האם כדאי לשלם לילד על בייביסיטר?

האם כדאי לשלם לילד על בייביסיטר?

קבענו שפעם בשבוע על בסיס כמעט קבוע בן 12 יוציא בן 4 מהגן, ייתן לו אוכל ויעסיק אותו עד שאני מגיעה. סה"כ כשעתיים וחצי. אני מתלבטת האם ואיך לתגמל אותו.
בגדול, הגישה שלנו היא שעל כולם לעזור במטלות הבית כולל עזרה בטיפול באחים הקטנים, ללא כל תגמול. אבל הכוונה לעזרה בטיפול זה לשים תכנית טלויזיה שהאח אוהב או לשמור עליו דקה כשאני מפעילה מכונת כביסה.
כאן מדובר על משהו די ארוך, הילד אחראי על אחיו מכל ההיבטים, הוא לא יכול לעשות שום דבר אחר. בעיני, זה שונה לגמרי מעזרה שוטפת של כמה דקות.
האמת שהילד גם ביקש לשלם לו, חצי ממה שאני משלמת לבייביסיטר שמגיעה ביום אחר בשבוע ולא פנויה היום.
בעלי מתנגד בתוקף. לטענתו, כמו שהוא לא מבקש תשלום מהילד כי הוא עוזר לו עם הלימודים, אז גם הילד לא אמור לקבל. חשוב לציין שהוא כן נותן לגדולים 10 שקלים כשהם שוטפים את האוטו. לדבריו, כי זה לגמרי מעבר לתחומי האחריות שלהם. בעיני, גם בייביסיטר קבוע במשך שעתיים וחצי הוא מעבר לעזרה שהגיוני לקבל.
כפשרה, הצעתי לקנות לילד מתנה. גם לזה בעלי מתנגד.
מה דעתכם?

הוא מקבל דמי כיס?

אם לא, זה זמן טוב להתחיל. כך גם תתני לו כסף (שנראה לך שמגיע לו) וגם זה לא יקושר ל"עבודה" בבית, כי זה באמת לא רעיון טוב. לדעתי גם זה שבעלך נותן לגדולים 10 ש"ח כדי לשטוף את האוטו זה לא רעיון טוב, ואולי משם הגיע הרעיון של הגדול שתשלמי גם על זה.

אני אוהבת את הרעיון של דמי כיס

רק שתי בעיות:
לי נראה שהתשלום ההוגן תמורת בייביסיטר הוא 50 ש"ח, אבל לא הגיוני לתת לו 50 ש"ח כדמי כיס.
מה אני עושה עם אחיו בן ה-9? נותנת לו בלי ש"עוזר"?

אם רק עכשיו את מתחילה לתת לבכור

דמי כיס, את ממש לא חייבת להתחיל לתת לבן ה-9 באותו זמן. אצלנו ברור שיש הפרדה ומה שנכון לבת ה-12 לא נכון לבת ה-9.
לגבי 50 ש"ח כדמי כיס לשבוע - לא נשמע לי מאוד פרוע. אבל אם לא נראה לך, את יכולה להוריד קצת מהסכום.
לא יודעת, אגב, איך זה אצל הבכור שלך, אבל עכשיו כשהגדולה שלנו (גם בת 12) בחטיבה, יש להם קפטריה, כך שההוצאות שלה עולות.

הוא לוקח אוכל מהבית, לא קונה בקפיטריה

אין לו הוצאות. אבל הוא כן חוסך לפלאפון חדש

mykal

New member
מענין,

איך הגישה של בעלך משתנה, בין הצורך שלו--ומיד הסבר לוגי--
"זה לא בתחום האחריות שלהם" ואותו טיעון לא תופס על שמירה על אח--
למה הגדול אמור להיות אחראי על אחיו? זה הבן שלו?
אז כלפי בעלך---כל מה שקשור לבית--כולל הרכב, הוא עזרה בבית.
אז שלא ישלם ונראה שיעשו.
לגבי הבן--הייתי שואלת אותו אם הוא מוכן לעשות בייביסיטר על ילדים בשכונה,
אם כן, אז אולי מגיע לו--אם לא--אזי זה כלול בעזרה בבית. והתביעה מצידו
לא נכונה.

עכשיו אחרי ש"ניטרלתי" את הקולות ברקע.
את נשארת עם בעיה של יום בשבוע למשך שעתיים וחצי.
אז קראי לגדול, תעשי את זה ממש חשוב, תכתבי חוזה--שתמיד בימי ד' אחה"צ הוא מוציא ב--4 את האח--מגיע איתו הביתה ושומר עליו, עד שאת מגיעה,
אין חברים, אין דברים אחרים--אם יצטרך שינוי--שיודיע לפחות יומים מראש.
ועל זה את משלמת לו--כל 1 לחודש סכום של 50 ש"ח(מה שתחליטי).
ככה ירגיש בוגר ואחראי, ככה התביעה לא תהיה על כל דקה נוספת,
ככה זה לא בהשואה לבייביסיטר, אלא חוזה ביניכם שיש בו עזרה בבית עם תמורה לאחריות.
בהצלחה.

Ani15

New member
אצלנו

אני משלמת להם על שירותים שהייתי משלמת לאחרים עליהם אם הם לא היו עושים אותם (למשל שטיפת הרכב), אבל לא משלמת על שירותים שהייתי עושה בעצמי (או אבא שלהם) אם הם לא היו עושים אותם (למשל תלית כביסה או להיות בבית עם אחות קטנה בשעות שאתה ממילא בבית). כפועל יוצא, אני כן הייתי משלמת על מה שתיארת, במיוחד שיש בייביסיטר בתשלום שעושה עבודה דומה, ומכיוון שיש פה מחויבות ארוכת טווח.

ליאת של עדי

New member
מנהל
לא הבנתי משהו, תקני אותי אם אני טועה

לתת עשרה שקלים על עזרה *לבעלך* בשטיפת הרכב זה בסדר (מהתירוץ שזה לא בתחום אחראיות הילדים לכאורה כשתכלס נוח לו לתת להם עשרה שקלים שיעבדו במקומו) אבל כדי לעזור בסגירת חור בעייתי בהתנהלות הבית שלא בתחום האחראיות של הילד(שככל הניראה את צריכה לפתור) על זה לא בסדר לשלם?

לגבי שטיפת האוטו

אם הילדים לא היו שוטפים, לא היינו שוטפים או משלימים למישהו אחר.
המטרה הייתה למצוא להם תעסוקה וגם סתם לצ'פר אותם.
אגב, בפעם האחרונה הודעתי שלא נראה לי נכון לשלם.
אז בן 9 סירב לעזור.
בן 12 סיכם שהוא מקבל את כל הבקבוקים שהוא מוצא באוטו שלי (היו ערימות) - הם מחיליפ אותם בצופים תמורת ממתקים.
&nbsp

לא משלמת על כלום

אם צריכה משהו
כמו בייבסיטר וכדומה
פשוט מטילה אחריות
אין פה גם דמי כיס
מהסיבה שאין להם מה לעשות עם הכסף
100% מהבקשות שלהם לקניות נענות.
כמובן בגבול הטעם הטוב

על פעם בשבוע - לא הייתי משלמת

אם היה מדובר במשהו קבוע, שבאמת מעיק על סדר היום של האח הגדול - מגיע לו פיצוי. כי זה אומר שסדר היום שלו ״משועבד״.

אבל בסך הכל פעם בשבוע? לא לשלם. וגם לא לתת מתנה. אמירת ״תודה רבה, זה מאד עוזר לנו״ אמורה להספיק.

אני חושבת שטוב שכל האחים עוזרים לפעמים. ואז יש אווירה של עזרה, ולא צריך לתמחר כל דבר. בעלך ״דפק״ את העניין כשנתן כסף על שטיפה. פתאום הם לא מוכנים לעזור, אם הם לא מקבלים כסף.

אני מציעה שתמצאו מטלות גם לאח בן ה9, וגם לקטנים - כשיגדלו קצת.

גם אני בדעתך

סתם רעיון... אם לא כסף אז אולי צ'ופר

כשהם ביחד תשאירי להם איזה חטיף מושקע שהילד אוהב, מדי פעם הזמנה של פיצה וכו'
משהו שיראה את ההערכה שלך לנושא

מסתבר שהוא קיבל צ'ופר בלי שהבנתי

הוא ישמור רק בימים שאמא שלי לא מגיעה. הם ממש לא מסתדרים, באשמתה לחלוטין.
אז הוא מעדיף לשמור על אחיו, אם זה אומר שהיא לא באה.

עזרה בבית- סליחה ארוך

אצלי הבכורה (בת 11) כבר משנה שעברה... אחראית על אחיה הצעיר (7) פעמיים בשבוע כשהם חוזרים מביהס עצמאית בהסעה ונשארים בבית כשעתיים עד שאני חוזרת מהעבודה. היא מחממת לו אוכל ולרוב הם בזמן מסכים עד שאני חוזרת הביתה.
מראש זה הוצג כמשהו שהוא בתחום אחריותה וכעזרה בבית על מנת שבכסף שאני חוסכת לבייביסיטר נוכל להשתמש בדברים אחרים. (סוג של תיעדוף ההוצאות בבית).
מצד שני הילדון מתחיל חוג בימי שישי בבוקר (אני עובדת) וסיכמנו שתמורת הבאתו לשם ברגל באופן קבוע היא תקבל 10 ש"ח.
חלק מזה הוא תוצאה של הצורך שלה להרוויח כסף לטובת חיסכון לדברים גדולים.
מעבר לזה היא מקבלת 15 ש"ח לרוב פעם בשבוע כשיש מפגש כיתתי בפיצריה המקומית.
בעיני שטיפת האוטו היא לא באחריותם , אבל אם קיבלו על זה כסף מבחינתו של הבכור באמת שאין הבדל בין זה ובין לשמור באופן קבוע על האח הצעיר.
נראה לי שאתם צריכים להחליט בינכם מה הן מטלות שנכנסות כעזרה של הילדים בבית באופן קבוע ומה הן מטלות שיכולות לקבל תמריץ כספי.
יש לי חברה שמשיכת הזמן בערב בכניסה למקלחות והמריבות סביב זה הטריפו אותה ובסופו של דבר סיכמו שאם הילדות נכנסות מידית למקלחת הן מקבלות תמורת זה 1 שח בכל ערב. כל משפחה ומה שנכון לה.

0

בן 7 ובן 4 זה לא אותו הדבר

כל השנה שעברה הגדול היה חוזר הביתה עם אחיו שהיה אז בן 8 ונשארו בבית לבד פעמיים בשבוע.
אבל הייתה לו אחריות רק להביא אותו ולחמם אוכל.
כמובן שנושא התשלום בכלל לא עלה.
כאן מדובר בשיעבוד (למעט קצת זמן טלויזיה).

למעלה