איך בוחרים כירורג שד?

איך בוחרים כירורג שד?

החלטתי שהגיע הזמן להתחיל בבדיקות בנושא ואני לא יודעת איך לבחור רופא (אם אין המלצות, כמובן).
אצלינו במחוז כירורג רגיל נחשב גם כירורג שד. החלטתי שזה לא מספיק טוב לי.
ואז גיליתי שיש מרפאת כירורגיית שד גדולה במחוז אחר, קרוב אלי. אבל אין שם רופאים שעוסקים רק בכירורגיית שד והם מתחלקים לשתי קבוצות: כאלה שהם גם כירורגים ועובדים גם במיון, לדוגמה. או כאלה שעוסקים גם באונקולוגיה כללית (ולא רק בסרטן השד). מה לדעתכן עדיף? או שזה בכלל לא חשוב, העיקר שהם עובדים חלק מהזמן ככירורג שד במרפאה שזאת ההתמחות שלה?

אישית, אני הולכת למי שיש.

כשגרתי בתל אביב הייתה מרפאת נשים שבה יש גם רופא נשים וגם כירורג שד שמגיע אולי יום בשבוע - אז הלכתי אליו. וגם פה אני במרפאת נשים שיש בה גם וגם. אני חושבת שכל עוד זה מישהו ש"נחשב כירורג שד" לצורך הבדיקה זה מספיק, כי זה אומר שהוא גם יודע לבדוק וגם יש לו ניסיון, וזה בעצם מה שמשנה. אם צריך ניתוח, חשוב ללכת למישהו שיודע לנתח שדיים - אבל הבדיקה בעצם לא ממש דורשת את המומחיות הזאת של הניתוח. צריך מישהו שיודע לאבחן, לא לנתח - ולזה, כאמור, מספיקות הכשרה בבדיקה + ניסיון.

(רוצה להבהיר - במרפאות הנ"ל

יש גם רופאי נשים וגם כירורגי שד - הכוונה היא לא שאותו אדם הוא גם רופא נשים וגם כירורג שד, אלא שבמרפאה יש את שני סוגי הרופאים).

יש לנו כירורג שד בקופה

אבל במחוז שלי זה כירורג שהוא גם כירורג שד. וזה נכון שהוא יודע לבדוק, אבל עוסק בזה בטח 5 אחוז מהזמן.
ובמחוז השכן זה הפוך - כירורג שד שמקבל במרפאת שד, אבל גם עובד ככירורג בבית חולים או כאונקולוג.
אין כירורג שד שזה כל מה שהוא עושה.
אין לי מושג מה עדיף.

סיגלית 2014

New member
מנהל
עדיף כירורג כמה שיותר מנוסה

אני הלכתי לפני שנה לבדיקה פעם ראשונה אצל כירורג דרך הקופה.
רופא מבוגר ומנוסה ששלח לבדיקה (גם ממוגרפיה וגם אולטרא סאונד) על סמך מישוש קל.
השאיר רושם טוב כרופא מנוסה ואחראי והחלטתי תמיד לבקש אותו כשאני קובעת תור.

עדיקים

Active member
הבחירה שלי

קודם כל אחד שכמובן מתעסק גם בכירורגיית שד, עוד לא מצאתי אחד שמתעסק רק בזה ומי שאני הולכת אליו מקצועי ומתאים לי כרגע.
הרופא הקודם שלי לא הסכים לתת לי הפניות לממוגרפיה ואולטרסאונד ולכן החלפתי אותו. חשוב מאוד ללכת לרופא שלא מתקמצן עבור הקופה ודואג ללקוחה.
והכי חשוב שיהיה עדין איתי כי גם ככה הבדיקה הזו לא ממש נעימה...

ליאת של עדי

New member
מנהל
את יכולה ללכת לכל רופא כירורג שיעשה לך בדיקה

זה בדיוק חמש ד והוא ככל הניראה יפנה אותך לאולטרסאונד או צילום כבר לא זוכרת, זה לא חובה.
את תתלבשי חזרה עוד לפני שהחוסר נעימות מהמישוש יתפוגג
זאת בדיקה חשובה שכדאי לעשות כל שנה.

אולטראסאונד וממוגרפיה, לא צילום. מומלץ אחת לשנתיים
למי שיש היסטוריה במשפחה - אחת לשנה, ופעמיים בשנה כירורג שד במקום פעם בשנה.

ליאת של עדי

New member
מנהל
ממוגרפיה נכון..צודקת

אני בת ארבעים ואין לי היסטוריה הוא הסביר שאני מוגנת במקסימום למשך שנה. ז"א שבחצי שנה הקרובה אני אהיה בסדר ואז יכול חלילה להתפתח משהו שאם אגלה אותו חצי שנה אחרי, גיליתי בזמן.
גאד בכל מקרה זה לא נשמע טוב ואני אעשה כל שנה

תמיד שולחים לאולטרסאונד?

אני עוד לא בת 40, מתקרבת.
אז למה עושים בדיקה ידנית? כם כך, באמת פחות חשוב מי עושה אותה, לא?

mykal

New member
הקופות לא מאפשרות

אולטרסאונד אם אין הסטוריה ומשפחתית והוכחה שאשה נושאת את הגן.
אם יש רק הסטוריה משפחתית אז שולחים לממוגרפיה.
ולממוגרפיה שולחים מגיל מסוים כל שנה (הגיל משתנה בהתאם לאישור סל הבריאות).
לעקוף את הבדיקות עושה את המישוש כירורג (שד).

שתי הארות(הא' בכונה) בענין:
1) את המישוש יכולה (צריכה) לעשות כל אשה בעצמה.
2)כל זה עוזר רק אם באמת מוצאים גידול, אז ככל שהואא קטן יותר כן
ייטב למוצאו מוקדם יותר--אבל, ואבל גדולמי שחלתה בסרטן שד גרורתי
הבדיקות האלה לא מועילות כלל.

ועוד משהו חשוב- לכו לעשות ביטוח בריאות מחוץ לקופ"ח
שלא תצטרכנה ותשלמנה סתם, אבל זה מועיל מאוד מאוד
למי שחולה.

הרבה הרבה הרבה בריאות לכולן.

סביון1

New member
למה הבדיקות לא מועילות למי שחלתה בסרטן שד גרורתי?

האם מפני שהן לא מאתרות את המחלה, או בגלל שגם האבחון לא עוזר? ולאיזה בדיקות את מתכוונת, המישוש או גם הממוגרפיה?

mykal

New member
כל הסיבות שמנית,

מי שיש לה סרטן שד גרורתי, לא בהכרח יש לה גידול בשד.
אגב--סרטן שד, זה גם שם כולל לסוג התאים הסרטניים,
והוא לא מוכרח להופיע בשד.
אם יש מוקד שעליו שאותו ניתן להכחיד מצוין, אבל אם הוא מפושט,
לא באמת יודעים לתקוף אותו.

mykal

New member
אם מופיעה בשד כן,

אם לא מופיעה שם לא מוכח שאין במקום אחר.
אם מוצאים בשד, שולחים לעשות בדיקה שנקראת C.T.PET
שהיא מראה איפה זה מפושט.

לא יודעת להגיד לך. אני במעקבים מאז שגילו לאמא שלי סרטן שד
כבר חלפו מאז 5 או 6 שנים... לא יודעת מה היו מאשרים לי בלי ההיסטוריה אבל אני יודעת שיש גם כל מיני "סוגים" של צפיפות בשד, כך שלא תמיד אחת הבדיקות מספיקה, ויש גושים קטנים שעולים עליהם רק בממוגרפיה/אולטרסאונד ולא במישוש.
בקיצור, צריך להתחיל בתהליך כך או אחרת. מדובר בבדיקה ידנית שאורכת 5 דקות על השעון. מתרגלים לזה, זה באמת לא סיפור.

סביון1

New member
כירורג שד

נראה לי שחשוב שיהיה מישהו עם ותק שבודק הרבה נשים, מה שיתן לו נסיון בבדיקה ואבחון. לי יש כירורגית מעולה שאני הולכת אליה פעם בחצי שנה החל מגיל 38 בערך. בעקרון ממוגרפיה ממומנת על ידי הקופה מגיל חמישים עד כמה שידוע לי. אבל הרופאים יכולים לשלוח קודם לפי שיקול דעתם. אצלי למשל, אין הסטוריה משפחתית ולכאורה לא היה צידוק לשלוח אותי לממוגרפיה כבר בגיל 38, ובכל זאת הרופאה שלחה (לדעתי בגלל שעברתי טיפולי פוריות עם תועפות של הורמונים, אבל כששאלתי היא העדיפה לא לפרט מה הסיבה). בכל אופן במשך שנים שילמתי לאסותא מכיסי הפרטי על הממוגרפיה. זה לא בשמיים, משהו בסדר גודל של 130 - 180 שקל בערך (ממש בערך, אני לא זוכרת). לגבי האולטרסאונד - אחרי שעושים ממוגרפיה, לפעמים הם מחליטים במקום שצריך גם אולטרסאונד. הסבירו לי שזה תלוי במבנה ריקמת השד ועד כמה יש ציסטות וכיו"ב. אותי אישית הם כמעט תמיד שולחים לאולטרסאונד, אבל ממש לא את כולן.

רק בריאות. לכי להבדק, זה חשוב.

עדיקים

Active member
הערה חשובה לגבי מה שכתבת ובדיקת שד בכלל חשוב

קודם כל חשוב לעשות בדיקה ידנית אחת לחצי שנה אצל רופא, אני חושבת שמגיל 30+ זה אחת לחצי שנה, חשוב מאוד.
לגבי ממוגרפיה, חשוב מאוד לעשות גם אולטרסאונד במקביל תמיד ולא רק אם שולחים. אני דורשת ולא מבקשת. יש דברים שמתפספסים בבדיקה אחת ורואים באחרת. מכירה סיפור ממקור ראשון שהתפספס ולא עשו אולטרסאונד שבו בטוח היו מוצאים למזלה גילתה במישוש בבית גוש שהיה סרטני, ולמזלנו בזמן.

למעלה