שלום
מישהי היתה בטקס הפרשת חלה?

mykal

New member
אני השתתפתי,

מה את בעצם מבקשת להבין.
מה עושים? בשביל מה עושים?

mykal

New member
הסיבה היא--

שמיחסים למצות הפרשת חלה סגולות --כאילו ללידה קלה,
או לענינים נשיים דומים.
מה עושים? בד"כ זה ערב נשים, באה אשה שיודעת איך מפרישים חלה,
שצריך ללוש בצק בכמות מעל קילו ורבע בבת אחת, אם לא--אין הפרשת חלה.
(לא כל מי שמלמדת זאת היא רבנית, בדיוק כמו שלא כל מי
שמדריכת ספורט היא אצנית
)
ועד תפיחת הבצק כל אחת מהמדריכות ממלאות את הזמן באופן שונה.
אחת שרה ואחת מלמדת.
לי זה היה ערב חביב עם חברות. כנראה שתלוי עם מי את שם.
אגב, כל אחת יצאה עם שתי חלות לשבת.(הטקס היה ביום חמישי בלילה).
זהו.

חשוב מאוד לעשות את זה נכון,

אחרת הסגולות נעלמות! בשביל קילו אלוהים לא טורח לצאת מהמיטה!

אני הייתי כמה פעמים

מדובר ברבנית שעושה הרצאה תוך כדי שהיא לשה
בצק..
הייתי כי רציתי לכבד את המזמינות
יש רבניות יותר קלילות
יש כאלו שמגיעות עם בוקסה ניידת ואז גם שרות
בדרך כלל יהיה שולחן שהמארחת אירגנה עם הברכות
ואז יש טקס אכילת הברכות
את החלה לא יוצא לשים בתנור ובטח שלא לאכול מפאת השעה
המאוחרת שבדרך כלל הטקס מסתיים

עוד דרך שבה מנסים לדחוף לחילונים יהדות

כאילו מדובר במשהו מה-זה-מגניב-וכייפי...
יהדות היא לא כייפית ובטח לא מגניבה (במיוחד אם את אישה... לגברים עוד יש כמה צ'ופרים), אז כדי להראות לנו שזה כאילו לא ככה, מסדרים כל מיני מסיבות ללא סיבות שקושרים אותן בדרך לא דרך ליהדות ולקיום מצוות.
כולה מצווה שאומרת שתוך כדי הכנת בצק ללחם זורקים חלק לפח או שורפים (לא חבל? לא עדיף לתת לעניים?), זכר לתרומות שהיו מועברות לכהנים בבית המקדש. החגיגה, הסגולות ושאר לחשים הצטרפו אחר כך ולא קשורים לזה בקשר ישיר.
הייתי בהפרשת חלה (בגלל שלא רציתי להעליב את המזמינה) ישבתי משועממת, דחפתי ידיים לבצק (הכריחו אותי) ושמעתי סיפורי ניסים וניפלאות על בנים זכרים, פרנסה וישועות... (למיטב ידיעתי בעלת השמחה עדיין לא הרתה...).
בקיצור, כמו שהבנת לא בדיוק הקטע שלי כל הממבו-ג'מבו הזה.

אדוינה

New member
הרבנית שפגשתי שם..

לקחה ממני את קצת היהדות שנשארה אצלי.
לגמרי כוכבים ומזלות.

mykal

New member
וואוו, איזה

ביקורת כלפי מי שהולכת למשהו שזה לא בדיוק מה שמתאים לה.
והתגובות אליך--כוכבים ומזלות, וכו' וכו',
בס"ה עוד ערב חברתי, לא משפיעים אל אף אחת,
כמו שהנחת תפילין של חב"ד גם על גויים,(הםלא מבררים מי המניח,כבר ראיתי איך נגשו ללא יהודים תיירים) עוד לא הפכה אף אחד ליהודי
ובטח לא למאמינים.
הלכתי, הייתי, צחקנו שרנו, כיבדנו את המזמינה,
לא קרה לאף אחת כלום, לא מפרישה חלה בבית.
בכלל כמעט הפסקתי לאפות (מטעמים אחרים).
באמת שהרגשת הזלזול במי שהולכת או הלכה לפי המשך השרשור,
מזלזל ולא נעים. כאילו תמיד אנחנו הולכים רק לדברים מוצלחים
מלמדים, מעשירים. באמת לי זה היה ערב חברתי נחמד ותו לא.

לגבי לתת לעניים,

היהדות משופעת במצוות שקשורות לעניים, ואם כבר, זו נקודה שהחילונים/אתאיסטים חלשים בה יחסית לדתיים/חרדים, וראויה לקינאה. חבל שהתרבות החילונית / אתאיסטית לא שמה דגש חזק יותר על ערבות הדדית, תרומה לקהילה, וכו' כערכים חשובים. לא שאין מי שתורם לקהילה גם אצלנו, אבל זה לא ערך מוטמע כמו חופש הפרט, כבוד לאחר, וכו' שהם כן ערכים של התרבות החילונית.

פריZמה

New member
כי את משלמת מס הכנסה וביטוח לאומי וביטוח בריאות

בפקודה.
ומה שאת משלמת לא חוזר אלייך אלא מממן את אותם ציבורים נדיבים שתורמים לעצמם.
אני בטוחה שאת גם תורמת כל פעם שדופקים לך בדלת או פונים אלייך בקניון, ובטח יש לך איזו הוראת קבע קטנה למשהו שקרוב לליבך.
אבל תמשיכי להרגיש חילונית עם עגלה ריקה. על זה הם בונים.

אין שום קשר לעגלה ריקה,

ואין שום סיבה שעזרה הדדית ותרומה לקהילה ולענייה לא יהיו ערכים חילוניים. פשוט חבל שהם לא.
אני הייתי שמחה אם אפשר היה להגיד שהשלטון החילוני דואג לדברים האלה - ופעם, כשישראל התגאתה בהיותה "מדינת רווחה" היינו קרובים - אבל זה כבר מזמן לא המצב. וביטוח לאומי, מס הכנסה וביטוח בריאות לא "ממרקים את מצפוני" כחילונית. אני בחרתי בתחום עיסוק שאמור לעזור לאחרים, אבל אני לא מתנדבת בשום מקום אלא, כשיש לי זמן פנוי, אני "עושה לביתי" ומטפלת בילדות שלי. אני פשוט מעריכה את מי שמשלב התנדבות בחייו, ולא מספק תרוצים כמו שאת עשית וגם אני, כרגע - כי אם זה היה מאוד חשוב לי כנראה הייתי מוצאת בכל זאת זמן.

בת האש

New member
הסיפור הוא פעילות דתית לנשים

לגברים יש המון מצוות, יש הרבה מקום ליהדות לגברים. עם נשים יש בעיה. יש מעט מצוות נשיות, ומצד שני, החברה הדתית נוטה להפרדה מגדרית. ביחד עם רוח הזמן הפמיניסטית, נוצר צורך בפעילות דתית שהיא נשית, ושהיא כביכול מעצימה נשים.
נוסיף לכל את זה ההתנגדויות שיש עד היום ללימוד תורה לנשים, ונקבל הוצאה מפרופורציות של המצווה וחצי שיש לנשים בלבד, בניסיון לאזן את המצוות הגבריות וליצור מצג שווא של שיוויון וכבוד לנשים.
&nbsp
ומשום שהפרשת חלה זו מצווה נשית, אז פתאום טקסי הפרשת חלה הפכו לפופולריים מאוד.
&nbsp
זה היה ניתוח הסוציאולוגי שלי לנושא. לא השתתפתי, ולא מתכוונת להשתתף.

michal@gal

Active member
מנהל
קצת מתקנת

בעצם הפרשת חלה היא לא מצווה נשית, אבל זו הדרך הכי נוחה לדחוף יהדות לנשים לא דתיות. כמו הדוכנים של חב"ד שמשכנעים גברים להניח תפילין באמצע הרחוב.

בת האש

New member
למה הכוונה, לא מצווה נשית?

אומנם לא התעמקתי בזה, אבל הפרשת חלה זו מצווה. קטנה ולא מיוחדת, אבל מצווה. ומצווה נשית - כי נשים הן אלו שמכינות חלה.
&nbsp
אם טעיתי, אז במה בדיוק?

מירי,

New member
הפרשה מתבצעת בכל אפיה.

בכל הלחם הכשר שאת קונה מבצע את זה כמובן גבר- שהוא משגיח הכשרות, הרי אישה לא יכולה להיות משגיחת כשרות...

בת האש

New member
ואללה? עצוב לדעת שיש כל כך הרבה בזבוז

את צודקת, זה אפילו לא מצווה נשית. כנראה לקחו את זה כי מסורתית נשים הן אלו שמבשלות, ולאורך ההיסטוריה רק נשים או בעיקר נשים עשו את זה (ואילו משגיח כשרות זה חדוש מודרני למהדרין).

3תיתי

New member
יכולה גם יכולה

והיה קורס משגיחות כשרות, ואפילו מטעם הרבנות הראשית.

למעלה