האם זה נכון שאם רק חצי כיתה מגיעה ללימודים, הם מבוטלים?

mykal

New member
הקשר היחיד הוא התלונות

גם את עושה לא תקין? וואוו, מעולם לא הוכרזה
כרזה כזו.
כן, זה ששיקולים שלל מציאות מכונים אותנו זה לא תקין?
האחריות על ידע התלמיד בסופו של דבר היא של המורים.
אף אחד לא אמר שלא אחריות התלמיד להשלים--
גם את מכונת לפי רוב ומיעוט. כי זה הנורמלי בחיים.
&nbsp
ומכיון שאת מורה--באמת בי"ס יכול להחליט על יום חופשה? באמת?

סביון1

New member
אני לגמרי חושבת שהאחריות היא על ההורים

וחשבתי שברור לגמרי שההורים הם אלה שלא בסדר (וגם הילדים, בכל זאת מדובר בילדים גדולים יחסית).
אבל דוקא בגלל זה אני חושבת שבית הספר צריך להמשיך כרגיל, כי אחרת יוצא שבית הספר לוקח את האחריות למחדל הזה על עצמו, וזה לא צריך להיות ככה.
&nbsp
&nbsp

mykal

New member
ביה"ס במקרה כזה

מנסה "להחליק" בעיה ידועה שאף אחד לא יכול למצוא לה פתרון שיתאים לכל.
ואינני בטוחה שלעוד הורים המציאות שקרתה, הפריעה כמו לפותחת השרשור,
שנמוקיה מבחינתה נכונים, אבל כמו שכתבתי לה--זו הראיה שלה ולא יכולים
לרצות את כולם.

Ani15

New member
תקין, לא תקין

בסוף ביה"ס צריך סטטיסטיקות טובות של מיצ"ב (ביסודי או בחטיבה) או בגרות (בתיכון), ולכן זה לא יקרה. ביום שיש הרבה נעדרים לא יילמד חומר חדש. מה זה משנה אם זה תקין או לא.
בבי"הס שלנו מודיעים מראש מתי יהיה יום "מיותר" כזה, עד כמה שהם יודעים (למשל יום אחרי טיול שנתי, כשהם יודעים שרוב התלמידים לא יגיעו), ומי שרוצה יכול להגיע ולעשות פעילויות אחרות בהשגחת המורים. לא בודקים נוכחות ביום כזה.

נומלה

New member
ברמת הנהלת בית הספר

זה כמעט תמיד נכון. ברמת משרד החינוך יש הוראה (חוזר מנכל?) ללמד בימי הלימודים. אין הגיון לא ללמד אם מגיעה חצי כיתה. ואם חצי כיתה תחליט לא להגיע כל השנה, אז לא ילמדו כל השנה? זה מביש לתלמידים שכן הגיעו, אבל אף מנהלת לא מתכוונת לעמוד מול הורה שלא שלח את הילד ולהגיד לו שזו הבעיה שלו שהילד ישלים את החומר כאשר יש טיעונים כמו "זה חג שלנו" "שורשים" ו"אתמול הם הלכו לישון מאוחר".

ההגיון הוא הפוך. הבעייה היא לא מה שיקרה לילד, אלא למורה.

המורה יודעת שרבים ל-א ישלימו את החומר, פשוט כי זאת המציאות. ולכן היא יודעת שמה שיקרה הוא שיווצר פער שייצור אחרי זה ל-ה בעיות, כי הילדים לא יידעו את החומר הזה, וזה יתבטא בשאלות בשיעורים בהמשך, באי הבנה של דברים שמתבססים על אותו חומר, בקשיים במבחנים, בקצב ההתקדמות, וכו' - ואם רואים שחצי כיתה לא הצליחה במבחן זו בעייה שלה, לא של חצי כיתה...
ללמד חומר במצב כזה זו פשוט החלטה לא סבירה. ולא מדובר על כל השנה אלא על יום אחד - אז היא לא מלמדת חומר באותו יום. לחילופין היא הייתה יכולה ללמד חומר באותו שיעור רק כדי להעמיד פנים, ולעשות "שיעור חזרה" בשיעור הבא.
כך או כך, אם המורה פשוט מתקדמת בחומר ביום כזה וזהו, זה מעיד על שיקול דעת לקוי מצדה...

נומלה

New member
אם מתכננים ליום כזה

פעילות כיפית, פעילות יצירתית, אינטראקציה עם התלמידים, (כי הרי יש ימים עם פעילות כיפית, אז אפשר לתכנן אותם לתאריכים "הבעייתיים"), אז גם יבואו יותר תלמידים (כי כדאי להם), גם יתפנו ימים אחרים, שבהם כולם ישנם, ללימוד, וגם מי שכן מגיע לא מרגיש שהוא מבטל את זמנו. אבל זה מצריך טיפה תכנון וחשיבה.
(וכמה חידות הגיון ושעור חזרה אחד נקרא בעיני ביטול זמן)

במה ממלאים את היום זו שאלה אחרת. השאלה

שאני דנתי בה היא למה המורה לא מתקדמת בחומר, והאם הגיוני להתקדם בחומר ביום כזה.
כמו כן, בכלל לא ברור לי שאם זה היה מה שקורה, זה היה מרגיע את אנה - הרי הבעייה הייתה שהיה משהו חשוב אחר לבן שלה באותו יום, והיא לא נתנה לו לא ללכת לבית הספר כי זה יום לימודים. אם זה היה "יום העשרה שחייבים לבוא אליו" אולי זה היה מעצבן אותה אפילו יותר...
וגם ההשערה שלך של"יום כיף בחירה" יבואו יותר תלמידים מאשר ל"יום לימודים חובה" לא ברור שהייתה מתאמתת. כמו כן, אם זה באמת משהו יוצא דופן עד כדי כך שתלמידים בחטיבת הביניים יעדיפו ל-ב-ח-ו-ר להגיע לבית הספר על פני להישאר בבית (אני, אישית, לא מצליחה לחשוב על משהו כזה בין כתלי בית הספר אלא אם כן מביאים אנשים/מתקנים/וכו' מבחוץ - ואם יש יכולת כזאת, מעולם לא נתקלתי בדבר כזה בכל שנותיי וכל שנות בנותיי במערכת החינוך - אם יש לך רעיונות ספציפיים, יהיה מעניין לשמוע אותם) אז סביר שזה דורש הרבה השקעה ושלא יעשו את זה דווקא ביום שצפויים להגיע פחות ילדים.

mykal

New member
שני דברים לדבריך--

1)הרעיון ל"המציא" משהו עד כדי כך אטרקטיבי, זה סוג של אשליה,
כי אם זו רק פעילות מורה אחד --אז מדובר בשיעור יחיד, הרי לא
"משנים" את המערכת, מה גם שלפעילות כוללת, זו עלות שלבי"הס
בד"כ אין. מה גם שפעילות שתמשוך קהל יעד אחד לא בהכרח
תמשוך קהל יעד אחר.
&nbsp
2)התלמידים שלא הגיעו--אלה בד"כ אלה שחגגו עד אור הבוקר,
הם עייפים וחלקם/רובם הם שתויים ובמצב לא כשיר להגיע למסגרת.
&nbsp
האשליה שלכל בעיה פתרון--לא לוקחת בחשבון "חולשות" התנהלותיות של ארועים
שלשום מערכת אין באמת כח להמודד מולם.

נומלה

New member
לא קונה

בחטיבת הביניים יש הרבה ימים "ריקים" מחד, ומאידך הרבה תלונות מן המערכת ש"אין זמן" לכל מיני מיזמים חינוכיים. יש ימים שברור שיהיו ימים ריקים (ה1 בינואר הוא יום כזה) זה ידוע מראש ואי אפשר לשלוח את הילדים הביתה. אני גם לא קונה את ענין העלות. לא כל דבר חינוכי כרוך בעלות נוספת. מה שכן צריך לדרוש מכוח האדם הנמצא להבין שזה לא יהיה יום שבו יצלמו כמה שעשועונים ובזה יסתיים המאמץ.
האובזרבציה האישית שלי שזה בדיוק זה. למערכת אין כוח וחשק להתמודד עם זה והפתרון הוא להושיב את הילדים בכיתה ולא לעשות כלום. לטעמי זה לא פתרון קביל.

mykal

New member
אז אל תקני,

מענין אותי אם היית בתוך המערכת כדי לומר את דברים האלה.
כי ההצצה מבחוץ, לא בהכרח משקפת את הפנים,
אבל כבר למדנו שמותר לא להסכים, וזה לגמרי בסדר.

כמו אילו מיזמים חינוכיים למשל?

קשה להתייחס לדברים שלך כי לא ברור לאילו מין דברים את מתכוונת.

למעלה