ילד שלא גדל

ילד שלא גדל

הבן השני שלי נמוך מאד, וגם התחלפו לו רק 4 שיניים.
הוא בן 9.5, בררן מאד באוכל.
נשלל צליאק וכל בדיקות הדם תקינות (סוכר, ברזל, סידן, ויטמינים וכו').
הרופאה לא מודאגת, שקלנו ומדדנו לו גובה במרפאה וקבענו לבדוק שינוי בעוד כמה חודשים.
אבל אני בכל זאת מודאגת (במיוחד מהקטע של שיניים).
מישהי מכירה?

איזה אחוזון הוא?

מתי צמחה לו השן הראשונה?
בעיקרון נראה לי שדווקא אם השיניים נושרות באיחור זה אולי אומר ש"גיל העצמות" שלו צעיר, ולכן יש לו פוטנציאל לגדול בהמשך. אבל אין לי מושג כמה שיניים אמורות בכלל לנשור עד איזה גיל - תמיד שמנו לב לשן הראשונה שנשרה וזהו.
נראה לי שהרופא לפנות אליו הוא אנדוקרינולוג.
אצלנו בדקנו לגדולה בגיל 4 נדמה לי את גיל העצמות (באמצעות צילום) ויצא שהוא מתאים לגיל שלה (כלומר אין גם פוטנציאל
). היא הייתה ונשארה עד היום נמוכה (היא בת 13). גם אצלה עשו בדיקות דם ושללו צליאק. גם היא בררנית באוכל. ואצלה השיניים התחילו לצמוח יחסית מאוחר (11 חודש) והשן הראשונה נפלה יחסית מאוחר - אבל, כאמור, לא עקבתי אחרי השאר, וכאמור גם גיל העצמות שלה התאים לגיל. היא אחוזון 8.5 בגובה או משהו בסגנון. לא רואים בכלל שהיא נמוכה אם לא יודעים בת כמה היא או שהיא עומדת ליד מישהו בגילה - הגוף שלה נראה פרופורציונלי ולא נמוך, אבל בפועל היא מיניאטורית.
שמעתי שבימינו נותנים הורמון גדילה גם למי שאין לו חוסר בהורמון ושלא ממש ממש נמוך, אז אם זה חשוב לכם עד כדי כך - תשאלי את האנדוקרינולוג גם על הורמון גדילה.

הוא בערך אחוזון 20

נולד מעל 4 קג ועלה מעולה במשקל כל עוד ינק, ברגע שיזרתי לעבודה התחיל לעשות בעיות והגדילה כמעט נעצרה.
הוא לא רק בררן בצורה קיצונית אלא גם אוכל מעט מאד, מסרב לאכול ארוחת בוקר (אבל לבית ספר מבקש סנדויץ כפול), אוכל מעט בצהריים ובערב.

20 זה לא כל כך נמוך. אתם גבוהים?

לגבי לרדת באחוזון, אם הבנתי נכון באחוזון ה"אמיתי" מתגלה רק כשהתינוקות מתחילים לזוז. אצלי כל התינוקות ירדו 40 ומשהו אחוז כשהם התחילו לזחול גחון בגיל חצי שנה. הגדולות ירדו מאחוזון 50 ל-3 במשקל והשלישית מאחוזון 70 ל-30, וירידות דומות בגובה (קצת פחות ירידה).

שנינו בגובה ממוצע

לדעתי, הוא יורד באחוזונים. לא עקבתי בצורה מסודרת עד עכשיו.
לא הרגשתי שינוי בגובה בשנים האחרונות (הולך כמה שנים עם אותם הבגדים).
כמה חודשים כדאי לחכות בגיל הזה כדי לראות האם השינוי בגובה אכן נמוך מהמצופה?

יש לי עוד ילד "קטן"

אבל הוא תמיד היה קטנטן, אוכל טוב, והחלפתי לו את כל הארון בעונות האחרונות.
ואצלו גם עשינו בדיקות ואפילו צילמתי כף יד.
אבא שלי היה נמוך (164), וגם חמי לא היה גבוה. הסבתות סבירות. אני ובעלי לא גבוהים אבל גבוהים מההורים שלנו.
אגב, לעומת זאת, הקטן שלי ממש ענקי, אחוזון 100 בכל התחומים. הבדל של שנתיים, שוקל 2 קג יותר מאחיו ונמוך ב 2-3 ס"מ.

סביון1

New member
קחי בחשבון שאי אפשר להשוות קצב גדילה של פעוט לזה של ילד בן 9

כמו שכתבו לך, אני מציעה לך לבקש צילום כף יד וללכת איתו לאנדוקרינולוג.
מעקב גדילה היו אמורים לרשום לו בפנקס טיפת חלב עד גיל שש לפחות.
הבן שלי גם באחוזון עשרים - עשרים וחמש אבל מכיון שהתחיל מתחת לכל האחוזונים, אנחנו אומרים תודה על מה שיש.
&nbsp
בכל מקרה לא נראה לי שהכיוון הוא הורמוני גדילה. הורמוני גדילה נותנים למי שבאמת מתחת לכל האחוזונים וגם שהבדיקות מראות שחסר לו הורמון גדילה בגוף. וגם אז, חושבים אלף פעמים לפני שנותנים, כי בכל זאת מדובר בהורמונים, ולפי מיטב ידיעתי הם מעלים סיכוי לסרטן.
&nbsp
צריך פשוט לודא שאין איזו בעיה שעוצרת אותו. זה הכל.

גדילה

אם הוא באחוזון מאד נמוך או "שבר" אחוזונים - כלומר פעם היה בסדר ועכשיו פתאם ירד, כדאי ללכת לאנדוקרינולוג (לרוב התורים רחוקים יחסית - אז כדאי לקבוע תור מיד).
תלכי לטיפת חלב - תבקשי שימדדו אותו ויתנו לך גרפים של הגדילה שלו.
ככה תוכלי לדעת באיזה אחוזון הוא ואיך היה בעבר (את יכולה גם לדעת מה האחוזון ממחשבוני גדילה באינטרנט, אבל לדעתי הגרף ייתן מידע גם לאנדוקרינולוג).
בנוסף תבקשי מרופא הילדים הפניה לצילום כף יד. זה גם חשוב בשביל האנדוקרינולוג.

רק לגבי השיניים

כל עוד לא צומחות שיניים קבועות מתחת, בלי ששן החלב נופלת - אין בעייה.

לי ולשניים משלושת ילדי, לא נשרו שיני חלב.
לי הוציאו 8 שיני חלב החל מגיל 9 ועד גיל 12 - כי הן פשוט לא נשרו.
לבן שלי הוציאו 6 שיני חלב (האחרונה הוציאו בגיל 14)
לבת הוציאו 6 שיניי חלב, והיד עוד נטוייה (היא כמעט בת 10. מעולם לא נשרה לה שן באופן טבעי, תמיד נאלצנו ללכת לרופא שינים שיוציא אותן כי הקבועות צומחות מתחת)

רק לילדה השלישית השיניים נושרות מעצמן, וגם זה התחיל רק בגיל 8.

נפילת שיניים לא קשורה לגובה, קשורה לגיל בו התחילה צמיחת
השיניים בכלל. הבכור שלי הצמיח שן ראשונה רק אחרי שנה, ובהתאם השיניים התחילו לנשור לו מאוד מאוחר (רק אחרי גיל 7 נפלה שן ראשונה). הוא בן 13 והשבוע נשרה לו שן, ועדיין לא כולן התחלפו. בבדיקות השיניים התקופתיות רואים את שיני הבשר מחכות לתורן בחניכיים.
אם עניין השיניים מדאיג אותך, תתייעצי עם רופאת השיניים שלכם.

צמחו רגיל, לא מאד מאוחר

השן הראשונה נפלה בגיל 6, מאז עברו כמעט 4 שנים, ורק עוד 3 שיניים נפלו. השאלה מה יעשה רופא שיניים?
בכל מקרה מתכוונת לקחת את כולם לבדיקה תקופתית, אז אשאל.

זה לא מדויק.... יש מקרים בהם האיחור בנפילת שיני

החלב נובע ממקור אנדוקרינולוגי. כאשר השיניים לא מגלות סימני נשירה בגיל מאוחר, ישנם רופאים שמפנים לבדיקות הורמונליות, בעיקר אם יש סיבות נוספות שיכולות להעיד על בעיה (כמו קומה נמוכה....).

למעלה