראל שלא הצלחתי להעביר כמה ימים בלי לשמוע אותו, שהצליח ומצליח לגרום לי לזכור את המילים בעל פה עד כמה שהם קשים ולגרום לכל המשפחה שלי לשאול אותה "מה יש לך עם השיר הזה?".
אז כן, השיר הזה שלפעמים לא מקבל את ההערכה הרבה דווקא בגלל המורכבות שלו זוכה אצלי לכבוד המלא

ל י ל ח נ י ה - חנן יובל, ירדנה ארזי ואפרים שמיר

מילים: נתן אלתרמן
לחן: יאיר רוזנבלום
עשור: שנות ה-70

שיר כל הזמנים הישראלי הוא בעיני יצירת המופת הזאת.
הרומן שלי עם השיר הזה היה ארוך, הכרתי אותו תקופה מסוימת אבל חשבתי שהוא מקבלת קצת הרבה קרדיט מכמה אנשים, ושהוא חמוד אבל לא יותר מזה. בשנה האחרונה התחלתי לשמוע אותו יותר ויותר, וככל שהתבגרתי הבנתי את הגדולה של השיר הזה, עד שלאט לאט הוא מצא את מקומו כשיר הטוב ביותר בעיני.
ולמה?
כי יש בישראל שירים שזוכים לביצוע אדיר ובלתי נשכח, יש שירים שהכתיבה שלהם פשוט מצמררת, יש שירים שהמילה "גאונות" לא מספיקה כדי לתאר את הלחן שלהם, וכן יש שירים שיכולים לגרום לך לחשוב לעומק על דברים ברומו של עולם - אבל מעטים השירים שמאגדים את כל הקטגוריות האלה ביחד ויוצרים יצירה כל כך מורכבת, קשה, מעוררת מחשבה והתפעלות. שגם אני בתור אדם ששומע מוזיקה ונהנה מאד מרוב המוזיקה שאני שומע - מעולם לא נשאר פעור פה אחרי כל כך הרבה פעמים שאני שומע את אותו שיר בדיוק.
השיר הזה נכתב בידי נתן אלתרמן, מי שהיה אמור להיות המשורר הלאומי של ישראל בעולם צודק, בעקבות מלחמת העצמאות. למרות גילו המבוגר (38) הוא התנדב לצבא בימי המלחמה ולמרות ששוחרר מהר מדי, ככל הנראה כי לא היה באמת לוחם מוצלח במיוחד. זכה לחוות את מה שהוא מתאר בשיר כ"ליל חניה" - הקמתו של מחנה צבאי לקראת הקרבות. השיר שוחרר בקובץ השירים "עיר היונה" שהוציא ב1957, שלא נועד בכלל להלחנה.
בתקופה שלפני פסטיבל הזמר והפזמון 1973 ביקש יהורם גאון מיאיר רוזנבלום שילחין לו שיר לפסטיבל. רוזנבלום אמר שיש לו את "ליל חניה" והתחרט על כך מאד - כשהבין שוב כמה קשה יהיה להלחין יצירה שכזאת (שאגב לא כל בתיה הולחנו לבסוף) - לאחר לילה ללא שינה הוא הכין את הלחן, כדי לגלות שבכל הימים הבאים יהורם גאון לא מגיע. כשהוא הבין את גודל הדבר שבידו הוא החליט להביא את השיר לביצוע בידי שלושת יוצאי להקת הנח"ל שפרצו אז למוזיקה הישראלית - חנן יובל, ירדנה ארזי ואפרים שמיר.
למרות שהביצוע שלהם לא היה חף מטעויות, למרות הסאונד הנוראי - נוצר ביצוע ענק, הרמוני, מצמרר של כל השלישיה ביחד. חנן יובל שציפה לשיר את השיר כשיר סולו נתן ביצוע ענק, אפרים שמיר שעלה בסה"כ לפני 5 שנים לארץ התמודד עם הקושי והמורכבות של הטקסט, וירדנה ארזי היפה עד כדי שלמות נתנה ביצוע ענק שאין לתאר ללחן והמילים שנרדפים לביטוי "גאונות". וחבל מאד שאלתרמן לא זכה לראות את הביצוע כשהוא בחיים.
השיר "ליל חניה" מתאר את הלילה שלפני הקרבות בצורה שמעולם לא תוארה. מהקמת המחנה לנפילת החיילים הראשונים. הוא מציג את הדילמות המוסריות של החיילים, ועם זאת את הצורך הבלתי נמנע במלחמה ("להיות שופך דם האדם ומגינו" - ניגוד שיכול לסכם את כל מילות השיר), את ליל נדודי השנה, המחשבות, אד הדוודים שבלילה הגורלי הזה. מראה המלחמה שנשקף לו עם עליית הבוקר, דברי המפקד לפני היציאה לקרב והמחשבות על כך שאת כל מעשי ההקרבה הזאת הם עושים למען המשפחות והאהבות שנשארו בעורף. השיר הזה מסתיים בשני בתים מצמררים על פתיחת המלחמה, שעל אף הטרגדיה שבה תזכר בעיני כל הלוחמים לא בהכרח רק באופן רע.
את השיר מסיים המשפט "כל זה מתל ומגדות נחל יהיה עולה ביעף ושב נקטע בילל - של איש זונק ואיש יורה ואיש נופל" - שמתאר את התחושה הרומנטית והמיוחדת שלפני המלחמה - ושנקטעת עם קול תחילת המלחמה והנפגעים הראשונים.
יכלתי עוד לכתוב הרבה על השיר הזה - אבל אני חושב שכבר כתבתי מספיק. אני יודע שזו נשמעת בחירה לא שגרתית לכולכם -אבל אני באמת ממליץ לכל מי שלא ייחס לשיר הזה את מלוא תשומת הלב - להעניק לו מספר השמעות רציניות ולהקדיש בו זמן - הוא לא שיר קל אלא יצירה אמיתית ומאד מורכבת - אבל אני חושב שהוא נהפך להיות קליט וסוחף (בעיקר הודות לביצוע וללחן) לאחר כמה השמעות - וגם אני הגעתי למצב שבו אני זוכר את כל השיר בעל-פה ולא יכול להעביר יום אחד בלעדיו.
אני מקווה שהשיר הזה יילמד בעתיד בבתי ספר ויעבור גם לדורות הבאים - כי הוא באמת השיר היפה שיצא מאז ומעולם, אני גם מקווה שיום אחד יקומו משוררים כמו אלתרמן שיוכלו ליצור טקסטים כמו אלה ויצילו את המדינה מהרדידות המוזיקלית שהולכת וגדלה בה.
עד אז - אני יכול רק לשמוע ולהתענג.

בגרסא מוקלטת:
http://www.youtube.com/watch?v=4XVQ5GScEoI

מההופעה, עם סאונד טוב פחות אבל עדיין מצמרר:
http://www.youtube.com/watch?v=R10lmWEgirQ

ליל חניה. בקול דברים, בשחוק, בגדף
בהמולת מלאכות הוא קם, הנה הנו
כמו פני עיר נבנית פניו של שדה הקטל
בהתפרש המחנה אשר דינו
להיות שופך דם האדם ומגינו.

ליל חניה, ליל זמר, ליל שחקים רקוע
ליל רוב מלאכות חופזות, ליל אד מן הדוודים
ליל שמוסך את כישופה של רעות רוח
בבניינה של ממלכה, ליל נדודים
ניצב פרוש על היחיד והגדודים.

מתוך אשמורת ראשונה, בין חוף וגבע
היה נשקף פתאום מראה המלחמה
כמו הווי צוען, חבור יתד וחבל
בו חירותם של מסעות וחירומם
בו הכלים והחוקות בעירומם.

בו מליצת סיסמות הזמן, אשר לא פרק
שירה צרופה בן יעסוק, חלילה לו
ורק הזמר הנפוץ, שלא דבר ערך
ולא שכיית חמדה הוא, יישאן במלוא
צווחת צבעיו החריפים על חלילו.

על אהבה הוא מדבר (בה הוא פותח)
ועל חובה וקרב ועול, הכל בכל
אין הוא אומר את זאת בכל דקויותיה
של השירה, אבל אומר בקול גדול
בלי מורך לב ובלי חשש מפני הזול.

עת מלחמה גם צלם הדברים האלה
היה צלמה לקול זמרת פזמון תועה
עוד ימשכו המה כמו נימה מחלב
נפשו של דור, גם בשדה זרועה
לזכור, לא רק לרע, ימי רעה.

גם זה נשלב במלחמה כל זה גם יחד
כמו אבחת אביב נמסך בעם מליל ומשחרים.
כל זה מתל ומגדות נחל יהיה
עולה ביעף ושב נקטע בילל
של איש זונק ואיש יורה ואיש נופל
של איש זונק ואיש יורה ואיש נופל
של איש זונק ואיש יורה ואיש נופל...

לא ציפיתי שזה יהיה שיר כל הזמנים שלך!!!
שנים לא שמעתי אותו. לא ממש התחברתי אליו אז בתק' שהייתי שומע הרבה מוזיקה ישראלית ישנה (12-14) תמיד נשמע לי קרקסי (האווירה שלו הייתה קרקסית בעיניי,צוהלת מדי וצבאית בניגוד למילים) ומיושן מדי.
עכשיו נתתי לו האזנה שוב - והוא אכן נשמע לי יותר טוב. מאוד מוזיקלי,למרות שלטעמי יש עודף טקסט.

בכל אופן - בחירה מפתיעה ואני אתן עוד צ'אנס לשיר הזה.

אין ספק אבל שזה היה פרוייקט מושקע ומדהים. אני בחיים לא הייתי מצליח לדרג 500 שירים וכמות העבודה הקשה שהרצת כאן היא בלתי נתפסת.
אז כל הכבוד והמון תודה. אומנם הטופ 3 פחות בטעם שלי (בכלל כל ה20 הגדולים) אבל נהניתי מאוד ואין ספק שהכנסת את מיטב השירים במוזיקה הישראלית.

תודה רבה

אורישקי

New member
תודה לך על התגובות

לאורך כל המצעד
ותן לשיר הזה צ'אנס
דווקא האווירה הקרקסית שלו בניגוד למילים עושה אותו לדעתי חחח

survivortvk3

New member
וואו

שיר מגניב ומאוד חמוד לדעתי,!!המנגינה פשוט א-ד-י-ר-ה
, לא הייתי ממקם פה אבל כנראה שיש לך קשר מיוחד לשיר, בכל מקרה גרמת לי לשמוע אותו כמה פעמים ברצף, אז סחטיין וכל הכבוד כמובן על הבחירה המקורית למדי

ady18

Well-known member
מפתיע בינוני לדעתי.

ותודה על המצעד היה מענין

ForeverMC

New member

קוראים לזה: שיר של פעם בחיים.

גם מבחינתי הוא אחד השירים הגדולים שנכתבו כאן. יצירה פנטסטית עם טקסט מורכב, לחן ועיבוד אדירים וביצוע יוצא דופן.
זה מפתיע ומשמח אותי שנער בגילך פתוח כל כך למוזיקה משנות ה-70', תור הזהב האמיתי של המוזיקה הישראלית.

אורי, פרוייקט מעולה, נהניתי מאוד

למעלה