תלמידים בבית ספר- שאלה כבדה

ליאת של עדי

New member
מנהל
תלמידים בבית ספר- שאלה כבדה

האם כאמא יש לי את הזכות לדרוש מבית ספר שיתמוך בבקשה שלי להרחיק ילד אחד מהבן שלי (אותה כיתה), ובתמיכה כוונתי היא, לעדכן את הילד שאם הוא מתקרב לבן שלי הוא מקבל דוח התנהגות או משהוא דומה. אני יודעת שזה נעשה עבור ילד אחר אבל שם היה מעורב מצב רגיש. עם הבן שלי לא היתה התעללות או אלימות ברורה, אבל הילד הזה מציק לבן שלי כל הזמן (וליתר הילדים בכיתה אבל זה כבר עניין אחר) הנחתי את הבן שלי להתרחק, לפנות למבוגר אחראי לידם, מדברת עם המורה נפגשת איתה.. היא שטוענת שהם צריכים לדעת להסתדר ולעיתים לתפוס מרחק.
העניין הוא (הסאגה התחילה שנה שעברה, ממשיכה השנה), השבוע קרה שהילד הזה קילל את הבן שלי וקבוצת ילדים. הבן שלי קילל חזרה, יתר הילדים גם הרביצו לו. כולם קיבלו דוח התנהגות (הילד הבעייתי הושעה ליום). הבן שלי לקח את זה קשה כי הוא לא ילד שמרביץ, אבל הוא כן קילל והיתה סיטואציה של ארבעה נגד אחד.. למרות שהבן שלי לא היה נוכח בזמן המכות.
מפה לשם אני מבינה את הדוח הזה ומקבלת אותו כי אולי זה יעזור למגר את הקללות בחלק מהזמן.
אבל נורא מפריע לי שהילד הזה ממשיך להציק, לקלל ולהפריע. זה מהילדים האלה שבכיתה ד-ה ככל הניראה אף אחד לא יתקרב אליהם אבל ההורים עדיין לא מתעוררים. בית ספר לא מטפל בבעיה כמו שצריך ולא מצליח להתמודד. מה אני יכולה לעשות? ללכת לבית ספר ו.......לדבר/להפוך/לצעוק/לפנות/לערב..? את מי מה מו

תודה למי שהיגעה עד הלום ותודה מראש על העזרה
ליאת

לא. ועוד להיפך - זו פגיעה חמורה בזכויות הילד השני

מותר לך לבקש מהצוות החינוכי שלא להושיב את הילדים יחד.
מותר לך לבקש שלא יהיו יחד בפעילות אחר הצהריים - כמו "בית מארח" וכו'.
אסור לך לדרוש או לבקש לקבל דיווח על הילד השני, ואם הם יעבירו לך דיווח כזה הם עוברים על החוק, והורי הילד השני יכולים לנקוט כלפי בית הספר באמצעים משפטיים.

מה שאת יכולה לעשות - לערב את יועצת בית הספר באווירה שיש בכיתה (לאף אחד לא נעים ללמוד בכיתה שיש בה אווירה של אלימות מילולית או פיזית), ולבקש שהיא תתערב בפעילות לשיפור האקלים הכיתתי.
להמשיך ולעודד את הילד שלך לשמור מרחק, ולדווח לצוות החינוכי על אירועים שקורים לו בגלל הילד ההוא.
וכמובן - לעבוד איתו על התרחקות מסיטואציות במקום להגרר לתגובות (זה מאוד קשה. גם למבוגרים קשה להתרחק מסיטואציה במקום להגיב, אז על אחת כמה וכמה לילדים, אבל זה משהו שחייבים ללמוד ולתרגל)

ליאת של עדי

New member
מנהל
עושה מה שאת אומרת

זה לא עניין של חודש חודשיים. היועצת מעורבת כי זה ילד עם שלל בעיות וההורים מעורבים כך שהיא מכירה את הילד וההורים והבעייתיות.
אני עובדת איתו על התרחקות אבל.. או שנוצר מצב שהבן שלי מואשם בסוג של חרם נגד הילד או שהוא באמת לא מצליח להתחמק מהסיטואציה, כי הילד הזה מציק בלי הפסקה, בסוף כמו שאת אומרת נשברים ומגיבים. אז הוא בעצם צריך ללכת על ביצים בזמן שאין לבית ספר כלים להתמודד עם זה או לי אין איך לעזור לו

mykal

New member
רציתי לשאול,

האם יש כיתה מקבילה לכיתה של הבן?
אם כן, אז או שהייתי דןרשת להעביר את הבן,
או מארגנת קבוצת הורים שהילד הזה מציק להם
ודורשים שהילד הזה יעבור לכיתה ההיא, או שיציעו להוריו להעבירו בי"ס.
לפעמים שינוי כזה מיטיב גם עם המציקן.

ליאת של עדי

New member
מנהל
אין מצב

קודם כל זאת משימה בלתי אפשרית שמספיק שהורה אחד מהכיתה המקבילה יסרב, ואז לא יהיה ניתן לעשות את זה.
ובכנות, אין לי לב להפיל את הבעיה הזאת על ילדים אחרים. זה לא פתרון כי הוא יציק גם שם.
זה ילד שעל סמך דעתי הלא מקצועית, צריך בית ספר לאומנויות עם גישה אחרת לילדים שלא יכולים לשבת וללמוד והתנהג נכון חברתית.

mykal

New member
כמה דברים

1)אולי בי"ס פתוח, בבי"ס לאומנויות יש סדר.
2)את לא אמורה לדאוג לכיתה האחרת אלא לבנך,
אז תנסי להעביר אותו.
3)עצם העובדה המציקו יועבר--כבר "יזיז" משהו אצלו. עד שיקבל טיפול הולם
מהרשויות--פסיכולוג, או כל גורם מטפל אחר.

סליחה

על ההתערבות.
אני לא חושבת שדוח התנהגות זה לראות דוחות על מצב התנהגותו. אלא עפ הבנתי זה דוח כמו דוח תנועה - הם מקבלים מן הערה כזו. (לפחות עפ מה שהיא כתבה שהבן שלה קיבל אחרי הסיטואציה עם הקללות)

אם לא מעורבת אלימות פיזית, לא של הבן שלי

ולא כלפי הבן שלי - לא הייתי מבקשת להרחיק, והייתי מנחה את הבן שלי להתעלם מהקללות. אה, אבל כן הייתי מנדנדת למורה כל פעם שקורה משהו, ולא מאפשרת לה להתעלם מהעניין - ומדי פעם גם מנדנדת למנהלת. לא שאצלנו בבית הספר זה עוזר (אצלנו להנהלה לא אכפת מכלום בתכלס - אבל מדי פעם מגיעה איזו מורה אכפתית שכן מצליחה להשפיע על משהו), אבל זה מה שהייתי עושה.

mykal

New member
הבעיה ידועה ופתרונה בעייתי שבעתיים,

אין יכולת לבי"הס לנקוט שום פעולה כנגד הילד המציק,
אם זו אלימות ניתן להרחיקו ליום, ע"פ הוראת תקשי"ר.
הענין שהמציק הוא אחד, והוא מציק להרבה--הם אמורים לא להגיב--
וההנחיה שלך שהבן יתרחק היא הנכונה.
אני מיחה שילד כזה גם מתחצף למורים, ולא להערות שיקבל--
וחדר המהל/ת לא גורם לו להרתעה.
מבינה את הקושי שלכם, אבל פתרונות מעשיים אין כ"כ.

ליאת של עדי

New member
מנהל
תודה. מאוד מתסכל

ואת צודקת. זה ילד בעייתי שבית ספר מכיר משלל הבעיות בכל שיעור עם כל מורה

אי אפשר להוציא צו הרחקה לילד

אפשר, כנראה, שבכל פעם שהילד ההוא מציק לילד שלך - הילד שלך יתלונן, והילד הוא ייענשֿ.

הילד שלך וחבריו צריכים ללמוד להתרחק, או להתלונן, או להגיב בשפה נורמלית. בטח לא להרביץ כתגובה לקללות.

ליאת של עדי

New member
מנהל
הם מנסים להגיב בצורה נורמלית

הבן שלי לא מרביץ אבל שני ילדים כן הרביצו לו. אני לא מצדיקה אלימות אבל יכולה להבין שילדים עם בעיות משל עצמם גם ככה, יפלו לפינה של אלימות כשיש ילד שפשוט פורט להם בלי הפסקה על מיתרי העצבים.
&nbsp
הבעיה העיקרית היא, שבגלל שההורים משתפים פעולה עם בית ספר, אז באופן אינסטנקטיבי בית הספר מגונן על הילד בעייתי על מנת שיצליח להשתלב בחברה של בית ספר. אז כשהילדים מתלוננים על הצקות, כשלמורה כבר נמאס לשמוע על זה, היא מתעלמת מההצקות הקטנות ומבקשת מהם שילמדו להסתדר.

למעלה