מחפשת רעיונות לפעילויות עצמאיות

יהלום29

New member
מחפשת רעיונות לפעילויות עצמאיות

הבן שלי בן 9 לא הכי יודע להפעיל את עצמו.
בשנה הזאת ויתרנו על הצהרון והוא חוזר לבד הביתה (אחותו התאומה גם חוזרת)
הוא ביקש מספר פעמים להזמין חבר ולא הרשיתי (מפחדת מהשתוללות ומעשים לא אחראיים כשאני לא נמצאת)
כך שיוצא שהוא נמצא מאחת בערך כשהוא מסיים, עד 4 וחצי לערך שאני מגיעה בבית לבד מול הטלוויזיה/מחשב/טלפון
כל פעם שביקשתי ממנו לעשות דברים אחרים אז הוא תמיד טוען אבל מה יש לי לעשות לבד, ואחותי לא רוצה לשחק איתי וכו. אפס מאמץ.
יש לציין גם שכשהוא הולך או מזמין חבר זה תמיד בשביל עוד זמן מסך - לרוב משחקים יחד באקסבוקס וכו..
היום היינו אצל נוירולוגית לביקורת (הפרעת קשב קלה) והיא אמרה בבירור שאסור להרשות לו ובכלל לילדים, יותר משעתיים מסך.
מכיוון שלרוב הוא רוצה לשחק עם חברים במסכים, אז יוצא שבשעתיים-שלוש שהוא לבד הוא צריך להיות בלי מסך.
אז קודם כל איך אני אוכפת את זה? יש יותר מידי מסכים בבית, כולל הפלאפון שלו. איך אני חוסמת הכל?
וגם מה אני אומרת לו לעשות בזמן הזה שלא יזיק לשום דבר ולא לעצמו? אם אשאיר אותו בלי תוכנית מסודרת זה יגמר לא טוב

יהלום29

New member
הם צופים ביחד

אבל היא לרוב מגיעה אחריו (יש לה כל מיני עיסוקים אחרי בית ספר) אז יש לה פחות זמן בבית

danakama10

New member
מזווית הראיה שלי

ממש לא משאירים ילד בן 9 כל יום 3.5 שעות לבד. חצי שעה עד שעה נשמע לי יותר סביר. אני יודעת שבארץ הילדים הרבה יותר עצמאיים, אבל עדיין, לי זה לא נראה נכון. ילדים צריכים יחס, ולהיות לבד (או עם אחותו) כל כך הרבה זמן לבד כל יום זה פשוט לא מתאים בעיני.
מה את מצפה שהילד יעשה 3.5 שעות לבד? כל יום. אני מבינה שעד עכשיו הוא היה מול המסכים כל הזמן הזה (
). נניח הוא הילד הכי ממושמע בעולם ומכין שיעורים ואוכל מה שהשארת לצהריים. נשארו עוד 3 שעות. ואז הוא קצת קורא. וקצת משחק עם אחותו. וקצת לבד. נשארו עוד שעתיים לבד. וכל זה במקרה הטוב כשהוא ילד ממושמע מאוד, מה שהוא כמובן לא, כי הרי לא מספיק שתגידי לו בלי מסכים. את צריכה לחסום הכל.
את זורקת את האשמה על הבן שלך, טוענת שהוא לא יודע להפעיל את עצמו. לא יודעת אם זה נכון או לא, אבל לא חושבת שיש הרבה ילדים בני 9 שמסוגלים להפעיל את עצמם יפה בלי מסכים מבלי להרגיש בודדים כל יום במשך 3.5 שעות.
אני זורקת את האשמה בחזרה אלייך. לא משאירים ילדים בני 9 כל כך הרבה זמן לבד כל יום. אני לא יודעת למה ויתרתם על הצהרון. שיקול כלכלי? הם ביקשו כי רוצים להרגיש גדולים? אם הם לא היחידים בגילאים האלו בצהרון, לדעתי תחזירי אותם ומהר. אם הם יהיו היחידים בגילאים האלו, לדעתי את חייבת למצוא פתרון אחר. אולי, תמורת תשלום, הילדים יכולים ללכת לחבר/ה כל יום לשעתיים אחרי בי"ס? אפשר לכל ילד לפצל את זה לשני חברים, כדי להוריד מהעול של האמהות.
לסיכום, הציפיות שלך מהילד הן לא ריאליות ומהפרספקטיבה שלי לתת לילדים להיות בבית כל כך הרבה זמן לבד זה עוול.

יהלום29

New member
לא יודעת איפה את גרה

אבל פה זה מאד מקובל שבני 9 חוזרים הביתה לבד.
למעשה רוב הילדים.
לגבי להעסיק את עצמו - הוא לא יודע לעשות את זה ואין קשר לאם אני נמצאת או לא. הוא מכור למסכים וזה הדבר היחיד שמעניין אותו.
גם כשאני בבית זה כל היום סביב זה, ומריבות איתו.
אני מכירה הרבה אחרים שאצלם זה מוגבל, והם מסתדרים. רוצה גם אצלנו

danakama10

New member
עם זה אני דווקא יכולה להזדהות

אחד משלי גם מכור למסכים. בגללו לא קנינו xbox שרצינו (או כל קונסולת משחק אחרת) כדי שלא יהיה לו עוד פיתוי. יש לו מחשב משלו, אבל מותר לו להשתמש בו רק לדברים לימודיים. טלפון משלו אין לו, וגם אם היה יותר עצמאי ומסתובב לבד היה מקבל טלפון של פעם, לא חכם. לאייפד אין לו את הסיסמה, והוא מקבל אותו במשך השבוע רק בימים הזוגיים לחצי שעה. בסופשבוע הוא מקבל לשעה וחצי בכל יום. טלויזיה לא מעניינת אותו והיא בכל מקרה סגורה בערך 95% מהזמן, אם לא יותר.
כשחברים באים מותר להם חצי שעה עם מסכים, וכשהוא הולך לחברים, מבחינתי שיעשה מה שההורים שם מרשים, גם אם זה כל הזמן מסכים (שאין אף הורה שמסכים לזה בכל מקרה).
בקיצור, תגבילו אותו מאוד. איך? תשנו את הסיסמה בטאבלטים. תחביאו שלט של הכבלים ותשאירו על ערוץ לא אטרקטיבי אם הוא מדליק דרך הטלויזיה עצמה. במקום נייד חכם קנו לו אחד פשוט.
כדי להפסיק את הנדנודים סביב זה, תבהירי לו מראש שמעכשיו את מבקשת ממנו משהו (תפסיק את הנדנודים לגבי המסכים, אתה יודע מתי תקבל ונדנודים לא יגרמו לי לשנות את דעתי). אם הוא ממשיך, הוא מקבל אזהרה אחת (עוד נדנוד אחד, יותר מאוחר/מחר לא יהיה לך מסכים). בפעם הבאה שהוא ינדנד, תאמרי לו שאין לו מחר מסכים. ותעמדי בזה. זה יקח פעמיים שלוש, והוא יבין את המסר.

בכל מקרה, בלי קשר למסכים, גם אם רוב הילדים חוזרים בגיל הזה לבד הביתה, השאלה כמה זמן הם נאלצים להיות לבד עד שהורה מגיע, ואולי לאחרים מותר להיות עם חברים/מסכים כל הזמן (שזה גרוע מאוד, אבל לילדים זה נחמד). אני בארה"ב ואני מבינה שהתרבות כאן שונה מאוד, אבל אני חושבת שלילדים שלי היה קשה להיות 3.5 שעות לבד כל יום. וזה עוד כשיש להם חצר ששם הם משחקים המון. בלי החצר? עוד יותר קשה.

אצלנו, אלה שחוזרים לבית ריק הם אלה שההורים שלהם

מבלים את שעות הצהריים בלצעוק בטלפון...

בעבודה אצלי מאד ברור אצל מי הילד הולך לחוגים או מחכה לו מישהו מבוגר בבית, ואצל מי - יש ילדים לבד בבית.
יש לי כמה עמיתות ועמיתים שכל צהריים יש ריטואל של שיחת טלפון עם צרחות של "אמרתי שתעשו שיעורים!" "אל תרביץ לאחיך!".
אין הרבה בני 9 שמסוגלים להיות לבד בצהריים, בלי מסכים, וזה יעבוד טוב.
אולי המחיר הוא שהילד כן יהיה מול מסך.
כשתגיעי ב4 וחצי - תתחילי לעשות איתו פעילות מוצלחת יותר.

אני מסכימה עם מה שכתבו לך לפניי - הציפיות שלך לא ריאליות
גם בן ה9 שלי, שבסך הכול יודע מאוד יפה להעסיק את עצמו, ועושה את זה מדי יום על בסיס קבוע (יש אצלנו הפסקת מסכים בין השעות 4 ל-6 וחצי), לא היה מצליח לעשות את זה כל יום במשך שלוש שעות כשהוא לבד בבית.
אצלנו השעתיים וחצי האלו כוללות קודם כל הכנת שיעורי בית, וחוץ מזה הוא מצייר, שם לעצמו מוסיקה ורוקד, סתם מפטפט איתי, ואם יש לי זמן (או יש לו חשק) גם משחקי קופסה איתי. אם אין לי זמן והוא כבר מיצה הכול, אני כן מרשה מסכים שכוללים תנועה (אקס-בוקס קינקט - ואז הוא רוקד, קופץ, מוציא המון אנרגיות), או צפייה במסכים שמוגדרים "לימודיים" - סרטי טבע, תוכניות בחינוכית כמו "גלילאו" או "החפרנים", גלישה באתר "אאוריקה" וכדומה.
לדעתי הציפייה מילד בן 9 שידע להעסיק את עצמו במשך יותר משלוש שעות כשהוא לבד בבית היא לא הגיונית, ולכן מראש היא נידונה לכישלון. מאוד לא הוגן בעיניי לצפות כזה דבר ממנו.
אגב, בחיים לא הייתי מרשה לבן ה9 שלי להיות לבד בבית עם חבר בגילו, בלי השגחה של אף מבוגר (או לפחות אח שהוא בן נוער). לא אצלי ולא אצל החבר.
כמו שאני רואה יש לך כאן שתי אפשרויות - להשלים עם זה שעם כל הצער, אין לך ממש ברירה, והוא יהיה במסכים רוב הזמן עד שאת מגיעה. או לשלם למישהי שתהיה איתו בבית בזמן שאת אינך ותעזור לו להיות עסוק.

יהלום29

New member
אני מופתעת

נראה לי שאתם לא מעריכים מספיק את הילדים.
יש לי חברות שהילדים חוזרים הביתה ויש להם לוז והם עומדים בו.
אפילו הניורולוגית שהציעה את זה אמרה שאצל הילדים שלה זה מנותק בצהריים.
כשאני הייתי ילדה חזרתי הביתה ולא היו בכלל את הדברים האלו. רק בגלל שעכשיו יש, והילדים מכורים, לא אומר שלא ניתן להסתדר בלי.
סהכ חיפשתי רעיונות מה לתת לו לעשות בזמן הזה

Lhuna1

New member
לא היתה לך טלויזיה בבית?

אני בת 41, ואם תבקשי ממני עכשיו להעסיק את עצמי לבד לגמרי בבית, בפעילות פנאי (לא נקיונות סידורים וכו' של מבוגרים), בלי שום מסכים, 3.5 שעות רצופות, אני לא בטוחה שהייתי עומדת בזה. אם במקרה יש לי כרגע ספר טוב אז אולי. אחרת, בכנות, אין לי מושג מה הייתי עושה. הולכת לישון כנראה

את גם מודה בעצמך שאין לך עבורו תשובה מה לעשות בזמן הזה לבד, אז למה את מצפה שלו כן תהיה?
&nbsp

יהלום29

New member
האמת שלא

ההורים שלי הביאו טלוויזיה כשהייתי די גדולה, היה רק ערוץ 1 בשחור לבן (וואי אני באמת זקנה) וראיתי רק כשהייתי חולה ,לא בשוטף.
ויש לי דווקא הרבה מה לעשות בלי מסכים - יש לי תחביבים, יש סידורים של הבית, הוא פשוט חסר כל תחום עיניין שהוא לא מסך. אני רוצה להכיר לו אפשרויות אחרות

נו, ומה עושים הילדים של החברות שלך? איך הם מסתדרים?
תראי, כשאני הייתי ביסודי אמא שלי הייתה בבית (יצאה לעבודה כשהייתי בכיתה ה'). היינו אוכלים ארוחת צהריים, מקשיבים לתסכיתים ברדיו (אין את זה היום), מכינים שיעורים ויוצאים החוצה לשחק עם השכנים. זו סיטואציה מאוד שונה ממה שאת מתארת.
אגב, בגילאים יותר מאוחרים דווקא כן צפינו בטלוויזיה כשהגענו הביתה.
&nbsp

יהלום29

New member
הם עושים שיעורים.. יצירות..

הבן שלי לא מביא שיעורים הביתה. עושה הכל בכיתה
ויצירות הוא שונא , אז זה לא עוזר לי.
אחותו נגיד אם אני אכבה לה את הטלוויזיה היא תמצא מה לעשות. כל מיני ניסויים גועליים, משחקי דמיון.. היא מוצאת. הוא לא

ובכל זאת, אני לא מכירה הרבה ילדים שיכולים להעסיק את עצמם לבד
במשך 3 וחצי שעות, בלי חברים ובלי אף מבוגר. גם אחותו בעצם לא מעסיקה את עצמה 3 וחצי שעות רצוף. אני עדיין חושבת ששלוש וחצי שעות זה יותר מדי זמן בשבילו, וצריך לחשוב על פתרון שיהיה מותאם יותר אליו.

סביון1

New member
הוא ממש לא עושה כלום חוץ ממסך? מתי הוא אוכל צהריים?

ומתי מכין שיעורים?
&nbsp
לגבי שליטה במסכים - מבחינה טכנית זה אפשרי לבטח לגבי הדסקטופ (יש למיקרוסופט אפשרות שליטה על זמן המסך), יש גם אפליקציות שמאפשרות שליטה בניידים, אבל תלוי באיזה ניידים, צריך לבדוק. אני לא מכירה אפשרות לשלוט בטלויזיה מרחוק.
&nbsp
מה דעתך, שתתירי לו להזמין חבר, בהנחה או ידיעה שהם ממילא משחקים יחד במסכים ולכן לא ישתוללו? וכמובן הוא צריך לדעת שבשעתיים האלה הוא מיצה את זמן המסך שלו לאותו יום וכשאת מגיעה הביתה המסכים כבים.

לא ניראה לי לחסום לו זמן מסך אם הוא לבד

זה מתכון לצרות. הוא קטנטון והוא לבד בבית. עדיף שיעסיק את עצמו במשהו מאשר שישב ולא יעשה כלום. ילד כזה צעיר לבד בבית, הייתי נורא דואגת אם אין עיסוקים מוגדרים מראש.

mykal

New member
לדעתי יותר משאת אמורה

לחפש סוגי פעילויות, יש צורך ללמד אותו להתעסק בדברים באופן עצמאי.
יש לי נכד בן 7, שזמן המסך שנותנים לו ביום הוא בס"ה שעה וגם זה בפיצול.
הוא חוזר הביתה בשעה 4.00 , נמצאת בבית נערה שעסוקה בעניניה,(לומדת לבגרויות) היא רק משגיחה שישתה, שיכין את מעט השיעורים שלו.
והוא עסוק בעצמו.
הוא קורא הרבה, צובע חוברות, ממלא חוברות של דגמי בוקי, תשבצונים לגילו,
מסדר דברים בבית, כמו--מכניס כלים למדיח, או מוציא למקום,
מסדר את החדר שלו. יש משחקים שונים ---
ויומים בשבוע הוא אצלי, וכשאני משוחחת איתו
או שאני מבשלת הוא איתי ועוזר לי.
גם אז פורש באיזה שלב לעניניו.ונראה לי שלימדו אותו להיות עסוק עצמאית.
וזו פשוט קצת השקעה בללמד שיש עיסוקים מחוץ למסך.

Ani15

New member
כלב

או חיית מחמד אחרת, שהוא צריך לטפל בה.
חוברות עבודה בנושאים שמעניינים אותו (בלבד!).
מנוי לעיתונים לילדים ונוער שמעניינים אותו.
ללכת לספריה לשאול ספר.
חוגים.
זה לא יעבוד אם לא תארגני לו באופן יזום אלטרנטיבות, וכן, זה דורש השקעה מצידך: לחפש בסביבתכם חוגים ועיסוקים בצהרים, לקחת אותו לספריה, לעשות מנוי לעיתון, לקחת חיית מחמד לפי בחירתו. הפתרון שאת מחפשת - "אני אגיד לו לעשות ככה וככה והוא יעשה" - לא יעבוד אצלכם. זה מה יש. יש ילדים שיכולים להעסיק את עצמם, הוא לא.
אכיפה: לנתק את הראוטר ולחבר אותו כשאת חוזרת מהעבודה (אם הוא ילד טכנולוגי - קחי את הראוטר איתך לעבודה). יש גם תוכנות בקרת הורים שחוסמות גישה בשעות שאת מגדירה (לפחות עד שהוא יגלה את הסיסמא שלך). אל תצפי ממנו להתנתק ביזמתו, רק כי אמרת לו, זה גדול עליו.

יהלום29

New member
אין בעיה להשקיע

חוגים יש לו, אבל אחהצ כי אין אפשרות ללכת ברגל לחוג אצלנו ואני חייבת להסיע.
ספרים אנחנו לוקחים, אבל הוא טוען שאוהב לקרוא רק בערב במיטה, ולא מוכן לקרוא בצהריים.
כלב לא בא בחשבון כרגע.
אין לי בעיה לקנות דברים אם צריך, אבל הוא לא רוצה שום דבר. בגלל זה חיפשתי רעיונות

mykal

New member
ההשקעה צריכה להיות בללמד

הגעת מהעבודה, את לוקחתלעצמך תעסוקה ומבקשת ממנו גם--
קח ספר , קח עיתון קומיקס לילדים, שב על ידי ותתעסק בזה,
בתחליה רבע שעה למחרת חצי שעה,
יום אחר, אני מבשלת, הנה ערמת הכביסה בבקשה תקפל,
תראי איך--הוא יעשה.
לא צריך רעיונות יבוא גדולות וזרות, חלק מההויה בבית.
זו למידה, לפעמים בבעיה של אופי שקיבל גושפנקא בהרגל.
תטילי את "האשמה" על הרופאה. שכך קבעה. אין מסכים.

למעלה