נושא שמסקרן אותי לאחרונה

דנהZ

New member
חושבת שבחלק דומה ובחלק שונה

אני חושבת שהנושאים שמעסיקים את הילדים היום הם בהרבה מקרים הנושאים שהעסיקו גם אותנו כילדים. וכמו אז גם היום יש ילדים בעייתיים ויש ילדים ערכיים וטובים.
אבל חושבת שיש גם שוני היום הילדים יותר חשופים למידע שלפעמים משפיע על התפיסה מה נכון, מה נורמטיבי ואפילו בחשיבה מה הציפיות מהם.
גם לרשתות החברתיות יש השפעה על התקשורת, ותפיסת החברות שלהם. לא כל מי שחבר בפייסבוק או בקבוצת ווטסאפ הוא בהכרח חבר. מתקיים שם עולם שלם שאנחנו לא בהכרח רואים אותו, והם עלולים להיות חשופים לפגיעה ותכנים לא מתאימים.
גם לתרבות הצריכה יש השפעה, על הערך שאנחנו נותנים לדברים. זה שאנחנו מתחדשים וקונים זה נהדר, מנגד לחלק מהילדים יש קושי בדחיית סיפוקים, המותגים הופכים סמל סטטוס...יותר מבעבר.
אני חושבת שגם בהורות חל שינוי, אם בעבר ההורים שלנו היו סמכות כי הם ההורים. היום זה קצת יותר מסובך. חשוב שתהיה סמכות הורית, מנגד חשוב שתהיה פתיחות והילדים יוכלו לשתף אותנו במה שעובר עליהם. אני חושבת יותר סוג של מדריך מחבר. שמקשיב ומכוון.
החיים המודרנים שבהם רובנו עובדים שעות נוספות ופחות זמינים לילדים או יש פחות שעות איכות הביאו לצרכים אחרים של הילדים - צרכים של יחס ותשומת לב.
אני כותבת את הדברים באופן כללי- חלק מנקודת המבט שלי כאמא, וחלק מעבודתי בעבר עם ילדים ונוער בסיכון.

Ani15

New member
אני חושבת שהילדים ונוער היום תואמים לחברה סביבם

באותה מידה שאנחנו תאמנו לחברה שגדלנו בה.
הענין הוא, שהעולם היום שונה מאוד מהעולם שגדלנו בו, ולכן גם הילדים ובני הנוער שונים. יש מעט מאוד דמיון בין הילדות שלי לזו של הילדים שלי - בדיוק באותה מידה שיש מעט מאוד דמיון בין החיים שלי לבין החיים של ההורים שלי באותו שלב. החיים שלנו הרבה יותר מהירים, ועמוסים ולחוצים, והחברה סביבנו בהתאם הרבה פחות סבלנית והרבה יותר גסת רוח, ועוד ועוד הבדלים. והילדים עדיין משקפים את עולם המבוגרים שהם חיים בו, בדיוק באותה מידה ששיקפנו אנחנו בילדותנו. בקשי מהחברות שלך להסתכל במראה, ביחד איתך, ותראו בדיוק את ההבדלים.

ליאת של עדי

New member
מנהל
הבדלים הבדלים הבדלים

החיים פעם היו פשוטים יותר, ולכן בתור ילדה היו לי ציפיות ודרישות נמוכות יותר. גדלתי בבית להורים עשירים, ולי ולבעלי יש פחות כסף ועדיין חומרית הילדים שלי מקבלים יותר. לא מתוך פינוק או משהו, פשוט החיים משתנים וההסתכלות שלי כאמא כאישה וכאדם היא שונה מאמא שלי. מה שעניין אותה פחות מעניין אותי. חשוב לי שהילדים שלי יראו טוב, יהיו אסתטיים יתנהגו בצורה מכובדת יהיו בעלי ידע כללי נרחב ויהיו מעורים חברתית.
אז הייתי ילדה טובה שלא חסר לה כלום וגם לא ציפתה שיהיה לה. גדלתי בבית נורמטיבי, רמת הרגש והאהבה שקיבלתי היתה ממוצעת אני מניחה (מה שאומר שלא חיבקו אותי הרבה ובטח לא אמרו לי כל יום שאוהבים אותי כי זה היה ברור מאליו) גיליתי דברים על העולם בגיל יחסית מאוחר והייתי מנומסת לאנשים סביבי.
הילדים שלי ילדים טובים, מאוד מנומסים, הידע שלהם מדהים ואני גאה בו, הם שומעים ממני כל יום שאני אוהבת אותם ובהחלט יש להם מזל שהם אוהבים חיבוקים.
העניין של המסכים קצת מטריד אותי, ולא בגללם, יותר בגללנו והסביבה, ואני מקווה שזה לא יפגע בהם בעתיד, הצלחתי להנחיל להם אהבת הפרט מה שאומר, לדברים אחרים שהם לא מסכים (אי לכך הם יודעים ליצור קשר עם יצורים חיים אחרים סביבם)
ארחיב ואומר שההזדמנויות היום בעולם הולכות וקטנות ואני מקווה בשבילם שיצליחו בכוחות עצמם, כי את העזרה שההורים שלי סיפקו לי אני לא אוכל לתת (אני יודעת אני גולשת..) ולא, אני לא אכנס למצב הבטחוני ולסביבה הגלובלית המתחממת.

ליאת של עדי

New member
מנהל
ואחרי שקראתי פה לא מעט תגובות אני יכולה לומר לך

שעצם היותינו אמהות שגולשות פה בפורום, עירניות וסקרניות לגבי כל צעד ושעל, מתייעצות ושומעות דעות ועצות מאמהות אחרות בעלות ניסיון, אני חושבת שהחינוך שלנו הוא מוקפד ונכון יותר והילדים שלנו יצאו ילדים מקסימים ומחונכים, יותר ממה שהיו יוצאים ללא כל התמיכה והעזרה שקיבלתי פה, בהורים לפעוטות והורים לתינוקות שליוו אותי לאורך הדרך.
בלי להעליב אף אחד כמובן ואני לא מכלילה את העניין אבל אני מקווה שהבנתן את כוונתי. ככל שאנחנו מתאמצות יותר בתור אמהות, פועלות נכון יותר לגבי החינוך של הילדים שלנו, ככה הם ילדים מוצלחים יוותר.

IRISS511

New member
מתוך קבוצת "הורים תתעוררו" בפייסבוק: אני הזדעזתי..

"עצמאות 2017 , פארק פתח תקווה!
על עומר אדם ההורס מבטיחה לומר מילה בסוף..
יותר חשוב לי לכתוב על משהו אחר! על הזוועות שהיו שם אתמול!
אני סך הכל בת 27 עדיין ילדה אמא שלי אומרת.
אבל אתמול הזדעזעתי כאמא צעירה, שחרדה לעתיד התינוקת שלה והילדים שבע"ה עוד יהיו לי.
שנים עבדתי עם נערות בסיכון, ראיתי הכל!!!
אבל אתמול זה היה גועל אחד ענק תקוע בגרון שגרם לי לסיים את הערב בדמעות!
אני הולכת להאשים ותתכוננו זה יהיה כואב..
* ילדות בנות 11 לבושות במינימום של המינימום.
* ילד בן 122 שולף מולי אצבע, חותך ומזמין ילדה להנות איתו... הא אתם לא יודעים מה זה אצבע?? זה ח-ש-י-ש!
אני יודעת את גילו כי דיברתי איתו כשהבין שאני הולכת לשכנע אותו לוותר, ברח עם 2 ילדים אחרים וילדה אחת!!!
* ילדה בת 14-15 לבושה בתחתון בוקסר! (לכל הדעות זה לא מכנס) וחזייה!
* ילד בן 10 מעשן סיגריה והולך כמו עבריין, כאילו הוא מחזיק בביצים של העולם הזה.
* ילד (אני בספק אם הוא נער) תוקע את האיבר שלו בתחת של נערה אחרת (היא בטוח נערה לפחות לפי הלבוש) ורוקד איתה צמוד תוך נשיקות רטובות בצוואר.. כשהיא מעצבנת אותי, הוא מעיף אותה ממש בשתיי ידיים וחוזר לאותה התנוחה ממקודם רק עם החברה שלה שגם זוכה לנשיקות הרטובות החמות.
* ילד מתבגר שיכור פצצות!!! 22 חברים שלו מחזיקים אותו בכל יד כדי שלא ייפול על אחרים או יציק לעוברים ושבים. והוא, כהרגלו של שיכור נטפל לילדות.
* יושבת לאכול בסוף הערב בפונדק כזה על הדרך, השעה 02:300 בלילה יושבים שם עשרות ילדים בני 9-11!!! וחברה בני 14-15.
* יוצאת מהמסעדה, על המדרכה בן ובת נראים בני 144 מחליפים רוק ברמה מגעילה. היד שלו תחת החולצה שלה, בטוח שאחרי כמה זמן היא הייתה בתוך המכנס שלה. ולא הוא לא עשה לה החייאה!
* יוצאת מהמופע בדרך לאוטו צועדת על כביש ז'בוטינסקי ילד פרחח מסריח בן 155 'מרים בצחוק!' ילדה ומנסה לזרוק אותה מהגדר, והיא המסכנה צוחקת.. כי אדי האלכוהול מתנדפים ממנה למרחקים.
* חניון בלינסון מלא בחבורות- בת 1 בנים 5... בת 1 בנים 44... כבר אין חברויות של בנות?? והכל מלא נרגילות, אלכוהול ומלא ידיים נמרחות.. ובכל חבורה הבת יושבת על ברכיים של בן אחר.
* כשרוקדים במופע מזיעים זה ברור, אז אין כמו לחטוף לנער בקבוק מים מהיד ולהעביר לכל הבנות לשתות מהפיה של הבקבוק.. הן כנראה לא שמעו על מחלות! הרפס!!
עולים בי עוד מראות מגעילים של נערות, ילדות שעומדת ומקיאות את נשמתן.. נערים שוכבים על הדשא ספוגים במים שאנשים שפכו עליהם כדי שיתפכחו..
נערות רוקדות לצלילי המוזיקה המטורפת וכל נער שעובר מרשה לעצמו לגעת בבטן החשופה או בישבן של הבנות...
אחת מתוך שלוש זו הסטטיסטיקה היום בישראל לנפגעות תקיפה מינית בישראל.
זנות היא מילה גסה!!!!!
אך בדור הנוכחי היא כבר לא מתקיימת בדירות חשוכות וברחובות צדדיים והיא כבר לא התנהגות הנעשית עם זרים..
עם איך שהדור הצעיר היום נראה, גדל הסיכוי שהסטטיסטיקה תשתנה ל-'אחת מתוך אחת' !
והאשמים היחידים אלו אתם ההורים!!!!!!
על שאתם מאפשרים....
את הבגדים המינימלים שלא מותירים מקום לדמיון בגוף של ילדות בנות 10-111. אתם שילמתם עליהם!
את השהייה מחוץ לבית בשעות הלילה הקטנות. אתם לא מציבים שעת חזרה! או לחלופין מגיעים לאסוף את הילדים! השינה חשובה יותר!
את החשיפה לאלכוהול, סמים וסיגריות! לא בודקים תיקים! לא מריחים עליהם!
ובעיקר את ההתנהגות הזנותית של שני המינים כאחד!
הכל מתחיל מהבית.. הכל מתחיל בחינוך!!
אם תחנכו את הילדים שלכם כמו שצריך, הם לא יתחברו לנוער מדרדר.. לנוער מסכן.. לדור הגועל נפש שנמצא ברחובות!
בגיל 15 לא הסתובבתי ברחוב.. בחצות הייתי במיטה!
תתנהגו כמו הורים.
הבטחתי מילה על עומר אדם, כהרגלו הורס את החיים!!"

בדיוק מההודעה הזאת התחיל השיח שלנו

פשוט אני מוחקת מהר הודעות תמונה
מפאת חוסר מקום
לכן לא צרפתי
אז מה אתן אומרות על הפוסט?

IRISS511

New member
פוסט נוסף שפורסם שם:

"מדינה יקרה שלי ,
את חוגגת היום 69 .
69 שנים של התפתחות , שמחה , עצמאות , חירות וכל הדברים הטובים שהגיעו עם השנים .
אבל מדינה יקרה שלי ,
לא ככה צריך לחגוג , אין שום דבר שמאפיין אותך בצורה שבה חגגו לך היום .
בני הנוער יצאו ״לחגוג״ לך בצורה שלא כלכך מתאימה לך , הם השתכרו עד עילפון , הקיאו ונפלו מהרצפה .
הלכו מכות אחד עם השני על ימין ועל שמאל
אפילו דקירה הייתה ב״חגיגות״ שלך.
לא מגיע לך לחגוג ככה , באמת שלא.
היום הולדת שלך שימשה לתירוץ נוסף להשתכר עד המוות, לאבד את כל השפיות שעוד הייתה קיימת.
מה שהלך ברחובות היה פשוט זוועתי,
לא הצלחתי לעצור את הדמעות בעיניים.
לא היה אפשר להסיט מבט מבלי לראות מישהו מעולף, מקיא או מסתבך באלימות.
ואני באמת שואלת את עצמי , ככה צריך לחגוג ? ככה נראה חגיגות של 699 למדינה היקרה והאהובה שלנו ? ככה ?
זאת לא המטרה של היום העצמאות , וכנראה שפיספסנו את המטרה האמיתית.
זה בסדר לשתות, זה בסדר לחגוג , אבל זה לא מה שהיה שם . זה פשוט היה יותר מדי .
ועכשיו נשאר רק לחפש את מי להאשים .. הנוער ? ההורים ? בתי הספר ?
יש הרבה אשמים , אבל מדינת ישראל זה לגמרי לא אשמתך , אני מתנצלת מעומק ליבי שככה חגגת השנה , ומקווה שכשתהיי בת 70 אולי המצב יהיה קצת אחרת."

mykal

New member
איריס , כואב גם לי

לקרא פוסטים כאלה--וצריך לתת את הדעת ולטפל.
אבל--בעיתוני חיפה של השבועות האחרונים--היו פעילויות התנדבותיות של נוער,
וזכינו בפרסים של המצאות של בני נוער,
והיתה מדליה ממכון ויצמן.
אז בבקשה יש הרבה נוער טוב, שוחר מדע, לומד, מתנדב.
ושני הצדדים האלה הם בכל הנוער בעולם וגם כאן.
לא פר רק לראות את החושך ולהלקות את עצמינו.

mykal

New member
אחלק את תשובתי לשנים--

מה שאשה אחת ראתה--זה עוד לא כל הנוער,
אני מניחה שהמתירנות בדור הזה גדולה מאוד והבעיה שהיא אכן מוחצנת.
אבל צריך לזכור כמה דברים--1)זה ערב שהחברה נוטים להתיר כל רסן,
2)ויש תמיד קבוצה קיצונית וגסה ואחרים שנגררים.
3)אני יודעת על במות כאן בחיפה שהיו רגועות ושמחות ולא היו מחזות כאלה.
להוציא לעז על כולם בגלל כמה גסי רוח מסוכן בעיני.

בחלק השני של דברי--אומר שאכן ההורים תחת אג'נדה טפשית של הם צריכים עצמאות, אכן, פחות נמצאים עם הילדים. וחבל--כן הייתי רוצה בכללי לראות יותר הורים עם ילדיהם מבלים בבמות, ובכלל.
שכן לא מאבדים את הסמכות ההורית שלהם, שגם מעשים מעטים כאלה לא יקרו.

גם אני בגישה של לתת עצמאות

אפרופו עצמאות
ביום עצמאות אישרתי לו לישון אצל חבר מהכיתה בפעם הראשונה ( גיל 12)
נתתי לו 100 שח

ושחררתי
התנאי היה שהוא עונה לי לטלפון/לווטסאפ
מיד
וכך היה
הבית של החבר ממש צמוד היה לחגיגות
הם עלו הביתה בחצות
שעת העוצר של האם המארחת
הוא נהנה מאד
ואני הייתי איתו בקשר כל הזמן

מה זה אומר עליי אני לא יודעת
אולי השעה מוגזמת
למרות שלא אני החלטתי אותה

זה שהייתי איתו בקשר זה מספיק?
יכולתי להתנהל אחרת?

mykal

New member
לשאלותיך בסוף--

"זה שהייתי איתו בקשר זה מספיק?
יכולתי להתנהל אחרת?"

זה בכלל לא חשוב באיזה רצף היית בקשר,
מה שחשוב שהיו תנאים שלמרות ששיחררת שמת גבול,
במה אופנים--1)היתה שם ממול אמא אחראית שקבעה שעה ונשמעו לה.
2)הוא היה צמוד למכשיר שידע שאת בכל רגע אמורה להתקשר הוא מחויב לענות.
3)כנראה שהחבר שנבחר, הוא גם ילד מחונך ומרוסן.

עכשיו--את אולי אפילו לא נתת דעתך לדברים האלה--
אבל, היטואציה החדשה היתה תחת שליטה וביקורת
זה נקרא לחנך.

אינני יודעת מה את מכנה עצמאות--כולנו רוצים לחנך לעצמאות--
הענין הוא שעצמאות איננה הפקרות אלא להפך אחריות.
והשימוש במילה--כאילו עצמאות היא מתירנות ובלי מגבלות--פשוט לא נכונה.

היו שני דברים שאני מגדירה כעצמאות

גם לישון פעם ראשונה אצל חבר
וגם לקבל כסף ולהשתמש בו בתבונה

אין אצלנו דמי כיס
לרוב כל מה שהם מבקשים
הם מקבלים
וזה לא הרבה

mykal

New member
נכון, במקרה הזה

לישון אצל חבר, זו התקדמות במובן, של שינוי מההרגל,
והוא צריך להסתדר במקום אחר בעצמו, ולישון בבית של חבר.
וכסף שיבזבז בתבונה--את התבונה את יכולה לבחון רק כשיאמר על מה הוציא,
כשבעצם את עושה מעין בחינה, נניח והיה מוציא על משהו
שבעיניך מיותר--אז מה? כאן יכולה לבוא ביקורת שיפוטית מונעת עצמאות,
ויכולה לבוא הדרכה הורית מקדמת--
אהה יופי--נהנית טוב, אבל כדאי לבדוק אם זה משהו בריא,
או אם קנית סתם ללא שימוש וכד'.
כלומר--השינוי הוא שדרוג--אבל צריכה להיות תבונה הורית וסמכותיות כדי לאפשר עצמאות "מושכלת".

mykal

New member
ואולי רק עוד

משהו עקרוני,
עצמאות היא מציאות שאנחנו בוראים לפי צרכינו ולפי גיל הילדים.
זו תכונה שאנחנו מגדלים בהתאם ליכולות ולגיל.

למעלה