שינוי תזונתי - מעבר לפחמימות מורכבות

שינוי תזונתי - מעבר לפחמימות מורכבות

אני רוצה להתחיל לעשות שינוי במטבח לטובת כל המשפחה. אנחנו אוכלים המון ירקות וגם פירות (פחות המון), ממתקים במידה, שתיה ממותקת רק בסופי שבוע (אם אנחנו אצל סבא וסבתא) בשר רזה - הבעיה היא בפחמימות הפשוטות.

אני לא אוהבת לחם מלא ואנחנו אוכלים לחם לבן פשוט / פיתות / חלה בסופ"ש. גם באפיה אני משתמשת בקמח לבן. כל הכריכים לביה"ס ולגן הם מקמח לבן.
פסטה - פשוטה (לא טעימה לי המלאה)
אורז - בסמטי רגי, לא מלא
ואוכלים פסטה / אורז פעמיים או שלוש בשבוע.

איך אני יכולה לבצע שינוי תזונתי כזה, מתוך הבנת המעלות של אוכל מלא ושל פחמימות מורכבות - אם הוא לא טעים לי?
רק בעוגיות שיבולת שועל אני מכינה חצי חצי קמח לבן ומלא ואותן כולם מאד אוהבים.
יש לכן רעיונות?

גם לנסות לצמצם בכללי ולנסות לעשות שינוי הדרגתי...
תראי, גם אנחנו מצד אחד מקפידים על תזונה מאוזנת ומגוונת, ומצד שני אוכלים גם פחמימות פשוטות. בן זוגי ואני לא אוכלים לחם לבן כמעט בכלל, והילדים לוקחים לבי"ס לחמניה רגילה. אבל הלחם בערב הוא לחם / לחמניה / פיתה מדגנים מלאים. יש היום בשוק המון סוגים של לחמים, לחמניות ופיתות שהם לא קמח לבן, ואפשר לדגום כמה סוגים עד שמגיעים למשהו שקולע לטעם שלכם.
גם אצלנו אוכלים פסטות רגילות ולא מקמח מלא, וגם כאן האורז המועדף הוא בסמטי (חוץ מהבכור, שמת על תערובת האורזים של סוגת, שמכילה גם אורז מלא, גם אורז בר אדום, גם אורז שחור ועוד כמה..). אבל לדעתי השאלה היא מה אוכלים ליד הפסטה או האורז הפשוטים. שילובים של בטטות, עדשים (מכל הסוגים וכל הצבעים), גרגירי חומוס, חצילים (לא מטוגנים), תרד, זוקיני, דלעת וכו' - כל אלו יאזנו. אז אני אגיש למשל קוסקוס בארוחת צהריים, אבל ליד זה המון ירקות מבושלים מכל מיני סוגים.
אני חושבת שלהרבה אנשים מאוד קשה לאכול אך ורק פחמימות מורכבות. אבל כל עוד נמנעים מזבל לשמו (כמו בורקסים ובצק עלים לדוגמה), אני חושבת שאפשר לאכול גם לחם לבן רחמנא ליצלן ועדיין להשאר בחיים

michal@gal

Active member
מנהל
מתרגלים לטעם השונה

אצלי לא אהבו פסטה מלאה, אבל מסיבות של בריאות, התחלתי לקנות ספגטי מלא.
בהתחלה היו תלונות על הטעם, ועם הזמן פשוט התרגלו. במילא אוכלים את הפסטה עם המון רוטב.
&nbsp
אותו הדבר לגבי הלחם מקמח מלא.
&nbsp
אני קונה גם וגם, אבל משתדלת שלפחות חצי יהיה מקמח מלא.

אני פחות בעייתית

כי אני לא אוכלת הרבה פחמימות, אבל לאחרונה מרגישה שאני 'מרעילה' את הילדים, הם קטנים ובענייני פסטה הכי אוהבים "פסטה כלום" או "אורז קטשופ". והיום הם אוכלים כריך אחד ליום, אבל כשיגדלו.... זה נראה לי הרגל גרוע לחיים בכלל, ובעיקר נראה לי שאני נזכרת מאוחר מדי (הגדולה בכתה א' וגם ככה די בררנית).
יש ימים שאני מגישה מנה בשרית (נניח שוקי הודו, עוף מוקפץ), וכמובן יש א.ערב רגילות עם חביתה וירקות וגבינות ומעט פחמימות. אבל יש גם ימים שכל מה שהם אוכלים זה צלחת אורז עם ירקות בצד.

michal@gal

Active member
מנהל
כשיהיו יותר גדולים יעשו פחות בררנים

וגם הצד הבריאותי יהיה להם חשוב יותר ויתחילו לבקש בעצמם את הקמח המלא.
&nbsp
הילדים שלי התחילו לבקש לחם מקמח מלא אחרי שלמדו בבית הספר על תזונה נכונה.

אני לא חושבת שזה כזה קריטי לילדים. בכל אופן - תלכו הדרגתי

אני לא תזונאית, לכן - קחי את דברי כאמירות של הדיוט.

אני לא חושבת שזה כלכך נורא שילדים קטנים אוכלים קמח לבן.
אני לא מתחברת לעליהום שיש בשנים האחרונות על קמח וסוכר.
לדעתי לא יקרה כלום אם ימשיכו עם פסטה וכל זה, תעשי את השינוי הדרגתי.
ולדעתי הלא מבינה - ארוחת ערב של אורז וירקות זה יופי.

לגבי לחם - יש לחם של אנג׳ל שקוראים לו משהו כמו ״פשוט מלא״, שמיועד לילדים. ואכן, ראיתי שגם ילדים סרבני לחם מלא - אוהבים את הלחם הזה (השאלה עד כמה הוא באמת בריא. אין לי מושג. בוחרת להאמין להם).

כשאנחנו אופים בעצמנו בבית, אנחנו אופים עם שיפון והילדים מתים על זה. בלחם שיפון מהחנות - לא מוכנים לגעת. אבל אם את מוכנה לקצת עבודה - תנסי לאפות בעצמך לחם. זה לא כזה מסובך. 20 דקות של לישה שעושות שרירי ידיים, וזהו. אני לשה בערב, ושמה ללילה במקרר. אם קמים מספיק מוקדם - יש לחם נפלא על הבוקר.

תנסי להוסיף קצת דברים לאורז. הכי טוב, אם יקבלו את זה שתוסיפי עדשים. אבל גם אם לא - תנסי פעם אפונה, פעם תירס. להרגיל אותם לאוכל קצת יותר מגוון.

mykal

New member
מתחברת לדבריך מאוד,

רק לגבי המשפט האחרון,
אורז עם עדשים משנה הרכב והופך מפחמימה לחלבון.
אורז עם ירקות זו פחמימה עם הויטמינים שבירק.
אורז עם אפונה או תירס, זו פחמימה עם עוד פחמימה, זה לא שינוי לבריאות,
אלא מיגוון בצבע וקצת בטעם.

ואורז עם עדשים זה בהחלט טעים וניתן לגון ברטבים שונים.

רק תיקון קטן - האורז לא משנה הרכב ולא הופך מפחמימה לחלבון
אבל שילוב של אורז עם עדשים נותן חלבון מלא במקום חלקי. גם כך חומוס עם טחינה, למשל.
מאוד קשה עד בלתי אפשרי להפריד בין פחמימות וחלבונים, ולו מהסיבה הפשוטה שרוב המזונות בטבע מכילים גם וגם. השאלה מה אחוז החלבונים ומה אחוז הפחמימות, איזה סוג של פחמימה, כמות הסיבים התזונתיים וכו'.

mykal

New member
צודקת,

לא התכונתי להסביר כ"כ.
אלא שפותחת השרשור בקשה אוכל בריאות--
אזי לבריאות מומלץ אורז עם עדשים ולא עם קטניות/דגנים אחרים.

כדאי לנסות קמח כוסמין מלא לאפיה בבית

אמנם יותר יקר מלבן אבל בעיני זה שווה את הכסף. האפיה איתו זהה לחלוטין לאפיה עם קמח לבן והתוצאה קלילה הרבה יותר מקמח חיטה מלא. אין שום בעיה גם באפית עוגות/עוגיות וגם במאפים מלוחים.
באשר ללחמים/פיתות/לחמניות לשמחתי אצלנו הדיפולט הוא קמח מלא (לפחות 70%) ומאפים "רגילים" הם יוצאי הדופן - בעיקר חלה מדי פעם. גם לחמים קנויים מקמח כוסמין יכולים לסייע למעבר ההדרגתי כי הם פחות כהים ופחות כבדים מלחמים מקמח מלא/שיפון.
&nbsp

ליאת של עדי

New member
מנהל
רעיונות

קמח מלא לילדים זה תהליך ולא תמיד הוא מצליח, ואם כן, זה לא פשוט מאמינה שהם צריכים להתרגל.
אנחנו מקפידים כמוכם מבכל הבחינות (שתיה חטיפים פירות ירקות מבחר)
אבל לחם לבן זה לחם לבן. הם אוכלים סנדויץ מפיתה לביהס.
אני לא מבינה בזה ולא יודעת בוודאות כמה קמח מלא יש בפיתה חומה או בלחם שנמכר בסופר.
אי לכך אני נמנעת מלעשות בלגן במערך התזונה אצלנו.
אני משתדלת לחשוף אותם לאגוזים למיניהם.
את כן יכולה ליצור חלבון בשילוב של דגן וקטניה שזה אוכל-על. ואם זה ילך אצלך אז סבבה עם העניין.
לחם טוב ואיכותי מקמח מלא נסי לחפש במאפייה טובה ליד הבית
&nbsp

שלגיה73

New member
שינוי איטי, כל פעם עוד קצת

ובעוד שנה כשתסתכלי לאחור תראי את השינוי המשמעותי
למשל- פתיתים לערבב בכוס של פתיתים רגילים כף של פתיתים מקמח מלא, יתרגלו לזה- אפשר להעלות לשתי כפות וכו
גם בקמח המלא יש סוגים שהמירקם שלהם נעים יותר-
פסטה אני אוהבת את המסולסלת (ביסלי) של טעמן, גם זו של רמי לוי טעימה לדעתי. והיתרון הגדול שיש פסטות כאלו בדיוק מקמח לבן- אז אין בעיה לערבב, ולאט לאט להעלות מינונים של הקמח המלא לעומת הלבן
לחם יש לחם שנקרא פשוט מלא, שמיועד לילדים - הוא מאוד מזכיר את הלחם השחור של פעם, רק שהוא מקמח מלא.
דווקא על אורז מלא היתה לא מזמן ביקורת שיש בו רעלן כלשהן, ושהאורז הבסמטי הלבן שומר הכי טוב על הרכיבים התזונתיים ביחס לכל סוגי האורז הלבן האחרים, אז אני נותנת רק בסמטי

מ י כ ל10

New member

בהחלט לערבב מלא עם לבן. קוסקוס מעורבב ופתיתים מעורבבים יותר טעימים (בעיניי) מכל סוג בנפרד. מצטרפת גם להמלצה על סוג הפסטה המלאה.
לחם - אין כמו להכין בבית (אצלנו האיש אחראי על העניין הזה. אני והילדים לא חובבי לחם בכלל, אבל כן נהנים מהלחם הביתי).
גם דייסת קוואקר זו אפשרות טובה.

למעלה