לא אוכלים צהריים

יהלום29

New member
לא אוכלים צהריים

התאומים שלי בני 9 החלו לחזור השנה לבד מבית הספר.
אני חוזרת בסביבות 16:30 אחרי שאני אוספת את הקטנים ועד אז הם לבד.
הבעיה היא שאני מכינה להם צהריים לחימום (וזה לא קל לי ההתארגנות הזאת) והם לא אוכלים.
בהתחלה כעסתי שלא אוכלים וישר רצים למחשב ולטלוויזיה. אחר כך הענשתי, אחר כך ניסיתי בטוב, ניסיתי שיחות, ניסיתי הסכמים.. כלום לא עוזר.
עכשיו בגלל שהם יודעים שאני רוצה שיאכלו, אז התחילו לזרוק את האוכל ! בפח, בחצר שלנו.. שזה עוד יותר מרגיז אותי כי זה אוכל טוב שאני טרחתי והכנתי והם פשוט העיפו לפח.
אני לא יודעת איך להתמודד עם זה. יש לי מצלמה בבית,אז היום פשוט ראיתי איך הבת שלי זורקת את האוכל ואז מוציאה שוקולד מהארון למעלה (מטפסת על כסא) ואוכלת במקום. זה מרגיז אותי בטירוף.
חשבתי לא להכין להם אוכל, ושיסתדרו עם לחם וממרח. בתור עקרון..מה אני עושה עם כל האוכל שיש בבית? כי הם מטפסים ומוצאים ומלבד לנעול הכל אני לא רואה דרך למנוע מהם לשבת לאכול קורנפלקס במקום ..

לא לקנות דברים שאת לא רוצה שהם יאכלו.

אני לא בעד להעניש ילדים בגלל שהם לא אוכלים אוכל שהכנת.

אבל את כן יכולה להפסיק להכניס הביתה חטיפים וממתקים וכל שאר דברים שאת לא ממש רוצה שיאכלו. ואת יכולה לאמר להם ״אני מוכנה שתאכלו קורנפלקס פעם ביום. אני רואה שאי אפשר לסמוך עליכם ואתם אוכלים ממנו יותר מדי וזה לא בריא, ואני רואה שאתם לא מסוגלים להתאפק, אז בלית ברירה - לא יהיה קורנפלקס בבית״.

שאלת אותם מה הם רוצים לאכול? אולי תצליחו למצוא פתרון שישמח את כל הצדדים. משהו שהוא בריא לדעתך, וטעים לדעתם.

יהלום29

New member
ניסיתי הכל

מכינה רק דברים שהם אוהבים.
הבעיה שאני לא באמת מסוגלת להעלים את כל האוכל מהבית כי תמיד ימצאו משהו..
אין כל כל חטיפים , אבל יש נגיד טבלאות שוקולד. אז לקחו מזה. העלמתי את זה, אז לקחו משוקולד פצפוצים כזה שאני מחזיקה לאפיה..
אני מעלימה משהו אחד לוקחים משהו אחר. מחר הם יאכלו סוכר מהצנצנת (אחותי עשתה את זה למשל) ולא מקובל עליי שזה יהיה במקום אוכל.
לא רעבים, אל תאכלו כלום. אל תגידו לי לא רעבים ותנשנשו במקום.

סביון1

New member
אני בעד כל מה שאביבקיץ אמרה וגם מציעה אפשרות אחרת:

להכין להם אלטרנטיבה סבירה בעינייך (אולי פירות למשל?) ולתת להם ארוחה חמה בארבע וחצי. זה עלול לדפוק להם חוגים ופגישות עם חברים, אבל אפשר להסביר להם שאת עושה זאת ללא ברירה מאחר ולבד הם לא אוכלים.

mykal

New member
מצטרפת לקודמותי, ומוסיפה--

הם באים הביתה לבד, ומשגיחים על עצמם,
מעסיקים את עצמם--כל הכבוד להם, וכל הכבוד שהרגלת כך.
למה לא תכיני להם את מנות הקורנפלקס בשקית לכל אחד,
ושיוסיפו קצת חלב. וזו תהיה ארוחת הבינים.
ותעשי "היפוך ארוחות" בערב תאכלו כולכם יחד את הארוחה העיקרית.
למה שווה לריב על כך, למה כדאי לגרום למתח בענין.

אני מבינה שאת הממתקים לא ניתן לחסל לגמרי,
הם לא אמורים להיות במטבח, (מסוכן שהם מטפסים לגובה) יש ארונות בחדרים אחרים, כן, תנעלי, ושם מקבלים רק כשאת חושבת שנכון ומתאים.

יהלום29

New member
חשבתי על כך גם

בעקרון זה אופציה עדיפה בעיניי, אבל אני לא יודעת מה לתת להם לצהריים..
הם לא באמת ירצו קורנפלקס זה היה רק דוגמא..
לערב אנחנו לרוב אוכלים משהו בקטנה כמו פסטה/רביולי/חביתה/פיצה..
והילדים האחרים עדיין ירצו את זה. אז לתת להם לצהריים שאריות מהערב של אתמול?
אני לא מסוגלת להכין עוד מנות במעט זמן שיש לי

mykal

New member
אפשר לא לתת להם

לאכול שונה מכולם,
בצהרים שהם יבחרו מה נכון להם--
פסטה? פיצה? וכד'
וכולכם תאכלו "צהרים" בערב.
לא צריך לבשל כפול. בכלל לא.

תעבירי ארוחה מבושלת בשרית לארוחת ערב

וארוחת בוקר - מה שבדרך כלל אתם אוכלים לארוחת ערב.
ושצהריים יאכלו קורנפלקס.
אתם שומרים כשרות?

יהלום29

New member
לא שומרים

הם אוכלים בבוקר קורנפלקס (לפחות חלקם) זה לא ישתנה.
הבעיה שנניח והיום הם אוכלים חביתה לארוחת ערב, אם אכין להם יום קודם לצהריים זה יהיה מגעיל.
זה שונה ממנה בשרית שאני מכינה מראש והם מחממים.
חוץ מפסטה לא רואה איזה עוד אפשרויות אני יכולה להשאיר

אצלינו אוכלים ביצים בבוקר

בגלל שהיתה תקופה ארוכה שהגדול בגלל ריטלין היה מאבד טעבון עד שעה 4-5. אז בבוקר אכל חלבון טוב, מזין ובונה שריר.
ומה זה "זה לא ישתנה"? זו תוצאה של חוסר יכולת שלהם (מקווה, זמנית: בכל זאת, רק כיתה ג' ושנה ראשונה לאתגר) לאכול א.צהריים בצורה עצמאית.

יהלום29

New member
אני לא נמצאת בבוקר

בעלי מארגן אותם לבד. ואין מצב לביצים אלא אם זה מוכן מראש ולכן הקורנפלקס..
ניסיתי כל מיני דברים אחרים, לא תפס. הכוונה בבקרים
&nbsp

danakama10

New member
אפשר להכין ביצה קשה מראש

וביננו, לשים ביצים על האש (ולשים טיימר על האייפון כדי לא לשכוח להוריד) או חביתה על המחבת ממספר ביצים שיספיק לכולם זה משהו שגם בעלים מסוגלים לעשות בזמן שהם מארגנים את הילדים...
אני חושבת שחשוב להקדיש קצת יותר תשומת לב לתזונת הילדים, ולא להתחשב רק במה שנוח וקל. ילדים דורשים הרי הרבה השקעה, בכל התחומים.

קורנפלקס זה מאכל שלא נורא לאכול פה ושם, אבל כשזה הבסיס לארוחת הבוקר וגם מה שהם אוכלים בצהריים, זה כבר חבל. מדובר בפחממות פשוטות שמתפרקות מהר מאוד לסוכרים, והדבר הכי מזין בהם זה הויטמינים שדוחפים בהם.

אפשר לקנות לחם מלא איכותי, לפרוס ולהקפיא בפרוסות. כל ערב להוציא מספר פרוסות ולשים עטופות במקרר, ולהכין לילדים בבוקר טוסט עם חמאה טובה או לתת להם לטבול את הטוסט בטחינה שמכינים ערב קודם, סנדוויץ עם גבינה/פינאט באטר איכותי. להוסיף חביתה/ביצה קשה, מספר ירקות חתוכים (שלא נורא לחתוך ערב קודם). אפשר להכין בסיר בישול איטי במשך הלילה דייסת שיבולת שועל (במים או חלב) ולהוסיף פירות חתוכים ותבלינים כמו קינמון ואפילו אבקת קקאו/דבש/סירופ מייפל טובים (לא להשתמש בדייסה המהירה, רק במה שכתוב עליו המקבילה של steel cut, אלו שדורשים בישול ארוך). הדברים האלו גם לא לוקחים הרבה זמן וגם תורמים לילדים בשני מישורים: הם אוכלים דברים מזינים והם לומדים על תזונה נכונה כך שבעתיד יוכלו בעצמם לקבל החלטות טובות. אני עובדת על זה הרבה עם הילדים שלי, מקריאה להם ספרים שמסבירים על מזון, מדברים על מה בריא מה לא ולמה, מסתכלים יחד על תוויות המזון ובודקים מה יותר בריא ועוד. וזה תופס! לא מזמן היינו מאוד עסוקים ולא היה לנו זמן לקפוץ לסופר והבית היה ריק לחלוטין. בערב היינו הרוסים ואמרנו לילדים שנזמין פיצה לארוחת ערב. הבכור התרגז ואמר, אני רוצה ארוחת ערב בריאה וטעימה כמו תמיד!

יהלום29

New member
,רעיונות טובים

אבל.. כאמור בעלי לא יכין. זאת מלחמה אבודה.
דווקא לא כל כך באשמתו, הוא מארגן 4 קטנים ששלושה מהם בכלל לא רוצים לקום בבוקר, הוא צריך לריב איתם ולדאוג שיזדרזו וגם לתפוס את הרכבת ב5 לשמונה.
הוא לא כל כך יכול לעמוד במטבח ולהכין.. גם אני אם אני איתם בבוקר לא פנויה לזה אלא אם אקום חצי שעה קודם (הוא לא מוכן לזה) ואני קמה כבר ב5 אז לא אעמוד להכין חביתה ב4 בבוקר..
&nbsp
&nbsp

mykal

New member
למה אין לך מה לתת

מלבד פסטה? שגם בה ניתן לגון.
אפשר פיצה, אפשר פשטידות למיניהן--מה שהם אוהבים.
אפשר לפרוס על מגש פירות וירקות חתוכים.
אפשר סלט טונה,
זו אמורה להיות סוג של ארוחת בינים שתשביע אותם,
לא בישול וטירחה שלך, וגם לא טרחה שלהם בהכנה.
מי שלא רגיל ומיומן במטבח --גם לא יכין לעצמו--אפילו לא מבוגר.

mykal

New member
אגיד משהו שאולי

לא פוליטלי קורקט, אבל מנסיון רב שנים,
(עכשיו עם נכדים שגדלים כאן כילדיי)
&nbsp
שיתוף ושיחה זה נכון וזה טוב.
אבל לגבי נוהלי הבית והחלטות שלי(במקרה הזה שלך)
הייתי שואלת באופן הכי מצומצם--את הקובעת.
&nbsp
הייתי מכינה תפריט לשבוע מראש,
כלומר, ביום ראשון סלט טונה, ביום שני פיצה, וכו'
מזמינה את המשפחה לשיחה, ואומרת--חשבתי לפתור את הקושי שלכם
בלהכין לעצמיכם צהרים כך--נאכל בשעה 6.00 כולנו. ובצהרים הנה מה שיהיה התפריט,
תגידו הימים מתאימים או דוקא סלט ביום חמישי ופשטידת תירס ביום שני,
הבחירה מצומצמת כדי לשתף, ולא על מה לאכול, ולא על השינוי.
ילדים זקוקים לסדר ולסמכות. ותראי שיעבור הרבה יותר פשוט משחשבת.
&nbsp
תחזרי לשתף אשמח לשמע.

יהלום29

New member
אבל זה מה שעשיתי עד עכשיו

וזה ממש לא עבר בקלות..
להפך.
הבת שלי במיוחד היא מאד מתוחכמת וככל שמנסים לכפות עליה יותר כך היא יותר מתנגדת.
לכן בדברים שהם לא עקרוניים אני משתדלת כן לתת לה את חופש הבחירה

יהלום29

New member
אגב ירקות זו בעיה גדולה

הילדים שלי לא יאכלו סלט שהוכן ערב קודם (אני לא הייתי אוכלת)
והם גם לא יחתכו ירקות לעצמם.
ואז נראה לי שבערב בארוחה העיקרית יהיה קשה לשכנע אותם לאכול גם ירקות. (הם אוכלים רק טריים ולא מבושלים)

mykal

New member
ירקות לא מוכרחים

להיות בסלט. אפשר פלטת ירקות.
אפשר לרחוץ ירקות ולשים סתם במקרר.
ולגבי הבת משפט אחד.
אני מבינה שהיא מתחכמת ונבונה ולא אוהבת כפיה, אלה תכונות נפלאות לחיים.
אבל ואבל גדול--מדובר בילדה בת 9, את אמא שלה, ולא חסר לך
יכולת להתמודד מול התכונות האלה--היא תלויה בך,
אז לפעמים ובמקומות שעקרוני לך שתהיה התנהלות ביתית סדירה,
מותר "לעשות שריר" בלי להכריז אלא ממש באותו אופן בו היא עושה זאת.
אני הייתי וכנראה עודני--אמא החלטית מאוד מול ילדי הדעתנים,
ואנחנו חברים טובים ממש.
גם עם הנכדים אני יותר החלטית וברורה למרות ה"כח" שלהם מולינו.

יהלום29

New member
איפה שזה עקרוני ברור

אבל אני לא חושבת שפה זה עקרוני.
כאמור כשניסיתי לכפות עליה מה לאכול זה נגמר בזריקת האוכל בחצר.. אז בפעם הבאה תהיה יותר מתוחכמת ויהיה לי קשה יותר לתפוס. אז אני לא רואה איך להתעקש מולה יעזור פה

למעלה