בר מצווה - אשמח לקצת סדר

בר מצווה - אשמח לקצת סדר

אני יודעת שילד עולה לתורה פעמיים בשעות הבוקר - ביום שני / חמישי וביום שבת. והבנתי שנהוג שביום חול רק ממש קרובים מגיעים לבית כנסת וביום שבת - יותר אנשים, והם גם ממשיכים אחרי זה למסעדה.
אבל בנתיים הבן שלי היה בהמון ארועים, וזה אף פעם לא היה בשבת.
הרבה פעמים הילד קרא באולם בו חוגגים, וזה גם היה בימים שהם לא שני או חמישי.
מחר הילד מוזמן שוב - הפעם הילד עולה לתורה בשעה 16:00 בבית כנסת (וזה כן יוצא ביום שני) ואחרי זה ממשיכים לאולם ארועים.
אני ממש מבולבלת וחייבת להחליט בימים הקרובים, כי הארוע עוד 3 חודשים ולא התחלנו עוד לחפש מקום.

כנראה מי שיש לו הרבה אורחים שומרי שבת

מעדיף לא לעשות את הארוע בשבת.

תחליטו מה מתאים לכם. להזמין ליום חמישי או שבת. להזמין עשרה אורחים או מאתיים וחמישים. זה הארוע שלכם. אתם מחליטים.

סביון1

New member
מה אתם רוצים?

אני עוד לא שמעתי על בר מצווה בה הנער קורא בתורה באולם. אבל יתכן מאוד שאני סתם לא מעודכנת. מה שיפה בבר מצווה, שכל אחד עושה מה שמתאים לו. ברוך השם, לפה הרבנות עוד לא נדחפה. השאלה היא מה אתם רוצים?? אם אתם רוצים עליה לתורה בבית כנסת באמצע השבוע - בבקשה. תאמי עם רב בית הכנסת ו/או הגבאי ותיהנו. רוצים בסופשבוע? כנ"ל. מעט אנשים או הרבה אנשים - הכל לפי בחירתך ולפי מה שנראה מתאים לך ולמוזמנים. למשל יש משפחות שלרוב המוזמנים יותר נוח לבוא בשבת בבוקר כי הם באמצע השבוע הם עובדים, ובשבת ממילא הילדים לא נותנים לישון. יש כאלה שיעדיפו באמצע השבוע כי הם לא עובדים ובשבת אין להם תחבורה ציבורית להגיע. אני לא יודעת מי הרוב אצלכם, ובטח יש עוד שיקולים של הנוחות שלכם עצמכם.

ואם אתם לא רוצים בית כנסת ומעדיפים קריאה באולם? בבקשה. לא ברורה לך הפרוצדורה, מאיפה מביאים ספר תורה ואיזה טקס עורכים? למה שלא תרימי טלפון לאמא של אחד הנערים שקראו בתורה באולם ותבררי? היא לא חייבת להיות חברה שלך ואפילו לא מכרה. פשוט ספרי שמצא חן בעינייך הרעיון הזה ואת רוצה לדעת איך עושים. לרוב ישמחו לעזור. כך, אגב, אני עשיתי כשחיפשתי רב שילמד את הבן שלי. הרמתי טלפון לאמא שלא ראיתי מעולם ולא דיברתי איתה מעולם (וגם לא מאז) וקיבלתי הסבר ופרטים.

בקיצור, קבלו החלטה מה מתאים לכם, בררו פרטים בסיסיים וקדימה לדרך לסגור את הקצוות. והעיקר שתיהנו!

ויקה1222

New member
מניסיון של שני בנים והשלישי בדרך

הבנים שלי עלו לתורה ביום שבת בבית הכנסת בהשתתפות משפחה ממש קרובה וחברים מאוד קרובים. בשני המקרים לא המשכנו למסעדה אלא עשינו ארוע יותר גדול (במסעדה או בעולם או איפה שרוצים) בהמשך של אותו השבוע, נדמה לי ביום שלישי בערב. אבל ביום שהבן קרא בתורה ביום שבת, המשכנו לחגיגה מאוד קטנה ומצומצמת. בבר מצווה של הראשון המשכנו לביתם של הורי שגרים ליד בית הכנסת והכנו מראש כיבוד קל. בבר מצווה של השני הזמנתי כיבוד קל לבית הכנסת (ממקום כשר והמשלוח הגיע יום קודם ושמנו אותו במקרר של בית הכנסת), במקרה זה גם באי הבית כנסת השתתפו וזה לא היה אינטימי כמו שרצינו והייתה קצת התנפלות על האוכל כך שפחות אהבתי אבל אני יודעת שלרבים זה לא מפריע.
בעצם הפרדנו בין העליה לתורה לבין המסיבה הגדולה. חוץ מזה הם עלו לתורה פעם שניה בהמשך השבוע ביום חמישי בבוקר, הפעם אף אחד חוץ מאבא שלהם לא היה.
אני יודעת שיש כאלה שמחברים בין העליה לתורה למסיבה ואכן נוסעים למסעדה לעשות ארוע לכולם בשבת בצהריים, במקרה זה אני מניחה שיבואו יותר אנשים לבית הכנסת כדי להמשיך ישר למסעדה. במקרה זה כמובן אין טעם בחגיגה הקטנה בבית כנסת כי כאמור ממשיכים למסעדה. זה מתאים רק למי שלא מקפיד על כשרות לגמרי ואין לו אורחים שמקפידים כי מסעדה שפתוחה ביום שבת מן הסתם לא תהיה כשרה. עוד אפשרות היא לעשות ארוע לא בהמשך השבוע אלא במוצאי שבת, באותו יום שבו עולים לתורה.
יש פה אפשרויות רבות כך שאת צריכה להחליט מה יהיה פחות קשה ויותר נעים עבורכם.

אצלינו מאד נהוג שהילד קורא באולם

אני מניחה שזה טקס רפורמי.
בעלי רוצה רק טקס אורטודוקסי - אז מה האפשרויות שלי בעצם?
האם, לדוגמה, אופציה של לקרוא אחר הצהריים בבית כנסת ואז לנסוע לאולם אפשרית?
או שחייבים לקרוא בבוקר, ואז או שחוגגים ישר אחרי זה בשבת או שהחגיגה בערב נפרדת מבית הכנסת?
אין לנו מוזמנים דתיים, כך שאין בעיה לחגוג בשבת.
מצד שני, היות ויש לנו ממש מעט משפחה, אז הבנתי שיכול להיות שיהיה לי עדיף לפצל למסעדה למשפחה ומועדון לילדים (מבחינת העלות).

ויקה1222

New member
אני לא בטוחה איך זה עובד

בטקס רפורמי. אנחנו עשינו בטקס רגיל ושם קוראים בבוקר. האמת, אף פעם לראיתי שהילד קורא באולם. לגבי החלוקה של החגיגות, אין לי ניסיון ומשום מה דווקא לאחד את הכל ביחד נשמע יותר זול מאשר להזמין מועדון לחוד אבל אולי אני טועה.

michal@gal

Active member
מנהל
מפרידים בין העליה לתורה לחגיגה באולם

לעליה בתורה בשבת בדרך כלל מזמינים רק משפחה קרובה, ואחר כך הולכים לאכול צהריים יחד.
&nbsp
מסיבה באולם לפי מה שנוח לכם. לא חייבים לקשור ליום של העליה לתורה.
&nbsp

אני גם מתלבטת מה לעשות עם המשפחה

אנחנו לא ממש בקשר עם המשפחה - לא רבנו או משהו, סתם יצא ככה (בעיקר, מרחק גיואוגרפי בשילוב שלב אחר בחיים).
דווקא היה מתאים לי לחדש קשר.
עם המשפחה שלי יש מפגשים פעם בחצי שנה, עם המשפחה של בעלי - אין כל כך קשר (בעלי מתקשר להגיד מזל טוב או וחג שמח).
אנחנו מוזמנים לארועים ממש גדולים במשפחה שלי. במשפחה של בעלי מזמינים רק את חמותי.
אז הגיוני בכלל להזמין מישהו?
גם לא ברור איך אפשר להזמין את שתי המשפחות יחד כשהם ממש לא מכירים אחד את השני.
והאם הגיוני שנזמין רק את הצד שלי? הם, אגב, נראה לי יעלבו אם לא אזמין אותם. לצד השני בטוח לא יהיה איכפת (ראו את הגדולים מספר פעמים, את הקטנים - לא בטוח שראו בכלל).
הכוונה בשני המקרים הם לדוד ודודה ו-2 ילדים עם משפחות, לא משהו מטורף (10-12 איש מכל צד כולל ילדים)

סביון1

New member
זה כל כך מעט אנשים, שאני לא מבינה מה ההתלבטות בכלל

תזמיני את כולם בכיף וזהו. ולא, אין שום בעיה להפגיש אותם כשהם לא מכירים. הגיע הזמן שיכירו. ובכלל, אם לא תזמיני את המשפחה למסיבה באולם, אז את מי כן תזמיני? רק את הילדים מהכיתה?

כן, חשבתי להפריד - ילדים באולם/מועדון ומשפחה במסעדה

כי אמרו לי שבאולם חייבים מינימום מנות לפי תעריף מבוגר, ואם אין לי מספיק (וברור שאין לי) - אז זה יוצא ממש יקר.
גם ככה ילדים לא מכסים את המנה, אבל אז לפחות ההפרש סביר יותר

סביון1

New member
הגיוני

אצלנו כך היה :

עליה לתורה בשבת בבוקר - אחכ כיבוד בבית הכנסת למשפחה וחברים מצומצם
הנחת תפיליון יום שני בבוקר - רק המשפחה הגרעינית
אירוע במסעדה יום רביעי בערב- משפחה מורחבת ,חברים וקצת חברים של הילד . כולל מצגת , נאום וכו וכו

גם אנחנו לקראת בר מצוה ראשונה

יש 3 חלקים שלא בהכרח קשורים זה בזה.
הנחת תפילין - ביום שהילד הופך לבן 13 לפי התאריך העברי. אצלנו מניח בבית הכנסת ולא עודים מזה סיפור. אבל אפשר שיניח גם בבית עם המשפחה הגרעינית.
קריאה בתורה - לא חייב. אבל נהוג כי ילד בן 13 כבר רשאי לעלות לתורה ולברך ולקרוא. נוהגים שהילד קורא מהפרשה בבית הכנסת בשבת. אז גם מזמינים מהמשפחה המורחבת (סבא סבתא דודים דודות של הילד).
בבית כנסת מוציאים ספרי תורה בימים שני, חמישי ושבת. השני וחמישי קוראים רק את התחלת הפרשה. בשבת קוראים את כולה. לפעמים ילד בר מצוה עולה בשני וחמישי. כקורא אם הוא הכין את התחלת הפרשה (כהן ולוי עולים תמיד בתחילת הפרשה ומברכים).
ארוע המסיבה : כאן כבר יש פחות כללים והשמים הם הגבול. אנחנו נעשה באולם של בית כנסת עם קייטרינג, נגנים, סרט על הילד, משחק וריקודים. אנחנו הזמנו משפחה וחברים יחד.

למעלה