התנהלות בגן

התנהלות בגן

השאלה שלי מתאימה יותר לפורום פעוטות, אבל אשמח לשמוע את דעתכן:
היום קרה מקרה שזעזע אותי בגן הפרטי של בן 2. זהו גן שהגדול היה 3 שנים, והקטן התחיל שנה שלישית, רק עבר קבוצה.
הגן נפתח ב 7 ועד 7:30 יש רק סייעת אחת בכל קבוצה. שזה אמור להיות בסדר כי יש מעט ילדים בהתחלה. אבל היום הגעתי לגן, ראיתי שהילדים בחצר הקטנה שלהם. 4 ילדים בני שנתיים, משחקים יפה. אבל ל-ב-ד!
אמרתי שלום ממש חזק וישר באה אלי בעלת הגן שהיא גם זאת שמתגברת את הצוות בבוקר. רק הספקתי לומר שאני רואה שהילדים לבד, הופיעה סייעת שכנראה היא זאת שאמורה להיות עם הילדים ויחד איתה ילדה מלאה בדם שנפלה מנדנדה. אז היא ביקשה סיוע מבעלת הגן בטיפול בילדה. הן הלכו כמה מטרים מחוץ לחצר ושוב הילדים נשארו לבד.
טוב, מדובר באמת במקרה חירום, אז חיכיתי. אחרי כמה דקות ביקשתי מסייעת אחרת שהייתה בקבוצה ליד עם ילד אחד לבוא כי אני חייבת ללכת והילד גם נפרד קשה. היא באה, ובאותו הרגע חזרה גם בעלת הגן ולקחה את הבן שלי. אני הלכתי רגועה.
שמעתי אותו בוכה אבל הנחתי שמרגיעים אותו. רק יצאתי ונזכרתי ששכחתי לומר איפה שמתי את הבקבוק שלו. חזרתי ושמעתי אותו בוכה ליד השער של הכיתה. שמעתי אותו בוכה, וראיתי שאף אחד לא ניגש. התלבטתי איך לפעול כי לא רציתי שיראה אותי.
ואז הגיע אבא עם ילד ורצה להיכנס לגן. אמרתי לו שהוא לא יכול לפתוח כי הבן שלי שם בוכה והוא יברח. חיכינו שתבוא סייעת לקחת אותו. אחרי חצי דקה, הוא אמר שהוא ממהר, אז פתחנו את השער והילד שלי פשוט רץ החוצה. במזל, הוא רץ אלי.
הבאתי אותו לגן, הסייעת שקראתי לה מקודם מהקבוצה השנייה, הייתה שם לבד עם כולם ולא הייתה מודעת בכלל שהוא יצא. וכמובן שלא שמעה או לא רצתה לשמוע שהוא בוכה. התנצלה ואמרה שהיא בכלל באה מקבוצה אחרת.
לכאורה, לא היה לו הרבה סיכוי לברוח.
בעיקרון, יש שער קטן בחצר שלהם שמן הסתם היה פתוח. הוא בכה ליד דלת נעולה ביציאה הראשונה מהמתחם שלו כשיש עוד דלת אחרת. אבל ההורים שנכנסים לא תמיד נועלים אותן וגם אולי לא היו שמים לב שיש ילד לבד שיצאה החוצה. הרי כולם ממהרים בבוקר. כמו שלא בטוח שהאבא הזה לא היה מתעלם ממנו אם לא הייתי שם. ביציאה מהגן יש עוד שער אחד ובעלה של הגננת עומד שם. קרה שתפס את אחד הבנים שלי כשרצו קצת לפניי. אבל שוב, מה אם לא?
ואז זה כבר כביש ראשי עם כל המכוניות של היישוב. וילד שעוד לא מדבר.
אז אני תוהה מה נכון לעשות ועל מה לשים דגש? האם לחכות לאסיפת הורים ביום רביעי? לדבר עם הגננת שבכלל לא בגן בשעות האלה? לדבר עם בעלת הגן שרוצה ליסוך בצוות? לי נראה נכון לדבר באסיפה כי אז יש עוד הורים ששומעים. או שאולי עדיף בקבוצת הווטסאפ (או שזה נראה שאני רק מלכלכת, בזמן שבאסיפה אפשר גם לדרוש פתרונות).
ועל מה לשים דגש? שלא שמו לב שיצא? שהשער היה פתוח? שלא היה מספיק צוות? עם כל הכבוד למקרה חירום, זה משהו שצריכים לקחת בחשבון בגן עם כל כך הרבה קבוצות.

mykal

New member
דעתי,

לפי דבריך, את מכירה את הגן והתנהלותו כבר 5 שנים,
לא היתה לך ביקורת, או טענה עד היום.
אז כן, יש ימים של מקרי חירום--ואז "נזנחים" דברים מסוימים.
לכן, אני מציעה לך לפנות אל בעלת הגן, ולומר שאת סומכת עליהם,
שאת יודעת שהיום היה חריג... אבל אולי צריך וכדאי לתגבר בבוקר עם סייעת נוספת.
שאת היית כל היום מוטרדת ממה שקרה.
נראה לי שמותר/צריך להפנת תשומת לב לתיקון של דברים קטנים--
לא בפומבי ובלי ליצור אוירה מתקיפה.
תשמעי מה היא אומרת---ותראי אם יש טעם לבחון הלאה.

לשים דגש על כך שת-מ-י-ד יהיה

איש צוות עם הילדים בחצר. אם כל אנשי הצוות צריכים להיכנס לגן כי זה מקרה חירום, שיכניסו גם את הילדים. אם באמת אי אפשר שמינימום ישמרו על קשר עין עם כולם.
יש לציין שאי השגחה על פעוטות בחצר היא הסיבה שילד בגן פתח לבת שלי (כששניהם היו בני פחות משנתיים) את הראש.

galilit11

New member
זה לא משהו שהייתי עוברת עליו לסדר היום

יש דברים שצריך לטפל בהם בדחיפות - וזה דברים שקשורים לבטחון ולבטיחות של הילדים.
עם כל ההבנה לכך שהסייעת טיפלה בילדה מדממת, לא יכול להיות מצב שיתר הילדים נשארים ללא השגחה בכלל, ויכולים אפילו לצאת מהגן ללא כל הפרעה. מה גם, שלא ברור למה הסייעת והגננת שתיהן צריכות לטפל בילדה ולהותיר קבוצת ילדים לבד? ולמה אין בקרה על מי שנכנס ויוצא מהגן? הרי בקלות גם אפשר להיכנס, לקחת ילד ולצאת.
הייתי מדברת עם הגננת, ולא יאוחר מהיום, ועל כל המכלול.

עכשיו מסתבר שכועסים על הבן שלי כי נשך ילד אחר

כועסים בצדק. באמת יש לו בעיה של נשיכות. הוא כמעט ולא מדבר, ולמרות הנסיונות שלנו למנוע נשיכות, גם בבית לא תמיד מצליחים. אני מתחילה טיפול קלינאית תקשורת בתקווה שיתחיל לדבר סוף סוף.
אז עכשיו יתקפו בחזרה, רק אם אעיז לומר משהו, לא?
או שגם כאן אפשר להאשים אותם? כי אם היו משגיחים, אולי היו עוצרים אותו בזמן?

אלו שני דברים שאין ביניהם שום קשר, ואל תתני להם לבלבל אותך
זו החובה שלהם לשמור עליו שלא יצא מהגן, ואסור להם בשום פנים ואופן להשאיר ילדים צעירים כל כך בלי שום השגחה, גם אם זה "רק" לכמה דקות.
את עניין הנשיכות אי אפשר לעצור. זה עניין של גיל, שבין היתר נובע גם מהתסכול של ילד שלא יכול להשתמש בשפה ככלי תקשורת וככלי להבעת רגשות.
אני זוכרת כשעבדתי בגן ילדים מייד אחרי הצבא בקבוצה של גילאי שנה עד שנתיים. בעלת הגן קבלה המון תלונות של הורים על ילדים שנושכים, וילדים אכן נשכו וננשכו על בסיס כמעט יומיומי. אנחנו הסברנו לה שאין לנו שום יכולת לעצור את הילדים, זה קורה בשבריר שנייה. היא טענה שאנחנו לא מספיק נותנות תשומת לב. מה שהיה הכי יפה הוא שבאותו יום היא ירדה לגן (מאורע נדיר למדי...) כדי להקריא לילדים סיפור. בעודה מקריאה, ילד שישב 15 ס"מ ממנה תפס בידו של הילד שישב בסמוך אליו ונשך אותו. ברור שהיא לא יכלה לתפוס ולעצור את זה בזמן.
זה עניין של מצמוץ והופ, זה קרה. אבל כשהם גדלים ומתפתחת השפה מצד אחד ויכולת הוויסות הרגשי מצד שני, זה הולך ומצטמצם. אם הבנתי נכון, הבן שלך בן שנתיים. זה לגמרי תואם לגיל, ואי אפשר להאשים לא אותו ולא אותם. ואל תתני להם להאשים אותו או לבלבל אותך ולהסיט את השיחה מחוסר האחריות שלהם לעובדה שילד בן שנתיים נושך. זה פשוט לא קשור.

galilit11

New member
ממש לא כועסים בצדק

ילדים נושכים. לפעמים אפשר למנוע את זה ולפעמים לא, ולפעמים זה עובר רק אחרי הרבה זמן. לילדים מסוימים זו דרך תקשורת, לאחרים זה עניין של ויסות חושי, ולאחרים זה פשוט קל יותר לנשוך כשאין מילים להתנגד לזה שחטפו לו/ הציקו לו וכיו"ב. מה שברור שלכולם זה עובר.
&nbsp
להבדיל מכך, רשלנות של צוות שמתבטאת בכך שאין איש צוות עם קבוצת ילדים, זו רשלנות שצריך לטפל בה, ואין קשר בין שני הדברים.

אז לדעתכם לא נכון לדבר על זה באסיפת הורים?

אני פשוט מרגישה שבשיחה אחת על אחת היא תמרח אותי. וההורים מסביב יתנו לי יותר עוצמה ויכולת לשנות.

כן, לבקש להקפיד על סגירת השער

הצוות טועה בכך שהחליטו שבשעות הבוקר הילדים יהיו בחצר ללא השגחה.
הצוות עמוס, לא יכולים להבטיח שהם עם הילדים - אז שהילדים יהיו בתוך הגן.

בנוסף - לבקש מההורים שהם יסגרו השער.
האבא שנכנס ולא שם לב שילד יוצא - לא היה בסדר.
אז לא לנזוף בו באופן אישי ולא לנקוב בשמו, אבל כן להגיד שהיה מקרהֿ, ולבקש שכולם ישימו לב כשנכנסים לגן ויוצאים ממנו, לוודא שהשער סגור. ולוודא שאף ילד לא יוצא.

גם לדעתי אין קשר בין הדברים,

ובמקומך, כמי שהילד שלה הוא זה שנשך, לא הייתי מנסה להגיד להן שגם זה בגלל שלא השגיחו - וההשגחה הדרושה כדי להבטיח שאף ילד לא ינשך ילד אחר (שהיא פחות או יותר להצמיד איש צוות לכל ילד, שזו דרישה לא סבירה) לא דומה לדרישה שיהיה מישהו בחצר כשיש ילדים בחצר (שהיא דרישה סופר סבירה, מתבקשת והכרחית לגמרי).

דיברתי איתה ואני עוד יום בהלם

ככה זה היה:
אני: את יודעת שאתמול הוא כמעט ברח מהגן?
היא: אה, בטח לא סגרת את השער
אני: דווקא סגרתי, וזאת הסיבה שהוא לא ברח, אלא עמד ליד השער ובכה בלי שאף אחד ניגש אליו.
היא: אז הוא לא ברח, מה את דואגת?
אני: הוא דווקא כן ברח החוצה כשהאבא של X נכנס לגן
היא: נו, את רואה, מישהו לא סגר את השער
אני: מה זה משנה, סגרו או לא סגרו? משנה שהילד בכה ואף אחד לא ניגש אליו. והסייעת בכלל לא ידעה שהוא ברח כי הייתה לבד עם כולם
היא: ראית שהיה מקרה חירום.
אני: ראיתי, ולכן חיכיתי עד שחזרת. ובלי קשר, צריך שיהיו מספיק סייעות בגן לכל מצב.
היא: השתגעת? כמה אנשי צוות צריך בשבע בבוקר?
אני: יותר ממה שיש, כי גם כשהגעתי, לפני מקרה החירום הילדים היו לבד.
היא: הם היו איתי
אני: זה לא נכון, את באת רק כשקראתי לך
היא: הייתי לידם, הלכתי שנייה. די כבר, את סתם היסטרית. מה את דואגת, הכל בסדר גמור, את סתם לחוצה.
בשלב הזה מסרתי את הילד לסייעת והלכתי.
הילדים חיכו לי ולא היה טעם להמשיך.
אגב, אחת הסייעות שאלה מה קרה, אז אמרתי לה בקצרה. בדיוק הגיעה הסייעת מאתמול. פניתי אליה: את זוכרת שאתמול הוא ברח ובכלל לא ידעתם על זה? היא אמרה שכן. (בטח תחטוף על זה אחרי זה).

מה זה מישהו לא סגר את השער?

הן צריכות להשגיח שאף ילד לא ייצא! הרי אם לא היית שם הילד שלך היה בחוץ לבד בלי שישימו לב! התשובות שלה פשוט הזויות.

וואו. שיחה מקוממת. בהחלט הייתי מעלה את זה מול הורים אחרים
בגן וגם באסיפת הורים. אין לי ספק שיהיו לא מעט הורים שיחשבו בדיוק כמוך ולא יחשבו שאת "סתם היסטרית ולחוצה". ממש חצופה!

פריZמה

New member
זה לא גן שראוי לילד שלך או לכל ילד אחר

ילדים לבדם בחצר זה חטא וילד ליד שער חיצוני ( בוכה או לא) זה פשע.
עם זריקת ה**** הזו כבר בתחילת השנה.....
ואיזו מן אשת חינוך מטופשת שלא מבינה ששבע בבוקר בתחילת שנה או לאחר חופש ממושך לא שווה ערך לכל שבע בבוקר אחר.

danakama10

New member
אין לך רגע דל...

בכל מקרה, השאלה מה את עושה עם ההלם? כן, זה לא תקין. כן, רוב הסיכויים שלא יקרה כלום לילדים. את מוכנה לחיות עם זה? נראה לי שכמו רוב ההורים, התשובה שלך היא לא.
אני רואה 2 דרכי פעולה אפשריות:
1. להגיד מיידית למנהלת שאת רואה זאת בחומרה רבה, ואת לא תשאירי את הילד שלך בגן אם הנהלים לא משתנים. דבר ראשון חייבים תוך שבוע להתקין שער שנסגר אוטומטי. דבר שני, צריך עוד זוג ידיים בבוקר. אם המנהלת אינה מסכימה וקוראת לך היסטרית, אני מיד הייתי מוציאה את הילד.

אדבר על זה שוב באסיפת ההורים מחר

ונראה איך מתקדמים.
בשנה שעברה גם היה לא מספיק צוות אבל לא היה שום סיכוי שזה יקרה. הם היו בתוך קבוצה, עם אותה סייעת קבועה ששמרה עליהם מצויין, וגם על הדלת היציאה מהכיתה.
השנה כנראה החליטו שהם כבר גדולים. בנתיים אעדכן עוד הורים כדי שיהיה משקל לדברים שלי.

mykal

New member
אני מציעה לך,

לא להעלות את הנושא מצידך,
לדבר עם הורים אחרים, זה דבר אחד,
להגיב בקול וליצור אוירה שתשמע "לצד השני" כמתקפה,
זה מראש להפסיד.
יש במקרים כאלה לטובת כל הצדדים לארגן מחדש התנהלות באוירה מאפשרת,
ונכון שיש בעיה, מצד שני בס"ה ההתנהלות שם לשביעות רצונך,
עובדה שזו שנה שישית/שביעית שלך במסגרת הזו.

הפתרון הוא להוסיף עוד סייעת בבוקר

ביקשתי והיא סירבה. רק אם עוד הורים ילחצו, יש סיכוי שהיא תסכים.

למעלה