מאוכזבת מהתגובה שלי ליד הילדה שלי (10)

מאוכזבת מהתגובה שלי ליד הילדה שלי (10)

מתייעצת, מה אתן חושבות שהייתי צריכה לעשות?
הבת שלי ואני הפעלנו אתמול דוכן מכירה באיזה כנס. יש לי חברה, אישה מבוגרת, שתופרת בגדים לתינוקות ולכלבים וכו'. היא נכנסה לאחרונה לקשיים כלכליים, ואני מאוד אוהבת את האישה הזאת, היא כמו אמא שנייה שלי. אז קניתי ממנה כמה ארגזים של סחורה ונרשמתי עם הבת שלי למכור בשבילה באותו כנס.
בקיצ, עמדנו שם שעות (היו עוד דוכנים לידינו) ומהר מאוד כולם הבינו שהתנועה לכנס דלילה, בקושי הגיעו אנשים ולא מכרנו אפילו כובע אחד. גם הדוכנים האחרים לא מכרו.
בדוכן לידינו ישבה אישה שמכרה ביטוח חיים, והתידדנו משך היום, והיא נורא התלהבה מאיזה סינר חמוד שמכרתי בדוכן, היא רצתה אותו לאחיין שלה, אבל טענה שאין לה כסף מזומן עליה. אז בסוף היום כשכבר התחלנו לארוז, עטפתי לה את הסינר, ושמתי בשקית יפה ואמרתי לה שזו מתנה לאחיין שלה.
אחרי כן עשיתי כמה נגלות למכונית עם הסחורה שנשארה, וכשחזרתי לדוכן, הבת שלי אמרה לי שאותה אישה לקחה עוד כמה דברים מהדוכן שלנו והכניסה לשקית שנתתי לה.
שאלתי את האישה אם היא לקחה והיא אמרה לי שהיא שהיא באמת לקחה, אבל היא תשלם לי בפייפל. האמנתי לה, בכל זאת ישבתי לידה יום שלם ופיטפטנו והיא נשמעה לי אמינה, ומראש הסכום לא היה גבוה כי חברה שלי מוכרת את הדברים שלה בזול. נתתי לאישה את הUSER שלי, והיא תקתקה תקתקה ואמרה לי ששלחה. כשסיימתי לארוז הכל, האישה כבר לא היתה שם, והבת שלי ואני התיישבנו בבית קפה. היא הזכירה לי לבדוק אם הפייפל. אבל גילינו שהאישה לא העבירה שום כסף.
ואז התעצבנתי על עצמי, שבמקום לוותר לאותה אישה, הייתי צריכה להתנהג אחרת ליד הבת שלי. ללמד אותה איך להגן על עצמה מנצלנים, כמו למשל, להגיד לאישה הזאת שתחזיר את הדברים לדוכן, או לחילופין לעמוד לידה בזמן שהיא מעבירה כסף ולהסתכל שהיא באמת מעבירה.
נורא עצוב לי כשאני מפספסת הזדמנות ללמד את הבת שלי שיעור חשוב לחיים כמו איך לעמוד על שלה ולא לתת לאנשים לנצל אותה.

mykal

New member
בעיני,

התנהגת ממש יפה, ולימדת את עצמך כמה דברים חשובים--
1)שגם שיש מערכות יחסים נעימות כשכנות חד פעמי לא צריך להיות
אדיבים באופן מוגזם,
2)לא היית אמורה לותר על הסינר מלכתחילה,
והיא הבינה לא נכון את הרצון שלך,

על הדברים האלה שוחחי עם הבת שלך, תגידי לה שטעית,
ולמדת להבא, גם אמירה כזו היא חינוך ראוי להזהר מנצלנים.
בכלל לא בטוח שלו התעמתת איתה על התשלום או על החפצים
זה היה חינוך נכון יותר.

באמת לא חשבתי על זה. שמלכתחילה לא עשיתי נכון שנתתי לה את

הסינר. אם היא כל כך רצתה את הסינר הזה אז היא היתה מעבירה כסף בפייפל עוד בהתחלה או מוצאת כספומט. כניראה ניסתה לנצל והצליחה.
הכי קטע- הייתה באותו אירוע הגרלה של סלסלות שי, ואחת הסלסלות נעלמה לפני ההגרלה.
ואותה גברת שסיפרתי עליה לא הפסיקה להיות בהלם על זה שמישהו העיז לקחת סלסלת שי שלא שייכת לו.

mykal

New member
מי יודע אם לא היא זו

שלקחה את הסלסלה.
אחת ה"טעויות"שאנשים כמוך (כמוני) עושים,
שאנחנו חושבים שאחרים מתנהגים כמונו,
ללמוד להבין שאין לנו בהכרח כפילים זה לימוד חשוב מאוד.
התאכזבת ואני מבינה אותך,
תסיקי מסקנות לפעם הבא, ותלמדי את הבת להיות טובה עד גבול מסוים,
הכל בסדר,
שנה חדשה בפתח, ונקוה לטוב.

danakama10

New member
למה לא טוב להיות נדיבים לזרים?

ממש לא מתחברת לזה.
היה יפה מאוד להציע את הסינר, שעלותו זולה, מתנה.
היא החליטה מרצונה החופשי בסוף היום לתת לה אותו מתנה, לא בגלל שהאשה לחצה ונדנדה.
שיעור יפה מאוד לילדה.
כשאת נדיבה סתם ככה למישהו, גם זר, זה עושה גם לך הרגשה טובה.
Pay it forward, כמו שאומרים.
https://www.youtube.com/watch?v=X3ld9_p2bS0

זה שנתת לה את הסינר

לא בעייתי בכלל, וזו התנהגות יפה וסבירה.
הבעייה היחידה בהתנהגות שלך הייתה אחרי שהיא לקחה עוד דברים מהדוכן. במקרה כזה, שבו היא לוקחת בלי להגיד, הייתי מפסיקה לסמוך עליה, ודורשת את הדברים בחזרה או מינימום תשלום מיידי שאפשר לוודא.
לדעתי ממה שאת מתארת, אין ממש צורך ללמד את הבת שלך כלום - היא ראתה את האישה לוקחת ודיווחה, ואחר כך היא הזכירה לך לבדוק את הפייפל - כלומר, היא גם מבחינה במעשים לא תקינים, וגם זוכרת לוודא. אבל מאחר שגם היא לא חשבה על לוודא מייד - הייתי משוחחת איתה שיחה קלה על העניין הזה - משבחת אותה גם על כך שהיא דיווחה על החפצים שנלקחו וגם על כך שהיא הזכירה לך לבדוק, ודנה איתה במה היית צריכה לעשות אחרת (לוודא במקום, וכו'). אני, אישית, בן אדם שמאוד מתקשה להאמין שאנשים באמת מבצעים עבירות כשזה קורה (אבל אין לי בעייה להתגונן מפניהן) - לכן הייתי נותנת לאישה ליהנות מהספק ולא קובעת שהיא בהכרח באמת ניצלה אתכן, אבל כן הייתי משוחחת עם הילדה באופן כללי על האפשרות שאנשים כן ינצלו, וכו'. אני לא חושבת שיש בעייה להשתמש באירוע הזה כ"הזדמנות ללמידה" גם עכשיו, כך שאני לא חושבת שיש שום סיבה להתעצבן על עצמך - ואם תשוחחו על הנושא, ותתני לה להגיע למסקנות איך צריך היה לנהוג בעצמה, זה כנראה יהווה לקח שהיא תפנים ותזכור יותר מאשר אם היית נותנת לה דוגמא אישית טובה, שסביר שהיא בכלל לא הייתה שמה לב אליה וזה לא היה תורם לה כלום. כלומר, בעצם לא פספסת הזדמנות ללמד אותה אלא הרווחת הזדמנות כזאת. בהצלחה!

גם לי קשה להאמין שהיא באמת לקחה את זה בכוונה. ובאמת התכוונה

לא לשלם. תמיד יכול להיות הסבר אחר שהיא אולי לא הכניסה את השם הנכון או השם יודע מה. להאשים משהו בגניבה זה ממש במצב שאין שום הסבר אחר.
אני באמת אקח אותה לשיחה על הנושא. היא רוצה שנלך למכור שוב. אז אשאל אותה מה היא חושבת שאנחנו צריכות לעשות במקרה כזה. ונעשה יחד החלטות על מה אנחנו צריכות להגיד לאישה כזאת במקרים כאלה.
&nbsp

danakama10

New member
השיעור שאת יכולה להביא לביתך

זה איך לא לתת למעט אנשים רעים להשפיע על הנתינה שלך.
נתת לה שיעור יפה באיך לעזור לאשה במצוקה, וגם איך להיות נדיבה במידה כלפי זרים.
הייתי אומרת לילדה שיש שתי אפשרויות: אחת, שאשה רעה עבדה עליכם ומזל שאין הרבה כמוה בעולם, או שהיא רשמה לא נכון את האימייל שלך ולכן לא קיבלת את הכסף.
כל עוד הילדה שלך לא פתי (ונשמע שהיא לא, מיד דיווחה לך שהאשה לקחה עוד דברים), אני במקומך הייתי שמחה שהיא תצא מעט נדיבה מדי מאשר חשדנית מדי, גם אם פה ושם יהיו כאלו שינצלו זאת.

את יודעת... ההבדל בין ללמד ילדה נדיבות לבין לתת לאנשים

רעים לנצל אותה. והגבול לא תמיד ברור..

mykal

New member

מסכימה איתך,
זה שהיית מוכנה לעמוד בדוכן עבור האשה שהכינה,
זו נדיבות ראויה.
לתת לאשה ש"חמדה" דברים מתנות זה בהחלט ניצול שאפילו מעליב.
ואני שמחה שהבנת אותי שאינני נגד נדיבות.

danakama10

New member
הגבול אכן לא ברור

אבל כאמור, אני הייתי מעדיפה ילדה שנוטה להיות טובה ונדיבה, מאשר ילדה שנוטה להיות חשדנית. גם אם בדרך יהיו אנשים רעים שפה ושם ינצלו אותה, זה עדיין שווה את זה. בעיני.
כפי שסייגתי, כל עוד לא מגיעים למצב של פתי שנופל בפח פעם אחר פעם.
אולי הגישה הזו לא מתאימה לארץ, אבל בעיני זו הגישה הראויה.

למעלה