דמי כיס ?

דמי כיס ?

מה הנוהג אצלכן בבית? כילדה הייתי מקבלת דמי כיס. זה היה בגיל בו הייתי עצמאית מבחינת הגעה לביה"ס וממנו. ולרוב הייתי קונה ממתקים או חוסכת לצעצוע. לאחרונה שמעתי מבתי בת השבע (לומדת בכתה ב') שחברות שלה מקבלות דמי כיס. ואני מתלבטת בנושא. מצד אחד היא עוד לא חשופה לצרכנות אישית כי אנחנו לוקחים אותה לביה"ס / חברים / חוגים ומחזירים אותה. מצד שני, אולי יש ערך חינוכי לדמי הכיס. חששות נוספים קשורים לקנאה שהדבר יעורר אצל האחים. אשמח לשמוע מנסיונכן.

mykal

New member
רק למשפט אחד,

אני מצטטת:" חששות נוספים קשורים לקנאה שהדבר יעורר אצל האחים."
אין שום סיבה לחשש כזה, אם האוירה בבית ביניהם נטולת קנאה.
מאז ומעולם לא היה אצלי בבית נושא הקנאה,
כשאנחנו כהורים--החלטנו ונתנו לכל אחד מה שהוא צריך ומה שמתאים לו,
לא היתה סיבה לקנאה.
לא השוינו ביניהם בכלל, לא ניסינו להתימר לתת לזה ולא לזה,
מה שהיה צריך לפי דעתינו קיבלו.(צפים ועולים לי 2 קוריוזים בהקשר
--אבל לא אלעה)
אל תלכי בכלל לכיוון הזה. ותראי שהעוקץ ניטל.ברגע שתאמרי--
החלטנו לתת לך דמי כיס בסך---..... כי את כבר בכיתה......
וזהו.

לגבי דמי כיס--אין לי דיעה. לא נתתי. אבל תקופה אחרת.
ולנכדים לא מתנהלים באופן זהה בכל משפחה.

אם תחליטי שמתאים/צריך/נכון לתת לה

אצלינו יש טקס דמי כיס בכל 1 בחודש

ביסודי 50 ש"ח, חטיבה ותיכון 100 ש"ח. בגיל צעיר יותר הנוהל היה שכאשר הולכים לחנות ממתקים/סופר/חנות שטויות, הילד מקבל באותו הרגע ביד 5/10 ש"ח וצריך לבחור איך לנצל אותם.
עובד בשבילנו מצויין. אני פטורה לחלוטין מלקנות הביתה ממתקים וחטיפים (מי שרוצה ניגש למכולת וקונה לעצמו מכספו) ואם באים אלי בבקשות לדברים שלא מתאים לי לממן, אני אומרת - תחסוך מדמי הכיס שלך ואז תוכל לקנות.
הדבר הכי טוב שקרה מזה הוא שדברים שהם היו פשוט "חייבים", פתאום כבר פחות חיוניים כהם צריכים להוציא את זה מכיסם...

עדיקים

Active member
אצלנו אין עדיין דמי כיס

הילדים מקבלים מידי פעם כסף מהסבים, ובינתיים חסכו כבר המון כסף ולכן לא רואה סיבה לתת להם. שיהיה להם עוד יותר ממה שיש להם כרגע נראה לי מיותר. כשצריכים דברים אני קונה להם.
הם סופרים ויודעים בדיוק כמה כסף יש להם וכשרוצים לקנות דברים שאני לא מוכנה לממן או לפנק את עצמם כמו למשל עכשיו בחופש כשהם בבית ירדו למרכז קניות וקנו לעצמם צעצוע.
אם לדעתך היא עדיין לא חשופה לצרכנות אישית אז למה בעצם לתת?

אני לא יודעת לגבי ערך חינוכי, אבל אני יודעת שזה מהנה

קטונתי מלהגיד אם יש בזה ערך חינוכי.

אבל אני חושבת שילדים שמחים להרגיש עצמאות. זה יכול להיות הארטיק בדרך חזרה מבית הספר, או לחסוך למשהו.

מספרים ששמעתי לגבי ילדים בכיתה ב זה 15 שקלים לשבוע.

קנאת אחים? אם הם מספיק גדולים כדי להבין, אפשר לתת גם להם דמי כיס, אבל פחות. אם לדעתך הם לא מספיק גדולים - אז להגיד להם שהם יתחילו לקבל כשהם יהיו בכיתה ב.

בעעד דמי כיס

לדעתי יש בדמי כיס דבר מאוד מחנך, האם אני מבזבז את הכסף על ממתק או חוסך לקניית צעצוע. יש הבנה אישית של המחשבה על מה מבזבזים את הכסף או מה שווה לחסוך את הכסף. זה מוריד הרבה ויכוחים, אם אתה רוצה קלפים זה מהכסף שלך וכו...
אני כן התניתי שבדמי הכיס לא יותר מידי ממתקים.
אצלי היה גיל בו התחחלתי לתת דמי כיס וגם דמי הכיס לא היו שווים לכל הילדים. תלוי גיל. התחלתתי לתת בערך בכיתה ב והיה עליה בסכום הכסף עם הגיל.

אשרז4

New member
אני חושבת ששיש בזה בהחלט מזהו מחנך

התנהלת עם כסף, קבלת החלטות, דחיית סיפוקים, התמודדות עם החלטות שגויות וכד'.
&nbsp
אצלנו נתנו דמי כיס כאשר הנוהל הוא "לשימוש לדברים שהן רוצות ואנחנו כהורים מרשים אך לא מוכנים להוציא על כך כסף"
קיבלו אם אינני טועה 20 שח בחודש עד כתה ז ועכשיו 50 שח
&nbsp
שימש אותם לקניית דברים קטנים, לחסכון לשדרוג נייד (אנחנו אמרנו כמה מוכנים להוציא והן בחרו מכשיר יקר יותר והוסיפו), שדרוג ארטיקים לפעמים (כשאני מוכנה רק קרח והן רוצות משהו אחר- מוסיפות)
החל מכתה ו היולהם לפעמים מפגשי חברים בגלידריה או בית קפה ואז אמרנו כמה פעמים אנחנו מוכנים לתת ואת השאר- מכספה.
&nbsp
אין כמו לחוש את הכסף בידים
ללכת לקניון עם שטר של 50-100 ולחזור בלי כלום/ 10 שח ואז לנסות להבין על מה הוצאת ואם אכן היה שווה
ולהבין שכעת בקופה יש לך X פחות ממה שהיה
לחשב כמה שבועות יעברו על שתוכל לחסוך את הכסף ל משחקון החדש ולחשוב עם באמת שווה
להבין שאם את הולכת ורוצה גם מנה לאכול גם שתיה וגם אח"כ גלידה זה יוצר בסביבות 60-70 שח. אם תבחרי לשתות מים/לחלוק מנה עם חברה - כמה חסכון זה- האם כדאי? האם מהנה?
לא משתווה לשום הרצאה / הסבר של ההורה

למעלה