כמה זמן מראש מתחילים ללמוד לבר מצווה?

עוד כמה שאלות בר מצווה

גיליתי שבר המצווה של הגדול עוד 4 חודשים, אז כבר צריך להתחיל לארגן דברים. אז עוד כמה שאלות:
1. האם מתאים להזמין קרובי משפחה למסיבה לילדי הכיתה? אין לנו משפחה גדולה, וגם ככה אנחנו לא ממש בקשר. אז חשבתי להזמין את הדודים של שנינו עם בני דודים וילדיהם. שזה אומר מהצד שלי 6 מבוגרים ו- 5 ילדים בגילאים שונים ובערך אותו הדבר מהצד של בעלי.
יש טעם לעשות ארוע נפרד רק עבורם? אנחנו לא ממש בקשר, ושני הצדדים גם לא מכירים אחד את השני.
2. כמה זמן מראש צריך לסגור עם המקום?
3. האם נהוג להכין מצגת? עם תמונות או שצריך עוד משהו?
4. יש עוד משהו שצריך לעשות לפני? הכוונה להתחיל כבר עכשיו?

אצלנו הוא לא עלה לתורה כך שאני לא יודעת כמה זמן מראש צריך
אבל לגבי הדברים האחרים:
1. לא יודעת מה לומר על סיטואציה כזו. לדעתי מקובל יותר האירוע ההפוך - אירוע "גדול" באולם לבני משפחה, ולהזמין את הילדים מהכיתה לאותו אירוע. עד היום לא נתקלתי באירוע שהרוב בו היו הילדים והמיעוט היו בני משפחה, אבל תכלס מה זה משנה. אם זה מה שמתאים לכם, זה מה שתעשו. הבכור בחר שלא לעשות מסיבה לכל הכיתה, עשינו רק לבני משפחה קרובים ולחברים קרובים שלנו (שכמובן מכירים את הבכור מאז שהוא תינוק או ילד קטן מאוד), והוא הזמין עוד כמה חברים טובים. בסה"כ היו באירוע בערך 60 אנשים (מבוגרים וילדים).
2. אנחנו סגרנו עם מסעדה בערך 3 חודשים מראש.
3. כן, נהוג להכין מצגת. לא חובה, אבל נהוג. אין פה "צריך", כל אחד עושה מה שמתאים לו. אנחנו עשינו מצגת עם תמונות בלבד, כבר ראיתי מצגות ששילבו סרטונים קצרים, הצגות של בני משפחה וכדומה. אין פה כללים של נכון ולא נכון, זה צריך להתאים לכם.
4. אנחנו סגרנו עם צלם במקביל לסגירת מקום. חוץ מזה לא היה עוד משהו שעשינו 4 חודשים מראש. חודש מראש הודענו לכולם על תאריך, קנינו בגדים וזהו פחות או יותר. הזמנות עצבנו לבד ושלחנו בוואטסאפ.
מזל טוב!

אבדוק עם הילד לגבי הכיתה

אצלו נהוג כן להזמין את כל הכיתה (לפחות כך זה נראה לפי ההזמנות שהוא קיבל).
מצד שני, הוא לא חברותי ודווקא שני החברים הכי טובים שלו הם מהכיתה השנייה.
ומשפחה אין לנו בכל מקרה (גם אלה שכן רשמתי כמוזמנים פוטנציאליים הוא בקושי מכיר).

זה עדיין לא אומר כלום. גם אצל הבכור היו בנים שהזמינו את כל
הכיתה, והיו כאלו שלא. כאמור, אנחנו לא, וממש לא היינו היחידים.

סביון1

New member
זה הזמן למצוא לו מורה לבר מצווה

הבן שלי התחיל חודשיים מראש וזה היה מעט מידי והוא למד בלחץ. ומדובר בילד מהיר קליטה. מצד שני, יש ילדים שמסתפקים בקריאת שניים שלושה פסוקים ואז אולי לא צריך להתכונן כל כך הרבה זמן מראש. הבן שלי לא קרא את כל הפרשה, אבל קרא כמה קטעים מתוכה, הרבה יותר משניים שלושה פסוקים.
&nbsp
שיהיה בשעה טובה!

Rossay

New member
כמו שאמרו

תלוי מה את מתכננת עבורו
מבחינת קריאה, זה הזמן לברר איתו והיכן שאתם מעוניינים לקרוא מה רוצים
4 חודשים יכול להספיק כדי ללמוד בע"פ כמה שורות אבל לא מספיק כשמדובר בטקסט ארוך.

לא ידעתי שאפשר לבחור כמה לקרוא

הנחתי שאם עולים לתורה, אז קוראים כמות קבועה של טקסט.
מה האפשרויות בעצם?
מה המינמום?
למען האמת, לא רואה סיבה שהילד יבזבז עכשיו זמן ומאמץ בללמוד משהו חסר משמעות ותועלת, רק כי ככה נהוג.
אבל בעלי לא יסכים איתי, וגם הילד.

הוא אמור לקרוא את הפרשה שלו

את הפרשה שקראו שהוא נולד
פשוט תבדקי לפי התאריך עברי שלו מה הייתה הפרשה באותו שבוע

Rossay

New member
נכון

קיבלתי הסבר ממשפחת בעלי.
הפרשה היא פרשת השבוע, אבל הקריאה מתחלקת למספר חלקים, בד"כ את הפרשה כולה קורא אדם אחד וביניהם מעלים אנשים לברך , ובסוף יש הפטרה, לכל חלק בקריאה שבין העלאת האנשים יש שם. כך שילד הבר מצווה, יכול לקרוא רק חלק אחד מבין החלקים האלו, (במקום הקורא בתורה הקבוע).

Rossay

New member
תלוי

באיזה בית כנסת תעלו? איזה זרם דתי? אני מניחה שאתם חילונים, אז קודם תחליטו לגבי המקום תפנו אל הרב ותתייעצו.

סביון1

New member
אנה, בינתיים, כדי שלא לבזבז זמן

אני מציעה לך לברר בדיוק איזו פרשה על הילד לקרוא (נראה לי שכל חובש כיפה בר דעת ידע להגיד לך), ולתת לילד פשוט לקרוא את הפרשה, לעשות איתה היכרות ראשונית, ללמוד מילים קשות וכיו"ב. יתכן שיקח זמן עד שתמצאו לו מסגרת לימוד וככה הוא יגיע יותר מוכן.

לגבי המסיבה, גם בסביבתנו זה מאד משתנה. כל אחד עושה בפורמט שמתאים לו, וראינו כבר גם כאלה שחגגו עם מעט משפחה והרבה ילדים. אנחנו חגגנו למשפחה בנפרד בכותל, ובגיזרת החברים - הילד אסף חמישה עשר חברים ולקחנו אותם לערב פיינטבול ואחריו פיצה, עוגה והביתה. זה מה שהילד רצה. אבל חבר שלו למשל הזמין משפחה וחברים לכותל. חבר אחר עשה באולם והזמין את כל הכיתה. בקיצור - אין פורמט אחיד. תעשו מה שמתאים לכם ולילד.

danakama10

New member
איך זה עובד בכותל מבחינת בנות המשפחה?

אני מניחה שהן לא מורשות להיות בצד הגברים? אז איך הן שותפות?

סביון1

New member
שותפות חלקיות מעבר למחיצה

ההפרדה הפיזית זה לא הכל. הגברים מניחים תפילין, מתפללים, קוראים בתורה. אנחנו יכולות להתפלל, לצפות מעל המחיצה (היא לא גבוהה) ו.. לזרוק סוכריות. מודה שזה ממש לא המצב האידאלי, אבל זאת פשרה שאני עשיתי במודע. בסופו של דבר היה מאד מאד מרגש וקסום.
&nbsp
אף פעם לא ראית בר מצווה בכותל? חשבתי שכולם יודעים מה קורה שם.
&nbsp
אגב, סמוך לבר מצווה של בני הגיעה חברה של הורי מארה"ב כדי לחגוג בת מצווה רפורמית לנכדה שלה. 50 איש הגיעו מארה"ב, ופה בכותל עשו להם בלגן כי רצו להוציא ספר תורה שהילדה תקרא בו. אני לא זוכרת איך בדיוק זה נגמר, אבל אי נעימות היתה גם היתה. וזה ממש חבל.

אם בעלך הוא זה שחושב שזה חשוב, למה הוא לא מטפל בזה?

נראה לי מצחיק שההורה שלא מחזיק מכל העניין הזה, הוא זה שיטפל

אם הבן והאיש חושבים שזה דבר חשוב - שהם יעשו את הבירור מה בדיוק צריך לקרוא.

כי יש חלוקת תפקידים בבית

אחרי שלחצתי עליו, קיבל המלצה על מישהו שמלמד. הבעיה היא שקיבל המלצה מחבר דתי, אז מקוווה שזה לא "כבד" מדי.
וזאת אחת הסיבות שאני מבררת מה האפשרויות, כדי לדעת אם מה שמסכמים הגיוני או לא. כי כמו שאמרתי, אני רוצה כמה שפחות. ובעלי ממש רוצה להקפיד על מה שנהוג.
ואיזו פרשה קוראים כבר בדקתי באינטרנט, זה לא סיפור.
ושאר ההתארגנות היא כן יותר קשורה אלי.

דתיים קוראים את הפרשה,

וגם קונסרבטיבים ורפורמים- כי זה סוג של דתיים. לוקח בערך חצי שנה ללמוד את הפרשה. חילוניים מסתפקים הרבה פעמים בקריאת ההפטרה. זה לא נראה פחות מכובד, לא מעמיס על הילד, וחודשיים של לימוד מספיקים.
הילד לא חייב לקרוא את הפרשה (או ההפטרה) של השבוע בו נולד. הוא לא יכול לקרוא פרשה מוקדמת יותר. כשבדקתי את ההפטרה שאחד הבנים שלי היה אמור לקרוא, היא נראתה לי בעייתית מבחינת התוכן, וגם מאוד ארוכה. ההפטרה של שבוע מאוחר יותר היתה קצרה והרבה יותר סימפטית. קבענו את שבת הבר מצווה לפי ההפטרה שבחרתי.
גדלתי בבית דתי, כך שהכרתי את הכללים, ויכולתי לעשות את השינוי. גם האורחים היו דתיים ברובם, כך שאני יכולה להבטיח שאף אחד לא חשב שעשינו משהו בעייתי הלכתית. פשוט רוב החילוניים לא מודעים לאפשרות.

michal@gal

Active member
מנהל
4 חודשים זה לגמרי מספיק

כדי ללמוד את כל הפרשה.
&nbsp
כדאי לפנות לגבאי של בית הכנסת שבו תרצו שהוא יעלה לתורה והוא כבר יפנה אתכם למלמד.

Ani15

New member
חצי שנה

אם יש בית חב"ד בסביבה הם ישמחו ללמד את הילד בעזרת תוכנה ייעודית ללא שכר (יבקשו תרומה לפי רצונך).

קודם מחליטים איזה בר מצווה רוצים (אתם והילד)

בר מצווה אורטודוקסית? רפורמית? קונסרבטיבית?
יש את כל האפשרויות, ולכל אחת מהן הכנה קצת שונה.

לבר מצווה אורטודוקסית יש למצוא מישהו שילמד את הבן את הפרשה, את ההפטרה וכיצד להניח תפילין. משך הזמן הנדרש משתנה ותלוי באורך הפרשה וההפטרה, ובמידת הקליטה מוזיקלית של הנער.
רפורמי מקיימים קורס בר-מצווה קבוצתי, בו מדברים הרבה על מהי יהדות, מהו בר המצווה, מהי היהדות שלי ועוד. הקורס הוא לרוב 5-10 מפגשים (תלוי בקהילה עצמה ובמוביל של הקורס), ובנוסף יש לימוד של הפרשה - הקטע שבחר הנער לקרוא מהפרשה, כולל לימוד הטעמים והקריאה.

אם אתם לא פעילים בבית כנסת - כדאי לשריין את התאריך לפחות 4 חודשים מראש, מול גבאי בית הכנסת.

יש כאלו שמזמינים את החברים גם לעלייה לתורה, ויש כאלו שלא. אצל הבן שלי לא היה מקובל להזמין את החברים לעלייה לתורה. לחברים עשו מסיבה נפרדת או הזמינו אותם לאירוע שעשו באולם אירועים.

למעלה